Fundusze Inwestycji w Najem Nieruchomości (FINN) – odpowiednik REITów

5 /5
(Ocen: 1)

Lokowanie oszczędności w nieruchomości uchodzi za bezpieczne i pewne. Niestety wymaga wysokiego wkładu początkowego, zakup mieszkania niesie za sobą koszty. Do tej pory brakowało w polskim ustawodawstwie mechanizmów pozwalających na finansowanie inwestycji przez spółki, które w ten sposób by lokowały środki potencjalnych, mniejszych udziałowców. Czy to się zmieni?

Zaczęło się od REITów

Rok temu poinformowaliśmy o pracy nad rozwiązaniem – W skrócie, są to spółki lub fundusze, które inwestują pieniądze w nieruchomości. By zacząć zarabiać, nie trzeba od razu kupować całego mieszkania. Nasz odpowiednik uwcześnienie miał nazywać się PFN – Publiczne Fundusze Nieruchomości. Obecnie proponowana nazwa brzmi FINN –  Fundusze Inwestycji w Najem Nieruchomości.

Dlaczego pomysł zyskał aprobatę nie tylko rządu, ale także opinii publicznej?
Możemy wymienić kilka najważniejszych plusów:

  • generuje wyższe dochody niż lokaty i obligacje,
  • zakłada przesunięcie dużych środków zamrożonych na lokatach na cele inwestycyjne,
  • stanowi mniejsze ryzyko niż akcje lub inne fundusze inwestycyjne,
  • większa ilość miejsc, gdzie mogą być lokowane oszczędności.

Na czym polega FINN? Dlaczego jest ważny?

Do nadgonienia średniej ilości mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców w Europie potrzeba w całym kraju ok 3 milionów nowych lokali. Będzie to wymagało ogromnego wysiłku i nakładów. Do realizacji celu zaktywizowany musi być potencjał państwowy i prywatny. Umożliwienie inwestowania mniejszym podmiotom w nieruchomości pozwoli zwiększenie możliwości sektora.

Oczywiście, w skali całego państwa uwolnienie części oszczędności Polaków dodatkowo napędzi gospodarkę na wielu innych płaszczyznach.

Co dalej z Funduszami Inwestycji w Najem Nieruchomości?

Według Ministra Inwestycji i Rozwoju – Jerzego Kwiecińskiego przedyskutowane zostały założenia instytucjonalne i legislacyjne na Radzie Mieszkalnictwa (20.02.2018). W przeciągu najbliższych tygodni pojawią się propozycje ustawy. Następnie, po akceptacji Rady trafią do rządu, który później może skierować do sejmu odpowiedni projekt.

Propozycja, która pojawiła się w ostatnich dniach wydaje się interesująca. W sytuacji, gdy oprocentowanie lokat jest niewiele wyższe lub równe z inflacją. Będziemy informować Państwa o postępach w pracy nad Funduszami Inwestycji w Najem Nieruchomości.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments