Fotowoltaika Energa 2022 – opinie i recenzja

Energa to kolejny gigant energetyczny, który pod swoją marką oferuje zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Jak oferta tej firmy wygląda na tle konkurencji – np. fotowoltaiki od Taurona czy fotowoltaiki ENEA? Komu fotowoltaika Energa może się opłacić, a komu niekoniecznie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Nie da się ukryć, że branża fotowoltaiczna w Polsce przeżywa obecnie boom. Moc montowanych instalacji systematycznie się zwiększa. Według danych Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, od maja 2019 roku zanotowaliśmy wzrost aż 176%. Potencjał rynku wciąż jest jednak ogromny, nic więc dziwnego, że nie brakuje firm, które chcą mieć swój udział w rozwijaniu krajowej energetyki solarnej.

Jedną z takich firm jest właśnie znana wszystkim Energa. Spółka już od wielu lat aktywnie działa na rynku odnawialnych źródeł energii, realizując różnego rodzaju, często innowacyjne projekty związane z wytwarzaniem czystej energii. Przykładem może tu być projekt pierwszy w kraju projekt fotowoltaiki na wodzie.

Od jakiegoś czasu możliwość produkowania prądu ze słońca Energa, idąc za przykładem m.in. Taurona, oferuje również swoim klientom. Komu konkretnie? I na jakich warunkach?

Fotowoltaika Energa – kto może skorzystać?

Ofertę na panele fotowoltaiczne Energa kieruje przede wszystkim do:

  • klientów indywidualnych, którzy posiadają status konsumenta i którzy posiadają budynek lub grunt, który pozwoli na montaż instalacji nie większej niż 50 kWp. Jest jednak pewien haczyk. Nie każda osoba fizyczna będzie mogła skorzystać z fotowoltaiki Energa. Minimalna moc instalacji realizowanej przez Energę wynosi 3,7 kWp. Jeśli zatem zużywacie mniej niż ok. 3.100 kWh na rok nie jest to raczej opcja dla Was.
  • klientów biznesowych, a konkretnie do przedstawicieli średnich i dużych przedsiębiorstw, którzy są w stanie zamontować instalację na dachach lub na ogrodzonej posesji. W ramach oferty fotowoltaiki dla firmy “EnerSOL Zestawy fotowoltaiczne” mogą oni liczyć na wsparcie dedykowanego doradcy oraz indywidualną ofertę instalacji.

A co z małymi firmami czy gospodarstwami rolnymi? Podmioty zainteresowane fotowoltaiką dla rolnika najprawodpodobniej będę zmuszone poszukać sobie alternatywnego dostawcy fotowoltaiki, korzystając np. z naszego rankingu firm fotowoltaicznych.

Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 3.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Energa – panele fotowoltaiczne i cała reszta, czyli szczegóły oferty

Przyjrzyjmy się teraz szczegółom fotowoltaiki Energa. Co obejmują oferowane przez firmę usługi?

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku oferty Enei czy Taurona, Energa samodzielnie nie zajmuje się doborem i montażem instalacji fotowoltaicznych. W tym zakresie korzysta z usług podwykonawcy, którym jest T&T Proenergy.

Jako klienci Energi możecie liczyć na:

  • konsultacje ze specjalistą, który na podstawie informacji o zapotrzebowaniu na energię oraz warunkach montażowych, doradzi Wam co do rodzaju i wielkości instalacji. Etap ten realizowany podczas tzw. wizji lokalnej. Wówczas otrzymujecie kalkulację kosztów przedsięwzięcia oraz możliwych oszczędności wynikających z fotowoltaiki.
  • doradztwo w zakresie źródeł finansowania – decydując się na usługi oferowane przez Energę otrzymacie szczegółowe informacje na temat dostępnych programów dofinansowania do fotowoltaiki. Musicie jednak wiedzieć, że inaczej niż ma to miejsce w przypadku niektórych konkurencyjnych firm, zakres wsparcia nie obejmuje przejęcia formalności związanych z dotacją.
  • montaż – partner Energi, realizujący inwestycje posiada kilkuletnie doświadczenie w montowaniu zarówno rozbudowanych elektrowni słonecznych, jak i mniejszych mikroinstalacji.
  • monitoring instalacji – klienci, za pośrednictwem aplikacji, mają dostęp do danych na temat produkcji i zużycia energii elektrycznej.

W firmie Energa panele fotowoltaiczne, jak i inne podzespoły dobierane są przez firmę-wykonawcę. Korzysta ona z paneli takich marek jak Trina Solar czy Vikram Solar (znajdujących się na liście Tier 1), jak również Bauer czy Soluxtec. W przypadku inwerterów mamy natomiast do czynienia z produktami marki SAJ.

Energa – fotowoltaika krok po kroku

Jesteście konsumentami i zainteresowała Was oferta fotowoltaiki Energa? Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik o tym, jak skorzystać z oferty.

1. Wstępna kalkulacja

Firma na swojej stronie opublikowała niedawno przydatne narzędzie – kalkulator fotowoltaiki Energa, z pomocą którego oszacujecie wymaganą wielkość instalacji. Będzie musieli w nim podać informacje na temat rocznego zużycia energii oraz planowanego miejsca montażu, a następnie swoje dane kontaktowe – imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu oraz adres miejsca inwestycji.

2. Kontakt z doradcą

W kolejnym kroku skontaktuje się z Wami doradca firmy Energa, aby potwierdzić zainteresowanie ofertą i chęć przeprowadzenia (odpłatnej!) wizji lokalnej.

3. Wizja lokalna

Nie później niż 30 dni od zgłoszenia, wykonawca współpracujący z Energą przeprowadzi szczegółowy audyt warunków montażu instalacji oraz związane z nim koszty. Oszacuje dla Was również potencjalne oszczędności wynikające z fotowoltaiki Energa. Jeśli warunki współpracy będą Wam odpowiadać, będziecie mogli przejść do finalizacji formalności.
Uwaga! Po spotkaniu będziecie musieli uiścić płatność za przeprowadzenie audytu w wysokości 99 zł brutto.

4. Podpisanie umowy i montaż

Po uzgodnieniu szczegółów będziecie mogli podpisać umowę, a ekipa wykonawcy zajmie się montażem instalacji. Zwykle zajmuje to maksymalnie kilka dni roboczych.

5. Uruchomienie instalacji

Po zakończeniu prac montażowych pozostanie Wam tylko podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci i korzystanie z czystej energii ze słońca.

Fotowoltaika Energa – cena instalacji

Przejdźmy teraz do jednego z ważniejszych tematów związanych z instalacją fotowoltaiczną, czyli kosztów. Czy w ofercie “Fotowoltaika Energa” ceny są przystępniejsze niż w przypadku ofert konkurencji? Sprawdźmy.

Moc 4.34 kW 6.2 kW 8.06 kW 10.54 kW
Koszt brutto z montażem – grunt ok. 23.500 zł ok. 31.500 zł ok. 37.700 zł ok. 44.500 zł
Koszt brutto z montażem – dach skośny ok. 21.900 ok. 29.400 zł ok. 36.100 zł ok. 47.700 zł
Średni koszt za 1 kWp 5.230 zł 4.910 zł 4.570 zł 4.370 zł

Uwaga! Powyższe dane zawierają jedynie orientacyjne koszty instalacji. Jej cena może się w różnić w zależności m.in. od użytych podzespołów, rodzaju pokrycia dachowego czy stopnia skomplikowania projektu.

Jak wynika z naszych obserwacji, średnie rynkowe stawki za fotowoltaikę wahają się obecnie w granicach 4.500 – 6.500 zł. Fotowoltaika Energa, może zatem wydawać się kusząca pod względem cenowym – szczególnie jeśli porównamy ją z ofertą bezpośredniej konkurencji. Przed podjęciem decyzji weźcie jednak pod uwagę więcej niż tylko koszt – specyfikację techniczną instalacji, terminy realizacji, zakres udzielanego wsparcia czy długość gwarancji.

Gdy mowa o kosztach, warto jeszcze wspomnieć o tym, jak wygląda finansowanie instalacji fotowoltaicznej w Energa. Niestety, firma nie przygotowała dla swoich klientów żadnej specjalnej oferty zewnętrznego finansowania (a taką posiada np. Tauron). Zatem, jeśli brakuje Wam środków i interesuje Was fotowoltaika na raty musicie raczej szukać na własną rękę. Na szczęście ofert czy to kredytu na fotowoltaikę czy leasingu fotowoltaiki nie brakuje – zarówno w bankach jak i instytucjach finansowych.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Energa fotowoltaika – zalety i wady

Zalety fotowoltaiki Energa

Rozpoznawalna, pewna marka – Energa to jedna z największym w Polsce firm energetycznych, będąca jednocześnie operatorem systemu dystrybucyjnego
Opcja przeprowadzenia wstępnej, darmowej kalkulacji kosztów inwestycji
Atrakcyjne warunki cenowe, dzięki którym inwestycja zwróci się w ciągu 5-6 lat
Panele fotowoltaiczne od renomowanych producentów – m.in. Trina Solar
Kompleksowa realizacja – uwzględniająca audyt, indywidualny projekt, profesjonalne wykonanie oraz wsparcie posprzedażowe
Przejrzyste zasady współpracy

Wady fotowoltaiki Energa

Mało szczegółowe przedstawienie oferty
Konieczność uiszczenia opłaty za przeprowadzony audyt (opłata ulega anulowaniu tylko w przypadku kontynuacji współpracy)
Brak specjalnej oferty finansowania

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Fotowoltaika Energa z całą pewnością może wydawać się interesująca, szczególnie osobom, którym zależy na rozsądnych cenach i pewnej marce. Dużym plusem oferty jest opracowany przez firmę kalkulator fotowoltaiki Energa, dzięki któremu zainteresowani będą mogli oszacować koszty przedsięwzięcia - rozwiązań takich brakuje ENEI czy Tauronowi. Oprócz tego na docenienie zasługują przyzwoitej jakości podzespoły oraz szerokie wsparcie przy realizacji inwestycji. Na minus, bezsprzecznie, przemawia konieczność uiszczenia opłaty za przeprowadzenie audytu - na rynku standardem jest raczej bezpłatna usługa. Szkoda też, że Energa nie pokusiła się o nawiązanie współpracy z bankami w kwestii finansowania.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
12 listopada 2021 11:35

Dzień dobry. Umowę z Energa podpisałem na początku października tego roku. Potem kilka aneksów bo handlowiec nie potrafił dobrze przygotować umowy. Na szczęście dalej wszystko poszło ekspresowo. Na montaż czekałem ok 2 tygodni a już 5 listopada miałem wymieniony licznik i zostałem prosumentem. Na tym koniec dobrych wiadomości. Po podłączeniu klient jest pozostawiony sam sobie bez jakiegokolwiek wsparcia technicznego. Na infolini przekierowują na numery, których nikt nie odbiera. Usłyszałem, że jak mam problem z panelami to powinienem zgłosić do producenta (firma z Tajwanu). Energa daje tylko 36 miesięcy gwarancji na montaż. Gwarancja na panele miała być 25 lat a jest 15. Aby ją przedłużyć trzeba dokonać rejestracji na stronie producenta podając całą masę danych, których klient nie posiada. Z nikąd tych danych nie mogę pozyskać. Sami oceńcie czy warto w to wchodzić z Energą.

Marcin
Marcin
17 września 2021 14:03

Witam, apropos pewnej marki:
Podpisałem umowę z Energą 27.07.2021 na montaż paneli fotowoltaicznych, podłączenie do sieci i uruchomienie. Miało mnie nic nie interesować, płacę a resztę załatwia Energa.
Okres montażu do miesiąca.
Dziś 17.09.2021 pojawili się dopiero podwykonawcy celem montażu konstrukcji.
W między czasie musiałem się przypominać, że podpisałem umowę.
Kontakt tylko przez infolinię. Pierwszy miesiąc umowy nie mieli w ogóle w systemie.
Najpierw pomyślałem że oszust podszył się pod wykonawcę.
Krótko Energa nie dotrzymała terminu wykonania, żadnego przepraszam, nie mówiąc już o jakiejś formie rekompensaty za niewywiązanie się ze sporządzonej przez nich umowę.

Karol
Karol
26 kwietnia 2021 11:58

Właśnie dostałem rachunek od energa sa, okres rozliczeniowy 2 miesiące: różnica pomiędzy zużytym a wyprodukowanym prądem: 117 kwh, do zapłaty za samą energię: 42 zł, OPŁATY DODATKOWE: Ł Ą C Z N I E: 230 ZŁ Więc coś tu jest nie tak.

Filip
Filip
25 stycznia 2021 15:45

W artykule jest błąd – wizja lokalna jesli chodzi o panele fotowoltaiczne jest nieodpłatna, mają Państwo nieaktualne dane. Pozdrawiam!