fotowoltaika na raty

Fotowoltaika na raty

Zakup fotowoltaiki na raty to powszechnie dostępna alternatywa dla zakupu paneli fotowoltaicznych za gotówkę. Na tej stronie sprawdzamy, czy warto wziąć fotowoltaikę na raty i czy można znaleźć fotowoltaikę w ratach 0%.

Fotowoltaika na raty - masz kilka opcji

Do najczęściej spotykanych ratalnych produktów na finansowanie fotowoltaiki należą:

  • kredyt na fotowoltaikę - udzielany indywidualnie przez bank bądź we współpracy z firmą fotowoltaiczną,
  • tzw. abonament na fotowoltaikę - dedykowany osobom fizycznym, który de facto jest... kredytem na fotowoltaikę, dostosowanym do opłat za rachunek za prąd,
  • leasing na fotowoltaikę - przeznaczony zwykle dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Omówmy po krótce każdy z produktów.

Panele fotowoltaiczne na raty w kredycie - na czym to polega?

Kredyt na fotowoltaikę to jedna z najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania elektrowni słonecznych. Do wyboru mamy zwykle gotówkowy kredyt na fotowoltaikę oraz kredyt ratalny. Czy i jakie są między nimi różnice?

W obu przypadkach mamy do czynienia z produktem celowym, co oznacza, że środki muszą zostać wykorzystane na zakup i montaż fotowoltaiki. Oprócz tego, w obu przypadkach, nie zawsze będziemy zmuszeni udać się osobiście do banku. Zarówno gotówkowe kredyty na fotowoltaikę, jak również ratalna opcja zakupu fotowoltaiki są często dostępne bezpośrednio u firm fotowoltaicznych.

Jak to możliwe? Instalator nawiązuje współpracę z jedną lub kilkoma instytucjami finansowymi i oferuje swoim klientom produkty kredytowe dopasowane do jego indywidualnych potrzeb i możliwości. Związane z kredytem formalności wypełniane są od ręki, np. podczas zawierania umowy o montaż fotowoltaiki, dzięki czemu konsument może zaoszczędzić swój czas.

Główna różnica polega na kwocie, którą należy przeznaczyć na inwestycję. W przypadku gotówkowych kredytów na fotowoltaikę banki zwykle wymagają przedstawienia określonej wysokości faktur, potwierdzających zakup instalacji - w zależności od oferty mowa tu ok. 60-90% wartości udzielonego kredytu. W przypadku kredytu ratalnego na zakup fotowoltaiki będzie to już jednak 100% - środki przyznawane są bowiem stricte na realizację inwestycji.

Fotowoltaika na raty w ramach "abonamentu"

Zasada działania tego rozwiązania zbliżona do faktycznego abonamentu, który płaci się za za Internet czy telefon. Zawierając umowę, zobowiązujemy się płacić określonej wysokości raty, w zamian za możliwość korzystania z fotowoltaiki. Po ustalonym wcześniej czasie spłaty (który standardowo wynosi ok. 8-10 lat), instalacja staje się własnością klienta. Od tego momentu może on zacząć sięgać po realne zyski.

Żeby jednak była jasność - fotowltaika w abonamencie to nic innego jak zwykły kredyt.

Cała magia polega na tym, że w przypadku "abonamentu" instalacja fotowoltaiczna i czas spłaty są skonfigurowane w taki sposób, aby wysokość raty była zbliżona do wysokości rachunków za prąd. Dzięki temu spłacamy koszt systemu PV, nie odczuwając jednocześnie żadnego dodatkowego obciążenia finansowego.

Zaintrygował Was temat abonamentu na fotowoltaikę? Koniecznie poczytajcie więcej na ten temat: Fotowoltaika na abonament – warto?

Fotowoltaika na raty w leasingu

Panele fotowoltaiczne na raty, finansowane za pomocą leasingu to opcja zarezerwowana zwykle jedynie dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Leasing fotowoltaiki nie różni się specjalnie od leasingu innych urządzeń czy maszyn. Leasingobiorca na podstawie umowy leasingowej, dzięki uiszczeniu opłaty wstępnej oraz terminowemu regulowaniu rat może korzystać z instalacji fotowoltaicznej, będącej własnością leasingodawcy.

Z perspektywy firmy, korzyści z tego rozwiązania jest kilka:

  • oszczędności, bez konieczności “zamrażania” kapitału,
  • minimalna ilość formalności,
  • bez wpływu na zdolnośc kredytową - w przypadku leasingu operacyjnego,
  • brak wymagań związanych z zabezpieczeniem inwestycji,
  • możliwość obniżenia obciążeń podatkowych.

Również i w tym przypadku, wysokość raty zwykle zbliżona jest do oszczędności osiąganych z fotowoltaiki, dzięki czemu spłata inwestycji odbywa się bezboleśnie.

Fotowoltaika raty 0% - czy to możliwe?

Większość ratalnych opcji finansowania fotowoltaiki wiąże się z kosztami - prowizją i/lub odsetkami (choć często są one zdecydowanie niższe niż w przypadku standardowych kredytów). Czy jednak istnieją oferty całkowicie darmowe?

Dobra wiadomość jest taka, że fotowoltaika na raty 0% co jakiś czas pojawia się na rynku. Zwykle w ofercie jakiegoś sprzedawcy energii oferującego również montaż PV, lub w ofertach dużych firm fotowoltaicznych. I w takim przypadku, koszt obsługi kredytu faktycznie powinien wynosić 0 zł (Uwaga! Będzie tak jedynie wtedy, gdy RRSO kredytu na fotowoltaikę wyniesie 0%.)

Zła wiadomość jest taka, że najczęściej są to promocje czasowe. Aby z nich skorzystać trzeba śledzić informacje rynkowe i ofery wykonawców fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne na raty - jakie są wymagania?

Omawiając temat fotowoltaiki na raty warto poruszyć kwestie wymagań stawianych podmiotom ubiegającym się o finansowanie.

Z racji tego, że większość omówionych wcześniej produktów to pochodne kredytu, podstawowe kryteria nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem:

  • ukończone 18 lat i dysponowanie pełnią praw do zawierania umów we własnym imieniu,
  • posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, czyli takiej, która pozwoli na terminowe regulowanie zobowiązania,
  • pozytywna historia kredytowa,
  • dochody pozwalające na swobodą spłatę,
  • aktualny dowód osobisty,
  • w pewnych przypadkach - zaświadczenie o zarobkach czy np. rachunek ROR w danej instytucji.

Oprócz tego, w większości przypadków (m.in. w BNP Paribas czy w PEKAO) konieczne może być też okazanie okazanie faktur potwierdzających zakup instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli chodzi o leasingowe raty na panele fotowoltaiczne procedury mogą być nawet nieco prostsze. Dla inwestycji na mniejszą kwotę (do ok. 100 tys. zł), zwykle powinien wystarczyć wniosek, dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności oraz oświadczenie majątkowe. Przy większych przedsięwzięciach konieczne będą dokumenty finansowe za obecny i ubiegły rok działalności.

Czy fotowoltaika na raty się opłaca?

Inwestowanie w fotowoltaikę na raty przynosi korzyści, które obejmują aspekty finansowe i pozafinansowe, warto więc rozważyć kilka kluczowych punktów:

  • Rozłożenie kosztów: Możliwość płacenia na raty sprawia, że początkowo duża inwestycja staje się bardziej przystępna finansowo. To pozwala szerokiemu gronu odbiorców na skorzystanie z zielonej energii bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. O jakich kwotach mowa? Sprawdźcie sami: Ile kosztuje fotowoltaika?
  • Zwrot inwestycji: Choć fotowoltaika na raty wiąże się z regularnymi płatnościami, oszczędności generowane przez niższe rachunki za energię elektryczną szybko zaczynają przewyższać miesięczne obciążenia, a w perspektywie kilkuletniej inwestycja ta nie tylko się zwraca, ale również zaczyna przynosić realne oszczędności. Jak duże? Tego dowiecie się na stronie: Opłacalność fotowoltaiki
  • Wpływ na środowisko: Decydowanie się na fotowoltaikę to krok w stronę zrównoważonego rozwoju i redukcji śladu węglowego. Poprzez produkcję czystej energii, przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia i ochrony zasobów naturalnych planety. Wypróbujcie nasz kalkulator fotowoltaiki, a dowiecie się nie tylko ile energii wyprodukuje Wasza instalacja, ale też ile drzew musielibyście zasadzić, by ograniczyć emisję dwutlenku węgla.
  • Niezależność energetyczna: Instalacja fotowoltaiczna zwiększa niezależność od tradycyjnych dostawców energii i wahań cen prądu, co w dłuższej perspektywie zapewnia stabilność finansową oraz większą kontrolę nad własnym zużyciem energii.
  • Wzrost wartości nieruchomości: Dom wyposażony w system fotowoltaiczny staje się bardziej atrakcyjny na rynku nieruchomości, co może przyczynić się do zwiększenia jego wartości sprzedaży lub wynajmu.

Podsumowując, fotowoltaika na raty jest inwestycją, która przynosi długofalowe korzyści finansowe i ekologiczne. Pomimo początkowych kosztów związanych z ratami, oszczędności na energii oraz pozytywny wpływ na środowisko czynią tę technologię atrakcyjną opcją dla przyszłościowych i świadomych ekologicznie gospodarstw domowych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments