Fotowoltaika IKEA – opinie i recenzja

Firma IKEA cieszy się w Polsce i na świecie dużą popularnością – głównie za sprawą oferowanego przez siebie wyposażenia dla domu. Nie każdy wie jednak, że od jakiegoś czasu, meblowy gigant daje swoim klientom możliwość zakupu instalacji fotowoltaicznej. Jak wyglądają szczegóły oferty – fotowoltaika IKEA?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika IKEA, czyli już nie tylko meble

Marki IKEA raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Należy do znanej na całym świecie, szwedzkiej firmy, oferującej meble do samodzielnego montażu. O popularności przedsiębiorstwa świadczą statystyki – w 2019 roku globalna wartość sprzedaży osiągnęła wynik 44 mld euro. W samej Polsce, IKEA sprzedała produkty o wartości ponad 4 mld zł.

Swoją przygodę z fotowoltaiką, IKEA rozpoczęła w 1997 roku, kiedy to na dachu jednego ze swoich sklepów zamontowała pierwszą w Skandynawii instalację fotowoltaiczną. W 2018 roku, firma mogła poszczycić się ok. 730 tys. paneli na dachach sklepów i fabryk na całym świecie – ma zatem spore doświadczenie w tej materii. Słońce to jednak niejedyne odnawialne źródło energii (OZE), z którego korzysta IKEA. Firma chętnie inwestuje też w farmy wiatrowe. W Polsce działa już 6 takich obiektów, które produkują ok. 470 GWh energii, rocznie.

Skąd jednak wziął się pomysł na montaż instalacji pod szyldem marki w Polsce? Nie jest on bynajmniej nowy. Fotowoltaika IKEA to rozwiązanie, które wcześniej było testowane w kilku innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Szwajcarii. Efekty sprzedaży z tamtych rynków były na tyle dobre, że swoje zestawy fotowoltaiczne IKEA postanowiła wprowadzić również do naszego kraju. Ostatecznie, instalacje fotowoltaiczne IKEA trafiły do sprzedaży w Polsce w 2017 roku i były zakładane wraz z firmą fotowoltaiczną GEO Solar.

Obecnie to firma Foton Technik / E.ON Foton realizuje zlecenia związane z fotowoltaiką dla IKEA.


Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 4.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki


 

Oferta IKEA panele fotowoltaiczne – dla kogo?

Swoje fotowoltaiczne rozwiązania IKEA promuje hasłem “Energia słoneczna dla domu”. I faktycznie, oferta firmy opiera się na mikroinstalacjach o mocy do 50 kW, dedykowanych przede wszystkim osobom fizycznym (w ramach fotowoltaiki dla domu).

Czy to oznacza, że podmioty zainteresowane m.in. fotowoltaiką dla firm czy fotowoltaiką dla rolnika będą musiały poszukać innej opcji? Niekoniecznie. Jeśli ich roczne zużycie nie przekracza ok. 40 MWh na rok, wciąż mają możliwość skorzystania z instalacji fotowoltaicznej od IKEA. Organizacje, których roczna konsumpcja energii przekracza ten próg, będą jednak musiały sięgnąć już po alternatywną firmę, posiłkując się chociażby naszym rankingiem firm fotowoltaicznych.

IKEA fotowoltaika – kalkulator instalacji

Jak już wspominaliśmy, swoje instalacje fotowoltaiczne IKEA realizuje obecnie z pomocą Foton Technik / E.ON Foton. Aby ułatwić klientom dobór odpowiedniej instalacji, IKEA przygotowała specjalnego Chatbota, który na podstawie minimalnej ilości danych jest w stanie przygotować szacunkową wycenę instalacji. Funkcja ta ma czasem problemy z funkcjonowaniem, przez co nie da się dokończyć obliczeń.

Do opracowania takiej oferty konieczne jest podanie:

  • miejsca montażu – do wyboru są trzy opcje, własny dom, wynajęty dom lub mieszkanie. Oferta jest jednak skierowana tylko dla posiadaczy własnego domu, w pozostałych przypadkach wyskoczy komunikat o tym, że z przyczyn prawnych, tylko osoby posiadające własny dom, mogą skorzystać z oferty fotowoltaiki,
  • lokalizacji – wystarczy wpisać nazwę miejscowości,
  • nachylenie i orientację powierzchni montażu względem południa,
  • stopnia skomplikowania powierzchni dachu (określa się m.in. czy na połaciach znajdują się dodatkowe elementy architektoniczne – np. lukarny),
  • rodzaju poszycia – do wyboru mamy najpopularniejsze rodzaje pokrycia, a zatem blachę trapezową, blachę z rąbkiem, blachodachówkę, gont bitumiczny, dachówkę ceramiczną oraz dachówkę karpiówkę,
  • zapotrzebowania na energię, które można określić za pomocą wartości liczbowych (w kWh na rok) bądź za pomocą ilości osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego.

Po podaniu powyższych danych otrzymamy wstępną kalkulację, która będzie zawierać rodzaj oferty, liczbę modułów, oszczędności (w pierwszym roku) oraz koszt instalacji “pod klucz”.

Kalkulator fotowoltaiki Ikea

Źródło: ikea.pl

Kalkulator fotowoltaiki IKEA dobrze spełnia jednak swoje zadanie, jeśli chodzi o oszacowanie kosztów inwestycji. Uwzględnia bowiem kluczowe kwestie, mające wpływ na koszt instalacji (m.in. miejsce montażu, kąt nachylenia, rodzaj pokrycia czy stopień skomplikowania projektu).

IKEA fotowoltaika: cena

Gdy już mowa o kosztach, czas przyjrzeć się wydatkom, które będą musieli ponieść inwestorzy sięgający po ofertę firmy. Jak wyglądają ceny z naliczonym rabatem przy zakupie zdalnym fotowoltaiki IKEA?

Moc ok. 3 kW ok. 4,2 kW ok. 5 kW ok. 6 kW
Cena  ok. 18.765 zł ok. 24.418 zł ok. 26.871 zł ok. 32.899 zł
Średnia cena za 1 kWp ok. 6.255 zł ok. 5.813 zł ok. 5.374 zł ok. 5.483 zł

Ceny instalacji wahają się od ok. 6.255 zł do ok. 5.474 zł, w przeliczeniu na 1 kWp. Jak ma się to stawek rynkowych? Obecnie, koszty fotowoltaiki wahają się od ok. 6.500 zł za 1 kWp (instalacje o mniejszej mocy) do ok. 4.000 zł za 1 kWp (instalacje o większej mocy). W ofercie “IKEA fotowoltaika” cena mieści się zatem w standardowych kosztach.

Warto wiedzieć, że wpływ na ceny instalacji ma wiele czynników – przede wszystkim zaś rodzaj i ilość wykorzystanych podzespołów.

Partner firmy, który realizuje instalacje, korzysta m.in. z paneli fotowoltaicznych Jinko Solar oraz Astroenergy, które są cenione na polskim rynku, ale należą do średniej półki. W zestawach pojawiają się falowniki firmy GoodWe, której popularność w Polsce rośnie. Opcjonalnie można wybrać inwerter cenionej marki Solar Edge. Konstrukcje instalacji są natomiast opracowywane w oparciu o szeroko stosowane systemy montażowe marki Corab i BAKS.

Gwarantem jakości jest Foton Technik / E.ON Foton, który oferuję ochronę w postaci:

  • 12 lat – na ochronę paneli fotowoltaicznych,
  • 25 lat – na uzysk energii powyżej 80,2%,
  • 10 lat – ochrony na falownik,
  • 5 lat – na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Finansowanie fotowoltaiki IKEA – jakie są opcje?

Inwestycja we własną instalację fotowoltaiczną, choć daje szereg korzyści (również ekonomicznych) wciąż wiąże się ze stosunkowo dużymi wydatkami. Skąd można wziąć na to środki?

Rozwiązań jest kilka. Przede wszystkim można skorzystać z jednego z rządowych programów dofinansowania fotowoltaiki, takich jak np.:

Jeśli brakuje Wam środków na rozpoczęcie inwestycji, możecie też skorzystać z rozwiązania jakim jest kredyt na fotowoltaikę. Produkty tego typu zwykle charakteryzują się niższymi kosztami, niż standardowe kredyty gotówkowe, co ma zachęcać klientów do sięgania po alternatywne źródła energii. Gdzie zatem można je znaleźć?

W swojej ofercie ma je kilka banków, jednak co istotne, dedykowany kredyt na instalację fotowoltaiczną otrzymacie też w ramach fotowoltaiki IKEA. Marka współpracuje w tym zakresie z Ikano Bank.

Wsparcie udzielane jest w kwocie od 3.000 do 150.000 zł, na okres od 12 do nawet 120 miesięcy, na okres od 12 do nawet 120 miesięcy, z oprocentowaniem stałym wynoszącym 6,55%, dla którego RRSO sięga ok. 6,75%.

NIezależnie od kwoty kredytu, możecie liczyć na prowizję 0%. Warto też wiedzieć, że zobowiązanie do kwoty 20.000 zł zaciągnięcie na dowód, bez przedstawiania żadnych zaświadczeń.

W ofercie IKEA często pojawiają się promocje na fotowoltaikę. Są to bony na zakupy w sieci sklepów czy wspomniany rabat do 2.000 zł przy zakupie zdalnym. Warto zatem poczekać na taką ofertę.

Fotowoltaika IKEA – krok po kroku

Oferta przygotowana przez giganta meblowego przypadła Wam do gustu? Teraz od produkowania czystej energii ze słońca dzieli Was już tylko kilka kroków.

1. Oszacowanie wielkość instalacji

Pierwszym etapem jest wstępne określenie wielkości inwestycji, przy pomocy chatbota lub kontakcie z ekspertem Foton Technik / E.ON Foton.

2. Wycena

Na podstawie podanych danych, specjalista przygotuje projekt i koszt instalacji.

Uwaga! Pełny audyt fotowoltaiczny jest płatny – jego cena wynosi 199 zł.

3. Podpisanie umowy

Jeśli zaproponowane warunki będą Wam odpowiadać, możecie podpisać umowę. IKEA zadbała o możliwość złożenia zdalnego podpisu.

4. Montaż instalacji

Po dopełnieniu formalności, ekipa instalatorów będzie mogła przystąpić do instalacji zestawu. Czas pracy zależy od wielkości fotowoltaiki, zwykle jednak nie przekracza on kilku dni roboczych.

5. Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci

Ostatnim etapem jest podpięcie fotowoltaiki do sieci dystrybutora. Warto wiedzieć, że IKEA we współpracy z partnerem, przygotuje dla Was niezbędną dokumentację.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika IKEA – zalety i wady

Zalety fotowoltaiki IKEA

Uznane podzespoły – instalacje opierają się na urządzeniach cieszących się zaufaniem branży fotowoltaicznej
Długie okresy gwarancji – decydując się na fotowoltaikę IKEA zyskujecie 25 lat gwarancji na wydajność modułów, 10 lat gwarancji na falownik oraz po 5 lat gwarancji na montaż i uzysk energii.
Atrakcyjne, dedykowane finansowanie – brak środków nie będzie problemem, gdyż IKEA zadbała o specjalną ofertę kredytu.
Opcja oszacowania ceny – dzięki chatbotowi poznacie wstępny koszt inwestycji, bez żadnych zobowiązań.

Wady fotowoltaiki IKEA

Opóźnienia w realizacji przedsięwzięcia
Chatbot miewa często problemy z funkcjonowaniem.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Fotowoltaika IKEA zalicza się do ciekawszych opcji dostępnych na rynku. Znana marka, niskie ceny oraz godne zaufania podzespoły to zalety, dzięki którym oferta powinna przypaść do gustu szerokiemu gronu klientów. Plusem jest też aktywne reagowanie firmy na bieżące potrzeby inwestorów, czego dowodem jest możliwość podpisania umowy za pośrednictwem platformy Autenti. Szkoda jedynie, że oferta skierowana jest raczej do klientów indywidualnych. Z pewnością, wiele podmiotów biznesowych (i nie tylko) byłoby zainteresowanych współpracą z uznanym partnerem. Na minus trzeba też zaliczyć sporadyczne opóźnienia w realizacji przedsięwzięcia. Mimo tego, ofertę fotowoltaiki IKEA warto wziąć pod uwagę.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
18 października 2021 14:42

Szanowni Państwo
Firma IKEA ,tylko i wyłącznie zamieszcza ofertę.Podpisała umowę z firmą Foton i tylko przekazuje dane klienta zainteresowanego.
Podaję fragment korespondencji,gdy zwróciłem się do nich z problemem
„Stroną w przypadku reklamacji usługi montażu instalacji fotowoltaicznej oraz roszczeń jest firma Foton Technik Sp. z o. o.
IKEA nie jest sprzedawcą instalacji, a tym samym stroną umowy między Klientem a wykonawcą.

Uprzejmie informuję, że reklamację należy złożyć u gwaranta wysyłając wiadomość na adres: reklamacje@fotontechnik.pl
Jako klient nie mam wpływu na to kogo Ikea wybierze .W moim przypadku zawalone zostało wszystko. Zgłoszenie do PGE wysłane wadliwie ,straciłem dotację i mogę co najwyżej zadzwonić na infolinię do Fotona .Tak więc wszyscy,którzy wierzą jak ja w soldność IKea -nie w tym przypadku.
Dodam,że zamieszczanie oferty z podaniem ceny przez IKEA wprowadza konsumenta w bład