Fotowoltaika – cena w 2020. Przegląd ofert

Fotowoltaika – cena w 2020. Przegląd ofert

Fotowoltaika, jako branża w ostatnich kilku latach przeżywa w Polsce i całym świecie prawdziwy rozkwit. Chętnie sięgają po nią zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Wpływ na taki stan rzeczy miała z pewnością, spadająca cena fotowoltaiki. Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, w ciągu ostatnich 12 lat, cena paneli fotowoltaicznych spadła o 80%, co przekłada się na ponad 50% spadek kosztów całego zestawu. Zatem, jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej w 2020 roku?

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Cena fotowoltaiki - jak wygląda podział kosztów?

Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji na temat kosztów instalacji, warto uściślić jaki udział w całkowitej cenie instalacji fotowoltaicznej mają jej poszczególne komponenty takie jak:

  • moduły,
  • inwerter (inwertery),
  • konstrukcja montażowa,
  • usługa montażu,
  • inne (np. okablowanie, zabezpieczenia prądu stałego i zmiennego, automatyka, ogrodzenie, pozwolenia).

Jak wynika z danych IOE, udział poszczególnych składników w całkowitym koszcie waha się w zależności od wielkości instalacji.

Wykres - cena fotowoltaiki a podział kosztów.

Źródło: Raport IEO “Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019”.

Cena paneli fotowoltaicznych, w instalacjach o mocy od 3 do 1000 kW, stanowi od 35 do ok. 60% całkowitych kosztów inwestycji. Średnio daje to ok. 48% udział w wydatkach.

Drugim w kolejności, największym wydatkiem jest falownik, którego cena waha się od 30 do 10% całkowitej ceny inwestycji. Usługa montażu oraz pozostałe koszty - średnio pochłaniają odpowiednio ok. 10 i 15% całkowitych nakładów inwestycyjnych na fotowoltaikę.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert

Od czego zależy cena fotowoltaiki?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej, nie jest możliwa. Wpływ na całkowitą cenę instalacji fotowoltaicznej ma bowiem kilka czynników, takich jak wielkość instalacji, cena podzespołów, wysokość VAT czy miejsce montażu.

Koszt fotowoltaiki a wielkość instalacji

Przeglądając oferty firm fotowoltaicznych łatwo można zauważyć, że na koszt instalacji fotowoltaicznej przede wszystkim wpływa jej wielkość. Zasada, w przypadku każdego instalatora jest taka sama - im większy zestaw fotowoltaicznych, tym cena instalacji niższa, w przeliczeniu na 1 kWp.

Obserwacje te potwierdzają też dane z raportu Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019. Zgodnie z nimi, przeciętny koszt kompletnej instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp w 2018 roku wahał się od ok. 6.000 do 4.500 zł złoty netto. Dla największych instalacji (o mocy ok. 1 MW) cena spadała wówczas jeszcze niżej.

Wykres - cena fotowoltaiki a wielkość instalacji.

Źródło: Raport IEO “Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019”.

Jak możemy powiedzieć na podstawie własnych obserwacji, w 2020 roku ceny instalacji fotowoltaicznej, w zależności od mocy, wahają się od o 4.500 do 6.000 zł, ale brutto. Wciąż jednak niższe stawki dotyczą klientów decydujących się na większy zestaw. W skrócie - również i teraz, firmom instalacyjnym, jak i inwestorowi lepiej opłaca się montować instalacje o mocy przynajmniej 3 kWp.

Cena paneli fotowoltaicznych a ich rodzaj

Jak już wiadomo, koszt paneli fotowoltaicznych ma największy, bo wynoszący blisko 50% udział w cenie fotowoltaiki. Wszelkie wahania w kwestii wydatków na moduły mają zatem spore, bezpośrednie przełożenie na całkowity koszt inwestycji.

Od czego zatem zależy cena modułów fotowoltaicznych? Głównym kryterium jest ich typ - najczęściej spotkacie się z podziałem na panele monokrystaliczne i panele polikrystaliczne.

Panele polikrystaliczne to ta tańsza opcja. Cechują się przeciętną wydajnością na poziomie 14-16%, co dla mniej wymagających inwestorów powinno być satysfakcjonującym wynikiem.

Moduły z ogniwami monokrystalicznymi cechują się bardzo dobrą wydajnością, wynoszącą ok. 17-22%. Są zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na jak największym uzysku energii, przy określonej powierzchni montażowej. Są one jednak o ok.15% droższe niż panele polikrystaliczne.

Przykładowe ceny paneli fotowoltaicznych - polikrystalicznych i monokrystalicznych

Typ/Rodzaj Cena
Panel Sunlink 280W Polikrystaliczny ok. 600 zł brutto
Panel Sunlink 320W Monokrystaliczny ok. 689 zł brutto (+ 15%)
Panel Sunpro 280W Polikrystaliczny ok. 579 zł brutto
Panel Sunpro 310W Monokrystaliczny ok. 649 zł brutto (+ 12%)
Panel IBC 280W Polikrystaliczny ok. 429 zł
Panel IBC 330W Monokrystaliczny ok. 499 zł (+ 16%)

Co jeszcze, oprócz typu ogniw wpływa na koszt paneli fotowoltaicznych, a tym samym na koszt całej instalacji? Z całą pewnością znaczenie będą miały kwestie takie jak:

  • moc - im wyższa jest zdolność do produkcji energii z jednego modułu, tym jego cena będzie wyższa;
  • marka producenta - produkty większych, bardziej znanych firm mogą być droższe;
  • wykorzystana technologia (np. panele Full Black czy Half-Cut kosztują więcej od zwykłych paneli);
  • parametry - m.in. współczynnik utraty mocy w czasie, odporność na zjawiska meteorologiczne,
  • gwarancja.

VAT a cena fotowoltaiki

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że spory wpływ na ostateczną cenę fotowoltaiki ma także wysokość podatku VAT dla danej inwestycji. W zależności od inwestora i miejsca montażu instalacji, może on wynosi 8% lub 23%.

Dla przykładu, fotowoltaika dla domu przeznaczona na cele własne gospodarstwa, zamontowana na budynku o powierzchni nie przekraczającej 300 m2 lub na gruncie, obarczona zostanie podatkiem w wysokości 8%.

Z kolei instalację fotowoltaiczna dla firm, która będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności, obejmuje podatek w wysokości 23%. Dobra wiadomość jest jednak taka, że przedsiębiorstwa mogą w całości odliczyć podatek na panele fotowoltaiczne.

Jak miejsce montażu wpływa na cenę fotowoltaiki?

Koszt montażu to przeciętnie ok. 10-15% kosztu całej inwestycji. Co decyduje o jego wysokości, a tym samym całkowitej cenie instalacji fotowoltaicznej? Miejsce montażu zestawu solarnego.

Panele fotowoltaiczne najczęściej trafiają w jedno z dwóch miejsc - na dach lub na działkę (jest to wówczas tzw. fotowoltaika na gruncie). Koszt montażu w każdym z powyższych przypadków może być inny. Co więcej, ceny mogą się dodatkowo różnić w zależności od wariantu montażu.

W przypadku dachów, koszt montażu może się różnić w zależności m.in. od rodzaju pokrycia oraz stopnia nachylenia dachu. Najtańsza będzie instalacja na dachu o standardowym nachyleniu, zamontowana na blasze trapezowej. Z kolei najwięcej zapłacimy za montaż na na dachówce ceramicznej - przymocowanie paneli wymaga bowiem zdjęcia dachówek. Sporo wyniesie nas również instalacji umieszczona na dachu płaskim, gdyż konieczna jest wówczas specjalna konstrukcja wsporcza.

Przykładowe koszt montażu instalacji w zależności od rodzaju dachu

Rodzaj dachu Cena brutto za 1 kWp dla instalacji 3 kWp Cena brutto za 1 kWp dla instalacji 10 kWp
Blachodachówka ok. 6.320 zł ok. 4.120 zł
Dachówka ok. 6.430 zł ok. 4.300 zł
Blacha trapezowa ok. 5890 zł ok. 3.750 zł
Dach płaski ok. 6.580 zł ok. 4.370 zł

W przypadku instalacji wolnostojącej, stelaż może zostać wbity lub wkręcony bezpośrednio w grunt, bądź może zostać zamocowany z wykorzystaniem betonowego fundamentu. Koszt montażu tego typu instalacji jest o ok. 15% wyższy, niż w przypadku instalacji dachowych. Dla przykładu, dla fotowoltaiki na gruncie o konstrukcji wbijanej na dwóch podporach, koszt fotowoltaiki waha się od ok. 4.520 zł (dla fotowoltaiki 10 kWp) do 6.770 zł (dla instalacji 3 kWp).

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Ile kosztuje fotowoltaika w 2020 roku? Przegląd ofert

Przejdźmy teraz do konkretnych danych. Jak kształtuje się średnia cena fotowoltaiki w 2020 roku? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizowaliśmy kilkanaście ofert na instalacje o różnej mocy, otrzymanych od firm instalacyjnych z całej Polski.

Fotowoltaika - ceny dla domu i firm

Poniżej przedstawiliśmy zestawienie średnich, całkowitych cen brutto i netto dla najpopularniejszych instalacji fotowoltaicznych.

Moc instalacji Całkowita cena brutto (8% VAT) Cena brutto za 1 kWp Całkowita cena netto Cena netto za 1 kWp
ok. 3 kWp ok. 17.650 zł ok. 5.880 zł ok. 16.340 zł ok. 5.440 zł
ok. 6 kWp ok. 26.200 zł ok. 4.370 zł ok. 24.260 zł ok. 4.050 zł
ok. 8 kWp ok. 34.980 zł ok. 4.370 zł ok. 32.390 zł ok. 4.050 zł
ok. 10 kWp ok. 41.700 zł ok. 4.170 zł ok. 38.600 zł ok. 3.860 zł

Uśrednione ceny fotowoltaiki w 2020 roku, w przeliczeniu na 1 kWp wahają się od nieco ponad 4.000 zł brutto do blisko 6.000 zł brutto. Przeciętny koszt instalacji fotowoltaicznej dla standardowej 4 osobowej rodziny to wydatek rzędu ok. 18.000 zł (3 kWp).

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert

Czy koronawirus wpłynął na ceny instalacji fotowoltaicznych?

Omawiając kwestię kosztów instalacji fotowoltaicznych nie sposób nie wspomnieć o wpływie pandemii koronawirusa na branżę. Ostatecznie to właśnie Chiny, które jako pierwsze ucierpiały z powodu szalejącej choroby, są największym producentem paneli fotowoltaicznych na świecie, zgarniając ok. 72% światowej udziału w produkcji.

Ograniczenia związane z pandemią sprawiły, że wiele fabryk produkujących podzespoły fotowoltaiczne w Azji, w pierwszych miesiącach 2020 roku zostało zamkniętych. Obawiano się, że oznacza to ograniczenie dostaw do Europy, a co za tym idzie zmniejszenie dostępności komponentów i wzrost cen. Szczególnie, że w Polsce koronawirus nie odbił się mocno na zainteresowaniu fotowoltaiką. Po chwilowych spadkach w marcu i kwietniu, już na koniec kwietnia sprzedaż wróciła do poziomu sprzed pandemii.

Ostatecznie jednak, według Bloomberg New Energy Finance, ceny paneli fotowoltaicznych i ich komponentów na początku 2020 roku miały spaść o ok. 10% i jak się przewiduje, w drugiej połowie roku mogą spaść jeszcze o kolejnych 15%. Okazało się bowiem, że ze względu na pandemię wstrzymano budowy dużych elektrowni PV, co wpłynęło na zmniejszenie popytu na moduły. Jednocześnie, już w kwietniu fabryki w Chinach wróciły do pracy na poziomie ok. 70% maksymalnej wydajności.

Warto też zauważyć, że według wspomnianego już raportu IOE, moduły z Chin i Korei Południowej miały ok. 46% udział w rynku paneli fotowoltaicznych w Polsce. Z krajów europejskich, pochodziło natomiast 47% wszystkich sprzedanych paneli (w tym 27% bezpośrednio z Polski). Sytuacja, jak na razie, nie wskazuje zatem na to, by czekały nas drastyczne podwyżki.

Pochodzenie paneli fotowoltaicznych sprzedawanych w Polsce.

Źródło: Raport IOE

Podsumowując, pomimo koronawirusa i utrudnień związanych z transportem podzespołów z krajów azjatyckich, ceny fotowoltaiki są dość niskie i kształtują się na poziomie ok. 4.000 - 6.000 zł brutto, z montażem. Wbrew przewidywaniom, jak na razie, branża fotowoltaiczna nie odczuwa większych problemów związanych z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią. Po chwilowym zachwianiu sektora, w pierwszym kwartale 2020 roku, sprzedaż się ustabilizowała na poziomie sprzed lockdownu w Polsce.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
2021-01-21 22:57

Porównując opcję paneli fotowoltaicznych z dachami w pelni solarnymi, jednak jest roznica 🙂 Czy znajdę gdzieś takie porównanie ofert? Albo ja wygląda stosunek cen panele vs dachówki solarne? Jak sunroof/tesla?