Fotowoltaika Energa 2021 – opinie i recenzja

Energa to kolejny gigant energetyczny, który pod swoją marką oferuje zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Jak oferta tej firmy wygląda na tle konkurencji – np. fotowoltaiki od Taurona czy fotowoltaiki ENEA? Komu fotowoltaika Energa może się opłacić, a komu niekoniecznie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Nie da się ukryć, że branża fotowoltaiczna w Polsce przeżywa obecnie boom. Moc montowanych instalacji systematycznie się zwiększa. Według danych Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, od maja 2019 roku zanotowaliśmy wzrost aż 176%. Potencjał rynku wciąż jest jednak ogromny, nic więc dziwnego, że nie brakuje firm, które chcą mieć swój udział w rozwijaniu krajowej energetyki solarnej.

Jedną z takich firm jest właśnie znana wszystkim Energa. Spółka już od wielu lat aktywnie działa na rynku odnawialnych źródeł energii, realizując różnego rodzaju, często innowacyjne projekty związane z wytwarzaniem czystej energii. Przykładem może tu być projekt pierwszy w kraju projekt fotowoltaiki na wodzie.

Od jakiegoś czasu możliwość produkowania prądu ze słońca Energa, idąc za przykładem m.in. Taurona, oferuje również swoim klientom. Komu konkretnie? I na jakich warunkach?

Fotowoltaika Energa – kto może skorzystać?

Ofertę na panele fotowoltaiczne Energa kieruje przede wszystkim do:

  • klientów indywidualnych, którzy posiadają status konsumenta i którzy posiadają budynek lub grunt, który pozwoli na montaż instalacji nie większej niż 50 kWp. Jest jednak pewien haczyk. Nie każda osoba fizyczna będzie mogła skorzystać z fotowoltaiki Energa. Minimalna moc instalacji realizowanej przez Energę wynosi 3,7 kWp. Jeśli zatem zużywacie mniej niż ok. 3.100 kWh na rok nie jest to raczej opcja dla Was.
  • klientów biznesowych, a konkretnie do przedstawicieli średnich i dużych przedsiębiorstw, którzy są w stanie zamontować instalację na dachach lub na ogrodzonej posesji. W ramach oferty fotowoltaiki dla firmy “EnerSOL Zestawy fotowoltaiczne” mogą oni liczyć na wsparcie dedykowanego doradcy oraz indywidualną ofertę instalacji.

A co z małymi firmami czy gospodarstwami rolnymi? Podmioty zainteresowane fotowoltaiką dla rolnika najprawodpodobniej będę zmuszone poszukać sobie alternatywnego dostawcy fotowoltaiki, korzystając np. z naszego rankingu firm fotowoltaicznych.

Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 3.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Energa – panele fotowoltaiczne i cała reszta, czyli szczegóły oferty

Przyjrzyjmy się teraz szczegółom fotowoltaiki Energa. Co obejmują oferowane przez firmę usługi?

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku oferty Enei czy Taurona, Energa samodzielnie nie zajmuje się doborem i montażem instalacji fotowoltaicznych. W tym zakresie korzysta z usług podwykonawcy, którym jest T&T Proenergy.

Jako klienci Energi możecie liczyć na:

  • konsultacje ze specjalistą, który na podstawie informacji o zapotrzebowaniu na energię oraz warunkach montażowych, doradzi Wam co do rodzaju i wielkości instalacji. Etap ten realizowany podczas tzw. wizji lokalnej. Wówczas otrzymujecie kalkulację kosztów przedsięwzięcia oraz możliwych oszczędności wynikających z fotowoltaiki.
  • doradztwo w zakresie źródeł finansowania – decydując się na usługi oferowane przez Energę otrzymacie szczegółowe informacje na temat dostępnych programów dofinansowania do fotowoltaiki. Musicie jednak wiedzieć, że inaczej niż ma to miejsce w przypadku niektórych konkurencyjnych firm, zakres wsparcia nie obejmuje przejęcia formalności związanych z dotacją.
  • montaż – partner Energi, realizujący inwestycje posiada kilkuletnie doświadczenie w montowaniu zarówno rozbudowanych elektrowni słonecznych, jak i mniejszych mikroinstalacji.
  • monitoring instalacji – klienci, za pośrednictwem aplikacji, mają dostęp do danych na temat produkcji i zużycia energii elektrycznej.

W firmie Energa panele fotowoltaiczne, jak i inne podzespoły dobierane są przez firmę-wykonawcę. Korzysta ona z paneli takich marek jak Trina Solar czy Vikram Solar (znajdujących się na liście Tier 1), jak również Bauer czy Soluxtec. W przypadku inwerterów mamy natomiast do czynienia z produktami marki SAJ.

Energa – fotowoltaika krok po kroku

Jesteście konsumentami i zainteresowała Was oferta fotowoltaiki Energa? Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik o tym, jak skorzystać z oferty.

1. Wstępna kalkulacja

Firma na swojej stronie opublikowała niedawno przydatne narzędzie – kalkulator fotowoltaiki Energa, z pomocą którego oszacujecie wymaganą wielkość instalacji. Będzie musieli w nim podać informacje na temat rocznego zużycia energii oraz planowanego miejsca montażu, a następnie swoje dane kontaktowe – imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu oraz adres miejsca inwestycji.

2. Kontakt z doradcą

W kolejnym kroku skontaktuje się z Wami doradca firmy Energa, aby potwierdzić zainteresowanie ofertą i chęć przeprowadzenia (odpłatnej!) wizji lokalnej.

3. Wizja lokalna

Nie później niż 30 dni od zgłoszenia, wykonawca współpracujący z Energą przeprowadzi szczegółowy audyt warunków montażu instalacji oraz związane z nim koszty. Oszacuje dla Was również potencjalne oszczędności wynikające z fotowoltaiki Energa. Jeśli warunki współpracy będą Wam odpowiadać, będziecie mogli przejść do finalizacji formalności.
Uwaga! Po spotkaniu będziecie musieli uiścić płatność za przeprowadzenie audytu w wysokości 99 zł brutto.

4. Podpisanie umowy i montaż

Po uzgodnieniu szczegółów będziecie mogli podpisać umowę, a ekipa wykonawcy zajmie się montażem instalacji. Zwykle zajmuje to maksymalnie kilka dni roboczych.

5. Uruchomienie instalacji

Po zakończeniu prac montażowych pozostanie Wam tylko podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci i korzystanie z czystej energii ze słońca.

Fotowoltaika Energa – cena instalacji

Przejdźmy teraz do jednego z ważniejszych tematów związanych z instalacją fotowoltaiczną, czyli kosztów. Czy w ofercie “Fotowoltaika Energa” ceny są przystępniejsze niż w przypadku ofert konkurencji? Sprawdźmy.

Moc 4.34 kW 6.2 kW 8.06 kW 10.54 kW
Koszt brutto z montażem – grunt ok. 23.500 zł ok. 31.500 zł ok. 37.700 zł ok. 44.500 zł
Koszt brutto z montażem – dach skośny ok. 21.900 ok. 29.400 zł ok. 36.100 zł ok. 47.700 zł
Średni koszt za 1 kWp 5.230 zł 4.910 zł 4.570 zł 4.370 zł

Uwaga! Powyższe dane zawierają jedynie orientacyjne koszty instalacji. Jej cena może się w różnić w zależności m.in. od użytych podzespołów, rodzaju pokrycia dachowego czy stopnia skomplikowania projektu.

Jak wynika z naszych obserwacji, średnie rynkowe stawki za fotowoltaikę wahają się obecnie w granicach 4.500 – 6.500 zł. Fotowoltaika Energa, może zatem wydawać się kusząca pod względem cenowym – szczególnie jeśli porównamy ją z ofertą bezpośredniej konkurencji. Przed podjęciem decyzji weźcie jednak pod uwagę więcej niż tylko koszt – specyfikację techniczną instalacji, terminy realizacji, zakres udzielanego wsparcia czy długość gwarancji.

Gdy mowa o kosztach, warto jeszcze wspomnieć o tym, jak wygląda finansowanie instalacji fotowoltaicznej w Energa. Niestety, firma nie przygotowała dla swoich klientów żadnej specjalnej oferty zewnętrznego finansowania (a taką posiada np. Tauron). Zatem, jeśli brakuje Wam środków i interesuje Was fotowoltaika na raty musicie raczej szukać na własną rękę. Na szczęście ofert czy to kredytu na fotowoltaikę czy leasingu fotowoltaiki nie brakuje – zarówno w bankach jak i instytucjach finansowych.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Energa fotowoltaika – zalety i wady

Zalety fotowoltaiki Energa

Rozpoznawalna, pewna marka – Energa to jedna z największym w Polsce firm energetycznych, będąca jednocześnie operatorem systemu dystrybucyjnego
Opcja przeprowadzenia wstępnej, darmowej kalkulacji kosztów inwestycji
Atrakcyjne warunki cenowe, dzięki którym inwestycja zwróci się w ciągu 5-6 lat
Panele fotowoltaiczne od renomowanych producentów – m.in. Trina Solar
Kompleksowa realizacja – uwzględniająca audyt, indywidualny projekt, profesjonalne wykonanie oraz wsparcie posprzedażowe
Przejrzyste zasady współpracy

Wady fotowoltaiki Energa

Mało szczegółowe przedstawienie oferty
Konieczność uiszczenia opłaty za przeprowadzony audyt (opłata ulega anulowaniu tylko w przypadku kontynuacji współpracy)
Brak specjalnej oferty finansowania

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Fotowoltaika Energa z całą pewnością może wydawać się interesująca, szczególnie osobom, którym zależy na rozsądnych cenach i pewnej marce. Dużym plusem oferty jest opracowany przez firmę kalkulator fotowoltaiki Energa, dzięki któremu zainteresowani będą mogli oszacować koszty przedsięwzięcia - rozwiązań takich brakuje ENEI czy Tauronowi. Oprócz tego na docenienie zasługują przyzwoitej jakości podzespoły oraz szerokie wsparcie przy realizacji inwestycji. Na minus, bezsprzecznie, przemawia konieczność uiszczenia opłaty za przeprowadzenie audytu - na rynku standardem jest raczej bezpłatna usługa. Szkoda też, że Energa nie pokusiła się o nawiązanie współpracy z bankami w kwestii finansowania.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
17 września 2021 14:03

Witam, apropos pewnej marki:
Podpisałem umowę z Energą 27.07.2021 na montaż paneli fotowoltaicznych, podłączenie do sieci i uruchomienie. Miało mnie nic nie interesować, płacę a resztę załatwia Energa.
Okres montażu do miesiąca.
Dziś 17.09.2021 pojawili się dopiero podwykonawcy celem montażu konstrukcji.
W między czasie musiałem się przypominać, że podpisałem umowę.
Kontakt tylko przez infolinię. Pierwszy miesiąc umowy nie mieli w ogóle w systemie.
Najpierw pomyślałem że oszust podszył się pod wykonawcę.
Krótko Energa nie dotrzymała terminu wykonania, żadnego przepraszam, nie mówiąc już o jakiejś formie rekompensaty za niewywiązanie się ze sporządzonej przez nich umowę.

Karol
Karol
26 kwietnia 2021 11:58

Właśnie dostałem rachunek od energa sa, okres rozliczeniowy 2 miesiące: różnica pomiędzy zużytym a wyprodukowanym prądem: 117 kwh, do zapłaty za samą energię: 42 zł, OPŁATY DODATKOWE: Ł Ą C Z N I E: 230 ZŁ Więc coś tu jest nie tak.

Filip
Filip
25 stycznia 2021 15:45

W artykule jest błąd – wizja lokalna jesli chodzi o panele fotowoltaiczne jest nieodpłatna, mają Państwo nieaktualne dane. Pozdrawiam!