Folia termoizolacyjna na okna na lato i na zimę

Folia termoizolacyjna na okna latem i zimą. Warto?

Okna to newralgiczny punkt budynku. Z jednej strony, zyski ciepła z okien mogą zastąpić nawet znaczną część energii dostarczanej na potrzeby ogrzewania, co obniża rachunki za prąd. Paradoksalnie, ta sama energia staje się ogromnym problemem w okresie letnim, gdy nagrzewanie się pomieszczeń przez szyby pogarsza komfort cieplny. To zmusza nas do stosowania klimatyzacji, co z kolei zwiększa nasze rachunki. Do tego dochodzą jeszcze zimowe starty energetyczne. Rozwiązaniem części tych problemów może być folia termoizolacyjna na okna. Co daje folia przeciwsłoneczna latem? Jaką folia termoizolacyjna na zimę będzie najlepsza? Czy warto inwestować w to rozwiązanie?

Folia termiczna na szyby – nawet nie wiesz, jak bardzo jej potrzebujesz

Choć wciąż nie brakuje niedowiarków, dla większości osób jasne jest, że klimat w Polsce i na całym świecie znacząco się zmienia. Dowodem na to może być wzrost globalnej przeciętnej temperatury w stosunku do epoki przedindustrialnej o 1,2°C. Skutki zmian możemy też dotkliwie odczuwać na własnej skórze, pod postacią gwałtownych burz, niszczycielskich wiatrów i skrajnych zmian temperatur, z falami upałów na czele.

Szczególnie te ostatnie, już teraz stanowią prawdziwą zmorę dla właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań. Niestety, jak alarmują naukowcy, będzie tylko gorzej. Według badaczy z Uniwersytetu w Zurychu możemy się spodziewać, że częstotliwość występowania ekstremalnych upałów może wzrosnąć ponad 7-krotnie. Mogą one też trwać 5-krotnie dłużej.

Innymi słowy, fal upalnych dni (po których nastąpią upalne noce) będzie coraz więcej i będą trwały coraz dłużej. Przykładowo, według naukowców z Zurychu, w okresie od 1980 do 2020 roku w Lugano notowano ok. 65 upalnych dni. W najbliższej przyszłości będzie ich ponad 110.

Upały i związane z nimi nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń przez okna to jednak tylko jeden problem. Z badań wynika, że przez okna marnuje się około 10% – 20% energii dostarczanej na potrzeby ogrzewania.

Z tej przyczyny optymalizacja przenikalności cieplnej okien to zwykle jeden z kluczowych elementów termomodernizacji. Niestety, zalecana najczęściej wymiana nie zawsze jest możliwa do przeprowadzenia, m.in. ze względów technicznych czy finansowych. Dlatego często szuka się prostych do wdrożenia, rozwiązań zastępczych. I takim rozwiązaniem może być montaż folii termoizolacyjnej.

Folia termiczna na szyby. Co to? Jakie są rodzaje?

Folia termiczna na okna to specjalna powłoka nakładana na powierzchnię szyby, która pomaga w kontrolowaniu przepływu ciepła i promieniowania słonecznego. Folia ta najczęściej składa się z kilku warstw i może być wykonana z różnych materiałów, takich jak poliwęglan, PET lub poliester. Jako że folia termiczna na szyby jest wykorzystywana przede wszystkim do poprawy izolacji termicznej okien, jej inna nazwa to folia termoizolacyjna.

Warto podkreślić, że istnieją różne rodzaje folii termoizolacyjnych, które mogą zapewniać różne efekty. Wszystko zależy od tego, czego konkretnie oczekuje inwestor.

Folia termoizolacyjna – rodzaje

Folie termoizolacyjne najczęściej rozróżnia się pod względem trzech kryteriów: miejsca montażu, celu montażu i funkcjonalności. 

Jeśli chodzi o umiejscowienie, folie termiczne dzieli się na:

  • wewnętrzne – montowane na szybie w środku budynku,
  • zewnętrzne – umieszczane na zewnętrznej części okna.

Folie możemy też podzielić pod względem tego, jaki efekt mają przynieść:

  • folie przeciwsłoneczne – służą do odbijania promieni słonecznych i zmniejszania nagrzewania się pomieszczeń.
  • folie termiczne (termoizolacyjne) – mają na celu zatrzymanie ucieczki ciepła z budynku.

Zewnętrzne folie przeciwsłoneczne możemy natomiast podzielić pod względem ich funkcjonalności np. na:

  • folie przeciwsłoneczne z efektem “lustra weneckiego”, które jednocześnie minimalizują przenikanie promieniowania podczerwonego (czyli ciepła) i światła widzialnego (zapewniają więc efekt przyciemnienia w pomieszczeniu).
  • folie przeciwsłoneczne, refleksyjne –  odbijające znaczną część promieniowania cieplnego i dostarczające więcej promieniowania widzialnego.
  • folie przeciwsłoneczna spektralno-selektywne są najnowocześniejsze. Bardzo dobrze radzą sobie z odbijaniem promieni słonecznych, ale jednocześnie zapewniają doskonałe doświetlenie pomieszczenia.

Folie termoizolacyjne można też podzielić ze względu na ich materiał wykonania (np. folie ceramiczne na szyby), a także koloru (grafitowe, brązowe, z odcieniem złota etc.)

Folia termoizolacyjna – co daje? Jak działa?

Folia termoizolacyjna działa na zasadzie odbijania i pochłaniania promieniowania słonecznego – w zależności od typu folii będzie to promieniowanie podczerwone i/lub światło widzialne. Folia termiczna na okna do stosowania zimą działa natomiast jak izolator, uniemożliwiając ciepłu przenikanie.

Tym samym podstawowa funkcjonalność folii termoizolacyjnych polega na utrzymywaniu komfortu cieplnego w budynku – poprzez schładzanie pomieszczenia (folie przeciwsłoneczne) lub utrzymywanie ciepła (folie termiczne).

To jednak niejedyne korzyści. Oprócz izolacji termicznej, folie mogą również:

  • Ochrona przed UV (folie przeciwsłoneczne) – zewnętrzne folie termiczne, służące do odbijania promieni słonecznych są w stanie zmniejszyć ilość promieniowania UV. To przekłada się m.in. na minimalizację ryzyka blaknięcia kolorów mebli.
  • Mniejsza ilość refleksów – folie przeciwsłoneczne mogą też przełożyć się na mniejszą ilość odblasków w pomieszczeniu. To ułatwia pracę z ekranami i sprawia, że wzrok mniej się przy nich męczy.
  • Mniejsze ryzyko zarysowania szyb – dodatkowa warstwa na szybie to również mniejsze ryzyko uszkodzenia powierzchni szyby – np. podczas mycia.
  • Większa prywatność – w przypadku folii przeciwsłonecznych z efektem “lustra weneckiego”, efektem ubocznym jest zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie możliwości zaglądania do wewnątrz przez osoby postronne. Jest to funkcjonalność pożądana szczególnie przez osoby mieszkające w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych ulic czy zatłoczonych osiedli.

Jaka folia termoizolacyjna na okna? Jak wybrać?

Folie termiczne występują w różnych wariantach i mogą spełniać różne funkcje. Dlatego, by ustalić, która z nich będzie najlepsza, musimy zadać sobie kilka ważnych pytań.

  1. Jaki główny efekt energetyczny folia termiczna ma nam zapewnić – chłodzenie pomieszczeń latem czy izolowanie zimą?
  2. Czy folia ma jednocześnie zaciemniać pomieszczenie, czy zależy nam na jak największej ilości światła?
  3. Czy zależy nam na zwiększeniu poczucia prywatności?

Znając odpowiedzi na te pytania, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniego typu folii.

Folia przeciwsłoneczna – wewnętrzna czy zewnętrzna?

Trzeba wiedzieć, że odpowiedź na pytanie, czy lepsza będzie folia przeciwsłoneczna wewnętrzna, czy zewnętrzna zależy od tego, na jakie okno ma ona zostać zamontowana oraz jaki efekt chcemy osiągnąć.

Na okna dachowe, a także okna składające się z kilku warstw szyb, można zakładać jedynie folie przeciwsłoneczne zewnętrzne. Dlaczego? W większości przypadków, jeśli folię przeciwsłoneczną (odbijającą) zamontujemy wewnątrz budynku, szyby będą absorbować promienie słoneczne, co w konsekwencji może doprowadzić ich pęknięcia.

Uwaga! Na rynku dostępne są folie wewnętrzne z funkcją odbijania promieni słonecznych, jednak są one dość rzadko spotykane. Dlatego, montując wewnętrzną folię przeciwsłoneczną, należy się upewnić, że producent przebadał ją pod kątem ryzyka pękania szyb.

Wewnętrzne folie termoizolacyjne montuje się zwykle wtedy, gdy naszym celem jest zatrzymanie ciepła wewnątrz. Folie tego typu najczęściej są przezroczyste i mają pełnić funkcję dodatkowej szyby. Można je stosować zarówno na oknach jedno, jak i dwuszybowych.

Folia termoizolacyjna na okna na lato – przeciwsłoneczna

Osoby, które podczas upałów borykają się z efektem “sauny” w pomieszczeniach potrzebują tzw. folii przeciwsłonecznej, montowanej najczęściej (choć nie zawsze!) na zewnątrz. W ich przypadku warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:

  • Współczynnik VLT% – to parametr określający procentowy udział przepuszczanego światła słonecznego. Innymi słowy, mówi nam, jak bardzo dana folia zaciemnia pomieszczenie. VLT 30% oznacza, że do środka wpadnie jedynie 30% światła, które wpadało do tej pory, a zaciemnienie wynosi 70%. Współczynnik VLT jest tym wyższy, im jaśniejsza jest folia przeciwsłoneczna.
  • Współczynnik IR mówi nam, ile promieniowania podczerwonego, znanego nam jak ciepło, odbije dana folia. Im wyższe IR, tym wyższa skuteczność chłodzenia pomieszczenia.

Ogólna zasada jest taka, że im wyższy współczynnik IR, tym niższy współczynnik VLT.

Jak dobrać folię przeciwsłoneczną?

Wybierając folię przeciwsłoneczną, trzeba pamiętać, że w przypadku przeszkleń warto postawić na model o wyższych wskaźniku IR i mniejszym współczynniku przenikania VLT. Dlaczego? Im większe okno, tym więcej energii cieplnej trzeba powstrzymać przed dostaniem się do środka. Jednocześnie, dzięki dużej powierzchni oświetlającej, nie narażamy się na ryzyko nadmiernego zacienienia. Jaki konkretnie typ wziąć pod uwagę?

Dobrym pomysłem może być lustrzana folia termoizolacyjna do okien, która zapewni efekt “lustra weneckiego”.

W przypadku małych okien dobrze sprawdzi się folia jaśniejsza (o wyższym VLT i nieco niższym współczynniku IR). Wciąż będzie ona dobrze odbijać promienie słoneczne, a nie jednocześnie nie ograniczy ilości światła widzialnego. W tym przypadku dobrze poradzą sobie np. folie spektralno-selektywne lub folie półlustrzane.

Uwaga! Niezwykle ważne jest upewnienie się, że dany model okna i szyby może współpracować w wybranym przez nas typem folii przeciwsłonecznej. W tym celu warto skorzystać z karty produktowej, bądź skonsultować się ze sprzedawcą lub producentem. Pamiętajmy, że konsekwencją niepoprawnego wyboru może być przegrzanie i pęknięcie szyby.

Nie należy montować samochodowych folii przeciwsłonecznych na szybach domowych. Szyby samochodowe są bardziej wytrzymałe termicznie (to szyby hartowane) od przeszkleń okiennych, które mogą popękać od ciepła pochłoniętego przez folię.

Folia termoizolacyjna na okna na zimę – wewnętrzna. Jak wybrać?

Jeśli naszym celem jest minimalizacja strat ciepła zimą, powinna nas interesować przede wszystkim folia termoizolacyjna montowana wewnątrz. Dzięki swoim właściwościom utrudnia ciepłu przenikanie na zewnątrz i przekłada się na zmniejszenie naszych rachunków za ogrzewanie.

W ich przypadku interesującym nas parametrem powinien być współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on niższy, tym lepsze właściwości termoizolacyjne folii. 

W przypadku doboru wewnętrznych folii termoizolacyjnych sprawa doboru jest dość prosta – można je stosować w przypadku większości dostępnych obecnie okien i pakietów szybowych.

Folia termoizolacyjna na okno na lato i zimę – czy jest taka?

Z pewnością zauważyliście, że zupełnie inny typ folii termicznej jest potrzebny latem, a inny zimą. Możecie się zatem zastanawiać, czy istnieją folie termoizolacyjne na okno, na lato i zimę?

Owszem, istnieją, choć jest to produkt na razie dość rzadko spotykany. Przykładem może tu być np. folia izolacyjna okienna 3M All Seasons. Produkt ten montuje się wewnątrz budynku, jednak ze względu na swoją budowę zapewnia on ochronę zarówno przed nagrzewaniem, jak i wychładzaniem pomieszczeń.

Folia przeciwsłoneczna – montaż

Dobra wiadomość jest taka, że montaż folii przeciwsłonecznej jest stosunkowo prosty i można go przeprowadzić samemu. Dokładna instrukcja instalacji najczęściej jest dołączona do produktu. Niezbędne narzędzia możemy albo znaleźć w domu, albo otrzymamy wraz z folią od sprzedawcy. Procedura w większości przypadków jest jednak dość zbliżona.

Uwaga! Przed montażem upewnij się, że wybrany typ folii może zostać nałożony na dany rodzaj szyby!

Przed montażem warto na pewno przygotować: płyn do mycia okien, ścierkę bezpyłową, ostre narzędzie do przycięcia folii i miarkę (jeśli folia nie jest przycięta na wymiar), pojemnik z atomizerem, narzędzie do ściągania/wygładzania, skrobak, płyn do montażu folii (zwykle jest on dołączony w zestawie), taśmę klejącą.

Sama procedura montażu folii przeciwsłonecznej jest prosta.

  1. Dotnij folię do wymiarów szyby, pozostawiając jedynie kilkumilimetrowy margines. Pamiętaj, że częściowe (np. połowiczne) oklejenie może doprowadzić do naprężeń i pęknięcia pakietu szybowego.
  2. Umyj dokładnie szybę oraz ramę okna. Używając skrobaka, zdejmij wszystkie zabrudzenia. Wycierając szybę, korzystaj z bezpyłowych ścierek.
  3. Spryskaj powierzchnię okna płynem do montażu (obficie).
  4. Odklej folię zabezpieczającą z folii właściwej (trick – możesz skorzystać z taśmy klejącej, którą umieszczasz po obu stronach folii).
  5. Spryskaj folię z warstwą kleju płynem do mocowania folii i nałóż całość na szybę, klejem do wewnątrz. Płyn sprawi, że łatwiej będzie przesunąć folię, by dopasować ją do szyby.
  6. Wygładź folię korzystając np. ze szpachelki, ściągaczki, wyciskając płyn na zewnątrz.
  7. Jeśli to konieczne, dotnij folię (uważaj na uszczelkę okna!).
  8. Osusz brzegi i całość folii.

Uwaga! Bywa, że producent folii zaleca zabezpieczenie brzegów folii bezbarwnym silikonem szklarskim. Może to dotyczyć szczególnie typów z warstwą metalizowaną.

Możesz też zamówić folię przeciwsłoneczną z montażem.

Folia termoizolacyjna na okna – opinie. Warto?

Folia termoizolacyjna na okna to produkt, który może przynieść wymierne korzyści termiczne. Opinie o produkcie, który został właściwie dobrany i zamontowany, z pewnością będą pozytywne. Jak podają producenci folii, temperatura w pomieszczeniu może spaść nawet o ok. 5 – 12 stopni! Wszystko zależy od zastosowanej folii, ale także umiejscowienia okna i kąta padania promieni słonecznych.

Nie trzeba jednak wierzyć wyłącznie producentom. Według badania “Effects of Window Films in Thermo-Solar Properties of Office Buildings in Hot-Arid Climates” przeprowadzonego przez naukowców m.in. z Kuwejtu, Iranu, Tajlandii i Kazachstanu, folie przeciwsłoneczne zamontowane na oknach w budynku biurowym, w lipcu 2019 roku pozwoliły zmniejszyć zużycie energii o ok. 420 kWh energii.

Skuteczność folii przeciwsłonecznych przełożyła się na ogromną energii, nawet w krajach o znacznie gorętszym klimacie niż Polska.

Podsumowując, folia termoizolacyjna na okna latem i zimą może przynieść poprawę komfortu termicznego. Może się także przełożyć na niższe rachunki za ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Montaż folii termicznej jest stosunkowo prosty, wymaga jednak rozważnego doboru produktu do typu okna oraz rodzaju przeszklenia.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments