Fotowoltaika ecoABM – opinie i recenzja

ecoABM to lokalny wykonawca, wywodzący się z Białegostoku. Na swoim koncie ma już kilkaset instalacji fotowoltaicznych o różnej mocy, realizowanych zarówno na potrzeby odbiorców indywidualnych, jak i biznesowych. Jakie są warunki fotowoltaiki ecoABM? Co warto wiedzieć o samej firmie?

UWAGA: Firma ecoABM nie zajmuje się już instalowaniem fotowoltaiki. Poniższa recenzja jest wpisem archiwalnym.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

ecoABM – co warto wiedzieć o wykonawcy?

Firma ecoABM to podmiot, który wywodzi się z ABM – firmy budowlanej działającej na rynku od 1992 roku. Oddział ecoABM, zajmujący się instalacjami fotowoltaicznymi powstał stosunkowo niedawno, bo w 2019 roku. Pomimo krótkiego stażu, jak wynika z udostępnionych danych, firmie udało się zrealizować kilkaset instalacji.

Swoją działalność wykonawca prowadzi głównie na terenie województwa podlaskiego, jednak w przypadku instalacji większych niż 10 kW istnieje możliwość obsługi również w innych regionach Polski.

Co wchodzi w skład oferty fotowoltaicznej ecoABM? Nieco inaczej niż w przypadku innych wykonawców, obejmuje ona nie tylko projektowanie i montaż instalacji fotowoltaicznych, ale również dobór i sprzedaż gotowych zestawów fotowoltaicznych do samodzielnego montażu. Firma prowadzi jedną z największych hurtowni fotowoltaicznych w Polsce (a największą na Podlasiu).

Co może zatem zaoferować swoim klientom?

Fotowoltaika ecoABM – szczegóły oferty

Instalacje fotowoltaiczne ecoABM, bez względu na to, czy obejmują usługę montażu czy nie, skierowane są do szerokiego grona odbiorców – ostatecznie, na fotowoltaice może zaoszczędzić właściwie każdy. Na szczególną uwagę mogą jednak liczyć trzy główne grupy klienckie, do których można zaliczyć:

 • osoby fizyczne, które sięgają po tzw. fotowoltaikę dla domu i które dzięki szeregowi dotacji mogą liczyć na najszybszy zwrot z inwestycji,
 • podmioty gospodarcze, dla których fotowoltaika dla firm stanowi bezpieczną inwestycję i sposób na ograniczenie kosztów działalności,
 • rolników, którzy dzięki fotowoltaice dla gospodarstw rolnych mogą zwiększyć efektywność i konkurencyjność produkcji.

Instalacje od ecoABM opierają się na urządzeniach, które w branży fotowoltaicznej cieszą się popularnością i sporym zaufaniem.

Jeśli chodzi o moduły, to w zależności od potrzeb i preferencji dostępne są produkty takich producentów jak: LONGi Solar, JA Solar, Q.Cells, REC (to sprzęt, który znajdziecie m.in. w naszym rankingu paneli fotowoltaicznych). Spory wybór macie również jeśli chodzi o falowniki. Standardowo, w zestawie znajdziecie falownik Growatt, na który możecie mieć nawet 10 lat gwarancji podstawowej. Do wyboru są jednak również urządzenia marki Fronius, Huawei, SolarEdge czy Sofar.

Zakres oferowanej usługi, równi się w zależności od wariantu. W przypadku opcji z montażem możecie liczyć na:

 • projekt instalacji dopasowany do indywidualnych warunków i potrzeb inwestora,
 • wsparcie w pozyskaniu środków na inwestycję, zarówno w ramach dofinansowania do fotowoltaiki, jak również z kredytu czy leasingu.
 • sprawny montaż, który dla standardowych instalacji trwa ok. 1-2 dni roboczych,
 • pomoc w formalnościach związanych ze podłączeniem fotowoltaiki do sieci.

W ramach zestawu do samodzielnego montażu otrzymujecie:

 • kompletną instalację (moduły, inwerter, system montażowy, przewody, złączki, zabezpieczenia, uziemienie),
 • niezbędne narzędzia (zaciskarkę fotowoltaiczną),
 • instrukcję montażu,
 • dokumentację techniczną (certyfikaty, specyfikacje urządzeń), jak również tę niezbędną do zgłoszenia instalacji do sieci,
 • telefoniczne wsparcie techniczno-merytoryczne (24/7) oraz serwis gwarancyjny,
 • opcjonalnie – projekt instalacji oraz symulację uzysków.

Oczywiście, wspomniana dokumentacja nie zwalnia Was z konieczności przeprowadzenia odbioru instalacji fotowoltaicznej, poświadczonego podpisem upoważnionej osoby (np. elektryka). Bez niego, instalacja nie zostanie podłączona do sieci.

ecoABM – ceny instalacji fotowoltaicznych

Przejdźmy teraz do kwestii, które zawsze wzbudza ogromne zainteresowanie potencjalnych inwestorów, a mianowicie do cen fotowoltaiki ecoABM. Ile kosztują instalacje?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku kwestii, takich jak m.in. rodzaj wykorzystanych podzespołów, miejsce montażu czy wariant usługi (z usługą instalacji lub bez). Najbardziej wiarygodne dane związane z kosztami uzyskacie zatem, jeśli skontaktujecie się z wykonawcą i poprosicie o wycenę.

Jeśli chcecie jednak zorientować się w kosztach przed tym krokiem, możecie skorzystać z poniższego zestawienia:

Moc Wariant Cena brutto
3 kW z montażem, dach płaski/grunt ok. 14.500 zł
3 kW bez montażu, dach skośny ok. 10.500 – 15.000 zł
4 kW z montażem, dach skośny ok. 17.500 zł
4 kW bez montażu, dach skośny ok. 12.200 – 17.700 zł
7 kW z montażem, dach płaski/grunt ok. 30.400 zł
7 kW bez montażu, dach skośny ok. 18.800 – 26.000 zł

Zatem, jeśli chodzi o kompleksową usługę “pod klucz” mowa o stawkach rzędu ok. 4.350 – 4.850 zł w przeliczeniu na 1 kWp, co w kontekście stawek rynkowych (przeciętne ok. 4.000 – 6.500 zł za 1 kWp, w zależności od mocy) jest korzystną ofertą. W przypadku instalacji “zrób to sam”, ceny mogą być jeszcze niższe.

Fotowoltaika ecoABM w 3 krokach

Jak można sięgnąć po usługi oferowane przez wykonawcę? Procedura jest bardzo prosta – zarówno jeśli chodzi o instalacje “pod klucz”, jak i zestawy do montażu.

W pierwszym przypadku, wystarczy, że skontaktujecie się z wykonawcą i wyrazicie chęć współpracy. Ten przeprowadzi Was przez pozostałe etapy, czyli:

 • audyt fotowoltaiczny podczas którego specjalista sprawdzi czy montaż jest możliwy i ustali parametry instalacji,
 • montaż, który jak już wspominaliśmy trwa zwykle maksymalnie 2 dni robocze – choć czas ten zależy od wielkości instalacji,
 • podłączenie i rozruch instalacji – firma zajmie się wszystkimi formalnościami.

Równie łatwo jest w przypadku zamówienia gotowego zestawu DIY:

 • razem w doradcą z firmy ustalacie, jaka instalacja będzie idealna w Waszym przypadku,
 • firma wykonuje projekt i kompletuje zamówienie,
 • dokonujecie płatności,
 • czekacie na dostarczenie zestawu – realizacja zamówienia trwa zwykle nie dłużej niż 5 dni roboczych.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

ecoABM fotowoltaika – zalety i wady

Jeśli postanowicie sprawdzić firmę w Internecie, przekonacie się, że jeśli chodzi o ecoABM opinie są w większości przypadków pozytywne. Co wpływa na taką ocenę?

Zalety fotowoltaiki ecoABM

Podzespoły z różnych półek cenowych i jakościowych
Elastyczne podejście do klienta
Dostępność oferty z montażem lub bez
Atrakcyjne stawki
Dostępność informacji na temat orientacyjnych stawek
Pomoc w uzyskaniu środków
Wsparcie w formalnościach przyłączeniowych

Wady fotowoltaiki ecoABM

Dość krótki staż na rynku OZE
Oferta mogłaby zostać przedstawiona dokładniej

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Firma ecoABM to wykonawca, który choć skupia się na lokalnym, podlaskim rynku, ma ambicje podbić również resztę regionów Polski. Dowodzi tego atrakcyjna oferta, opierająca się nie tylko na standardowym produkcie z montażem, ale również na gotowych, bogato wyposażonych zestawach (uwzględniających m.in. narzędzia, dokumentację, instrukcję montażu, a nawet wsparcie merytoryczne). Gdy dodamy do tego niezłe podzespoły i atrakcyjne stawki cenowe, otrzymujemy rozwiązanie, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę.
4.5
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
7 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka G
Agnieszka G
16 stycznia 2023 10:47

Świetnie zaopatrzony magazyn, profesjonalna obsługa i wieloletnie doświadczenie na rynku. Zamówienia zawsze dostarczone na czas. Jest to zdecydowanie najlepsza hurtownia, z którą przyszło mi współpracować 🙂

Maria Mazurczyk
Maria Mazurczyk
10 stycznia 2023 14:56

Świetnie współpracuje mi się z ecoABM, mają bogatą ofertę – wszystko, czego potrzebuję mogę zakupić w jednym miejscu, w dodatku w korzystniej cenie

Michał
Michał
2 stycznia 2023 11:09

Z firmą ecoABM współpracuję już 2 lata i na pewno tak zostanie przez długi czas. Jest to jedna z najlepszych hurtowni fotowoltaicznych na rynku.

Krzysztof
Krzysztof
13 grudnia 2022 14:58

Polecam, wysoka jakość produktów i bardzo profesjonalna obsługa 😊

Filip
Filip
8 grudnia 2022 10:21

Zdecydowanie polecam firmę ecoABM. Produkty tylko najwyższej jakości w konkurencyjnych cenach, a obsługa na bardzo wysokim poziomie 🙂

Paweł
Paweł
27 czerwca 2022 09:58

Firma potrafi tylko sprzedać . Brak gwarancji na sprzęt , jeżeli coś się zepsuje wina stoi po stronie urzytkownika , nie polecam tej firmy

Mieczysław Bladowski
Mieczysław Bladowski
9 czerwca 2021 08:44

Firma jest bardzo nie odpowiedzialna jeżeli chodzi o sprzedaż do samodzielnego montażu.Firma Eco ABM nie chce brać na siebie sprzedaży żle dobranego zestawu przez niby sprzedawców z długoletnim doświadczeniem.Jak również ma gdzieś klientów którym sprzedają połamane panele fotowoltaiczne.Miesiąc po dostarczeniu i wielu monitach NIC!!!To nie jest dobra reklama dla firmy z ambicjami największej w kraju.