Fotowoltaika Wolna Energia 2020 – opinie i recenzja

Ocena: 2.2 (ilość ocen: 389)

Ocena: 2.2
(ilość ocen: 389)

Choć zapewne nie każdy z Was słyszał o firmie Wolna Energia, ma ona swój wkład w ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza w Polsce. Podejmowane przez nią działania przyczyniły się do uratowania 153 tys. drzew i zmniejszyły ilość dwutlenku węgla w powietrzu o 21,4 mln m3. Jednocześnie jej klienci zaoszczędzili już 18 mln zł. Jak to możliwe? Firma ta oferuje szereg innowacyjnych rozwiązań energetycznych, w tym również instalacje fotowoltaiczne. Czy firma Wolna Energia i fotowoltaika to połączenie doskonałe? Sprawdzamy!

Wolna Energia – firma o szerokim doświadczeniu

Firma Wolna Energia na rynku energetycznym działa już od ponad 10 lat. W jej ofercie znajdują się nie tylko zestawy fotowoltaiczne, ale również oświetlenie, panele grzewcze, systemy do monitoringu zużycia prądu czy zabezpieczenia elektryczne (przeciwprzepięciowe i odgromowe).

Firma stawia na wartości, które z pewnością będą Wam bliskie:

 • odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego,
 • kompleksowe podejście do projektów, dopasowane do potrzeb inwestora,
 • wysoka jakość obsługi i oferowanych produktów,
 • przejrzyste zasady współpracy – na każdym etapie realizacji.

Jak zapewnia sama firma, jako jedyny przedstawiciel branży OZE w Polsce, Wolna Energia zapewnia swoim klientom gwarancję produktywności, a tym samym – gwarancję oszczędności. Kto może sięgnąć po te korzyści?


 • Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 5.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

  W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

  Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki


Wolna Energia – fotowoltaika, na której skorzysta każdy

Podobnie, jak w przypadku innych firm instalacyjnych, fotowoltaika Wolna Energia skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Wieloletnie doświadczenie we współpracy z różnymi podmiotami sprawia, że usługi oferowane przez firmę Wolna Energia mogą trafić m.in. do:

 • gospodarstw domowych – Wolna Energia posiada spore doświadczenie w realizacji inwestycji związanych z fotowoltaiką dla domu – zarówno tą dedykowaną dla budynków jednorodzinnych, jak i bardziej wymagających – wielorodzinnych.
 • przedsiębiorstw – przez ponad dekadę działalności firmy, rozwiązaniom oferowanym przez Wolna Energia zaufało wielu klientów biznesowych. Mocną stroną fotowoltaiki dla firm od Wolna Energia jest z pewnością zespół specjalistów, który może wesprzeć kontrahentów nie tylko zakresie energetyki, ale również np. finansów.
 • gospodarstwa rolne – po ofertę opracowaną przez firmę z powodzeniem mogą sięgać rolnicy, bez względu na to czy prowadzą działalność gospodarczą czy też są osobami fizycznymi.

Gdy o ofercie mowa, warto zauważyć, że ta w firmie Wolna Energia różni się nieco od konkurencji. Instalator daje swoim potencjalnym klientom możliwość skorzystania z dwóch wariantów – fotowoltaiki dopasowanej do indywidualnych wymagań oraz predefiniowanego zestawu fotowoltaicznego.

Jeśli chodzi o wstępnie skomponowane instalacje fotowoltaiczne ON-GRID, firma podzieliła je na cztery kategorie, które różnią się pod względem mocy i użytych podzespołów, a co za tym idzie – również ceny. Jakie są opcje?

 • Wersja Standard – wykorzystująca panele marki SunPro oraz inwerter Sofar,
 • Wersja Platinum – opierająca się o ogniwa producenta SUN POWER oraz inwerter firmy STECA,
 • Wersja Premium – działająca na panelach fotowoltaicznych Q.Cells oraz falowniku Sofar,
 • Wersja Prestiż – na którą składają się panele firmy SHARP oraz falownik marki Steca.

Jak wygląda koszt fotowoltaiki Wolna Energia?

Cena fotowoltaiki w firmie Wolna Energia

Zanim posłużymy się konkretnymi danymi dotyczącymi cen oferty “Wolna Energia fotowoltaika”, warto zauważyć, że w większości przypadków koszty, nawet bardzo podobnej instalacji, mogą się różnić. Dlaczego?

Różnice mogą wynikać z kilku czynników, najczęściej ich źródłem są jednak:

 • kwestie związane z miejscem montażu – ceny fotowoltaiki Wolna Energia zainstalowanej na dachu będą zwykle niższe, niż w przypadku fotowoltaiki na gruncie. W tym drugim przypadku konieczne są bowiem dodatkowe prace ziemne, które po prostu są droższe. Jednak nawet koszt instalacji dachowej może się różnić, w zależności od rodzaju pokrycia.
 • wykorzystane podzespoły – tak, jak to ma miejsce w przypadku innych urządzeń, ceny paneli fotowoltaicznych czy inwerterów o zbliżonych parametrach, mogą mieć różne ceny, w zależności np. od technologi, producenta czy modelu.
 • stopień skomplikowania projektu – im trudniejszy do wykonania projekt i bardziej wymagające miejsce montażu (np. dach o nietypowym kształcie), tym wyższe mogą być koszty przedsięwzięcia.

Spójrzmy teraz na szacunkowe ceny fotowoltaiki Wolna Energia:

Moc 3 kW 5 kW 7 kW
Całkowita cena brutto 19.600 zł 31.493 zł 39.424 zł
Cena brutto za 1 kW ok. 6.530 ok. 6.290 zł ok. 5.630 zł

Powyższe ceny są wyłącznie orientacyjne i mogą się różnić, w zależności od zlecenia. W kwotach uwzględniono podatek VAT w wysokości 8% – przewidziany dla osób fizycznych.

Koszty fotowoltaiki Wolna Energia mieszczą w stawkach rynkowych, które wynoszą od ok. 4.500 do 6.500 zł za 1 kW. Podobnie, jak to ma miejsce w przypadku firm fotowoltaicznych (np. z naszego rankingu firm fotowoltaicznych), jednostkowy koszt inwestycji spada wraz ze wzrostem mocy instalacji.

Wolna Energia – fotowoltaika krok po kroku

W jaki sposób można skorzystać z oferty fotowoltaiki Wolna Energia? Proces nie jest trudny i składa się z kilku etapów.

1. Kontakt z firmą

Pierwszym krokiem do produkcji własnej energii ze słońca jest kontakt z firmą instalacyjną. Można to zrobić telefonicznie bądź za pomocą formularza dostępnego na stronie. Należy w nim podać dane osobowe i kontaktowe, informacje na temat inwestycji (planowane miejsce montażu) oraz wydatków na energię.

2. Dobór instalacji

Na podstawie otrzymanych danych, specjaliści z Wolna Energia opracują plan instalacji, która najlepiej sprawdzi się w danym przypadku.

3. Umowa i finansowanie

Jeśli zaoferowane warunki Was zainteresują, będziecie mogli podpisać umowę. Warto wiedzieć, że firma może pomóc Wam zarówno przy wyborze najlepszej formy finansowania, jak i zdobyciu środków.

4. Instalacja

Montaż przeprowadzają przeszkolone ekipy monterskie, należące do firmy Wolna Energia. Przeciętnie prace trwają jeden dzień roboczy, przy czym czas ten może się wydłużyć, jeśli instalacja będzie większa bądź bardziej skomplikowana.

5. Uruchomienie instalacji

Firma Wolna Energia wspiera swoich klientów podczas formalności związanych z wdrożeniem fotowoltaiki, współpracując z zakładem energetycznym.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Fotowoltaika w firmie Wolna Energia – zalety, wady

Zalety fotowoltaiki Wolna Energia

Doświadczony zespół doradców i monterów
Wsparcie klienta podczas formalności związanych z przyłączeniem instalacji
Pomoc w kwestii finansowania inwestycji – firma Wolna Energia współpracuje w tym zakresie m.in. z bankiem Credit Agricole czy BNP Paribas
Realizacja przedsięwzięć na terenie całej Polski

Wady fotowoltaiki Wolna Energia
Mało informacji na temat kosztów
Trudności w kontakcie z firmą

Podsumowanie recenzji i nasza opinia

Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Jakość obsługi
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Najnowsze aktualności / recenzje

 1. Wszystko fajnie, ale czy wiecie, że ta firemka to spółka córka firmy energetyczne centrum pana zagożdżona, która słynna była z tego że podkradała klientów pgnig? Przeczytajcie sobie ile było skarg do URE na tą spółkę. Oczywiście wolna energia to nowy brand, ale geny te same. Nie polecam

  • Firma Wolna Energia robiła mi instalacje w Grodzisku Mazowieckim, montaż odbył się po około 3 tygodniach.
   Po tym firma zgłosiła instalacje do PGE, wymiana licznika około 3 tyg( to chyba nie zależy od firmy).
   Pan Kamil, przeszedł ze mną przez formularz zgłoszeniowy o dotacje do pogramu z NFOŚ.
   Za instalacje 7,04 KW zapłaciłem 32 tyś zł/brutto.
   Dobry kontakt ze sprzedawcą jak i z działem który na bieżąco informował mnie o etapach instalacji.
   Instalatorzy widać ze znali się na robocie, po ich wyjeździe nie mogłem włączyć światła w garażu, po 3 dniach przyjechał inny instalator i poprawił błąd. Polecam Pana Kamila oraz Instalatora Pana Sebastiana.

   • Karol, myślałem że jesteś trochę mądrzejszy, to ze zmienisz dwie litery w nazwisku i dodasz pozytywna opinie bo wszyscy hejtuja wolna energię , to myślisz ze nikt się nie zorientuje kto to napisał? Żenada , piszcie dalej pozytywne komentarze. Pracowałem u was i wiem ile toczy się spraw sądowych wobec waszej firmy🤭

    • Sprawy sądowe i wieczne zacieranie błędów pod dywan. Pewnie kolega Puton standardowo wymusza na pracownikach pisanie pozytywnych komentarzy 😉

 2. Posiadam od 6 miesięcy instalacje na gruncie z tej firmy. Perfekcyjne doradztwo ogniw i sprawny montaż, polecam z czystym sumieniem !!!

  • To daj dane.
   Nie znam osoby ode mnie z okolic którą była by zadowolona z waszej instalacji! Drogo i te kłamstwa że wszystko z górnej półki, a okazuje się że najtańszy badziew
   kladziecie na dachu!!

    • Mozesz polecić bo tam pracujesz ? 😂
     Kolego ja wiem jak są zadowoleni wasi klienci z montażu i z efektywności.
     Nawet w połowie nie jest tak kolorowo jak mówicie na spotkaniach.

 3. Jakość montażu i obsługi porażka. Przedstawiciel wykorzystał brak mojej wiedzy i naciągnął mnie na ceny z kosmosu, choć z moich ustaleń i rozeznania wynika że nie tylko ja zapłaciłem tyle. Nie polecam.

 4. Ci sami naganiacze pracują co pracowali dla dawnej Energii dla domu.. wiem bo proponowali mi pracę, nie polecam. Pan Puton niczego nowego nie uczy, dziwią mnie ludzie którzy cały czas wierzą w jego opowieści 😅

 5. Firma porażka, nie dość że drodzy to ekipa montażowa mam wrażenie że z łapanki. Jakoś obsługi i montażu dramat. Sąsiad mnie wyśmial że sknera jestem i mam za swoje, okazało się że zapłaciłem więcej od niego, podzespoły i panele miały być Premium a wszystko okazał się najtańsza tandetą.. kaszana jednym słowem. Przedstawiciel przestal odbierać telefony. Jak to spotkam to nie chciałbym być w jego skórze. Nigdy więcej nic wspólnego nie chce mieć z tą firmą!!!!

 6. Żałuję że dałem się namówić.
  Po pierwsze- drogo!!!
  Po drugie- jakoś montażu, porażka!

  Jak się dzwoni do nich teraz to się wypinaja na klienta. Nie polecam!!!

 7. był u mnie Pan od nich w domu, nawet zostawił wizytówkę, gadał takie głupoty ile to nie pracuje w fotowoltaice a na najprostszych pytaniach go gasilem. poza tym że był ładnie ubrany i ładnie opowiadał mojej żonie bajki jak to w cztery lata się zwróci na czysto nasza inwestycja to niczego ciekawego nie przedstawił. firma niech lepiej zainwestuje w szkolenia i wysyła expertow a nie jakiś zoltodziobow. widać że naciagaczy nie brakuje, brak słów

 8. Również podpiszę się fake imieniem jak powyżsi zazdrośni 🙂 jest nas już wielu w Polsce i nikt nie ma problemu ani z panem Putonem ani Zagożdżonem. Konkurencja działa, jak i firmy tworzące czarny PR (wystarczy wpisać w Google, jest ich wiele w tym czasie – oferujących pieniążki za negatywne komentarze). Oczywiście dzieje się to na stronach gdzie nie trzeba publikować swojego wizerunku. Skoro tak wiele skarg jest na firmę, to czemu dalej funkcjonuje? Czemu ludzie przychodzą do firmy i zarabiają? Czemu klienci chętnie udostępniają zdjęcia swoich dachów do zdjęć na portale społecznościowe? Standardowe szykanowanie, żeby zbić wizerunek – strach ma wielkie oczy, co? I na końcu szkolne – „nie polecam” na końcu wiadomości. No brawo Marketingowcy, ile szkół skończyliście, żeby takie komentarze pisać? Każda firma popełnia błędy, niezależnie od branży, im więcej negatywnych komentarzy – tym większe prawdopodobieństwo opłacanego hejtu. Polecam film Hejter – tam wiele o bojaźliwym działaniu konkurencji. Pozdrawiam 🙂

  • Proszę, proszę, sam prezes się wypowiedział 😂
   Panie kolego, każdy ma taką opinie jaką sobie wypracował. A Twoja firma niestety, ale niczym nie różni się od poprzedniej. Opinie jakie były takie są, ciągła nagonka handlowców, obiecywanie złotych gór. Sprzedaż ,, sis ,, to odwieczne Pana praktyki. Jesteście bardzo drodzy, zakłamani i nieuczciwi. Nie szanujecie klientów. Jak klient podpisze umowę to już nie istnieje dla was. Macie masę procesów sądowych które toczą się i długo jeszcze będą się toczyć. Takich nieuczciwych firm i sprzedawców nie powinno być na rynku wcale. Tacy jak wy psują sprzedaż. Ale żadne z was tego nigdy nie zrozumie. Tylko Ci co was nie znają i osoby nieświadome podpisują z wami umowy. Dla tych co jeszcze nie wiedzą firma wcześniej działała między innymi pod marką: wolna energia, błękitna energia, energetyczne centrum, energia dla firm itp.
   Każda z powyżej wymienionych firm już nie istnieje, multum spraw sądowych i masa problemów, poczytajcie w internecie. Wolna energia już niebawem tez zniknie. I znowu powstanie inna nazwa.

 9. Z daleka od tej firmy, poczytajcie o Energetycznym Centrum i Energii dla Firm. Zepsuło rynek energetyczny i gazowy, masa procesów które się ciągną do tej pory. Widzę że wzięli się za panele.

  Na dodatek ten opis firma od 10 lat działa 😄😄
  Zaoszczędzili 18 mln ich klienci? To też dobre. Bardziej prawdopodobne że stracili i nie 18 tylko 10 razy tyle, poczytajcie w Internecie o nich. Jak zwinęli się z rynku i ile tysięcy firmy i klientów domowych trafiło na stawki rezerwowe. Do tej pory ich przeklinaja. Także powodzenia z foto 😉

 10. Witam, parę miesięcy zakładana była u mnie instalacja 5.44 kwp i z czystym sumieniem złego słowa na tą firmę nie powiem, przynajmniej na te osoby z którymi miałem do czynienia, nie wiem jak jest z innymi. Instalacja chodzi bez zarzutu a komponenty, które mam wcale nie są „najtańsza tandetą” jak to było powiedziane przez jednego Pana, który rzekomo ma instalacje. O wszystkich komponentach można poczytać i może nie są to lamborghini to i tak nie ma się do czego przyczepić. Polecam wśród rodziny i znajomych pomimo tego chłamu, który wylał się tutaj na firme. Pozdrawiam

 11. Andrzej, Grzegorz, mogliście się bardziej postarać z tą pozytywna opinią 😂😂
  Dla mnie to upokarzające jeżeli pracownicy muszą podszywać się pod klientów, żeby dodać coś pozytywnego o firmie która reprezentują.
  A może czas pomyśleć o zmianie pracodawcy?
  Bo polityka firmy nic się nie zmieniła, jak było tak jest i te prośby do pracowników o napisanie miłego komentarza, zupełnie tak samo jak z Energetycznym centrum!

 12. Był dziś przedstawiciel u mnie.
  Spotkanie było umówione przez ich CC, pani była upierdliwa wiec się zgodziłem na spotkanie, mam już zarys i obeznanie na rynku, bo chce 10kv na dachu, wiec wiedziałem o co pytać przedstawiciela.
  Z tym ze on nie wiedział co odpowiedzieć. A mówił ze w branży jest już prawie dwa lata. Nie chciałem być nie miły i uszczypliwy bo widać było ze Panu było już strasznie głupio, ale mam wrażenie ze podstaw jeszcze dobrze nie poznał. Już nie będę mówił o cenach jakie mi powiedział i skąd wy te ceny bierzecie, ale dla mnie firma wypadła najgorzej spośród 5 z którymi rozmawiałem. Zero kompetencji, zero szkoleń, tylko i wyłącznie jakieś bajki które szybko weryfikowałem. Ale czytając komentarze wyżej nie jestem zaskoczony. Szkoda ze wcześniej nie zajrzałem na stronkę, bo zaoszczędził bym godzinę i darował sobie słuchanie głupot które mówił wasz przedstawiciel.

 13. Witam, u mnie były montowane 2 instalacje na jednym dachu, podoba mi sie to, że ciagle miałem kontakt z przedstawicielem który informował mnie na bieżąco o wszystkim. Wszystko zostało wykonane sprawnie i działa jak należy, w mojej ocenie wszystko profesjonalnie i rzetelnie

 14. Nie wiem skąd negatywne oceny, u mnie montaż obył się miesiąc temu, w 3 tyg od podpisania umowy instalacja pojawiła się na dachu wszystko tak jak Pan Łukasz tłumaczył. Monterzy zakończyli pracę sprawnie w jeden dzień a instalacja działa jak powinna.

 15. Witam, ja osobiście bardzo polecam firmę. Łatwo jest ocenić negatywnie, mało kto wystawi ocenę kiedy wszystko zostanie zrobione dobrze. Podczas spotkania zostałem poinformowany o wszystkim tj. o montażu, sprzęcie, czyli panelach, falowniku i okablowaniu. Mogłem sam sobie sprawdzić ten sprzęt i producenta. Taki sam też sprzęt został do mnie dostarczony i zamontowany. w około 2,5tyg wszystko było na dachu. Przedstawiciel zawsze był pod telefonem i na każde pytanie odpowiadał mi jasno, przedstawił mi kilka rozwiązań i doradził, która opcja będzie najkorzystniejsza. Nie mam zastrzeżeń.

  • Rozumiem przedstawiciel tej firmy krzak wystawił komentarz? Mogłeś lepiej się postarać, nie znam osoby która jest zadowolona ze współpracy z wami. A każdy przedstawiciel który u was pracuje to zwykły oszust, zero profesjonalizmu ani krzty honoru, byle oszukać i sprzedać jak najdrożej, z daleka od takich ludzi i firmy!!

 16. Poszedłem na rozmowę o prace do tej firmy na Przedstawiciela handlowego. Porażka totalna, na rozmowie oczywiście ile to da się zarobić, oczywiście samochód służbowy i masa innych profitów i szkolenie itd. Itp. Później dzień próbny i wyszło, że mam chodzić po domach i zbierać ankietki, czyli nr telefonów potencjalnych jeleni i nawet nie na swoje konto te zbieranie tylko na konto ‚handlowca’ który mnie ‚szkolił’. Dodam, że szkolił mnie podobno najlepszy handlowiec, gdy zapytałem o auto to był w szoku bo pierwsze slyszał żeby dawali samochody, gdy powiedzìałem, że mój prywatny w warsztacie na troche to odparł, że musze to ogarnąć bo komunikacją będzie mi ciężko jeździć i zbierać ankiety. Pozwów i spraw w sądzie przeciw tej firmie jest mnóstwo, ta też nie długo upadnie i otworzą nową tak samo złodziejską ale pod inną nazwą. Szkoda mi każdego człowieka który podpisał z nimi umowę. Oczywiście moje „szkolenie z ankietowania” nie opartę żadną umową, oczywiście żadnej podstawy wypłaty. Zakończyłem tą farse pierwszego dnia szkolenia gdy uslyszałem o wszystkich kwiatkach z ust tego ‚najlepszego handlowca’ z którym jeździłem pare godzin jego prywatnym strasznie zajechanym samochodem, aż wstyd do klienta czymś takim podjeżdżać, a podobno zgarniał 20tys na miesiąc. Łamiecie prawo na każdym kroku, oszukujecie ludzi, jak z waszym sumieniem ludzie drodzy?! I te kłamstwa w komenatrzach na dole pisane przez pracowników…

  • Rozumiem, że udałeś się do innej firmy, gdzie na starcie dostałeś furę, 8k netto podstawy i fotel dyrektora? Porażka, nic Ci z nieba nie spadnie kolego.

Dodaj komentarz