Farmy wiatrowe w UE produkują 8 proc. energii

0 /5
(Ocen: 0)

UE idzie w kierunku zielonej energii i do 2020 roku aż 20 proc. produkowanej energii ma pochodzić z OZE. Niemały w tym udział będzie miała energia wiatrowa, która ma w miksie wynieść 12 proc. – w 2014 roku udział tejże energii wyniósł 8 proc.

Według raportu 2014 JRC Wind Status Report na koniec zeszłego roku całkowita moc elektrowni wiatrowych wyniosła 129 GW, co stanowi udział wysokości 8 proc. w produkowanej energii na terenie UE. Na koniec 2014 roku wygenerowana energia wiatrowa zaspokoiłaby potrzeby Belgii, Grecji, Holandii oraz Irlandii.

Zeszły rok był również rekordowy pod względem zainstalowanego potencjału, który wyniósł 52,8 GW – tym samym odnotowano wzrost na poziomie 48 proc. w porównaniu z 2013 rokiem oraz 17 proc. wzrost w porównaniu z 2012 rokiem. Aż 2,7 GW z 52,8 GW zainstalowanych farm wiatrowych zamontowano na morzu.

Sześć krajów UE (Dania, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Portugalia oraz Rumunia) zaspokaja energią wiatrową od 10 proc. do 40 proc. swojego zapotrzebowania na energię.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments