Gaz jeszcze tańszy – URE zatwierdził nowe taryfy PGNiG!

5 /5
(Ocen: 1)

plomien z palnikow gazowychDrugi kwartał 2016 roku przywita nas jeszcze niższymi cenami gazu. Na obniżce cen skorzystają zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi. Niższe taryfy PGNiG właśnie zostały zatwierdzone przez URE.

Nowe, niższe taryfy przedstawione przez PGNiG, zostały zatwierdzone przez URE dnia 15 marca 2016 roku i wejdą one w życie 1 kwietnia br. Niestety, nasz monopolista nie bardzo spieszył się z wnioskami o obniżenie taryf i zostały one złożone dopiero na wezwanie Prezesa URE. Jest to druga obniżka cen gazu w tym roku, a już czwarta od 2015 roku. Nowa taryfa została zatwierdzona do 30 czerwca 2016 roku. O ile zostały obniżone taryfy?

Tani gaz – nowe taryfy dla odbiorców

Ceny gazu spadają już od kilkunastu miesięcy – jest to związane przede wszystkim z niskim poziomem cen ropy na świecie. Jak to ma się do gazu? Otóż niska cena ropy, to także niższe koszty pozyskania gazu przez firmę PGNiG, które są uwzględnione przez spółkę w ich kalkulacjach cen obowiązujących taryf.

Według danych opublikowanych przez URE i PGNiG ceny dla klientów indywidualnych, w stosunku do obecnej taryfy, spadną o 5,3 proc, natomiast w przypadku odbiorców przemysłowych ceny będą niższe o 6,8 proc.

Jeszcze większe obniżki odczują najwięksi końcowi klienci firmy (zużywający powyżej 25 mln m3) wykorzystujący gaz wysokometanowy – spadek dla nich wyniesie 9,6 proc., natomiast odbiorcy hurtowi zapłacą o 7,6 proc. mniej. Klienci końcowi pobierający gaz zaazotowany odczują spadek na poziomie 8,3 proc, a hurtowi o 8,9 proc.

Warto zaznaczyć, że skumulowany spadek cen gazu wysokometanowego dla odbiorców końcowych od początku 2015 roku wyniósł aż 28,6 proc, a w obecnym roku jest to aż 15,7 proc. Natomiast dla gazu zaazotowanego skumulowany spadek od stycznia 2015 roku wyniósł 21,8 proc, a w samym 2016 r. 13,9 proc.

Ile realnie zaoszczędzimy na rachunkach za gaz?

W przeciągu roku ceny gazu spadły o blisko i ponad ¼. Ile zaoszczędzą na kolejnej obniżce nasze portfele? Wszystko tak naprawdę zależy od naszego zużycia. Największe oszczędności odczują najwięksi odbiorcy, ale i gospodarstwa domowe na pewno odczują niższe ceny.

Według wyliczeń opublikowanych przez URE – odbiorcy taryfy W-1 powinny średnio zaoszczędzić miesięcznie nieco ponad 0,63 zł (rocznie będzie to ok. 7 zł), odbiorcy taryfy W-2 średnio co miesiąc będą płacić rachunki niższe o ok. 3,45 zł (rocznie ok. 41 zł). Natomiast największą różnicę odczują klienci taryfy W-3 miesięcznie będzie to ok. 10,97 zł (rocznie ok. 131 zł).

Warto mieć na uwadze, że nowa taryfa zatwierdzona została tylko do 30 czerwca br., chociaż PGNiG wnioskowało o to, by taryfa obowiązywała przez pół roku. Możliwe jest, że jeśli nadal na rynkach światowych utrzyma się tendencja spadkowa, to od 1 lipca br. będziemy płacić jeszcze niższe rachunki za gaz!

Jeśli chcecie cieszyć się jeszcze niższymi cenami gazu to zapraszamy Was do naszych rankingów: ceny gazu dla domu oraz ceny gazu dla firmy.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments