Fotowoltaika IKEA 2021 – opinie i recenzja

Firma IKEA cieszy się w Polsce i na świecie dużą popularnością – głównie za sprawą oferowanego przez siebie wyposażenia dla domu. Nie każdy wie jednak, że od jakiegoś czasu, meblowy gigant daje swoim klientom możliwość zakupu instalacji fotowoltaicznej. Jak wyglądają szczegóły oferty – fotowoltaika IKEA?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika IKEA, czyli już nie tylko meble

Marki IKEA raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Należy do znanej na całym świecie, szwedzkiej firmy, oferującej meble do samodzielnego montażu. O popularności przedsiębiorstwa świadczą statystyki – w 2019 roku globalna wartość sprzedaży osiągnęła wynik 44 mld euro. W samej Polsce, IKEA sprzedała produkty o wartości ponad 4 mld zł.

Swoją przygodę z fotowoltaiką, IKEA rozpoczęła w 1997 roku, kiedy to na dachu jednego ze swoich sklepów zamontowała pierwszą w Skandynawii instalację fotowoltaiczną. W 2018 roku, firma mogła poszczycić się ok. 730 tys. paneli na dachach sklepów i fabryk na całym świecie – ma zatem spore doświadczenie w tej materii. Słońce to jednak nie jedyne odnawialne źródło energii (OZE), z którego korzysta IKEA. Firma chętnie inwestuje też w farmy wiatrowe. W Polsce działa już 6 takich obiektów, które produkują ok. 470 GWh energii, rocznie.

Skąd jednak wziął się pomysł na montaż instalacji pod szyldem marki w Polsce? Nie jest on bynajmniej nowy. Fotowoltaika IKEA to rozwiązanie, które wcześniej było testowane w kilku innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Szwajcarii. Efekty sprzedaży z tamtych rynków były na tyle dobre, że swoje zestawy fotowoltaiczne IKEA postanowiła wprowadzić również do naszego kraju. Ostatecznie, instalacje fotowoltaiczne IKEA trafiły do sprzedaży w Polsce w 2017 roku.

Oczywiście, model montażu “zrób to sam”, z którego IKEA jest znana, nie dotyczy instalacji solarnych. Są one zakładane we współpracy z partnerem – firmą fotowoltaiczną GEO Solar.

Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 3.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Oferta IKEA panele fotowoltaiczne – dla kogo?

Swoje fotowoltaiczne rozwiązania IKEA promuje hasłem “Energia słoneczna dla domu”. I faktycznie, oferta firmy opiera się na mikroinstalacjach o mocy do 50 kW, dedykowanych przede wszystkim osobom fizycznym (w ramach fotowoltaiki dla domu).

Czy to oznacza, że podmioty zainteresowane m.in. fotowoltaiką dla firm czy fotowoltaiką dla rolnika będą musiały poszukać innej opcji? Niekoniecznie. Jeśli ich roczne zużycie nie przekracza ok. 40 MWh na rok, wciąż mają możliwość skorzystania z instalacji fotowoltaicznej od IKEA. Organizacje, których roczna konsumpcja energii przekracza ten próg, będą jednak musiały sięgnąć już po alternatywną firmę, posiłkując się chociażby naszym rankingiem firm fotowoltaicznych.

IKEA fotowoltaika – kalkulator instalacji

Jak już wspominaliśmy, instalacje fotowoltaiczne IKEA realizuje z pomocą GEO Solar. Aby ułatwić klientom dobór odpowiedniej instalacji, firmy przygotowały wspólnie narzędzie, które na podstawie minimalnej ilości danych jest w stanie przygotować szacunkową wycenę instalacji.

Do opracowania takiej oferty konieczne jest podanie:

  • lokalizacji i wielkości miejsca montażu – kalkulator fotowoltaiki IKEA przy ustalaniu tych danych korzysta z api Map Google, dzięki czemu proces jest bardzo prosty i wygodny,
  • nachylenie i orientację powierzchni montażu względem południa,
  • stopień skomplikowania powierzchni dachu (określa się m.in. czy na połaciach znajdują się dodatkowe elementy architektoniczne – np. lukarny),
  • rodzaj poszycia – do wyboru mamy najpopularniejsze rodzaje pokrycia, a zatem blachę trapezową, blachę z rąbkiem, blachodachówkę, gont bitumiczny, dachówkę ceramiczną oraz dachówkę karpiówkę,
  • zapotrzebowania na energię, które można określić za pomocą wartości liczbowych (w kWh na rok) bądź za pomocą ilości osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego.

Po podaniu powyższych danych otrzymamy wstępną kalkulację, która będzie zawierać rodzaj oferty, liczbę modułów, oszczędności (w pierwszym roku i w ciągu 25 lat) oraz koszt instalacji “pod klucz”. Czego, niestety, brakuje w otrzymanym podsumowaniu? Podstawowej informacji o wielkości instalacji, wyrażonej w kWp. IKEA podaje co prawda ilość modułów, jednak bez określenia ich jednostkowej mocy, oszacowanie konkretnej wielkości instalacji jest bardzo trudne. W efekcie, porównanie fotowoltaiki IKEA z ofertą konkurencji, dla zwykłego klienta, jest niemal niemożliwe.

Kalkulator fotowoltaiki IKEA dobrze spełnia jednak swoje zadanie, jeśli chodzi o oszacowanie kosztów inwestycji. Uwzględnia bowiem kluczowe kwestie, mające wpływ na koszt instalacji (m.in. miejsce montażu, kąt nachylenia, rodzaj pokrycia czy stopień skomplikowania projektu).

Zamiast kalkulatora fotowoltaiki IKEA możecie też użyć chatbota, który na podstawie kilku Waszych odpowiedzi oszacuje rodzaj i koszt odpowiedniej instalacji, a także dostarczy Wam informacji na temat opcji zewnętrznego finansowania.

IKEA fotowoltaika: cena

Gdy już mowa o kosztach, czas przyjrzeć się wydatkom, które będą musieli ponieść inwestorzy sięgający po ofertę firmy. Jak wyglądają ceny fotowoltaiki IKEA?

Moc ok. 3 kW ok. 6 kW ok. 8 kW ok. 10 kW
Cena (trapezowa) ok. 16.160 zł ok. 28.480 zł ok. 33.490 zł ok. 40.300 zł
Cena (blacha karpiówka) ok. 16.480 zł ok. 29.060 zł ok. 34.260 zł ok. 41.270
Cena (dachówka ceramiczna) ok. 16.700 zł ok. 29.460 zł ok. 34.790 zł ok. 41.930 zł
Cena (gont) ok. 16.390 zł ok. 28.900 zł ok. 34.040 zł ok. 41.000 zł
Cena (blacha z rąbkiem) ok. 16.500 zł ok. 29.090 zł ok. 34.300 zł ok. 41.320 zł
Cena (blachodachówka) ok. 16.340 zł ok. 28.800 zł ok. 33.920 zł ok. 40.850 zł
Średnia cena za 1 kWp ok. 5.470 zł ok. 4.830 zł ok. 4.270 zł ok. 4.110 zł

Ceny instalacji wahają się od ok. 5.500 zł do ok. 4.100 zł, w przeliczeniu na 1 kWp. Jak ma się to stawek rynkowych? Obecnie, koszty fotowoltaiki wahają się od ok. 6.500 zł za 1 kWp (instalacje o mniejszej mocy) do ok. 4.500 zł za 1 kWp (instalacje o większej mocy). W ofercie “IKEA fotowoltaika” cena jest zatem nieco niższa niż przeciętnie.

Warto wiedzieć, że wpływ na ceny instalacji ma wiele czynników – przede wszystkim zaś rodzaj i ilość wykorzystanych podzespołów. Czy zatem w przypadku fotowoltaiki IKEA niska cena ma wpływ na jakość? Niekoniecznie!

Partner firmy, który realizuje instalacje, korzysta m.in. z paneli fotowoltaicznych Risen Energy, które w 2019 roku znalazły się w prestiżowym rankingu paneli fotowoltaicznych Tier 1. W zestawach pojawiają się falowniki cenionej firmy Solar Edge, a także Zeversolar i Aiswei. Konstrukcje instalacji są natomiast opracowywane w oparciu o szeroko stosowane systemy montażowe marki Corab i BAKS.

Finansowanie fotowoltaiki IKEA – jakie są opcje?

Inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną, choć daje szereg korzyści (również ekonomicznych) wciąż wiąże się ze stosunkowo dużymi wydatkami. Skąd można wziąć na to środki?

Rozwiązań jest kilka. Przede wszystkim można skorzystać z jednego z rządowych programów dofinansowania fotowoltaiki, takich jak np.:

  • bezzwrotna dotacja “Mój prąd” – przewidziana dla właścicieli domów jednorodzinnych. Maksymalna kwota wsparcia to nawet 3.000 zł.
  • pożyczka i dotacja w ramach programu “Czyste powietrze” dla osób fizycznych, którą można dodatkowo łączyć się z ulgą termomodernizacyjną.

Jeśli brakuje Wam środków na rozpoczęcie inwestycji, możecie też skorzystać z rozwiązania jakim jest kredyt na fotowoltaikę. Produkty tego typu zwykle charakteryzują się niższymi kosztami, niż standardowe kredyty gotówkowe, co ma zachęcać klientów do sięgania po alternatywne źródła energii. Gdzie zatem można je znaleźć?

W swojej ofercie ma je kilka banków, jednak co istotne, dedykowany kredyt na instalację fotowoltaiczną otrzymacie też w ramach fotowoltaiki IKEA. Marka współpracuje w tym zakresie z Ikano Bank.

Wsparcie udzielane jest w kwocie od 3 do 60.000 zł, na okres od 12 do nawet 180 miesięcy. Dostępne są różne warianty kredytu:

  • z oprocentowaniem zmiennym, gdzie RRSO dla reprezentatywnego przykładu wynosi ok. 5-6%,
  • z oprocentowaniem stałym, dla którego RRSO sięga ok. 6-7%.

W obu przypadkach możecie liczyć na prowizję 0%. Warto też wiedzieć, że zobowiązanie do kwoty 20.000 zł zaciągnięcie na dowód, bez przedstawiania żadnych zaświadczeń.

Fotowoltaika IKEA – krok po kroku

Oferta przygotowana przez giganta meblowego przypadła Wam do gustu? Teraz od produkowania czystej energii ze słońca dzieli Was już tylko kilka kroków.

1. Oszacowanie wielkość instalacji

Pierwszym etapem jest wstępne określenie wielkości inwestycji, przy pomocy jednego z dwóch opisanych wcześniej narzędzi – kalkulatora fotowoltaiki IKEA lub chatbota. Aplikacje, na podstawie kilku podstawowych danych, oszacują wymaganą moc i koszt przedsięwzięcia.

2. Audyt fotowoltaiczny

W następnym kroku, doradca z firmy wykonawczej ustali z Wami szczegóły inwestycji. Może się to odbyć w formie tradycyjnego spotkania lub zdalnie, za pośrednictwem wybranej platformy komunikacyjnej (Messenger, Whatsapp etc.).

Uwaga! Pełny audyt fotowoltaiczny jest płatny – jego cena wynosi 199 zł.

3. Podpisanie umowy

Jeśli zaproponowane warunki będą Wam odpowiadać, możecie podpisać umowę. IKEA zadbała o możliwość złożenia zdalnego podpisu, przy pomocy platformy Autenti.

4. Montaż instalacji

Po dopełnieniu formalności, ekipa instalatorów będzie mogła przystąpić do instalacji zestawu. Czas pracy zależy od wielkości fotowoltaiki, zwykle jednak nie przekracza on kilku dni roboczych.

5. Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci

Ostatnim etapem jest podpięcie fotowoltaiki do sieci dystrybutora. Warto wiedzieć, że IKEA we współpracy z partnerem, przygotuje dla Was niezbędną dokumentację.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika IKEA – zalety i wady

Zalety fotowoltaiki IKEA

Znana marka – za jakość oferowanych usług odpowiada jedna z największych firm meblarskich na świecie
Uznane podzespoły – instalacje opierają się na urządzeniach cieszących się zaufaniem branży fotowoltaicznej
Długie okresy gwarancji – decydując się na fotowoltaikę IKEA zyskujecie 25 lat gwarancji na wydajność modułów, 10 lat gwarancji na falownik oraz po 5 lat gwarancji na montaż i uzysk energii.
Atrakcyjne, dedykowane finansowanie – brak środków nie będzie problemem, gdyż IKEA zadbała o specjalną ofertę kredytu.
Opcja oszacowania ceny – dzięki udostępnionym narzędziom (kalkulatorowi fotowoltaiki IKEA oraz chatbotowi) poznacie wstępny koszt inwestycji, bez żadnych zobowiązań.

Wady fotowoltaiki IKEA

Opóźnienia w realizacji przedsięwzięcia

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Fotowoltaika IKEA zalicza się do ciekawszych opcji dostępnych na rynku. Znana marka, niskie ceny oraz godne zaufania podzespoły to zalety, dzięki którym oferta powinna przypaść do gustu szerokiemu gronu klientów. Plusem jest też aktywne reagowanie firmy na bieżące potrzeby inwestorów, czego dowodem jest możliwość podpisania umowy za pośrednictwem platformy Autenti. Szkoda jedynie, że oferta skierowana jest raczej do klientów indywidualnych. Z pewnością, wiele podmiotów biznesowych (i nie tylko) byłoby zainteresowanych współpracą z uznanym partnerem. Na minus trzeba też zaliczyć sporadyczne opóźnienia w realizacji przedsięwzięcia. Mimo tego, ofertę fotowoltaiki IKEA warto wziąć pod uwagę.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
18 października 2021 14:42

Szanowni Państwo
Firma IKEA ,tylko i wyłącznie zamieszcza ofertę.Podpisała umowę z firmą Foton i tylko przekazuje dane klienta zainteresowanego.
Podaję fragment korespondencji,gdy zwróciłem się do nich z problemem
“Stroną w przypadku reklamacji usługi montażu instalacji fotowoltaicznej oraz roszczeń jest firma Foton Technik Sp. z o. o.
IKEA nie jest sprzedawcą instalacji, a tym samym stroną umowy między Klientem a wykonawcą.

Uprzejmie informuję, że reklamację należy złożyć u gwaranta wysyłając wiadomość na adres: reklamacje@fotontechnik.pl
Jako klient nie mam wpływu na to kogo Ikea wybierze .W moim przypadku zawalone zostało wszystko. Zgłoszenie do PGE wysłane wadliwie ,straciłem dotację i mogę co najwyżej zadzwonić na infolinię do Fotona .Tak więc wszyscy,którzy wierzą jak ja w soldność IKea -nie w tym przypadku.
Dodam,że zamieszczanie oferty z podaniem ceny przez IKEA wprowadza konsumenta w bład