Fotowoltaika na raty - dostępne możliwości.

Fotowoltaika na raty - nie czekaj na oszczędności

Elektrownie słoneczne cieszą się w Polsce i na świecie ogromnym zainteresowaniem. Popularność tego rozwiązania i związany z nią rozwój technologiczny sprawił, że w ciągu ostatniej dekady koszty instalacji fotowoltaicznych spadły o około 60%. Wciąż jednak ceny fotowoltaiki w 2023 roku za 1 kWp sięgają ok. 4.000 – 6.500 zł brutto z montażem. Do niedawna, dla wielu kwestia ta stanowiła nieprzekraczalną barierę. Teraz jednak coraz więcej instytucji finansowych, dostrzegając potencjał tkwiący w OZE, decyduje się na przygotowanie rozwiązań ułatwiających zakup instalacji słonecznych. Fotowoltaika na raty staje coraz szerzej dostępna dla różnych podmiotów. Czy gdy w grę wchodzi fotowoltaika, raty zamiast rachunku to opłacalne rozwiązanie? Sprawdź!

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Fotowoltaika na raty - czy warto?

Jak wynika z raportu InfoKREDYT przeciętne zadłużenie dorosłego Polaka w 2018 roku wynosiło około 22 tys. zł. Rodacy nie mają problemu z zaciągnięciem długu, a uzyskane środki najczęściej przeznaczają na zakup sprzętów AGD, remont domu czy kupno samochodu.

Gdy jednak w grę wchodzi fotowoltaika na raty opinie bywają już różne - pojawiają się zdania, że takie rozwiązanie całkowicie niweluje opłacalność inwestycji w elektrownie słoneczną. Czy faktycznie tak jest?

Choć nie da się ukryć, że dodatkowe koszty wynikające z udzielenia kredytu będą miały wpływ na czas zwrotu z inwestycji, nie oznacza to jednak, że staje się ona całkowicie nierentowna. Decydując się na panele fotowoltaiczne na raty musimy przygotować się jedynie na nieznaczne wydłużenie czasu, po którym instalacja będzie przynosiła czysty zysk.

Fotowoltaika - raty zamiast rachunku. Co z opłacalnością?

Jako przykład weźmy instalację o mocy 3,74 kW, która wystarczyłaby na pokrycie zapotrzebowania na energię w przeciętnej, polskiej rodzinie. Szacunkowy koszt takiego przedsięwzięcia wynosi około 20 tys. zł. Uwzględniając 80% konsumpcji bezpośredniej i 4% wzrost cen energii, całkowity koszt inwestycji i okres zwrotu są następujące:

Tylko środki własne Środki własne + dotacja “Mój prąd” Kredyt (10% wkładu własnego) Mieszane (kredyt + dotacja “Mój prąd”)
Ostateczny koszt 20.000 zł 15.000 zł 21.800 zł 16.500 zł
Czas zwrotu z inwestycji ok. 7,5 roku ok. 5,5 roku ok. 8 lat ok. 6 lat

Jak widać, różnice w opłacalności wynikające z formy finansowania nie są raczej wielkie. Fotowoltaika na raty w kredycie, w połączeniu z jedną z form dofinansowania do fotowoltaiki 2023 jest niemal równie opłacalna co instalacja zakupiona ze środków własnych, uzupełnionych o dotację “Mój” prąd.

Co istotne, kredyt indywidualny to jednak nie jedyna możliwość skorzystania z fotowoltaiki na raty. Wyjść jest kilka, a to, które z nich będzie najkorzystniejsze zależy od charakterystyki podmiotu ubiegającego się o środki.

Fotowoltaika na raty - opcji masz wiele!

Jeszcze kilka lat temu wsparcie podmiotów finansowych dla projektów z sektora OZE było marginalne. Banki bardzo ostrożnie podchodziły do tematu fotowoltaiki, gdyż technologia ta nie była w Polsce jeszcze rozpowszechniona.

W ciągu ostatnich lat sytuacja jednak diametralnie się zmieniła. Przyjęto szereg zmian w prawie, który zwiększyły systemową opłacalność elektrowni słonecznych. Pojawiły się rządowe i unijne fundusze, z których można było otrzymać dofinansowanie na rozwój fotowoltaiki. Wszystko to sprawiło, że wreszcie również i instytucje finansowe dostrzegły potencjał tkwiący w energii ze słońca.

Do najczęściej spotykanych ratalnych rozwiązań finansowych należy obecnie:

 • kredyt na fotowoltaikę - udzielany indywidualnie przez bank bądź we współpracy z firmą fotowoltaiczną,
 • tzw. abonament na fotowoltaikę - dedykowany osobom fizycznym, który de facto jest... kredytem na fotowoltaikę, dostosowanym do opłat za rachunek,
 • leasing na fotowoltaikę - dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Czym charakteryzują się poszczególne produkty?

Panele fotowoltaiczne na raty w kredycie

Kredyt na fotowoltaikę to jedna z najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania elektrowni słonecznych. Do wyboru mamy wówczas gotówkowy kredyt na fotowoltaikę oraz kredyt ratalny. Oba produkty różnią się ona jednak od swoich standardowych odpowiedników z różnych względów. Jakich?

Przede wszystkim w obu przypadkach mamy do czynienia z produktem celowym, co oznacza, że większość lub nawet całość środków musi zostać wykorzystana na zakup i montaż fotowoltaiki. W przypadku gotówkowych kredytów na fotowoltaikę banki zwykle wymagają przedstawienia określonej wysokości faktur, potwierdzających zakup instalacji - w zależności od oferty mowa tu ok. 60-90% wartości udzielonego kredytu. W przypadku kredytu ratalnego na zakup fotowoltaiki będzie to już jednak 100% - środki przyznawane są bowiem stricte na realizację inwestycji.

W zamian można jednak liczyć na znaczne obniżenie kosztów. Podczas gdy przeciętne przekracza 10%, dla fotowoltaiki na raty w kredycie jest ono zwykle o kilka procent mniejsze - niekiedy może nawet wynieść 0%.

Fotowoltaika na raty - przykłady indywidualnych ofert kredytowych

Bank Klient Kwota kredytu RRSO* Forma
Alior Bank (z Tauronem) Indywidualny do negocjacji 0% Kredyt ratalny
Santander Consumer Bank Indywidualny do 50.000 zł 5,79% Kredyt ratalny
BNP Paribas Indywidualny do 0.000 zł 6,87% Kredyt ratalny
BOŚ Bank Indywidualny do 75.000 zł 6,21% Kredyt
PKO BP Indywidualny do 50.000 zł 6,68% Kredyt
BNP Paribas Biznesowy do negocjacji do negocjacji Kredyt
PEKAO Biznesowy do 300.000 zł do negocjacji Kredyt

*Dla przykładu reprezentatywnego

Co warto podkreślić zarówno wskazane powyżej indywidualne kredyty na fotowoltaikę, jak również opcja zakupu fotowoltaiki na raty są dostępne coraz częściej, np. bezpośrednio u firm fotowoltaicznych.

W obu przypadkach, instalator nawiązuje współpracę z jedną lub kilkoma instytucjami finansowymi i oferuje swoim klientom produkty kredytowe dopasowane do jego indywidualnych potrzeb i możliwości. Związane z kredytem formalności wypełniane są od ręki, np. podczas zawierania umowy o montaż fotowoltaiki, dzięki czemu konsument może zaoszczędzić swój czas.

Gdzie znajdziecie taką formę wsparcia? Fotowoltaikę na raty oferują m.in. wszystkie firmy z naszego rankingu firm fotowoltaicznych, a oprócz tego również przedsiębiorstwa zajmujące się montażem fotowoltaiki, takie jak:

Instytucją finansującą w większości z powyższych przypadków są renomowane banki, m.in. BGŻ Paribas, Alior Bank czy Santander.

Fotowoltaika - raty zamiast rachunku w abonamencie

To unikalny produkt kredytowy dedykowany fotowoltaice, który na razie dostępny jest w kilku firmach instalacyjnych - np. w Columbus Energy czy Brewa. Na czym właściwie polega?

Zasada działania tego rozwiązania zbliżona do faktycznego abonamentu, który płaci się za za Internet czy telefon. Zawierając umowę, zobowiązujemy się płacić określonej wysokości raty, w zamian za możliwość korzystania z fotowoltaiki. Po ustalonym wcześniej czasie spłaty (który standardowo wynosi ok. 8-10 lat), instalacja staje się własnością klienta. Od tego momentu może on zacząć sięgać po realne zyski.

Fotowoltaika na raty - abonament.

Źródło: brewa.pl

W przypadku abonamentu instalacja fotowoltaiczna jest skonfigurowana w taki sposób, aby wysokość raty była zbliżona do wysokości rachunków za prąd. Dzięki temu, spłacamy fotowoltaikę na raty, nie jednocześnie nie odczuwając żadnego dodatkowego obciążenia finansowego.

Fotowoltaika na raty w leasingu

Panele fotowoltaiczne na raty, finansowane za pomocą leasingu to opcja zarezerwowana (na razie) wyłącznie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Leasing fotowoltaiki nie różni się specjalnie od leasingu innych urządzeń czy maszyn. Leasingobiorca na podstawie umowy leasingowej, dzięki uiszczeniu opłaty wstępnej oraz terminowemu regulowaniu rat może korzystać z instalacji fotowoltaicznej, będącej własnością leasingodawcy.

Z perspektywy firmy, korzyści z tego rozwiązania jest kilka:

 • oszczędności, bez konieczności “zamrażania” kapitału,
 • minimalna ilość formalności,
 • bez wpływu na zdolnośc kredytową - w przypadku leasingu operacyjnego,
 • brak wymagań związanych z zabezpieczeniem inwestycji,
 • możliwość obniżenia obciążeń podatkowych.

Lista podmiotów, oferujących fotowoltaikę na raty w leasingu z roku na rok staje się coraz szersza.

Instytucja Kwota Okres finansowania Wkład własny
PKO Leasing do 250.000 zł do 72 miesięcy min. 20%
Idea Getin Leasing do negocjacji do 84 miesięcy min. 5%
Santander Leasing do 300.000 zł 12 - 72 miesięcy min. 10%
MLeasing do 250.000 zł do 72 miesięcy min. 10%

Również i w tym przypadku, wysokość raty zwykle zbliżona jest do oszczędności osiąganych z fotowoltaiki, dzięki czemu spłata inwestycji odbywa się bezboleśnie.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Fotowoltaika raty 0% - czy to możliwe?

Większość powyższych propozycji wiąże się z pewnymi kosztami, choć nadal są one zdecydowanie niższe niż w przypadku przeciętnych produktów finansowych. Czy jednak istnieją oferty całkowicie darmowe? Okazuje się tak!

Fotowoltaika raty 0% to karta przetargowa firmy Tauron, która jakiś czas temu zdecydowała się oferować usługi montażu instalacji fotowoltaicznej. Gigant energetyczny, we współpracy z Alior Bankiem przygotował ofertę kredytu ratalnego, w którym RRSO wynosi dokładnie 0%. Oznacza to, że podczas spłaty nie zapłacicie nic ponad kwotę, którą pożyczyliście.

Opcja ta skierowana jest jednak do osób, które mogą pozwolić sobie krótszy czas spłaty i związane z nim wyższe raty na fotowoltaikę.

Panele fotowoltaiczne na raty - jakie są wymagania?

Omawiając temat fotowoltaiki na raty warto poruszyć kwestie wymagań stawianych podmiotom ubiegającym się o finansowanie.

Z racji tego, że większość omówionych wcześniej produktów to pochodne kredytu, podstawowe kryteria nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem:

 • ukończone 18 lat i dysponowanie pełnią praw do zawierania umów we własnym imieniu,
 • posiadanie odpowiedniej <zdolności kredytowej, czyli takiej, która pozwoli na terminowe regulowanie zobowiązania,
 • pozytywna historia kredytowa,
 • dochody pozwalające na swobodą spłatę,
 • aktualny dowód osobisty,
 • w pewnych przypadkach - zaświadczenie o zarobkach czy np. rachunek ROR w danej instytucji.

Oprócz tego, w większości przypadków (m.in. w BNP Paribas) konieczne może być też okazanie okazanie faktur potwierdzających zakup instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli chodzi o leasingowe raty na panele fotowoltaiczne procedury mogą być nawet nieco prostsze, niż w przypadku zwykłego wynajmu długoterminowego.

Dla inwestycji na mniejszą kwotę (do ok. 100 tys. zł), zwykle wystarczy wniosek, dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności oraz oświadczenie majątkowe. Przy większych przedsięwzięciach konieczne będą dokumenty finansowe za obecny i ubiegły rok działalności.

Jak pokazują lokalne i zagraniczne przykłady, korzystanie z fotowoltaiki opłaca się z różnych powodów. Z jednej strony pozwala na obniżenie rachunków za prąd, z drugiej na ograniczenie emisji szkodliwych gazów (1000 kWh energii ze słońca to 812 kg mniej CO2 w powietrzu). Warto zatem rozważyć to rozwiązanie, szczególnie, że od jakiegoś czasu, koszty nie są już przeszkodą. Fotowoltaika na raty, w połączeniu z jedną z dostępnych dotacji sprawi, że już teraz będziecie mogli cieszyć się czystą i tanią energią ze słońca.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Kolmaga
Tomasz Kolmaga
2021-02-01 11:45

Zgłaszam się do BOSia. Oprócz paneli dostaję kartę kredytową i RRSO praktycznie najniższe.