Finansowanie dla firm – jakie możliwości?

5 /5
(Ocen: 3)

Założenie własnej działalności gospodarczej to poważny krok i decyzja o podjęciu poważnego ryzyka. Koszty związane z rozpoczęciem działalności firmy są z reguły bardzo wysokie. Gdy dopiero stawiamy swoje pierwsze kroki w biznesie, musimy przebrnąć nie tylko przez stosy dokumentów, ale także przygotować się na spore wydatki. W jaki sposób je finansować? O tym w naszym artykule.

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z nakładami finansowymi – przynajmniej w początkowej fazie jej istnienia. Niewielu z przedsiębiorców może pozwolić sobie na samofinansowanie i tutaj odpowiedzią na ich potrzeby są nie tylko kredyty dla firm, czy pożyczki, ale również różnego rodzaju dofinansowania. Postaramy się w tym miejscu przybliżyć temat dostępnych opcji.

Dotacje w ramach Funduszy Unijnych

W roku 2017 mamy możliwość otrzymania dotacji z Unii Europejskiej zarówno na założenie firmy, czyli zastrzyk gotówki na start, jak i później na jej rozwój. Jeśli chcemy ulepszyć sprzęt, czy zakupić nowe maszyny produkcyjne, to dotacje unijne mogą w tym pomóc. Większość dotacji ma charakter pożyczek, ale są one łatwiej dostępne niż kredyty bankowe i dużo bardziej korzystne cenowo.

Dotacje regionalne – różne regiony, województwa, gminy mają odmienne budżety i wypływy finansowe. W niektórych gminach pojawiają się ciekawe pomysły dofinansowania dla firm. Przykładem tutaj jest projekt Jeremie, który oferuje nisko oprocentowaną pożyczkę. Inicjatywa ta, to możliwość otrzymania wsparcia na rozwój dla mikro-, małych i średnich firm. Obejmuje województwo wielkopolskie, lubuskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, łódzkie i mazowieckie. Oprócz pożyczek na rozwój mamy szansę także otrzymać dotację na rozszerzenie działalności gospodarczej czyli: budowę, rozbudowę, wprowadzenie nowych technologii i utworzenie nowych miejsc pracy.

Dofinansowanie na prace badawcze i nowe technologie możemy uzyskać z programu Inteligentny Rozwój i Programu Polska Wschodnia oczywiście dotyczy to konkretnego regionu.

Dotacje na Odnawialne Źródła Energii i wprowadzenie energooszczędnych oraz ekologicznych technologii dla firm możemy uzyskać również z Programu Unii Europejskiej Infrastruktura i Środowisko.

Dotacje na rozwój firmy – jeśli przedsiębiorca pochodzi z małej miejscowości ma szansę otrzymać gotówkę na dofinansowanie małej firmy z obszarów wiejskich w kwocie nawet do 300.000 zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wystarczy złożyć wniosek i wszystkie potrzebne dokumenty w Lokalnych Grupach Działania.

Dotacja z PUP na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Możemy uzyskać około 20 tys. zł w zależności od regionu jest to dotacja bezzwrotna. Należy tylko spełnić odpowiednie warunki. Nie możemy zamknąć działalności przez co najmniej rok i przedsiębiorca nie może się zatrudnić gdzieś indziej. Wymagany jest oczywiście wkład własny i przygotowanie biznesplanu.

Kredyty bankowe jako forma dofinansowania przedsiębiorstw

Oprócz dotacji z Funduszy Unijnych możemy także otrzymać wsparcie w formie pożyczki lub kredytu bankowego. Oferta skierowana bezpośrednio dla przedsiębiorców, głównie z sektora MŚP, jest niezwykle bogata. Zarówno firmy, które już od wielu lat funkcjonują na rynku oraz nowe firmy, które dopiero zaczynają, mogą liczyć na kredyt bankowy. W zależności od tego na co będziemy potrzebować gotówki, czy jak długo firma funkcjonuje banki proponują różne rodzaje kredytu, które pokrótce postaramy się przybliżyć.

Kredyt na start – to opcja przeznaczona dla firm, które działają co najmniej 6 miesięcy i mogą przedstawić zaświadczenia o osiąganych dotychczas dochodach oraz dla firm, które działają zaledwie kilka dni. By uzyskać kredyt bez możliwości przedstawienia zaświadczeń o obrotach przedsiębiorca musi pomyśleć o dokonaniu zabezpieczeń, najlepiej na nieruchomości lub skorzystać z gwarancji oferowanych w ramach Funduszy Unijnych lub gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kredyt inwestycyjny – jest to zobowiązanie celowe na realizacje zamierzonych inwestycji. By uzyskać taki kredyt przedsiębiorca oprócz zaświadczeń z ZUS i US oraz PITu lub innego dokumentu przedstawiającego osiągane obroty, musi dostarczyć biznesplan dotyczący inwestycji. Pracownik banku dokonuje analizy finansowo – ekonomicznej i ustala czy będzie to opłacalne. Zaletami tej formy kredytu są oczywiście duże sumy, jakie możemy uzyskać – nawet 6.000.000 zł. Banki oferują finansowanie nawet do 100% planowanego przedsięwzięcia.

Kredyt obrotowy – to zobowiązanie dla przedsiębiorców, którzy mają chwilowe problemy z opłaceniem aktualnych zobowiązań finansowych. Kwoty uzyskane są zwykle stosunkowo niewielkie i udzielane na krótkie okresy: 12 – 36 miesięcy. Dzięki opcji uzyskania kredytu obrotowego w formie limitu w rachunku, możemy korzystać z udzielonej kwoty kilkakrotnie, ponieważ po wyczerpaniu przyznana suma się odnawia, a my możemy wspierać się przez cały okres trwania umowy.

Kredyt w rachunku bieżącym – to forma limitu na rachunku. Bank sprawdza obroty przedsiębiorstwa oraz czy nie ma zaległości z ZUS i US. Na tej podstawie ustala przyznaną kwotę tego limitu. Możemy zdecydować się na kredyt odnawialny i nieodnawialny.

Kredyt lub pożyczka hipoteczna – kredyt hipoteczny przeznaczony jest na zakup nieruchomości dla firmy. Może to być zakup, wynajem, budowa, rozbudowa i modernizacja istniejącego już obiektu. Przeznaczenie nieruchomości musi wiązać się ściśle z prowadzoną przez firmę działalnością gospodarczą. Nie może być to prywatne mieszkanie przedsiębiorcy. Z tego tytułu możemy uzyskać 100% wartości nieruchomości na długie okresy kredytowania.

Jak widzimy wybór jest ogromny, więc jeśli myślimy o rozpoczęciu działalności, ale nasz wkład finansowy jest niewystarczający, to nie musimy wcale rezygnować z własnych planów. Potrzeby są różne w zależności od wybranej branży, jeśli myślimy o małym biurze rachunkowym lub sklepiku to dotacja z PUP na otwarcie działalności może okazać się wystarczająca. Jeśli koszty są wyższe to oferty dotacji unijnych i kredytów bankowych są wstanie zrealizować nasze nawet najdroższe przedsięwzięcia.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments