Firmy zajmujące się odszkodowaniami – na co uważać?

4.5 /5
(Ocen: 8)
Ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie? Są firmy, które chętnie zajmą się tą sprawą – mowa o kancelariach odszkodowawczych. Jednak jak rozpoznać, która firma oferuje pomoc przy odszkodowaniu, a która chce wyciągnąć z nas najwięcej gotówki? Niżej dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o firmach odszkodowawczych!

Co to firma odszkodowawcza?

Zacznijmy od tego, że nazwę “firma odszkodowawcza” i “kancelaria odszkodowawcza” stosuje się zamiennie. Oczywiście znacznie chętniej spotkamy się z użyciem drugiej formy. Brzmi profesjonalniej, prawda? Na przykład z takim opisem spotkamy się pod wizytówką jednej z firm odszkodowawczych:

wizytówka firmy odszkodowawczej

W praktyce każdy może nazwać swoją firmę kancelarią prawną lub odszkodowawczą. W sumie nie muszą w niej nawet pracować adwokaci lub radcowie prawni. Na to, że zwrot “kancelaria prawna” jest mylący, zwracał już uwagę Sąd Najwyższy (III CSK 245/07):

“Zwrot “kancelaria prawna” w firmie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może wprowadzać w błąd przez sugerowanie, że przedmiotem działania spółki jest świadczenie pomocy prawnej przez osoby będące adwokatami lub radcami prawnymi.”

W kręgach prawników coraz głośniej mówi się o tym, aby zwrot “kancelaria” podlegał ochronie prawnej. Zupełnie tak jak są chronione tytuły adwokata lub radcy prawnego.

Czym zatem jest kancelaria odszkodowawcza? To po prostu firma (najczęściej spółki z o.o lub S.A.)  która świadczy pomoc prawną w roszczeniach odszkodowawczych. Do jej obowiązków należy zgromadzenie dowodów, prawidłowe przestawienie naszych roszczeń, prowadzenie negocjacji w sprawie ugody a w ostateczności dochodzenie odszkodowania przed sądem.

Jak działają firmy odszkodowawcze?

Na rynku znajdziemy tak samo solidne firmy odszkodowawcze jak i podmioty, które niesłusznie wykorzystują kredyt zaufania jaki dają im klienci widzący w nazwie zwrot “kancelaria”. To jak je odróżnić wyjaśniamy nieco dalej w tekście. Teraz przybliżmy kwestię tego, jak wygląda od kuchni model firmy odszkodowawczej.

Firma odszkodowawcza może działać po prostu jako zwykły pośrednik między nami (klientem) a prawnikiem. Kodeks zakazuje reklamy adwokatom i radcom prawnym. Kancelarie odszkodowawcze takiego zakazu nie mają. I tak oto tworzy się ciekawa symbioza 😉

Odkup szkody przez firmę odszkodowawczą

Jednak w gruncie rzeczy wiele spraw nie wymaga nawet interwencji prawnika – np. odszkodowanie z OC sprawcy kolizji. Firma odszkodowawcza może oferować odkupienie szkody, w zamian oferując dopłatę do odszkodowania. Dla poszkodowanego to najszybszy sposób na uzyskanie większej kwoty na naprawę pojazdu.

Odkup szkody jest bardzo szybki i prosty, ale nie uzyskamy tą drogą maksymalnego możliwego odszkodowania.

Przykładowo w wyniku kolizji nasze auto zostało uszkodzone. Naprawa kosztuje 5000 zł, a zakład ubezpieczeń daje nam 2500 zł. Firma odszkodowawcza proponuje nam odkup szkody za 1000 zł. Zatem otrzymujemy 2500 zł bezspornej części odszkodowania od ubezpieczyciela + 1000 zł od firmy odszkodowawczej. Reszta należnego odszkodowania (2500 zł) należy się już firmie odszkodowawczej.

Pomoc przy odszkodowaniu… aż do sprawy w sądzie?

Firmy odszkodowawcze najchętniej szukają prostych spraw. W razie, gdyby nasze roszczenie musiało skończyć się w sądzie, to kancelaria prawna musi wtedy przekazać sprawę adwokatowi lub radcy prawnemu.

Kancelaria odszkodowawcza nie może reprezentować nas przed sądem. Pełnomocnikiem powoda może być tylko adwokat lub radca prawny (zob. art. 87. kpc) – np. zatrudniony w firmie odszkodowawczej lub mający z nią umowę o współpracy

Taka sytuacja sprawia, że istnieje ryzyko trafienia na firmę odszkodowawczą, która zamiast walczyć o maksymalne odszkodowanie w sądzie, będzie nam proponowała pójście na ugodę.

Model płatności “prowizja za wygraną” zachęca do tego, aby klient kancelarii uzyskał największe możliwe odszkodowanie i zadośćuczynienie. Jednak nieuczciwe firmy odszkodowawcze mogą stawiać na to, aby otrzymać mniejszą prowizję, ale szybciej (sprawy sądowe są czasochłonne).

Dobre firmy zajmujące się odszkodowaniami świadczą kompleksowe usługi prawne:

 • kompletują dowody w sprawie,
 • ustalają prawa do odszkodowania i kto ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą,
 • przedstawiają w naszym imieniu żądania odszkodowawcze (wysokość odszkodowania, proponują sposób polubownego rozwiązania sporu),
 • prowadzą negocjacje, ustalają warunki ewentualnej ugody,
 • w razie postępowania sądowego ustalają z klientem: kto zostaje jego pełnomocnikiem, wnoszą pozew, dopełniają innych wymogów formalnych procesu sądowego.

Solidne firmy odszkodowawcze informują z jakimi kancelariami adwokackimi / radcowskimi współpracują. Czy w zespole znajdują się prawnicy specjalizujący się określonymi sprawami.

Ważne! Żadna szanująca się firma odszkodowawcza nie będzie wymagała od nas płatności za usługi z góry. Rozliczenie następuje po wygranej sprawie lub podpisaniu ugody i wynosi określony procent z uzyskanej kwoty. Wysokość wynagrodzenia dla firmy zależy od konkretnej sprawy, ale dobre kancelarie odszkodowawcze podają w cennikach prowizje nie wyższe niż ok. 25% brutto.

Dlaczego w ogóle są kancelarie odszkodowawcze?

W Polsce jest około 3000 firm odszkodowawczych. Nie byłoby ich tyle, gdyby nie to, że ubezpieczyciele w ogromnej mierze oferują zaniżone odszkodowania. Na przykład w wyniku ostatnich zmian odszkodowanie z PZU za szkodę OC może być niższe nawet o 70%.

Zakłady ubezpieczeń szukają oszczędności i znajdują je w kwotach wypłacanych odszkodowań. Problem jest na tyle powszechny, że naturalną odpowiedzą na to, było powstanie firm odszkodowawczych.

Usługi kancelarii odszkodowawczych były bardziej widoczne niż pojedyncze drobne kancelarie adwokackie (nie dotyczył ich zakaz reklamy). Mogły też wyspecjalizować się w jednym zadaniu. Firmy odszkodowawcze nie istniałyby, gdyby nie były potrzebne i skuteczne.

Co mają na sumieniu firmy zajmujące się odszkodowaniami?

Mimo, że kancelarie odszkodowawcze pomagają skutecznie uzyskać odszkodowanie, to aż dziw bierze, że nie ma wśród nich chęci samoregulacji branży. Gdyby spojrzeć na grzeszki firm odszkodowawczych można ich sporo wyliczyć. Zacznijmy od tych najbardziej powszechnych.

Brak informacji o kosztach usługi lub podawanie kosztów netto nie brutto

Firmy odszkodowawcze niechętnie dzielą się informacjami o wysokości opłat. A tam, gdzie to robią, podają ceny netto zamiast brutto. Swoją drogą jest to naruszenie ochrony praw konsumenta, ale jak widać, nikomu nic to nie robi.

Wysokie prowizje za odszkodowania

Firmy odszkodowawcze często pobierają wysokie prowizje za odszkodowania. Wynoszą one często więcej niż 30% wygranej kwoty. Oczywiście to ile kosztuje odszkodowanie, zależy od złożoności sprawy. W teorii kancelarie ryzykują prowadzeniem postępowania sądowego za darmo. W praktyce wybierają tylko te zlecenia do których mają pewność wygranej.

Łowienie klientów, czyli agresywna akwizycja firm odszkodowawczych

Kontaktując się z firmą odszkodowawczą po raz pierwszy, musimy wziąć duży zapas na to, co obiecuje nam konsultant. Może się okazać, że po przesłaniu odpowiednich dokumentów, zainteresowanie prowadzeniem naszej sprawy szybko minie i kontakt nagle się urwie – mimo zapewnień, że nasza sprawa jest w 100% do wygrania.

Nie zawsze to wina kancelarii odszkodowawczej – warto sprawdzić, czy nasze roszczenie odszkodowawcze nie uległo przedawnieniu. Ale zdarza się też, że sprawa jest po prostu zbyt skomplikowana lub spoza specjalizacji firmy odszkodowawczej. Niestety pozyskanie klienta jest zwykle ważniejsze, niż przyznanie się do swoich ograniczeń.

Brak informacji o prawnikach pracujących w kancelarii

To kolejny problem, z którym muszą się mierzyć potencjalni klienci. Nie wiemy, czy firma odszkodowawcza ma swoich prawników. Nie można też często sprawdzić, czy wygrane spawy, którymi się chwali, są prawdziwe. Jeśli wyrok ma sygnaturę, to czasem można zweryfikować orzeczenie sądu w wyszukiwarce Ministerstwa Sprawiedliwości – https://orzeczenia.ms.gov.pl/.

Prawnicy nadal niechętnie podają informacje o współpracy z firmami odszkodowawczymi, bo boją się zarzutów o naruszanie zasad etyki zawodowej. Z drugiej strony, aby przetrwać na rynku, często nie mają innego wyboru jak podejmowanie się spraw od firm odszkodowawczych.

Nieuczciwe praktyki firm odszkodowawczych

Powyższe problemy branży odszkodowawczej to nic w porównaniu z praktykami o których zaraz opowiemy. Na przykład UOKiK zarzucił kilku podmiotom zajmującym się odszkodowaniami od banków następujące nieuczciwe działania:

 • brak konkretnych zasad określania wynagrodzenia,
 • brak możliwości wyboru pełnomocnika,
 • wysokie kary za rozwiązanie umowy przez klienta,
 • zakazywanie konsumentowi prowadzenia samodzielnych rozmów z bankiem lub ubezpieczycielem,
 • wypłata uzyskanych pieniędzy na konto kancelarii odszkodowawczej,
 • wprowadzanie w błąd konsumentów.

Dziś listę można by rozszerzyć jeszcze o takie nieuczciwe praktyki firm odszkodowawczych jak:

 • zwlekanie przez kancelarię z przelewem należnego odszkodowania na konto klienta,
 • przerzucanie obowiązku uregulowania podatku na klienta przy odkupie szkody,
 • animowanie opinii w internecie przez firmy odszkodowawcze.

Branża odszkodowań wymaga regulacji?

Lista nieuczciwych praktyk pokazuje, że rynek odszkodowań psuje się od wewnątrz. Brak reakcji ze strony największych firm odszkodowawczych może skończyć się tym, że branże usług prawnych, zamiast rozwoju może czekać stagnacja.

Bo czym nieuczciwy ubezpieczyciel będzie różnił się od nieuczciwej firmy odszkodowawczej? Tylko obowiązkiem ubezpieczeniowym. Z perspektywy konsumenta firma odszkodowawcza czy ubezpieczeniowa – obie strony będą chciały zrobić go w bambuko.

Brak regulacji w sektorze odszkodowawczym będzie cieszył przede wszystkim zakłady ubezpieczeniowe. A jeśli kancelarie same nie wezmą się za poprawienie usług, to może to zrobić ktoś inny. Na przykład od czerwca 2018 roku toczą się prace nad projektem ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. W jej ramach przewiduje się np.

 • wprowadzenie maksymalnych stawek prowizji za wynagrodzenie (do 20%),
 • obowiązek posiadania OC przez doradców odszkodowawczych.

Niestety prace nad projektem utknęły w miejscu po czerwcu 2019 roku (Druk nr 3136). Analiza uwag skierowanych do projektu pokazuje, że ustawa wymaga jeszcze wielu zmian.

Kancelaria odszkodowawcza, czy warto korzystać jej usług?

Dylemat prawnik czy firma odszkodowawcza w gruncie rzeczy sprowadza się do kilku kwestii. W prostych sprawach takich jak odszkodowanie z OC sprawcy kolizji dużo możemy zrobić samemu. Dla tych osób, które mogą poświęcić trochę swojego czasu, wystarczy:

 1. Zebrać dokumenty: np. oświadczenie sprawcy kolizji, koszty naprawy pojazdu (faktury za naprawę etc.).
 2. Wysłać wniosek o odszkodowanie do ubezpieczyciela wraz z dokumentacją szkody.
 3. Jeżeli zakład ubezpieczeniowy proponuje nam zaniżone odszkodowanie, to składamy odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.
 4. Dalej kwota odszkodowania nie zgadza się z kosztami jakie musieliśmy ponieść, aby doprowadzić pojazd do stanu sprzed wypadku? Zwykle pozostaje już tylko skorzystać z pomocy prawnika lub kancelarii odszkodowawczej.

W prostych sprawach pomocne będą firmy zajmujące się odszkodowaniami. Dla ułatwienia wyboru sporządziliśmy niezależny ranking kancelarii odszkodowawczych, dzięki któremu w jednym miejscu można porównać ze sobą usługi najlepszych firm odszkodowawczych.

Jednak nie musimy korzystać z ich usług. Alternatywą jest skierowanie się po pomoc do adwokata lub radcy prawnego. Minimalna stawka w sprawach majątkowych różni się w zależności od wartości przedmiotu sprawy i wynosi:

Minimalna stawka wynagrodzenia dla adwokata / radcy prawnego w 2021 roku:
wartość przedmiotu sporu minimalna stawka wynagrodzenia
do 500 zł 90 zł
powyżej 500 zł do 1500 zł 270 zł
powyżej 1500 zł do 5000 zł 900 zł
powyżej 5000 zł do 10 000 zł 1800 zł
powyżej 10 000 zł do 50 000 zł 3600 zł
powyżej 50 000 zł do 200 000 zł 5400 zł
powyżej 200 000 zł do 2 000 000 zł 10 800 zł

W dodatku musimy pamiętać o kosztach procesu sądowego. Na przykład według art. 13 ustęp 2 u.k.s.c.:

„W sprawach o prawa majątkowe przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia ponad 20 000 złotych pobiera się od pisma opłatę stosunkową wynoszącą 5% tej wartości, nie więcej jednak niż 200 000 złotych”.

Warto też wiedzieć, że z kosztów sądowych możemy zostać zwolnieni, warunki opisuje art. 102 ust. 1 u.k.s.c.:

„Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny lub ich poniesienie narazi ją na taki uszczerbek”

W rzeczywistości zwolnienie (w części lub całości) z kosztów procesowych i wynagrodzenia dla pełnomocnika z urzędu jest stosowane w wyjątkowych sytuacjach. Dla porównania solidna firma odszkodowawcza bierze na siebie wszystkie koszty, a my płacimy tylko za wygraną sprawę.

Do kogo po pomoc w odszkodowaniu?

Jeżeli zależy nam na czasie, to możemy wszystkie formalności oddać firmie odszkodowawczej. To będzie najwygodniejsze rozwiązanie przy typowych sprawach odszkodowawczych (np. gdy zdarzyła się nam stłuczka na parkingu).

Tam, gdzie w grę wchodzą szkody osobowe (np. odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby), przyda się też sprawdzić koszt pomocy bezpośrednio u prawnika lub skrupulatnie zapoznać się z ofertą firmy odszkodowawczej.

W mniejszych miejscowościach adwokaci lub radcowie prawni mogą mieć konkurencyjne stawki względem kancelarii odszkodowawczej. Zwykle jednak przy prowizji ok. 20% netto z wygranej kwoty, wybór firmy zajmującej się odszkodowaniami będzie opcją bardziej ekonomiczną i komfortową.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments