Fotowoltaika SOLSUM 2022 – opinie i recenzja

Jeśli interesuje Was montaż instalacji fotowoltaicznej, z pewnością słyszeliście już o firmie SOLSUM. Posiada ona ponad 8-letnie doświadczenie w branży energetycznej, m.in. w projektowaniu i montażu fotowoltaiki. Firma może poszczycić się wdrożeniem ponad tysiąca elektrowni słonecznych, na terenie całej Polski. Jakie korzyści płyną z duetu SOLSUM – fotowoltaika?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

SOLSUM – fotowoltaika, pompy ciepła, elektromobilność

Choć firma SOLSUM trafiła pod naszą lupę, ze względu na fotowoltaikę, nie sposób nie wspomnieć o innych, oferowanych przez przedsiębiorstwo eko-rozwiązaniach.

W prowadzonej przez siebie działalności, firma skupia się na kilku usługach z sektora zielonej energii. Oprócz projektu i montażu fotowoltaiki, SOLSUM może zaproponować Wam:

 • projekt i wykonanie magazynu energii – w dorobku firmy znajduje się największy w Polsce, litowo-jonowy magazyn energii dla farmy fotowoltaicznej o mocy 200 kWp.
 • montaż stacji ładowania dla samochodów elektrycznych (EV) – w ofercie znajdują się zarówno ładowarki domowe, jak i ładowarki dedykowane klientom biznesowym (wypożyczalniom, hotelom czy galeriom handlowym).
 • dobór i instalację pompy ciepła dla klientów indywidualnych, dopasowanej do warunków klimatycznych i mieszkaniowych,
 • rozwiązania Smart City, czyli przedsięwzięcia z sektora OZE dla miast i wsi, zwiększające ich niezależność energetyczną i ograniczające emisję szkodliwych gazów.

Warto też podkreślić, że ze względu na wieloletnie i szerokie doświadczenie, SOLSUM angażuje się w działalność edukacyjną. W ramach tzw. Akademii PV, firma organizuje różnego rodzaju szkolenia z zakresu odnawialnych źródeł energii (np. kurs dla instalatorów elektrowni fotowoltaicznych). SOLSUM aktywnie szuka też nowych rozwiązań z sektora PV, czego dowodem jest współpraca z uczelniami (np. AGH w Krakowie) oraz uruchomienie laboratorium fotowoltaicznego, wyposażonego w zaawansowany sprzęt badawczy (m.in. komorę słońca).

Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 4.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

Fotowoltaika SOLSUM – dla kogo? Jak wygląda oferta?

Zastanawiacie się, kto i na jakie rozwiązania może liczyć w ramach fotowoltaiki SOLSUM? Opcji jest kilka i są one uzależnione od potrzeb i możliwości inwestora.

Jedną z głównych grup obsługiwanych przez firmę są klienci indywidualni, którym dedykowany jest:

 • System CENOPAC, czyli fotowoltaika dla domu, o mocy od 3 do 10 kWp. Na czym polega ta opcja? To zestaw fotowoltaiczny, łączący w sobie idealne dopasowanie instalacji szytej na miarę, z uniwersalnością gotowych systemów fotowoltaicznych. Rozwiązanie dedykowane jest osobom, którym zależy na trwałości, efektownym wyglądzie i jakości. Zestawy CENOPAC w 100% produkowane są w Niemczech – korzystają z renomowanych falowników SMA.
 • SOLSUM PRO – czyli opcja dla właścicieli domów, którzy stawiają przede wszystkim na maksymalną wydajność i szybki zwrot z inwestycji. W tym przypadku instalacja jest szyta na miarę, tak, aby jak najoptymalniej odpowiadała potrzebom inwestora. Zestaw fotowoltaiczny opiera się na modułach marki REC Twin Peak, wykonanych w technologii PERC, które gwarantują doskonałe uzyski, nawet w trudnych warunkach (np. w częściowym zacienieniu). Ich uzupełnieniem jest wysokiej wydajności inwerter ABB.
 • SOLSUM BIPV – czyli rozwiązania, które pozwalają zintegrować instalację fotowoltaiczną bezpośrednio z wybranym obiektem – domem, wiatą czy budynkiem gospodarczym. W przypadku BIPV to panele fotowoltaiczne zamiast dachówki pełnią rolę poszycia.
 • SOLSUM MAX – czyli zestaw fotowoltaiczny wyposażony w magazyn energii. Opcja produkcji energii uzupełniona o możliwość jej przechowywania, gwarantuje jeszcze większą niezależność energetyczną, niż tę dostępną w ramach standardowej fotowoltaiki on-grid.

Kto jeszcze może skorzystać?

Fotowoltaika SOLSUM to jednak nie tylko rozwiązania dedykowane osobom fizycznym. W ofercie firmy znajdują się także rozwiązania właściwe dla podmiotów biznesowych i nie tylko, a zatem m.in.:

 • fotowoltaika dla firm – SOLSUM posiada spore doświadczenie w projektowaniu i montażu zarówno mniejszych instalacji dla przedsiębiorstw (do 50 kWp), jak i rozbudowanych zestawów dla m.in. firm produkcyjnych czy farm fotowoltaicznych.
 • fotowoltaika dla rolników – oprócz klientów indywidualnych i biznesowych, po fotowoltaikę SOLSUM z chęcią sięgają również właściciele różnej wielkości gospodarstw rolnych.
 • fotowoltaika dla parafii – wśród realizacji firmy znalazła się nawet fotowoltaika na gruncie o mocy 10 kWp, która zasila jeden z polskich kościołów.

Warto podkreślić, że wszystkie podmioty decydujące się na skorzystanie z usług SOLSUM mogą liczyć na:

 • profesjonalny projekt, uwzględniający indywidualne potrzeby i możliwości inwestora,
 • montaż wykonany przez doświadczony, kompetentny zespół instalatorów,
 • merytoryczne doradztwo na każdym etapie realizacji – od momentu doboru zestawu, po przyłączenie instalacji do sieci,
 • wsparcie w zakresie uzyskania finansowania – zarówno ze źródeł publicznych, jak i w formie leasingu fotowoltaiki lub kredytu na fotowoltaikę.

Oferta wygląda zatem kusząco. Czy równie korzystnie wypada pod względem cenowym?

SOLSUM – cena fotowoltaiki

Cena fotowoltaiki SOLSUM, czy jakiejkolwiek innej fotowoltaiki, uzależniona jest o różnych czynników, takich jak:

 • rodzaj i marka wykorzystywanych podzespołów,
 • miejsce i sposób montażu (np. dach, grunt),
 • moc instalacji,
 • jakość i zakres obsługi,
 • stopień skomplikowania projektu.

Ostateczne koszty instalacji, bez względu na wykonawcę, uzależnione są zatem od indywidualnych wymagań danej inwestycji, a ich oszacowanie nie jest proste. Na szczęście, SOLSUM udostępnia narzędzia, które pozwalają na wstępne określenie wydatków, które będziecie musieli ponieść w ramach przedsięwzięcia.

Zatem, jak w przybliżeniu wyglądają ceny fotowoltaiki w SOLSUM? Przyjrzyjmy się kilku, najpopularniejszym wariantom.

Moc ok. 3 KW ok. 6 KW ok. 8 KW ok. 10 KW
Miejsce instalacji Dach skośny Dach skośny Dach skośny Dach skośny
Cena brutto za 1 KW ok. 4.830 zł ok. 4.630 zł ok. 4.625 zł ok. 4.600 zł
Całkowita cena z montażem (8% VAT) ok. 14.500 zł ok. 27.800 zł ok. 37.200 zł ok. 46.600 zł

Jeśli chodzi o koszty, oferta SOLSUM może zatem wydawać się bardzo konkurencyjna. Bez względu na wielkość fotowoltaiki, średni koszt, w przeliczeniu na 1 kW instalacji, nie przekracza 5.000 zł. Dla porównania, przeciętne rynkowe stawki, w zależności od mocy zestawu, wahają się od ok. 4.500 do ok. 6.500 zł. Trzeba jednak pamiętać, że powyższe dane kosztowe są orientacyjne i mogą dotyczyć najprostszych instalacji, które nie w każdym przypadku będą możliwe do zrealizowania.

Uwaga! Pamiętajcie, że w przypadku instalacji fotowoltaicznych, cena to nie jedyne kryterium, którym powinniście się kierować. To inwestycja na lata, dlatego podejmując decyzję zwróćcie uwagę także na inne, ważne kwestie, takie jak: jakość użytych paneli, inwerterów, długość gwarancji, dostępność serwisu czy zakres oferowanego wsparcia.

Kluczem do wyboru najlepszego rozwiązania, jest porównanie ofert, dlatego sprawdźcie nasz ranking firm fotowoltaicznych, gdzie zebraliśmy najlepszych instalatorów w Polsce.

SOLSUM fotowoltaika – jak skorzystać?

Jeśli oferta fotowoltaiki SOLSUM jest tym, czego szukaliście, oto co musicie zrobić, aby zacząć produkować czystą energię ze słońca.

1. Kontakt z firmą i audyt

Pierwszym etapem jest ustalenie, jaka instalacja będzie w Waszym przypadku naj opłacalniejsza. Konsultant firmy, na podstawie m.in. Waszego zapotrzebowania na energię czy lokalizacji miejsca inwestycji opracowuje wstępny zarys inwestycji.

2. Przygotowanie projektu

W następnym kroku czeka Was wizyta specjalisty, który dokona pomiarów i zbierze wszystkie informacje niezbędne do ostatecznego wykonania projektu fotowoltaiki. Pod uwagę weźmie ilość konsumowanej energii, specyfikę miejsca montażu, ale też Wasze indywidualne wymagania co do przedsięwzięcia.

3. Montaż

Po dopełnieniu formalności, projekt przejmuje ekipa doświadczonych instalatorów, którzy zamontują fotowoltaikę w wybranym miejscu. Zwykle trwa to minimum 1 dzień roboczy – wszystko zależy od wielkości i stopnia skomplikowania inwestycji.

4. Formalności

Co istotne, firma koordynuje końcowe etapy związane z wdrożeniem instalacji. Wesprze Was zatem przy podłączeniu fotowoltaiki do sieci, a także przy złożeniu dokumentów niezbędnych do uzyskania dodatkowych środków z programów publicznych (dotacji “Mój prąd”) czy z kredytów.

5. Energia ze słońca

Po zakończeniu procedur przyłączeniowych, Wasza instalacja może już zacząć produkować dla Was czysty i tani prąd z promieni słonecznych.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

SOLSUM fotowoltaika – zalety i wady

Zalety fotowoltaiki SOLSUM

Rzetelna wiedza – firma już od ponad 8 lat zajmuje się realizacją inwestycji w fotowoltaikę. W tym przypadku, kompetencje wynikające z praktyki są jednak dodatkowo uzupełniane o wiedzę płynącą z prac badawczych.
Kompleksowość – SOLSUM aktywnie wspiera klientów podczas każdego etapu inwestycji, począwszy od zaprojektowania instalacji, aż po podłączenie fotowoltaiki i uzyskanie dotacji.
Możliwość wstępnego oszacowania kosztów – firma opracowała narzędzie, dzięki któremu można poznać orientacyjne ceny przedsięwzięcia.
Doświadczenie – SOLSUM może poszczycić się inwestycjami o różnej mocy, realizowanymi dla różnych klientów, nie tylko w całej Polsce, ale również w Europie i Afryce.
Godne zaufania podzespoły – swoje instalacje SOLSUM opiera o cenione na całym świecie urządzenia, od wiodących producentów, takich jak LG (lidera naszego rankingu paneli fotowoltaicznych), REC, ABB czy SMA.

Wady fotowoltaiki SOLSUM

Mało czytelna oferta – zarys oferowanych usług opracowano jedynie dla klientów indywidualnych oraz podmiotów zainteresowanych farmami fotowoltaicznymi.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
Fotowoltaikę SOLSUM można uznać za jedną z ciekawszych propozycji na rynku. 8-letnie, praktyczne doświadczenie, własna działalność badawcza robią wrażenie i z pewnością przekładają się na jakość oferowanych usług. Gdy do tego dodamy urządzenia od wiodących producentów, kompleksowe wsparcie oraz umiarkowane ceny, powstaje oferta, z którą konkurencja może mieć niemały problem. Przydałoby się jednak zawarcie w niej konkretniejszych informacji, szczególnie dla mniejszych i średnich klientów biznesowych czy chociażby rolników.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments