Fotowoltaika od Tauron – opinie, recenzja

Ocena: 4.6 (ilość ocen: 9)

Ocena: 4.6
(ilość ocen: 9)

Tauron to druga pod względem wielkości firma energetyczna w Polsce. Działa w różnych sektorach energetyki – zajmuje się m.in. wydobyciem węgla, a przede wszystkim wytwarzaniem prądu, ciepła oraz sprzedażą tych zasobów. Oprócz tego, zgodnie z krajowymi i światowymi wymogami, spółka inwestuje w odnawialne źródła energii – OZE. Dzięki temu, od jakiegoś czasu, konsumenci we współpracy z Tauronem mogą wdrożyć własną elektrownie słoneczną. Jak prezentuje się fotowoltaika od Taurona? Czy warunki, jakie oferuje ten energetyczny gigant są warte uwagi?

Fotowoltaika Tauron – prąd ze słońca od energetycznego giganta

Według danych Polskich Sieci Energetycznych, w kwietniu moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce wyniosła 1,69 GW, co oznacza wzrost o ponad 180%, w stosunku do roku poprzedniego. Fotowoltaika w naszym kraju rozwija się zatem bardzo dynamicznie. To zasługa m.in. zmian w ustawie o OZE, ale także przeobrażeń w branży fotowoltaicznej – spadków cen podzespołów, stosowania nowych technologii i większej konkurencji.

Jak szacuje Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, wartość rynku fotowoltaiki, w ciągu dekady może sięgnąć nawet 80 mld zł. Tauron, podobnie jak między innymi Enea, PGE czy Innogy, dostrzegając ten potencjał instalacji fotowoltaicznych, postanowił zawalczyć o klientów, przygotowując własną ofertę. Co konkretnie daje fotowoltaika od Taurona? Przyjrzyjmy się jej z bliska.


 • Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 5.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

  W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

  Sprawdź ofertę fotowoltaiki


Tauron fotowoltaika – oferta, która zmiecie konkurencję?

Jak już wspominaliśmy, Tauron to druga największa firma energetyczna w Polsce. W teorii mogłaby zatem pozwolić sobie na rozbudowaną, konkurencyjną ofertę fotowoltaiki. Czy faktycznie tak jest?

W praktyce, dostępne są jedynie dwa warianty zestawów fotowoltaicznych – wersja Optimum oraz wersja PRO. Różnią się one przede wszystkim zastosowaną technologią i rodzajem podzespołów. Z obu opcji fotowoltaiki od Taurona mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa.

Tauron fotowoltaika – oferta w opcji Optimum

Wersja Optimum to rozwiązanie dla klientów, którym zależy przede wszystkim na optymalnym stosunku jakości do ceny. Jakie są główne punkty tego wariantu?

 • Niezawodne podzespoły – w tym wysokosprawny falownik i panele fotowoltaiczne z gwarancją uzysku wynoszącą 25 lat;
 • Przeciętna moc paneli fotowoltaicznych – co pozwala obniżyć koszty przedsięwzięcia;
 • Serwis i realizacja gwarancji na urządzenia odbywają się na terenie Unii Europejskiej – co skraca czas obsługi ewentualnych usterek;
 • Gwarancja stałej mocy.

W instalacji fotowoltaicznej w wersji Optimum panele są połączone szeregowo, a wytworzony przez nie prąd stały jest przemieniany przez pojedynczy falownik. Przy takim ułożeniu należy zadbać o to, aby wszystkie panele otrzymywały taką samą ilość słońca – a zatem żaden z nich nie może być np. zacieniony czy brudny. W przeciwnym wypadku, każdy panel będzie działał tylko z taką mocą, z jaką działa najsłabsze ogniwo, przez co tracimy potencjał wytwórczy całej linii paneli.

Wariant Optimum znajdzie zatem zastosowanie jedynie w przypadku niewymagających miejsc montażu – na stosunkowo dużych, nieskomplikowanych dachach lub innych obszarach, w których nie występuje ryzyko zacienienia.

Tauron fotowoltaika – oferta w opcji PRO

Wersja PRO to zestawy fotowoltaiczne do zadań specjalnych. Sprawdzą się nawet w trudniejszych warunkach – na małej przestrzeni montażowej oraz tam, gdzie mogą występować przejściowe zacienienia w ciągu dnia, np. na dachach, gdzie umieszczone są tzw. jaskółki. Jest to możliwe dzięki:

 • zastosowaniu wysokowydajnych paneli fotowoltaicznych – mogą one produkować taką samą ilość energii na mniejszym obszarze montażowym,
 • wykorzystaniu optymalizatora mocy – pozwala to na wyeliminowanie omówionego wcześniej problemu związanego z obniżeniem wydajności całego szeregu przez jeden, zacieniony panel fotowoltaiczny,
 • inwerterowi z opcją monitorowania pracy paneli, który pozwala kontrolować pracę instalacji.

Dodatkowo, warto wspomnieć, że podzespoły z tego wariantu produkowane są w Europie – możliwe jest zatem serwisowanie i skorzystanie z gwarancji na terenie Polski.

Co możemy powiedzieć o samej ofercie? Opracowano ją tak, aby trafiła do jak największego grona klientów. Trudno jednak znaleźć w niej elementy, które dawałyby jej przewagę nad konkurencją. Wystarczy porównać warunki fotowoltaiki od Taurona z ofertami z naszego rankingu firm fotowoltaicznych, a łatwo znajdziemy różnice (na niekorzyść giganta energetycznego).

Fotowoltaika od Taurona – krok po kroku

Wdrożenie instalacji fotowoltaicznej przez wyspecjalizowaną firmę to stosunkowo prosty proces. W przypadku Tauronu składa się on z pięciu etapów.

Kontakt z firmą
Pierwszym krokiem do własnej, czystej energii ze słońca jest kontakt z Tauronem. W tym celu można skorzystać ze specjalnego formularza dostępnego na stronie firmy. Po podaniu najważniejszych danych (kontaktowych i adresowych), skontaktuje się z Wami konsultant firmy i przedstawi ofertę. Tyle w teorii. W naszym przypadku skorzystanie z przygotowanego wcześniej formularza nie było możliwe, gdyż pojawiły się problemy z wysyłką wiadomości. Niełatwe było też znalezienie odpowiedniego adresu mail, na który moglibyśmy samodzielnie przesłać prośbę o ofertę na maila. Dopiero dzięki pomocy ze strony obsługi Facebooka firmy otrzymaliśmy właściwy kontakt. Nasze zgłoszenie dotarło do firmy 21 kwietnia. Niestety, od tamtego czasu nie doczekaliśmy się konkretnej oferty.

Przygotowanie projektu
Jeśli Wam uda się z sukcesem przebrnąć przez pierwszy etap, następnym krokiem jest dobór konkretnej instalacji. Na podstawie m.in. ilości zużywanej przez Was energii i planowanego miejsca montażu zostanie dobrana moc i wariant instalacji. Co istotne, audyt i projekt będzie przeprowadzał jeden z autoryzowanych partnerów firmy Tauron:

 • Hymon Energy,
 • Soleo PV,
 • Grodno SA,
 • OEM Solar.

Instalacja fotowoltaiki
Jeśli zaoferowane warunki będą dla Was satysfakcjonujące, na tym etapie następuje podpisanie umowy. Dopiero po tym przychodzi czas na montaż instalacji. W zależności od instalatora, wielkości i stopnia skomplikowania inwestycji, prace mogą trwać od jednego do kilkunastu dni roboczych. Jednak w waszym zakresie będzie jedynie udostępnienie ekipie miejsca montażowego – resztą zajmą się instalatorzy.

Podłączenie do sieci
To etap podczas którego należy dopełnić wszystkie formalności – zgłosić instalację do operatora sieci i zawnioskować o wymianę licznika na dwukierunkowy. Jak deklaruje Tauron, firma pomaga swoim klientom w przejściu przez wszystkie procedury związane z włączeniem instalacji do sieci.

Produkcja prądu ze słońca
Jeśli wszystkie wcześniejsze kroki przejdziecie pomyślnie, będziecie mogli zacząć produkować dla siebie prąd z promieni słonecznych – tanio i ekologicznie.

Tauron Fotowoltaika – cena

Teraz z pewnością zadajecie sobie pytanie, ile kosztuje fotowoltaika od Taurona? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż jeśli chodzi o fotowoltaikę, na cenę wpływać może wiele różnych czynników, takich jak np.:

 • rodzaj wybranych paneli – nowsze technologicznie, wysokowydajne panele będą droższe;
 • moc instalacji – na którą wypływa ilość zużywanej energii;
 • miejsce montażu;
 • stopień skomplikowania przedsięwzięcia.

Jak podaje Tauron, koszt instalacji, która wyprodukuje ok. 4.000 kWh energii rocznie może wahać się od 20.000 zł do nawet 40.000 zł! Zatem według najprostszej kalkulacji, 1 kW instalacji fotowoltaicznej od Taurona może kosztować od ok. 5.000 zł do nawet 10.000 zł. Jak ma się do stawek rynkowych? Jak wynika z naszego doświadczenia, w przypadku większości firm fotowoltaicznych, cena za 1 kW instalacji raczej waha się w granicach 4.500 – 7.000 zł. Czy zatem w przypadku oferty “Tauron Fotowoltaika” cena jest zawyżona?

O tym trudno wyrokować, bez rzetelnej analizy instalacji, w tym m.in. rodzaju wykorzystanych podzespołów. A tej nie jesteśmy w stanie przeprowadzić, dopóki nie otrzymamy od firmy Tauron konkretnej oferty. Możecie być jednak pewni, że gdy tylko do nas trafi, zaktualizujemy nasz artykuł i podzielimy się z Wami naszymi uwagami.

Tauron – kredyt na fotowoltaikę, czyli jak sfinansować inwestycję?

Własna elektrownia słoneczna to doskonały sposób na oszczędzanie pieniędzy. Dzięki fotowoltaice dla domu czy fotowoltaice dla firmy rachunki za prąd mogą spaść nawet o 90%. Jednak, jak każda inwestycja, fotowoltaika od Taurona wymaga wyłożenia dość dużych środków na start. Skąd wziąć pieniądze?

Najtańszym rozwiązaniem są oczywiście środki własne, uzupełnione chociażby o dofinansowanie do fotowoltaiki z jednego z wielu rządowych programów. A tych jest kilka – dla przykładu, instalacje o mocy od 2 do 10 kWp mogą ubiegać się o dotacje z “Mój prąd”. Większe inwestycje (ale nie przekraczające 40 kWp) mogą natomiast otrzymać wsparcie z programu “Czyste powietrze”.

Dotacja nie pokryje jednak wszystkich wydatków – co zatem, gdy brakuje nam własnych środków? Tu z pomocą może przyjść Tauron i kredyt na fotowoltaikę. Firma we współpracy z bankiem Credit Agricole przygotowała dwa warianty produktu.

 • Tauron – kredyt na fotowoltaikę 0% – w przypadku tego produktu RRSO wynosi dokładnie 0%, co oznacza, że kredyt jest całkowicie darmowy. Dodatkowo, w ramach oferty można skorzystać z odroczenia pierwszej raty, a decyzja kredytowa ma być wydawana błyskawicznie. Jest to jednak opcja, dla tych, którzy chcą szybko spłacić zobowiązanie i którzy poradzą sobie z wyższą ratą.
 • Tauron – kredyt na fotowoltaikę ze spłatą do 10 lat – jeśli zależy Wam na dłuższym okresie spłaty i niskiej racie, możecie skorzystać z alternatywnego produktu. Tu jednak RRSO dla reprezentatywnego przykładu wynosi już 7,85%. W zamian spłatę rozłożycie nawet na 120 miesięcy.

Czy warto wziąć pod uwagę te opcje? Jeśli chodzi o darmowy kredyt – z pewnością! Drugi produkt (choć wciąż tańszy niż przeciętny kredyt gotówkowy), w starciu z “eko ofertami” od innych banków, takich jak PKO BP czy BOŚ Bank wypada nieco gorzej. Przed podjęciem decyzji, nie zaszkodzi zatem przyjrzeć się konkurencyjnym ofertom kredytu na fotowoltaikę.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Zalety i wady fotowoltaiki od Taurona

Zalety fotowoltaiki Tauron

Znana i stabilna marka – decydując się na nią możemy czuć się bezpieczni
Możliwość otrzymania bonusu – zwrot 2% wartości instalacji na konto rozliczeniowe w Tauronie (tylko dla klientów firmy)
Jasne zasady współpracy – firma zadbała od dość szczegółowe przedstawienie oferty
Dedykowana oferta finansowania – Tauron przygotował dla swoich klientów dwie oferty kredytów
Możliwość podpisania umowy zdalnie – co obecnie jest dużą zaletą
Wsparcie w dopełnianiu formalności

Wady fotowoltaiki Tauron

Niezbyt rozbudowana oferta, szczególnie w porównaniu z konkurencją
Utrudnienia w kontakcie z firmą
Długi czas oczekiwania na ofertę
Duża rozpiętość cenowa, jeśli chodzi o instalację – cena może być wyższa niż u konkurencji

Podsumowanie recenzji i nasza opinia

Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Jakość obsługi
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Najnowsze aktualności / recenzje

Dodaj komentarz