Fotowoltaika - dofinansowanie w 2022 roku

Fotowoltaika dofinansowanie dla firm 2022: aktualne dotacje

Odnawialne źródła energii powoli przestają być nowinką energetyczną, a stają się koniecznością – tak w Polsce, jak i na świecie. Największą popularnością cieszy się zaś fotowoltaika, po którą chętnie sięgają nie tylko inwestorzy indywidualni, ale też podmioty biznesowe. Nie bez powodu – energetyka słoneczna jest bowiem wyjątkowo uniwersalna, wygodna w implementacji i zapewnia atrakcyjny stosunek kosztów do osiągniętych korzyści. Warto też dodać, że w przypadku wielu firm sprawdza się niemal idealnie, produkując energię dokładnie wtedy, gdy firma jej potrzebuje. Jednak pomimo tego, instalacje fotowoltaiczne dla firm wciąż nie rozwijają się tak szybko jak powinny – ze względu na ceny. Na szczęście, z pomocą przychodzą programy wspierające. Oto na jakie dofinansowania do fotowoltaiki dla firm w 2022 roku będzie można liczyć.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

OZE w firmie to konieczność?

Według danych za wrzesień 2021 roku, całkowita moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce przekroczyła 6 GW. To o 100% więcej w stosunku do analogicznego okresu z 2020 roku. I choć w fotowoltaicznej rewolucji największy udział mają inwestorzy indywidualni, na energię ze słońca coraz częściej powinny decydować się i przedsiębiorstwa.

W ostatnich miesiącach ceny prądu w Polsce osiągały rekordowe poziomy. Średnia arytmetyczna, dobowa cena energii na TGE (Towarowej Giełdzie Energii) pod koniec listopada 2021 roku wyniosła 745,43 zł za MWh.

Ceny prądu TGE - 2021 rok

Źródło: tge.pl

To pokłosie m.in. rosnących cen uprawnień do emisji CO2. W Polsce odczuwamy to tym dotkliwiej, że ok. ¾ energii pochodzi ze spalania węgla. Coraz wyższy koszt energii czynnej to jednak tylko jedna strona medalu. Rosną bowiem również opłaty związane z dystrybucją. Pojawiają się też nowe obciążenia.

Od 2021 roku za zwiększenie kosztów dystrybucyjnych na rachunku za prąd odpowiada m.in. opłata mocowa. Jej wprowadzenie najbardziej odczuły przedsiębiorstwa, ponieważ w ich przypadku, wysokość opłaty uzależniona jest od ilości energii pobranej z sieci w godzinach szczytu, od 7:00 do 22:00. Energochłonne biznesy musiały przygotować się na podwyżki rzędu od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie!

Fotowoltaika jest remedium na oba problemy - z jednej strony pozwala uniezależnić się od podwyżek cen prądu (bo przecież instalacja sama produkuje i dostarcza prąd), a także ogranicza wysokość opłat - w tym opłaty mocowej (energia jest bowiem dostarczana właśnie w godzinach szczytu - ograniczając pobór z sieci, ogranicza się wysokość opłat zmiennych). A co z problemem cen instalacji fotowoltaicznych? Tu z pomocą przychodzą dofinansowania do fotowoltaiki dla firm!

Dofinansowania do fotowoltaiki dla firm zwiększą wykorzystanie OZE w przedsiębiorstwach?

Choć produkcja energii z fotowoltaiki w dużej ilości przypadków niemal całkowicie pokrywa się z krzywą zapotrzebowania na prąd w firmie, stosunkowo niewiele podmiotów biznesowych korzysta z tego rozwiązania. Tak przynajmniej wynika z badania “Zielona energia w MŚP” przeprowadzonego na zlecenie EFL S.A. w 2020 roku. Raport wykazał, że jedynie 4% firm posiada OZE w firmie. Kolejnych 8% planowało podobną inwestycję w przyszłości. Co powstrzymuje polskie przedsiębiorstwa?

fotowoltaika w MŚP - bariery inwestycji.

Źródło: EFL “Zielona energia w MŚP 2020”

Odpowiedzią są koszty i długi czas zwrotu z inwestycji - ponad 80% badanych właśnie przez te dwa czynniki nie decyduje się na wdrożenie odnawialnego źródła energii w firmie. Jednocześnie, znaczna część respondentów podkreślała, że problemem jest brak lub niskie kwoty dofinansowań.

Zachęty do inwestycji w OZE

Źródło: EFL “Zielona energia w MŚP 2020”

Czy można się spodziewać poprawy w tych obszarach? O ile na spadki cen fotowoltaiki w 2022 roku jak na razie nie ma co liczyć (wszystko m.in. przez problemy logistyczne wywołane pandemią, rosnące ceny surowców oraz słabą złotówkę), o tyle jest szansa, że w najbliższych miesiącach faktycznie pojawią się nowe środki na OZE.

Fotowoltaika dla firm: dotacje 2022 - czy będą nowe programy?

Jednym z głównych źródeł potencjalnych dotacji na fotowoltaikę dla firm (i nie tylko na fotowoltaikę, tak jak nie tylko dla firm) może być program FEnIKS - Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.

Program ten ma być następcą Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach programu planowane są inwestycje w infrastrukturę techniczną i społeczną, związane m.in. z przekształceniem gospodarki Polski w gospodarkę obiegu zamkniętego, przyjazną środowisku. Odnawialne źródła energii będą istotnymi narzędziami realizacji celów programu FEnIKS. Już wiadomo, że ze środków projektu będą mogły korzystać m.in. JST, właściciele budynków mieszkalnych, dostawcy usług energetycznych, ale też właśnie przedsiębiorstwa. Całkowity budżet programu to aż 25 mld euro, czyli ok. 115 mld zł. Wsparcie ma trafiać do beneficjentów w formie bezzwrotnych dotacji, instrumentów finansowych (np. pożyczek) i instrumentów mieszanych. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób rozdzielane będą środki.

Pieniądze na OZE miałyby również znaleźć się w Funduszu Transformacji Energetycznej, którego budżet według obecnych szacunków mógłby wynieść ok. 85 mld zł (ostateczna liczba będzie zależała od cen uprawnień emisji gazów cieplarnianych).

Oprócz tego, o ile negocjacje z przedstawicielami Unii Europejskiej dojdą do skutku, pieniądze miałyby popłynąć też z Krajowego Planu Odbudowy. Na poprawę efektywności energetycznej i odnawialne źródła energii w przedsiębiorstwach miałoby się znaleźć aż ok. 300 mln euro w pożyczkach.

A zatem, choć konkretne programy inwestycyjne nie zostały jeszcze opracowane, a środki wciąż czekają na rozdysponowanie, można się spodziewać, że pojawi się więcej dotacji na fotowoltaikę dla firm w 2022 i kolejnych latach.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Fotowoltaika dofinansowanie dla firm 2022: aktualna lista dotacji i narzędzi

Pomimo tego, że przed inwestorami wciąż jest wiele niewiadomych, część narzędzi wspierających została już potwierdzona. Oto aktualna lista dotacji na fotowoltaikę w 2022 roku!

 

Narzędzia wspierające i dofinansowania do fotowoltaiki dla firm w 2022 roku
Nazwa narzędzia Rodzaj wsparcia Zakres inwestycji Terminy
Energia Plus
program ogólnopolski
pożyczka: do 80% kosztów, od 0,5 mln do 300 mln zł;

dotacja: zgodnie z zasadami pomocy publicznej, do 50% kosztów, dla inwestycji w technologii ORC

budowa, przebudowa jednostek wytwórczych, które do generowania energii wykorzystują OZE (np. fotowoltaika) od 01.04.2022 do 16.12.2022

podpisywanie umów - do 2023 roku

Dotacja warszawska
woj. mazowieckie
max 15.000 zł, ale nie więcej niż 1.500 zł za 1 kW zakup i montaż instalacji PV aktualny nabór do 31.03.2022 roku

od 1 września roku poprzedzającego, do 31 marca roku planowanej inwestycji w PV

Program Priorytetowy “OA - Ochrona Atmosfery”
woj. świętokrzyskie
pożyczka: do 100% kosztów kwalifikowanych zakup i montaż instalacji PV nabór ciągły od 20.02.2020 do wyczerpania środków
Gwarancja Biznesmax
narzędzie ogólnodostępne
bezpłatna promesa spłaty kredytu do 2,5 mln euro, do 80% kwoty kredytu

opcja dopłaty w wysokości 5% wypłaconego kapitału kredytowego za każdy rok kredytowania z dotacją

inwestycje “o charakterze innowacji proekologicznej z efektem ekologicznym” nabór ciągły
EKO – KLIMAT
Woda, powietrze, ziemia
woj. kujawsko-pomorskie
pożyczka: do 100% kosztów kwalifikowanych budowa instalacji OZE do 31.10.2027 roku lub do wyczerpania środków
50 kW na start
woj. śląskie
do 100% - w tym 90% pożyczka i 10% dotacja
max. koszt inwestycji - 350 tys. zł
zakup i montaż instalacji PV do 50 kW III nabory w 2022 roku: 15.02-31.03.
01.04-30.04.
01.05-31.05.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości – Wrocław zwolnienie z podatku od nieruchomości dla osób fizycznych prowadzących JDG, będących wspólnikiem w spółce, osób prawnych zakup i/lub montaż m.in. instalacji PV nabór zgłoszeń do 31.12.2023 roku

Istnieje co najmniej kilka form wsparcia finansowego, przeznaczonego dla przedsiębiorstw zainteresowanych inwestycją w instalacje fotowoltaiczne. Jak można zauważyć, dostępne są zarówno programy realizowane na szczeblu ogólnopolskim, przeznaczone dla inwestorów z całego kraju, jak i programy regionalne, dedykowane dla przedsiębiorców z danych województw. Szukając optymalnej formy pomocy, nie należy się ograniczać wyłącznie do jednej z tych opcji.

Warto zauważyć, że w większości przypadków wsparcie przyjmuje postać pożyczki. I choć można otrzymać ją łatwiej niż w banku, na preferencyjnych warunkach (z niższym oprocentowaniem) - nadal pozostaje obowiązek ich spłaty (przynajmniej częściowej, bo niekiedy można liczyć na umorzenie kilku-kilkunastu procent zobowiązania).

Taki stan rzeczy ma związek z regułami dotyczącymi wsparcia firm, nienaruszającymi konkurencji. Dlatego przy wnioskowaniu o dotacje na fotowoltaikę dla firm należy uwzględniać zasady pomocy de minimis.

Dotacje do fotowoltaiki dla firm w 2022 roku - dlaczego warto?

Eksperci zapowiadają, że w 2022 roku ceny prądu mają być wyższe o kilkanaście, kilkadziesiąt procent. O dwucyfrowych podwyżkach mówi m.in. Urząd Regulacji Energetyki - przy czym, urząd odnosił się do stawek dla gospodarstw domowych. Biznesy są w gorszej sytuacji, bo w przypadku cen prądu dla firm regulator nie będzie interweniował. Można zatem spodziewać się stawek o ok. 20-25% wyższych. Dlatego już teraz warto rozważyć inwestycję we własne źródło energii i sięgnąć po dofinansowanie.

Dotacje będą o tyle ważne, że jak już wspominaliśmy, 2022 rok upłynie pod znakiem cen fotowoltaiki wyższych niż jeszcze w 2021 roku. Znaczące podwyżki cen paneli fotowoltaicznych można było zaobserwować m.in. w październiku 2021 roku - ceny modułów były wówczas o ok. 10-20% (w zależności od typu urządzenia) większe niż w analogicznym okresie w 2020 roku. Eksperci IHS Markit są zdania, że również w 2022 roku utrzyma się wzrostowa tendencja.

Problemem są m.in. ceny transportu, które ze względu na pandemię wzrosły nawet 10-krotnie. Znacznie wzrosły też koszty surowców, z których wytwarzane są moduły fotowoltaiczne. Srebro do ok. 8.500 dolarów za tonę, aluminium w 2021 roku kosztowało ok. 3.000 dolarów za tonę (najwięcej od 2008 roku). O 300% skoczyły też ceny polikrzemu, z którego powstaje większość modułów. A z racji tego, że moduły stanowią ok. 50% całkowitej ceny systemu PV, więcej zapłacimy za całą instalację.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm to nie jedyna opcja. Jakie inne formy finansowania?

Warto pamiętać, że inwestując w odnawialne źródła energii, nie trzeba polegać wyłącznie na dofinansowaniach. Na rynku są bowiem dostępne również inne instrumenty finansowe, które mogą okazać się opłacalne z punktu widzenia przedsiębiorstw.

  • Kredyt na fotowoltaikę dla firm to pierwsza opcja. Można znaleźć kilka kredytów komercyjnych, przeznaczonych na inwestycje w odnawialne źródła energii (w tym również na fotowoltaikę), których odbiorcą może być podmiot biznesowy. Oferowane są one na atrakcyjnych warunkach finansowych i uwzględniają opcje niedostępne w standardowych kredytach (np. wcześniejszą spłatę z nadwyżek wygenerowanych przez OZE). Produkty tego typu posiada m.in. BNP Paribas czy PEKAO.
  • Leasing na fotowoltaikę - to alternatywa dla kredytu. Opcja ta zapewnia przedsiębiorstwom szereg korzyści ekonomicznych - m.in. możliwość obniżenia podatku, poprzez odliczenie opłaty wstępnej oraz raty kapitałowej i odsetkowej (leasing operacyjny). Szerzej o możliwościach optymalizacji podatkowej związanej z fotowoltaiką pisaliśmy w naszym artykule “Fotowoltaika w koszty firmy – jakie są opcje?”.

Produkcja własnej energii ze słońca w firmie to doskonały sposób na obniżenie rachunków za prąd, uniezależnienie się od podwyżek energii oraz budowanie przewagi konkurencyjnej (ze względu na niższe koszty prowadzenia działalności). Korzystanie z OZE pozytywnie wpływa również na wizerunek przedsiębiorstwa oraz stanowi doskonałe narzędzie inwestycyjne (ze stopą zwrotu na poziomie nawet 14%). Warto jednak sięgnąć po dofinansowania do fotowoltaiki dla firm w 2022 roku, które pomogą zminimalizować skutki podwyżek cen paneli fotowoltaicznych i instalacji, skracając tym samym czas zwrotu z inwestycji.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments