Fotowoltaika Smartsolar 2021 – opinie i recenzja

Firma Smartsolar, na rynku energii elektrycznej funkcjonuje już od ponad 10 lat. Pierwsze doświadczenia w branży zdobywała, oferując klientom usługi doradztwa w zakresie efektywności energetycznej, uzupełnione o sprzedaż energii elektrycznej. Odpowiadając na potrzeby inwestorów, firma weszła również do branży odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu, w ramach fotowoltaiki Smartsolar, możecie teraz produkować własną energię ze słońca, chroniąc środowisko i obniżając rachunki za prąd. Jak wyglądają szczegóły oferty?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Fotowoltaika Smartsolar – nowa jakość dla klientów

Smartsolar to instalator, która na rynku wyróżnia się profesjonalizmem. Firma posiada 25 ekip montażowych, dzięki którym realizacje odbywają się sprawnie i fachowo (wykonują ponad 20 montaży dziennie). Co istotne, oprócz zakupów od lokalnych dostawców, Smartsolar, we własnym zakresie importuje i magazynuje urządzenia, wchodzące w skład montowanych instalacji. Daje to większą elastyczność w dostępie do podzespołów i możliwość optymalnego dopasowania rozwiązań do każdego klienta.

Gdy już o urządzeniach mowa, trzeba podkreślić, że fotowoltaika Smartsolar opiera się na podzespołach z najwyższej półki. W przypadku przypadku paneli fotowoltaicznych, mowa tu o producentach takich jak:

 • LONGi Solar,
 • Sunpower,
 • Seraphim;
 • Trina Solar,
 • REC,
 • Sunlink.

Są to marki, które regularnie zdobywają wysokie pozycje w branżowych rankingach (m.in. Tier 1, PVEL a także w naszym rankingu paneli fotowoltaicznych).

Również jeśli chodzi o falowniki, Smartsolar stawia na liderów. Do instalacji realizowanych przez firmę trafiają urządzenia m.in. od producentów takich jak Fronius, SolarEdge, Huawei czy Steca.

Choć wysokiej jakości materiały zapewniają niezawodność i bezpieczeństwo, firma daje aż 5 lat gwarancji na montaż, 15 lat gwarancji na konstrukcje naziemne i od 10 do 30 lat na pozostałe urządzenia (moduły i mikroinwertery fotowoltaiczne).


Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 3.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Dla kogo jest fotowoltaika Smartsolar?

Zastanawiasz się czy fotowoltaika Smartsolar jest dla Ciebie? Z pewnością – instalator, przygotował bowiem kilka wariantów oferty, która obejmuje kluczowe grupy potencjalnych inwestorów.

 • Fotowoltaika dla firmy – z usług oferowanych przez Smartsolar mogą skorzystać zarówno mniejsze przedsiębiorstwa, zainteresowane mikroinstalacjami o mocy do 50 kWp, jak i duże firmy celujące w duże instalacje i farmy fotowoltaiczne. Bez względu jednak na wielkość organizacji, firmy inwestujące w fotowoltaikę mogą osiągnąć wiele – m.in. zmniejszyć rachunki za energię, a także zbudować swój wizerunek jako firmy przyjaznej środowisku.
 • Fotowoltaika dla rolnika – oferta Smartsolar została również przemyślana pod kątem gospodarstw rolnych, które coraz chętniej sięgają po odnawialne źródła energii (OZE). Odpowiadając na specyficzne potrzeby tej grupy klienckiej, firma dostarcza instalacje odporne m.in. na amoniak (występujący w nawozach rolnych) czy mgłę solną.
 • klienci indywidualni – fotowoltaika dla domu to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Instalacje dla gospodarstw domowych są bowiem objęte szeregiem dofinansowań i zachęt podatkowych (dostępna jest m.in. dotacja z programu “Czyste powietrze” czy tzw. ulga termomodernizacyjna). W Smartsolar, fotowoltaikę łatwo można połączyć z komplementarnymi rozwiązaniami, takimi jak magazyn energii (firma jest prekursorem w Polsce jeśli chodzi o magazynowanie energii w połączeniu z mikroinwerterami) czy ogrzewanie fotowoltaiczne (z użyciem pompy ciepła lub pieca elektrycznego).

Ile kosztuje fotowoltaika Smartsolar? Ceny i finansowanie

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia cen fotowoltaiki Smartsolar, warto podkreślić, że koszty instalacji są zwykle zależne od kilku kwestii, indywidualnych dla każdej inwestycji. Wpływ na cenę fotowoltaiki w 2021 ma zatem m.in:

 • wielkość instalacji – zasadniczo, im większa moc instalacji, niż niższy koszt w przeliczeniu na 1 kWp,
 • rodzaj i moc użytych podzespołów – urządzenia, takie jak panele fotowoltaiczne czy inwertery różnią się parametrami pracy, wytrzymałością i niektórymi funkcjami. Im bardziej zaawansowane podzespoły wybierzemy, tym koszt przedsięwzięcia będzie wyższy,
 • miejsce prac montażowych – usługa montażu to ok. 20% całkowitych wydatków na inwestycję. Udział ten może być jednak większy, jeśli prace będą przebiegały na gruncie czy na dachu np. o skomplikowanej budowie.

Jak zatem wygląda koszty fotowoltaiki Smartsolar? Jak przykład niech posłuży standardowy budynek, z dachem dwuspadowym, pokrytym blachodachówką i orientacją południową.

Moc instalacji 3,8 kWp 5,12 kWp 6,4 kWp 7,68 kWp 8,96 kWp
Moduły LONGi LR4-72HPH LONGi LR4-72HPH LONGi LR4-72HPH LONGi LR4-72HPH LONGi LR4-72HPH
Falownik Fronius Symo Fronius Symo Fronius Symo Fronius Symo Fronius Symo
Całkowita cena brutto (8%VAT) ok. 23.225 zł ok. 27.821 zł ok. 32.975 zł ok. 39.496 zł ok. 45.457
Cena za 1 kWp ok. 6.110 zł ok. 5.430 zł ok. 5.150 zł ok. 5.140 zł ok. 5.070 zł

Koszt przeciętnej fotowoltaiki dla domu od Smartsolar, od ok. 5.000 do 6.000 zł za 1 kWp. Ceny te mieszczą się w rynkowych stawkach, które w 2020 roku wahają się od ok. 4.000 do ok. 6.000 zł za 1 kWp. Co jednak warto podkreślić, dotyczą instalacji opartej na bardzo dobrych podzespołach.

Jak sfinansować inwestycję? Z tym nie powinno być problemu, gdyż firma zapewnia swoim klientom indywidualnym dostęp do kredytu na fotowoltaikę, na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorstwa będą natomiast mogły skorzystać oferty z leasingu na fotowoltaikę.

Fotowoltaika Smartsolar – Twoja energia ze słońca krok po kroku

Jak sięgnąć po korzyści, jakie oferuje ten instalator? Procedury są bardzo proste. Firma zatroszczyła się bowiem o to, aby ograniczyć wszelkie związane z tym formalności do niezbędnego minimum.

Krok 1.

Wszystko zaczyna się o Waszego kontaktu z Smartsolar. Możecie nawiązać go m.in. telefonicznie lub wykorzystując do tego specjalny formularz dostępny na stronie. Co warto podkreślić, firma przygotowała dla swoich klientów specjalny kalkulator oferty, który również pozwala przesłać zgłoszenie, wraz ze wstępnymi danymi na temat planowanej inwestycji.

Krok 2.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzany przez specjalistę Smartsolar audyt fotowoltaiczny. Na podstawie uzyskanych wówczas informacji, m.in. wysokości rachunków oraz planowanego miejsca inwestycji, zostanie opracowany wygląd instalacji i plan działań montażowych. Z racji pandemii, firma stara się ograniczyć kontakt bezpośredni, dlatego etap ten może odbyć się zdalnie (z wykorzystaniem kontaktu telefonicznego i specjalnej platformy online). W ramach podsumowania audytu, w zależności od wielkości instalacji, klient może otrzymać szczegółowe, kilkudziesięciostronicowe opracowanie techniczne (dla projektów o mocy powyżej 50 kWp) lub wizualizację (mikroinstalacje o mocy do 10 kWp).

Krok 3.

Jeśli wszystkie ustalenia zostaną zaakceptowane przez obie strony, podpisywana jest umowa i ustalany jest termin montażu. Czas prac instalacyjnych zwykle nie przekracza kilku dni roboczych.

Krok 4.

Podłączenie fotowoltaiki do sieci to ostatni krok, który dzieli Was od produkowania czystej i taniej energii ze słońca. Co ważne, Smartsolar wspiera swoich klientów w związanych z tym formalnościach.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Smartsolar fotowoltaika – zalety i wady

W większości przypadków, Smartsolar może liczyć na pozytywne opinie klientów. Co cenią sobie inwestorzy?

Zalety fotowoltaiki w Smartsolar

Bardzo dobre podzespoły – producenci urządzeń wykorzystywanych przez firmę to czołówka branży
Rozszerzona oferta – w ramach swoich usług, Smartsolar dostarcza również m.in. pompy ciepła
Pomoc w uzyskaniu środków na sfinansowanie inwestycji – np. za pomocą dotacji, kredytu czy leasingu
Rozbudowana sieć własnych ekip monterskich
Przejrzyste zasady współpracy
Gwarancja na montaż – aż 5 lat

Wady fotowoltaiki Smartsolar

Brak możliwości oszacowania kosztów przed kontaktem z firmą

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Smartsolar to jedna z ciekawszych opcji dostępnych na rynku. Dużym plusem jest fakt, że firma korzysta z pewnych podzespołów, cenionych na rynku za wydajność i bezawaryjność. Większość z nich obejmuje kilkunastoletnia lub kilkudziesięcioletnia gwarancja produktowa. Dodatkowo, na swoje usługi Smartsolar daje aż 5 lat gwarancji. Na uwagę zasługuje opracowany przez instalatora kalkulator, który pozwala oszacować koszt inwestycji. Dzięki niemu, już na początku współpracy wiemy, na jakie wydatki należy się przygotować. Szkoda, że jego znalezienie na stronie nie jest proste. Nie mniej jednak, za ofertą przemawia szereg argumentów, m.in. jasne zasady współpracy, własne ekipy monterskie oraz możliwość skorzystania z rozszerzonej oferty (np. połączenia magazyn energii i fotowoltaika).
4.8
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
15 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
26 sierpnia 2021 18:38

Doświadczenie życiowe nauczyło mnie, że w zasadzie każda firma w każdej branży ma swoje lepsze i gorsze momenty. Ja akurat trafiłem idealnie, zdecydowałem się na Smartsolar.pl i wszystko przebiegło zgodnie z planem. Instalacja 5,28 założona w Kościerzynie w maju. Instalacja działa, wszystkie papiery załatwione, produkcja na mikroinwerterach wysoka, zgodnie z przedstawionymi informacjami przez przedstawiciela firmy. Pozostaje czekać na dotację. Szczerze polecam!

Norbert
Norbert
26 lipca 2021 20:28

Nie polecam tej firmy.Klient jest na samym końcu ,liczy się tylko wpłata.
Pozdrawiam firmę Smart solar

Tomek
Tomek
20 lipca 2021 09:09

Długo zastanawiałem się nad firmą i technologią jaką wybrać.
SMARTSOLAR POLECAM
Bezpieczeństwo mikroinwertery hoymiles odczyt każdego panela łatwość nadzoru instalacji usterki mały prąd stały
Niezależność pracy paneli.
Mniejsze koszty serwisu ewentualnie wymiany elementów instalacji.
Co do firmy solidne podejście do klienta i nie wciskają jak inni falowników centralnych mimo że mają w ofercie mikroinwertery są bezpieczne wydajne masz pełny nadzór nad instalacją.
Wszyscy przedstawiciel handlowy jak i również w siedzibie kierownictwo dbają o klijeta myślę i wiem że Smartsolar to dobry wybór.

Marcin
Marcin
9 lipca 2021 18:15

Ja nie mam dobrej opinii na temat firmy smartsolar.pl . Mam od nich 2 instalacje. Wstrzymam się jeszcze z opisaniem problemu . Dam im jeszcze jedna szansę ….

Sebastian
Sebastian
6 lipca 2021 22:08

Po decyzji, że zamontuje instalację fotowoltaliczną kontaktowałem się z kilkoma firmami. Proces obsługi w każdej z nich kończył się na przekazaniu danych z rachunku lub na wstępnej ofercie bez wyjaśnienia szczegółów . Dopiero przedstawiciel smartsolar.pl podszedł to tematu profesjonalnie i komplesowo. Bez nachalności i nastawienia, aby tylko sprzedać: doradził, wyjaśnił szczegółowo zasadę działania instalacji. Przedstawił różnice pomiedzy falownikiem centralnym, a mikroinwerterami. Na drugiej wizycie podpisałem umowę z wykorzystaniem mikroinwerterów firmy HOYMILES. Skorzystałem również z preferencyjnego kredytu, który firma załatwiła bez wychodzenia z domu. Ekipa monterska rozmieściła panele zgodnie z wizualizacją którą wcześniej otrzymałem i zaakceptowałem. SMARTSOLAR.PL zgłosił za mnie instalacje do dostawcy energii (ENEA) i juz po 2 tygodniach nastąpiło uruchomienie. Firma również złożyła za mnie wniosek o dotację MÓJ PRĄD. Elektrownia pracuje bez zastrzeżeń, odkładam prąd na zimę bo ogrzewam dom prądem . Wszystko działa bez zarzutu. Polecam instalacje PV zamontowaną przez firmę smartsolar.pl.

Jarek
Jarek
24 lipca 2021 18:27
Odpowiedz do:  Sebastian

Masz kolego pompę ciepła , czy bufor , jestem zainteresowany , jak byś był miły i mi odpowiedział czy jesteś zadowolony…..

Krzysztof
Krzysztof
6 lipca 2021 08:27

Instalacje zamontowałem już w Marcu 2021 roku, ale dopiero dziś zdecydowałem się na wystawienie opinii aby nie robić tego pochopnie.
Instalacja 3,69 kwp, chcialbym zaznaczyć że do czasu podpisania umowy nie byłem do końca przekonany do “własnej elektrowni na dachu”, nr do przedstawiciela dostałem od sąsiada, Pan Mateusz przyjechał rzetelnie wytłumaczył mi czym jest Fotowoltaika, zaproponował kilka ofert, odpowiadając na pytania.
Dodatkowo zasugerował usunięcie jednego licznika, oraz przepisanie licznika z poprzedniego właściciela na mnie, wszystko zrobiliśmy na miejscu droga online z pomocą przedstawiciela.
Po podpisaniu umowy, okazało się że są problemy z dostępnością Paneli, dostałem propozycję od przedstawiciela że dostanę lepsze Panele z dłuższą gwarancją, bez zmiany ceny. Zgodziłem się po 3 tygodniach zjawiła się ekipa monterska, przedstawiciel od początku do końca był na montażu, wszystkie dokumenty z Tauronem zostały załatwione.

Jedyny mankament to biuro, które wprowadzilo mnie w błąd z datą montażu.

Z czystym sumieniem mogę polecić firmę, a w szczególności Pana Mateusza, który nie zniknął po podpisaniu umowy.

Tomasz
Tomasz
21 czerwca 2021 07:13

Ogólnie nie polecam. Kontakt przed podpisaniem umowy bardzo dobry. Po podpisaniu umowy zaczęły się komplikacje. Po dwóch/trzech tygodniach otrzymałem informacje że firma nie posiada aktualnie na stanie paneli które określone były w umowie. Pomimo problemów zgodziłem się na inne panele i falownik. Termin montażu powyżej 30 dni. Nie mam zastrzeżeń do ekipy monterskiej. Zgłoszenie do OSD nastąpiło dopiero 2 tygodnie po zakończeniu montażu. Minęło już 4 tygodnie od montażu , a nie otrzymałem jeszcze żadnej dokumentacji dotyczącej instalacji. Kontakt mailowy jak przed podpisaniem umowy był bez zarzutu, tak teraz nie otrzymuję odpowiedzi.

Janusz K
Janusz K
14 czerwca 2021 22:16

Z firmą Smartsolar nawiązałem kontakt jeszcze w 2020 r. Od przedstawiciela otrzymałem kilka ofert, interesujących, ale dopiero w maju 2021r podjąłem decyzję o montażu paneli fotowoltaiki. Oferta została doprecyzowana i nastąpiło spotkanie z przedstawicielem. I tutaj zaskoczenie – przyjeżdża młody człowiek, kompetentny, z wiedzą i poczuciem humoru – Pan Maciej. Wszystkie moje pytania otrzymały odpowiedź, wątpliwości zostały rozwiane a umowa finalnie podpisana. Terminy – montaż w ciągu dwóch tygodni – jak obiecano tak też i było. Ekipa montująca- 3 osoby – fachowcy w swoim zawodzie, montaż jeden dzień (ok. 8 godz.), całość instalacji działa, wykonanie wg projektu, odbiór bez zastrzeżeń. Obecnie czekam na zgłoszenie instalacji do OZE i wymianę licznika. W tym również wyręcza mnie firma Smartsolar – obiecane mam, ze w ciągu kilku dni zostanie to zrobione. Generalnie – do tego momentu – to co obiecane zostało wykonane. Następny wpis będzie po wymianie licznika i zmianie umowy z OZE. Do zobaczenia 🙂

Marek
Marek
3 maja 2021 21:41

Firmę oceniam 9/10. Przedstawiciel uczciwy nie naciągał mnie na 10kWp jak wiele firm robi na dzień dobry. Kontakt przed i po podpisaniu umowy oraz po montażu dobry. Komponenty dobrych producentów, mam mikroinwertery i mocne panele. Zgodnie z zapewnieniami przedstawiciela ma to swoje plusy rzeczywiście, ale po roku będę miał pewność dopiero ile ewentualnie mogę zyskać. Realizacja zgodnie z umową, dość długo ale była zima. Montaż trwał 1,5dnia. Ekipa w porządku. Na tą chwilę po dwóch miesiącach użytkowania jestem zadowolony z instalacji. Jeszcze mała korekta w domu i myślę ze będzie bardzo dobrze. Czas pokarze co będzie po latach. Firmę polecam ceny średnie patrząc na konkurencję.

Karolina W.
Karolina W.
11 kwietnia 2021 22:36

Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Smartsolar! Wymieniając po kolei, kontakt ze strony przedstawiciela firmy na najwyższym poziomie. Bez żadnego naciągania rzetelne i obrazowe przedstawienie oferty oraz sprawne załatwienie wszystkich formalności. Następnie montaż w 1 dzień, ekipa montażowa bardzo profesjonalna, zachowany porządek w miejscu pracy i wszystko wykonane bardzo estetycznie. Firma zajmuje się także zgłoszeniem do elektrowni przepisania licznika i złożenia wniosku o dotację Mój Prąd. Licznik miałam już wymieniony po 2 tygodniach od montażu! Natomiast na dotację będzie trzeba zapewne trochę poczekać, bo 1 lipca dopiero ma ruszyć trzeci nabór. Fajne jest to, że mogę sobie monitorować instalację, wszystko widzę, ile dzisiaj było wyprodukowanej energii, czy też szerzej, w danym tygodniu, miesiącu, roku. Teraz mogę sobie jedynie życzyć dużo słońca:)

Kamila Pisarska
Kamila Pisarska
5 marca 2021 07:16

Dlaczego SMARTSOLAR.PL ? Jest to świadoma decyzja poparta sprawdzeniem firmy, jej historii (10 lat na rynku w branży energetycznej) , wiarygodności, warunków umowy i porównaniu Jej z innymi firmami (które rodziły się jak grzyby po deszczu). Zaznaczam, że firma nie najtańsza z tych co porównywałam. Jednak to Wy w mojej ocenie byliście najbardziej wiarygodni i oferta na bardzo dobrych podzespołach. Profesjonalizm z jakim się spotkałam w trakcie prezentacji przez przedstawiciela utwierdził mnie, że wybieram świadomie najlepszą dla mnie ofertę, brak naciągactwa, klarowne informacje, pomoc w załatwieniu formalności (łącznie z wysłaniem wniosku do NFOSiGW o dotację 5000zł z programu „MÓJ PRĄD) . Wykonanie usługi umieszczenia paneli i podłączenia do mojej domowej sieci bez zarzutu . Byłam zaskoczona szybkością i fachowością wykonania usługi. Miłym zaskoczeniem było również zainteresowanie moją skromną osobą z Waszej Centrali, Panie z którymi miałam kontakt telefoniczny zainteresowane były nie tylko wykonaniem rzetelności usługi ale również pomogły w skompletowaniu dokumentów do programu MÓJ PRĄD i załatwiły za mnie zgłoszenie instalacji do ENEA. Na tą chwilę działa wszystko prawidłowo i oby tak dalej. Będę polecała usługi firmy SMARTSOLAR.PL znajomym i rodzinie.

Marcin
Marcin
22 marca 2021 17:21
Odpowiedz do:  Kamila Pisarska

Jak sprawdziła Pani te mityczne 10 lat? Firma w KRS rozszerzyła zakres prac o PV niepełny rok wstecz. Mogę prosić o tą wiedzę sprzeczną z KRS

mariusz
mariusz
18 lutego 2021 14:03

2 razy wysłałem e-mail o kontakt.za 1 razem otrzymałem ofertę abonamentową co mnie nie interesuje,za 2 razem cisza.
2 miejsce w rankingu mi nie pasuje,skoro firma już na samym początku ignoruje klienta

Jan
Jan
3 lutego 2021 15:53

SmartSolar.pl to firma godna polecenia. Montaż paneli na dachu odbył się w 1 dzień po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Przedstawiciel tej firmy przedstawił zasadę działania instalacji w sposób szczegółowy jak i zrozumiały. Po 3 miesiącach eksploatacji panele wyprodukowały energię elektryczną w ilości równej zużyciu. Instalacja została idealnie dobrana do moich potrzeb. Obsługa klienta na bardzo wysokim poziomie, po 1 wpłacie od razu przyszedł e-mail z fv zaliczkową, po wysłaniu wniosku do Enea o wymianę licznika ma dwukierunkowy również otrzymalem informację . Wszelkie formalności jak wymiana licznika i dotacja z programu MÓJ PRĄD zostały załatwione przez smartsolar.pl Warto skorzystać z usług tej firmy, szeroki wybór komponentów z wysokiej półki za przystępne pieniądze.