Farma wiatrowa Lotnisko – największa inwestycja PGE w OZE

5 /5
(Ocen: 1)

Farma wiatrowa Lotnisko to najnowsza i zarazem największa inwestycja PGE w sektorze odnawialnych źródeł odnawialnych. Elektrownia znajduje się w województwie pomorskim, a jej łączna moc wynosi 90 MW – rocznie farma będzie w stanie wygenerować nawet 200 GWh energii elektrycznej.

Inwestycje w OZE trwają pełną parą – niedawno na łamach naszych aktualności donosiliśmy Wam o m.in.:

Dzisiaj prezentujemy Wam nowo otwartą (oficjalnie uruchomiona 1 grudnia br.) farmę wiatrową firmy PGE, spółką odpowiedzialną za realizację projektu była PGE Energia Odnawialna – jest to największa farma uruchomiona w tym roku w naszym kraju. Inwestycja została zainstalowana na terenie dawnego lotniska wojskowego w miejscowości Kopaniewo. Elektrownia zajmuje powierzchnię ok. 550 ha i składa się z 30 turbin Alstom ECO 110 – każda o mocy 3 MW. Wysokość wież wynosi 90 metrów. Za pomocą nowych dróg dojazdowych farma Lotnisko została skomunikowana m.in. z farmą PGE Wojciechowo.

Na obszarze farmy została zbudowana również stacja elektroenergetyczna 30/110 kV, w której został zainstalowany transformator 120 MVA. Łączna moc inwestycji wynosi 90 MW i rocznie będzie ona w stanie wyprodukować nawet 200 GWh energii elektrycznej. Dzięki inwestycji do atmosfery nie trafi ok. 235 tys. ton CO2.

PGE jeszcze do końca roku planuje oddać do użytku kolejne dwie farmy wiatrowe: Resko II o mocy 76 MW oraz Kisielice II o mocy 12 MW. Dzięki kolejnym inwestycjom moc zainstalowana Grupy wzrośnie do 529 MW i będzie w stanie ona pokryć zapotrzebowanie na prąd ok. 400 tys. gospodarstw domowych.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments