Gdzie kupować mieszkanie na rynku wtórnym?

5 /5
(Ocen: 1)

Na rynku mieszkań z „drugiej ręki” w ostatnim czasie nie odnotowano większych zmian, jeśli chodzi o średnią cenę za metr kwadratowy takiego lokum.

Wzrosty cen, lecz minimalne

W większości miast ceny nieco podskoczyły do góry, jednak była to naprawdę kosmetyczna korekta ich wartości. W Gdańsku cena podskoczyła ledwie o 7 zł/m2, w Szczecinie 16 zł/m2. Wrocław to raptem zmiana ceny o 4 zł za metr kwadratowy. Według raportu portalu otodom.pl największy wzrost cen, poza Warszawą, dotyczył w sierpniu 2016 roku w porównaniu z poprzedzającym miesiącem Łodzi. Tam skoczyły one w górę o 36 zł. Co nie zmienia faktu, że to właśnie Łódź posiada najtańszy rynek wtórny wśród największych miast.

Takie zmiany przy sumach wartości od prawie 4 000 zł do 8 700 zł trzeba przyznać są ledwo zauważalne. Górna kwota przytoczonego przedziału dotyczy oczywiście Warszawy, gdzie średnia cena z miesiąca na miesiąc wzrosła o 44 zł. W Krakowie również ceny starych mieszkań podskoczyły, dokładnie o 31 zł. Tak minimalne wzrosty wynikać mogą z pory roku, ale także zakończenia przyjmowania wniosków o dopłaty MdM 2017 już w lipcu 2016 r., co mogło poskutkować minimalnym wzrostem cen mieszkań, które częściej zainteresowani rozpatrywali już nie pod kątem limitów MdM określanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Najtaniej w Łodzi, najdrożej oczywiście w Warszawie

To tyle, jeśli chodzi o wzrosty, a gdzie po prostu jest najdrożej? To wspomniana Warszawa z ceną na poziomie 8 760 zł, dalej znajduje się Kraków z 7 085 zł, Gdańsk z 6 240 zł, Wrocław z 5 938 zł. W Poznaniu za metr kwadratowy płaci się 5 876 zł, a w kolejnym dużym mieści cena ta jest o wiele mniejsza i wynosi 5 073 zł. Jest to Lublin, droższy od Katowic (4 312 zł), Szczecina (4 307 zł) i o wiele droższy od Łodzi (3 923 zł).

Najmniejsze różnice pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym można zaobserwować we Wrocławiu (różnica ok. 60 zł), Lublinie (ok. 100 zł) czy Gdańsku (ok. 140 zł). Zasadniczo mniej opłaca się kupować zamieszkiwanego już mieszkania w Warszawie, ponieważ zwyczajnie są one tam droższe i to o 400 zł za metr. Tak więc warto tam rozważyć kredyt hipoteczny, ale już na nowe mieszkanie. Cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem wybrania swojego miejsca zamieszkania, jednak oczywistym jest wzięcie jej pod uwagę, a naszą rolą jest, żeby jej wybór nie był smutną koniecznością.

Cena a metraż

Porównując do innych metrażów, mieszkania z małą powierzchnią, do 38 m2 kosztują w danym mieście, biorąc pod uwagę cenę metra kwadratowego, najwięcej w: Gdańsku, Katowicach (choć tutaj minimalnie), Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Choć tu znów są odstępstwa od reguły: Katowice, Kraków i Warszawa. W tych miastach najtaniej kupić mieszkanie o powierzchni 38-60 m2. Pewną anomalią są tutaj ceny łódzkie, gdzie tendencja ta jest odwrócona i im większe jest mieszkanie, tym więcej się płaci za jego metr kwadratowy.

Uważnie przeglądając pojawiające się dane i korzystając z takich narzędzi jak kalkulator kredytu hipotecznego zwiększamy swoje szanse na zakup własnego lokum najkorzystniej jak się w danej chwili da.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments