Fotowoltaika Tauron 2021 – opinie i recenzja

Tauron to druga pod względem wielkości firma energetyczna w Polsce. Działa w różnych sektorach energetyki – zajmuje się m.in. wydobyciem węgla, a przede wszystkim wytwarzaniem prądu, ciepła oraz sprzedażą tych zasobów. Oprócz tego, zgodnie z krajowymi i światowymi wymogami, spółka inwestuje w odnawialne źródła energii – OZE. Dzięki temu, od jakiegoś czasu, konsumenci we współpracy z Tauronem mogą wdrożyć własną elektrownie słoneczną. Jak prezentuje się fotowoltaika od Taurona? Czy warunki, jakie oferuje ten energetyczny gigant są warte uwagi?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika Tauron – prąd ze słońca od energetycznego giganta

Według danych Polskich Sieci Energetycznych, w kwietniu moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce wyniosła 1,69 GW, co oznacza wzrost o ponad 180%, w stosunku do roku poprzedniego. Fotowoltaika w naszym kraju rozwija się zatem bardzo dynamicznie. To zasługa m.in. zmian w ustawie o OZE, ale także przeobrażeń w branży fotowoltaicznej – spadków cen podzespołów, stosowania nowych technologii i większej konkurencji.

Jak szacuje Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, wartość rynku fotowoltaiki, w ciągu dekady może sięgnąć nawet 80 mld zł. Tauron, podobnie jak między innymi Enea, PGE czy Innogy, dostrzegając ten potencjał instalacji fotowoltaicznych, postanowił zawalczyć o klientów, przygotowując własną ofertę. Co konkretnie daje fotowoltaika od Taurona? Przyjrzyjmy się jej z bliska.


Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 3.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Tauron fotowoltaika – oferta, która zmiecie konkurencję?

Jak już wspominaliśmy, Tauron to druga największa firma energetyczna w Polsce. W teorii mogłaby zatem pozwolić sobie na rozbudowaną, konkurencyjną ofertę fotowoltaiki. Czy faktycznie tak jest?

W praktyce, dostępne są jedynie dwa warianty zestawów fotowoltaicznych – wersja Optimum oraz wersja PRO. Różnią się one przede wszystkim zastosowaną technologią i rodzajem podzespołów. Z obu opcji fotowoltaiki od Taurona mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa.

Tauron fotowoltaika – oferta w opcji Optimum

Wersja Optimum to rozwiązanie dla klientów, którym zależy przede wszystkim na optymalnym stosunku jakości do ceny. Jakie są główne punkty tego wariantu?

 • Niezawodne podzespoły – w tym wysokosprawny falownik i panele fotowoltaiczne z gwarancją uzysku wynoszącą 25 lat;
 • Przeciętna moc paneli fotowoltaicznych – co pozwala obniżyć koszty przedsięwzięcia;
 • Serwis i realizacja gwarancji na urządzenia odbywają się na terenie Unii Europejskiej – co skraca czas obsługi ewentualnych usterek;
 • Gwarancja stałej mocy.

W instalacji fotowoltaicznej w wersji Optimum panele są połączone szeregowo, a wytworzony przez nie prąd stały jest przemieniany przez pojedynczy falownik. Przy takim ułożeniu należy zadbać o to, aby wszystkie panele otrzymywały taką samą ilość słońca – a zatem żaden z nich nie może być np. zacieniony czy brudny. W przeciwnym wypadku, każdy panel będzie działał tylko z taką mocą, z jaką działa najsłabsze ogniwo, przez co tracimy potencjał wytwórczy całej linii paneli.

Wariant Optimum znajdzie zatem zastosowanie jedynie w przypadku niewymagających miejsc montażu – na stosunkowo dużych, nieskomplikowanych dachach lub innych obszarach, w których nie występuje ryzyko zacienienia.

Tauron fotowoltaika – oferta w opcji PRO

Wersja PRO to zestawy fotowoltaiczne do zadań specjalnych. Sprawdzą się nawet w trudniejszych warunkach – na małej przestrzeni montażowej oraz tam, gdzie mogą występować przejściowe zacienienia w ciągu dnia, np. na dachach, gdzie umieszczone są tzw. jaskółki. Jest to możliwe dzięki:

 • zastosowaniu wysokowydajnych paneli fotowoltaicznych – mogą one produkować taką samą ilość energii na mniejszym obszarze montażowym,
 • wykorzystaniu optymalizatora mocy – pozwala to na wyeliminowanie omówionego wcześniej problemu związanego z obniżeniem wydajności całego szeregu przez jeden, zacieniony panel fotowoltaiczny,
 • inwerterowi z opcją monitorowania pracy paneli, który pozwala kontrolować pracę instalacji.

Dodatkowo, warto wspomnieć, że podzespoły z tego wariantu produkowane są w Europie – możliwe jest zatem serwisowanie i skorzystanie z gwarancji na terenie Polski.

Co możemy powiedzieć o samej ofercie? Opracowano ją tak, aby trafiła do jak największego grona klientów. Trudno jednak znaleźć w niej elementy, które dawałyby jej przewagę nad konkurencją. Wystarczy porównać warunki fotowoltaiki od Taurona z ofertami z naszego rankingu firm fotowoltaicznych, a łatwo znajdziemy różnice (na niekorzyść giganta energetycznego).

Fotowoltaika od Taurona – krok po kroku

Wdrożenie instalacji fotowoltaicznej przez wyspecjalizowaną firmę to stosunkowo prosty proces. W przypadku Tauronu składa się on z pięciu etapów.

Kontakt z firmą
Pierwszym krokiem do własnej, czystej energii ze słońca jest kontakt z Tauronem. W tym celu można skorzystać ze specjalnego formularza dostępnego na stronie firmy. Po podaniu najważniejszych danych (kontaktowych i adresowych), skontaktuje się z Wami konsultant firmy i przedstawi ofertę. Tyle w teorii. W naszym przypadku skorzystanie z przygotowanego wcześniej formularza nie było możliwe, gdyż pojawiły się problemy z wysyłką wiadomości. Niełatwe było też znalezienie odpowiedniego adresu mail, na który moglibyśmy samodzielnie przesłać prośbę o ofertę na maila. Dopiero dzięki pomocy ze strony obsługi Facebooka firmy otrzymaliśmy właściwy kontakt. Nasze zgłoszenie dotarło do firmy 21 kwietnia. Niestety, od tamtego czasu nie doczekaliśmy się konkretnej oferty.

Przygotowanie projektu
Jeśli Wam uda się z sukcesem przebrnąć przez pierwszy etap, następnym krokiem jest dobór konkretnej instalacji. Na podstawie m.in. ilości zużywanej przez Was energii i planowanego miejsca montażu zostanie dobrana moc i wariant instalacji. Co istotne, audyt i projekt będzie przeprowadzał jeden z autoryzowanych partnerów firmy Tauron:

 • Hymon Energy,
 • Soleo PV,
 • Grodno SA,
 • OEM Solar.

Instalacja fotowoltaiki
Jeśli zaoferowane warunki będą dla Was satysfakcjonujące, na tym etapie następuje podpisanie umowy. Dopiero po tym przychodzi czas na montaż instalacji. W zależności od instalatora, wielkości i stopnia skomplikowania inwestycji, prace mogą trwać od jednego do kilkunastu dni roboczych. Jednak w waszym zakresie będzie jedynie udostępnienie ekipie miejsca montażowego – resztą zajmą się instalatorzy.

Podłączenie do sieci
To etap podczas którego należy dopełnić wszystkie formalności – zgłosić instalację do operatora sieci i zawnioskować o wymianę licznika na dwukierunkowy. Jak deklaruje Tauron, firma pomaga swoim klientom w przejściu przez wszystkie procedury związane z włączeniem instalacji do sieci.

Produkcja prądu ze słońca
Jeśli wszystkie wcześniejsze kroki przejdziecie pomyślnie, będziecie mogli zacząć produkować dla siebie prąd z promieni słonecznych – tanio i ekologicznie.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Tauron Fotowoltaika – cena

Teraz z pewnością zadajecie sobie pytanie, ile kosztuje fotowoltaika od Taurona? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż jeśli chodzi o fotowoltaikę, na cenę wpływać może wiele różnych czynników, takich jak np.:

 • rodzaj wybranych paneli – nowsze technologicznie, wysokowydajne panele będą droższe;
 • moc instalacji – na którą wypływa ilość zużywanej energii;
 • miejsce montażu;
 • stopień skomplikowania przedsięwzięcia.

Jak podaje Tauron, koszt instalacji, która wyprodukuje ok. 4.000 kWh energii rocznie może wahać się od 20.000 zł do nawet 40.000 zł! Zatem według najprostszej kalkulacji, 1 kW instalacji fotowoltaicznej od Taurona może kosztować od ok. 5.000 zł do nawet 10.000 zł. Jak ma się do stawek rynkowych? Jak wynika z naszego doświadczenia, w przypadku większości firm fotowoltaicznych, cena za 1 kW instalacji raczej waha się w granicach 4.500 – 7.000 zł. Czy zatem w przypadku oferty “Tauron Fotowoltaika” cena jest zawyżona?

O tym trudno wyrokować, bez rzetelnej analizy instalacji, w tym m.in. rodzaju wykorzystanych podzespołów. A tej nie jesteśmy w stanie przeprowadzić, dopóki nie otrzymamy od firmy Tauron konkretnej oferty. Możecie być jednak pewni, że gdy tylko do nas trafi, zaktualizujemy nasz artykuł i podzielimy się z Wami naszymi uwagami.

Tauron – kredyt na fotowoltaikę, czyli jak sfinansować inwestycję?

Własna elektrownia słoneczna to doskonały sposób na oszczędzanie pieniędzy. Dzięki fotowoltaice dla domu czy fotowoltaice dla firmy rachunki za prąd mogą spaść nawet o 90%. Jednak, jak każda inwestycja, fotowoltaika od Taurona wymaga wyłożenia dość dużych środków na start. Skąd wziąć pieniądze?

Najtańszym rozwiązaniem są oczywiście środki własne, uzupełnione chociażby o dofinansowanie do fotowoltaiki z jednego z wielu rządowych programów. A tych jest kilka – dla przykładu, instalacje o mocy od 2 do 10 kWp mogą ubiegać się o dotacje z “Mój prąd”. Większe inwestycje (ale nie przekraczające 40 kWp) mogą natomiast otrzymać wsparcie z programu “Czyste powietrze”.

Dotacja nie pokryje jednak wszystkich wydatków – co zatem, gdy brakuje nam własnych środków? Tu z pomocą może przyjść Tauron i kredyt na fotowoltaikę. Firma we współpracy z bankiem Credit Agricole przygotowała dwa warianty produktu.

 • Tauron – kredyt na fotowoltaikę 0% – w przypadku tego produktu RRSO wynosi dokładnie 0%, co oznacza, że kredyt jest całkowicie darmowy. Dodatkowo, w ramach oferty można skorzystać z odroczenia pierwszej raty, a decyzja kredytowa ma być wydawana błyskawicznie. Jest to jednak opcja, dla tych, którzy chcą szybko spłacić zobowiązanie i którzy poradzą sobie z wyższą ratą.
 • Tauron – kredyt na fotowoltaikę ze spłatą do 10 lat – jeśli zależy Wam na dłuższym okresie spłaty i niskiej racie, możecie skorzystać z alternatywnego produktu. Tu jednak RRSO dla reprezentatywnego przykładu wynosi już 7,85%. W zamian spłatę rozłożycie nawet na 120 miesięcy.

Czy warto wziąć pod uwagę te opcje? Jeśli chodzi o darmowy kredyt – z pewnością! Drugi produkt (choć wciąż tańszy niż przeciętny kredyt gotówkowy), w starciu z “eko ofertami” od innych banków, takich jak PKO BP czy BOŚ Bank wypada nieco gorzej. Przed podjęciem decyzji, nie zaszkodzi zatem przyjrzeć się konkurencyjnym ofertom kredytu na fotowoltaikę.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Zalety i wady fotowoltaiki od Taurona

Zalety fotowoltaiki Tauron

Znana i stabilna marka – decydując się na nią możemy czuć się bezpieczni
Możliwość otrzymania bonusu – zwrot 2% wartości instalacji na konto rozliczeniowe w Tauronie (tylko dla klientów firmy)
Jasne zasady współpracy – firma zadbała od dość szczegółowe przedstawienie oferty
Dedykowana oferta finansowania – Tauron przygotował dla swoich klientów dwie oferty kredytów
Możliwość podpisania umowy zdalnie – co obecnie jest dużą zaletą
Wsparcie w dopełnianiu formalności

Wady fotowoltaiki Tauron

Niezbyt rozbudowana oferta, szczególnie w porównaniu z konkurencją
Utrudnienia w kontakcie z firmą
Długi czas oczekiwania na ofertę
Duża rozpiętość cenowa, jeśli chodzi o instalację – cena może być wyższa niż u konkurencji

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Przyglądając się ofercie fotowoltaiki od Taurona, trudno oprzeć się przeświadczeniu, że firma mogła wykazać się nieco bardziej. Konkurencja może poszczycić się m.in. większym wsparciem w kwestii finansowania - wiele firm oprócz pomocy w uzyskaniu kredytu oferuje leasing na fotowoltaikę dla firm czy abonament na fotowoltaikę. Oprócz tego, konkurencja gwarantuje np. opiekę posprzedażową, indywidualne podejście do klienta czy pomoc w uzyskaniu dofinansowania do instalacji. Trzeba jednak przyznać, że oferta jest przemyślana i każdy, nawet bardziej wymagający klient powinien znaleźć coś dla siebie. Na plus można też zaliczyć bonus, dzięki któremu klienci firmy mogą odzyskać do 2% wartości instalacji. Tu jednak kolejna wada - środki mogą trafić tylko na konto rozliczeniowe w Tauronie.
4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
16 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
piotr
piotr
7 czerwca 2021 13:23

RADZE WAM SIE DOBRZE ZASTANOWIC CZY TO BRAC I NIEWAZNE OD JAKIEGO PRODUCENTA
W PIERWSZYM ROKU BYŁO SPOKO
ALE O DZIWO ZUZYCIE MI WZROSŁO
W DRUGIM PODŁACZYŁE SOBIE BOJLER BO MIAŁEM NADPRODUKCJE
IDZIE TRZECI ROK SŁONCE SWIECI ALE NIE JEST GORACO INSTALACJA ZACZYNA [RODUKOWAC POWYZEJ 3KW I FALOWNIK BĘC WYŁACZONY
PYTAM INSTALATORA O CO CHODZI …..STARA NIE PRZYGOTOWANA SIEĆ A W OKOLICY INSTALACJI PRZYBYŁO POPROSTUY ZENADA

piotr
piotr
7 czerwca 2021 13:05

jak tauron moze oferowac fotovoltaike skoro nie moze w pełni odebrać nadprodukcji
zenada i naciagania
w najwiekszym słońcu wylacza mi falownik kpina
mialo być tak eko i co wychodzi na to ze my produkujemy a alektrownia dalej produkuje jak produkowała nie ma spadku zuzycia WEGLA

Yaro
Yaro
24 maja 2021 17:29

Uwaga na firme tauron!!! Ponad rok temu zglosilem sie do programu foto..za 0 proc i do dzis dnia nikt sie ze mna nie skontaktowal. Zrobilem instalacje za kredyt z banku to zaczeli mi naliczac prognozy zuzycia pradu!!! Teraz place raty w banku produkuje energie i place rachunki jakbym nie mial instalacji!! W ciagu roku juz prawie 1 tys zl

Grzegorz
Grzegorz
4 maja 2021 21:49

Nie polecam firmy Soleo PV i przedstawiciela przynajmniej na rejon Tarnów( p.Marcin) .Zrobic umowę wziąć kasę a ty się bujaj. Jak by co piszcie opowiem jak są konkretni .

Grzegorz
Grzegorz
27 kwietnia 2021 15:25

Witam, chciałem się podzielić swoimi doświadczeniami.
Najpierw był kontakt telefoniczny w marcu, po kilku dniach wizyta i dyskusja na temat oferty. Po tygodniu i porównaniu kilku innych ofert zdecydowałem się na SOLEO PV. Bardzo dobre komponenty i cena też mi odpowiadała, szczególnie, że pan z SOLEO dodatkowo zaoferował program “Słoneczny Tysiąc”, który właśnie w marcu obowiązywał w Tauronie, więc 1000 zł z powrotem na konto, to już jest coś. Po kilku tygodniach miałem instalatora z Taurona do wymiany licznika a po kilku dniach ekipę do montażu instalacji. Montaż trwał około 6 godzin, szybko, czysto, sprawnie.
Chciałem zgłosić swoja instalację do programu “Słoneczny Tysiąc” no i niestety zaczęły się schody…
W Tauronie, nikt o tym programie nie słyszał, są oczywiście inne programy zwrotów na konto ale akurat mnie najbardziej interesował ten program. Po kontakcie z SOLEO pan zapewnił mnie, że wszystko jest OK i trzeba tylko odczekać “bo w Tauronie… to wiadomo jak jest”.
No nic czekam….w miedzy czasie zarejestrowałem swoja instalację do programu: “Zwrot Za Prąd” ale to jest zaledwie 2% od wartości netto instalacji.
Jeśli cos się zmieni, oczywiście poinformuję na forum.
Pozdrawiam

Artur
Artur
24 marca 2021 09:51

Witam, nie polecam firmt soleopv. Zacznijmy od tego że Pan przedstawiciel był zaskoczony ze chce żeby przyjechał zobaczyć co i jak bo przecież “to się przez email załatwia” Jak się okazało tak namieszał ze zamiast falownika 10 zainstalowali 6. Walka od 3 miesięcy żeby to wymienili ale mają to gdzieś. Nie odbierają nie odpisują itd. Sprawa zajął się rzecznik praw konsumenta, także radzę omijać z daleka. Co tauron na to? Generalnie ma to gdzieś bo podpisałeś umowę z firmą soleopv a nie z tauronem, ale ze polecają […] to już ich nie obchodzi.

Komentarz edytowany przez Redakcję.

Michal Mucha
Michal Mucha
24 lutego 2021 12:48

Niekopetentny technicznie sprzedawca. Zasadniczo nie zna sie na tym co sprzedaje. Sprzedaje 5 paneli w stringu, dopiero od monterow dowiaduje sie ze to nie moze dzialac. Nieoptymalne wykoszystanie dachu, jest miejsce na panele a prosilem o maksymalne wykorzystanie bo mam malo mocy. Na pomiar dachu przyjezedza w bez sprzetu, wchodzi na zasniezony dach w letnich butach prawie spada. Tauron kazal zaplacic pelne koszty za dolozenie brakujaych paneli, pomylka handlowca kompletnie nie ma znaczenia, koszty po mojej stronie. Jekiekolwiek techniczne pytanie gosc nie wie, nie ma z kim rozmawiac. Zenada. Jestem wkurzony. Bo prosilem o rozne opcje instalacja naziemna, podeslalem rozwiazanie konkurencji ulozenia paneli na moim dachu. Zaufalem, gosc spieprzyl, ja mam za mala instalacje i to moj problem. Tauron Krakow, jesli handlowiec to Damian proponuje zerwac kontakt. Gosc mily, dyspozycjny, dobry kontakt ale totalny techniczny laik. Najgorsze jest to olanie ze strony taurona. Chcialem tylko zebym nie musial placic za dodatkowy przyjazd ekipy do montazu dodatkowych paneli, w koncu to ich blad spowodowal taka potrzebe

Jacek
Jacek
24 grudnia 2020 14:20

TAURON to zupełne dno. Po 2x zgłoszeniu chęci zainstalowania fotowoltaiki zadzwoniła do Mnie Pani wypytywała o dane a potem powiedziała , że zgłosi się przedstawiciel i umówi się na audyt.
Przedstawicie do dzisiaj się nie zgłosił. Mija już 3 tygodnie.

Sebastian Wierzchowisko
Sebastian Wierzchowisko
9 listopada 2020 21:51

Mają bardzo dobry sprzęt. Pan z Solo PV bardzo dobre podejście do klienta . Przedstwicelka Taurona również duze wiadomości odbiera telefon nawet o 12 w nocy. Sprzęt troszkę droższy niż u konkurencji ale to maja i zakładają A nie trzeba czekać nie wiadomo ile na sprzęt. Wszystko robione profesjonalnie projekt instalacja i odbiór licznika. Polecam

waldemar
waldemar
22 września 2020 12:25

przeszedłem pierwszy krok – przyjechal przedstawiciel , dużo szumu pięknie bedzie – zlożyl umowe do podpisu – CZYSTA KPINA .Nie tauron tylko firemka -jakiś SOLEN , nie ma gwarancji , nie ma jakości , nr polisy , nic o terminach i karach w umowie nic nie ma za nic nie odpowiadają . Sam pracuje w Tauronie i wiem jakie standardy są wymagane od dostawców Taurona ale wg tej umowy to koszmar -Z DALEKA NIC NIE DOSTANIECIE JAK SIĘ COŚ ZEPSUJE .

Jan
Jan
6 września 2020 21:33

Współpraca z Tauronem w sprawie mikroinstalacji to prawdziwy koszmar. Brak kompetencji pracowników Torona.

Kazimierz
Kazimierz
27 lipca 2020 10:33

Niepotrzebnie zmarnowane pieniądze dużo szumu i same kłopoty omijajcie na kilometr wolę wiatrak na polu

Tomasz
Tomasz
22 lipca 2020 23:14

Witam byłem zainteresowanym tym produktem ale po rozmowie czekam na spotkanie z ich przedstawicielem ponad pół roku i nic do bani takie coś pozdrawiam

Ed
Ed
29 maja 2020 09:40

Ktoś korzystal? Tauron to mój osd i się zastanawiam czy wiecie szybciej to wszystko by nie poszlo jakbym wział od nich zestaw. W teorii w Tauron fotowoltaika powinna byc przyzwoita (bo jednak firma duza) ale znając ich to roznie moze byc

Marian
Marian
10 czerwca 2020 13:24
Odpowiedz do:  Ed

Znając Tauron, to raczej “szybciej by im nie poszło”, a i ceny mają dość wysokie. Z mojego doświadczenia, korzystniej jest zamówić fotowoltaikę tam gdzie szanują klienta i nawet w 2 tygodnie można się z całym tematem uporać.

Jo
Jo
2 sierpnia 2020 17:56
Odpowiedz do:  Ed

Nie bierz , miesiące oczekiwania na panele a potem ,nie 4 tygodnie a 6,7 … tygodni czekania na zmianę licznika , przypominanie o warunkach umowy itd… Koszmar