Fotowoltaika Bruk-Bet – opinie i recenzja

Firma Bruk-Bet to swego rodzaju ewenement na polskim rynku fotowoltaicznym. Jest ona bowiem nie tylko instalatorem zestawów fotowoltaicznych, ale również jednym z nielicznych polskich producentów paneli fotowoltaicznych! Urządzenia tej marki zajmują wysokie miejsca w naszym rankingu paneli fotowoltaicznych, skutecznie rywalizując z gigantami branży, takimi jak m.in. REC, Sharp czy Ja Solar. Czy kompleksowa usługa – fotowoltaika Bruk-Bet, stoi na równie wysokim poziomie?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika Bruk-Bet – panele fotowoltaiczne i profesjonalny montaż

Przyglądając się historii firmy Bruk-Bet trudno domyśleć się, w jaki sposób znalazła się ona na rynku fotowoltaicznym. Do 2011 roku zajmowała się bowiem wytwórstwem i obróbką m.in. kostki brukowej czy betonu. Rokiem przełomowym był 2012 rok, kiedy to firma uruchomiła jeden z pierwszych w Polsce zakładów produkujących panele fotowoltaiczne. Jeszcze w tym samym roku, Bruk-Bet dostarczył podzespoły dla największej w tamtym czasie, polskiej farmy fotowoltaicznej w miejscowości Wierzchosławice.

Obecnie Bruk-Bet to najlepiej rozpoznawalny, polski producent paneli fotowoltaicznych, cieszący się uznaniem konsumentów, czego dowodem jest wyróżnienie Lidera Jakości 2020.

Czym charakteryzują się panele fotowoltaiczne od Bruk-Bet?

Bruk-Bet skupia się na produkcji monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych o mocy od ok. 320 do 400 W. Wykorzystuje w tym celu linię technologiczną zakupioną od jednego z liderów branży: firmy Meyer Burger. Pozwala ona wyprodukować ok. 350 tysięcy modułów rocznie.

Panele fotowoltaiczne Bruk-Bet mogą pochwalić się bardzo przyzwoitą sprawnością, sięgającą 19-20%, a także całkiem długą gwarancją produktową (wynoszącą 12 lat) oraz wydajnościową, gwarantującą 83% wydajność po 25 lub 30 latach pracy. Oferowane są w trzech seriach produktowych:

 • Extreme – obejmuje ona moduły z półki premium, o zwiększonej wytrzymałości, dostępne w kilku wersjach: White, Full Black, Opti oraz Glass-Glass.
 • Nivo Extreme – w skład której wchodzą moduły dwustronne, wykonane w technologii PERT.
 • Extreme Plus – które gwarantują maksymalną optymalizację mocy w stosunku do wielkości modułu.

Posiadając takie zaplecze technologiczne, firma zdecydowała się wkroczyć również na rynek instalacyjny. Bruk-Bet nie posiada jednak własnych ekip instalatorskich, lecz współpracuje w tym zakresie z zewnętrznymi firmami, ulokowanymi na terenie całej Polski – jest to tzw. Program Partnerski Bruk Bet Fotowoltaika. Na czym polega oferta fotowoltaiki od Bruk-Bet? I kto może z niej skorzystać?

Oferta Bruk-Bet – fotowoltaika dla domu i firm

Firma, opracowując swoją ofertę skupiła się na kilku głównych grupach biznesowych:

 • klientach indywidualnych, do których skierowana jest opcja “Fotowoltaika dla domu”,
 • przedsiębiorstwach, które są zainteresowane produkcją własnej energii ze słońca, wykorzystując fotowoltaikę dla firm,
 • gospodarstwach rolnychfotowoltaika dla rolnika to jeden z prężniej rozwijających się sektorów w Polsce,
 • jednostkach samorządu terytorialnego – instytucje te wciąż mogą korzystać z różnych programów wspierających, dzięki którym fotowoltaika dla gmin czy nawet fotowoltaika dla szkół może być bardziej opłacalna,
 • inwestorach – zainteresowanych budową farm fotowoltaicznych.

Usługi dla tych grup realizują autoryzowani partnerzy firmy, należący wspomnianego już Programu Partnerskiego Bruk-Bet Fotowoltaika.

Instalatorzy, którzy chcą do niego dołączyć najpierw są prześwietlani przez Bruk-Bet, pod kątem posiadanych umiejętności i doświadczenia. Dodatkowo, muszą przejść organizowane przez Bruk-Bet szkolenia i testy. Dzięki temu, producent ma gwarancję, że realizacja inwestycji w ich imieniu odbędzie się z zachowaniem najlepszych standardów branżowych.

W ramach oferty, klienci mogą liczyć na:

 • profesjonalny audyt, uwzględniający indywidualne potrzeby klienta,
 • sprawną dostawę i montaż komponentów,
 • możliwość skorzystania ze wsparcia pomontażowego.

Fotowoltaika od Bruk-Bet to dziesiątki, skutecznie zrealizowanych instalacji różnego typu i wielkości – od mikroinstalacji dachowych, po farmy wykonane w ramach fotowoltaiki na gruncie.

Fotowoltaika Bruk-Bet – cena

Na cenę fotowoltaiki Bruk-Bet (podobnie jak na cenę każdej fotowoltaiki) wpływa wiele czynników, takich jak np.:

 • moc instalacji – paradoksalnie cena fotowoltaiki w 2023 roku, w przeliczeniu na 1 kWp spada, wraz ze wzrostem mocy instalacji,
 • miejsce montażu – koszt przedsięwzięcia może różnić w zależności od tego czy zestaw trafi na dach (a i tu występują rozbieżności ze względu na typ pokrycia dachu) czy na grunt (tu konieczne są dodatkowe prace ziemne, co zwiększa koszt),
 • stopień złożoności przedsięwzięcia – im bardziej wymagające miejsce i sposób montażu, tym, oczywiście, wyższy koszt,
 • ceny i typ wykorzystanych podzespołów – wydatki na panele fotowoltaiczna mają ok. 48% udział w ogólnych wydatkach. Sam inwerter pochłania kolejnych kilkanaście procent budżetu, a zatem im bardziej zaawansowane i droższe podzespoły, tym ogólny koszt wyższy.

Obecnie, przeciętny koszt instalacji fotowoltaicznej waha się od ok. 4.000 do ok. 6.000 zł brutto. I Bruk-Bet nie podaje cennika oferowanych usług, koszt inwestycji nie powinien przekroczyć wspomnianych zakresów. Szczególnie, że jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne Bruk-Bet, cena należy do tych bardziej przystępnych.

Cena paneli fotowoltaicznych Bruk-Bet

Moduły fotowoltaiczne Bruk-Bet to idealny balans między ceną a jakością. Kosztowo, produkty te plasują się w górnej części średniej półce cenowej – ceny paneli Bruk-Bet raczej oscylują w granicach od ok. 500-600 zł do maksymalnie 1.000 zł. Dla porównania, produkty innych marek (np. SunPower czy LG) o zbliżonych parametrach bywają nawet dwukrotnie droższe.

Wykorzystanie paneli Bruk-Bet w instalacji to zatem dobry pomysł dla tych, którym zależy na optymalizacji kosztów i krótkim czasie zwrotu inwestycji.

Jak skorzystać? Fotowoltaika Bruk-Bet – przewodnik krok po kroku

Procedura skorzystania z oferty Bruk-Bet naprawdę należy do prostych. Od Was, jako inwestorów wymaga minimum zaangażowania i kilku podstawowych informacji.

1. Ocena warunków instalacji – audyt fotowoltaiczny

Standardowo, pierwszym krokiem jest nawiązanie kontaktu z firmą za pomocą specjalnego formularza. Po przesłaniu danych kontaktowych, skontaktuje się z nami jeden z autoryzowanych instalatorów Bruk-Bet, który przeprowadzi audyt. Do oceny warunków instalacji potrzebne będę informacje o zużyciu energii (oszacowane na podstawie na podstawie rachunków lub ilości użytkowników obiektu) oraz planowanym umiejscowieniu instalacji. Na tym etapie będziemy też mogli wybrać, jakie komponenty nas interesują.

2. Wycena i podpisanie umowy

Na podstawie podanych przez nas informacji, specjalista wykona projekt i wyceni koszt całego przedsięwzięcia. Jeśli zaproponowane warunki będą Wam odpowiadać, będziecie mogli podpisać umowę.

3. Montaż i podpięcie instalacji

Ostatnim etapem jest zamontowanie paneli wraz z osprzętem w ustalonym wcześniej miejscu. W zależności o wielkości instalacji i jej umiejscowienia, prace mogą trwać od jednego do kilku dni roboczych. Po montażu, otrzymacie dokumentację dotyczącą instalacji, niezbędną do zgłoszenia jej w Zakładzie Energetycznym. Po tych formalnościach, będziecie mogli się cieszyć czystą energią wprost ze słońca.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika Bruk-Bet – zalety i wady

Co przemawia na korzyść fotowoltaiki od Bruk-Bet? W jakich obszarach wymaga ona udoskonalenia?

Zalety fotowoltaiki od Bruk-Bet

Polski producent – decydując się na Bruk-Bet nie musicie się martwić o dostępność produktów (powstają w Polsce, więc nie powinny się pojawiać większe utrudnienia logistyczne) oraz ewentualny dostęp do gwarancji. Dodatkowo, wspieracie polski biznes.

Bardzo dobry stosunek jakości do ceny – panele Bruk-Bet dostępne są w rozsądnych cenach.

Przyzwoite parametry produktów – sprawność ok. 19-20%, gwarancję na 12 lat, dobrą wytrzymałość na efekt PID, LID, grad czy amoniak) potwierdzone certyfikatami KIWA.

Doświadczenie w realizacjach projektów dla różnych klientów – firm, osób fizycznych, JST, podmiotów inwestujących w farmy fotowoltaiczne.

Współpraca z wyselekcjonowanymi instalatorami – fotowoltaikę Bruk-Bet instalują sprawdzone i przeszkolone firmy.

Wady fotowoltaiki od Bruk-Bet

W ofercie brak nawet szacunkowych informacji o kosztach

Brak szczegółów dotyczących warunków współpracy

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Jakość obsługi
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Panele i fotowoltaika od Bruk-Bet to rozwiązanie z ogromnym potencjałem. Firma posiada własną linię produkcyjną i jak mało kto zna się na warunkach montażu czy eksploatacji instalacji fotowoltaicznych. Produkty Bruk-Bet należą do jednych z lepszych, czego dowodem jest wysoka pozycja w naszych rankingach paneli. Nawet brak własnych ekip montażowych nie jest problemem, skoro producent dba o ich dobór i przeszkolenie. Szkoda jednak, że Bruk-Bet nie komunikuje szerzej zalet swojej oferty. Brakuje w niej wielu informacji, m.in. na temat szacunkowych na temat kosztów, czasu obsługi zleceń czy dostępności dedykowanych form finansowania. Przez to, oferta może wypadać słabiej w oczach potencjalnych klientów, nawet pomimo korzystnych warunków.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments