Gdzie najtaniej kupuje się nowe mieszkania?

5 /5
(Ocen: 1)

Własne mieszkanie to kosztowna inwestycja. Czy się opłaci większość z Polaków nie ma wątpliwości. Dlatego decydują się na zaciąganie kredytów hipotecznych, zamiast wieloletnich wynajmów, po których i tak zostaje się z niczym. Gdzie najlepiej zdecydować się na takie zobowiązanie?

W ostatnich dwóch miesiącach ceny mieszkań ustabilizowały się. Po szalonym okresie, w którym wiele osób na gwałt chciało zdążyć przed zaprzestaniem przyjmowania wniosków o dopłatę  z programu Mieszkanie dla Młodych do kredytów hipotecznych, ceny uspokoiły się, bo tak należy określić minimalne podwyżki średnich cen mieszkań w Łodzi, Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu. Były one na poziomie 1, maksymalnie 2% i to dla wszystkich metrażów.

Gdzie najdrożej?

Najwyższe ceny mieszkań, co nie jest żadnym zaskoczeniem, można zaobserwować w Warszawie. Tam ich średnia cena dochodzi do 8 358 zł za metr kwadratowy. Tanim miastem nie jest także Kraków, gdzie w lipcu za nowo oddane mieszkanie życzono sobie 6 911 zł. W miarę konkurencyjnymi miastami są Poznań i Gdańsk, lecz daleko im do określenia ich mianem tanich miast do zamieszkania. Metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego kosztował odpowiednio 6 438 zł i 6 386 zł. Różnice są więc w praktyce ledwo zauważalne i w wyborze miejsca zamieszkania trzeba się też kierować kosztami życia i możliwościami.

Piątym najdroższym pod tym względem miastem jest Wrocław. Stolica Dolnego Śląska posiada średnie ceny nowych mieszkań na poziomie prawie równo 6 tys. zł, bo dokładnie 5 999 zł.

A gdzie najtaniej?

Daleko za Wrocławiem pod względem ceny metra kwadratowego mieszkania z rynku pierwotnego znajduje się Łódź. Tam nabywcy zapłacą już tylko 5 191 zł, co jak na wielkość tego miasta nie jest wynikiem złym. Pozycja Lublina w tym zestawieniu wydaje się dość zaskakująca, bo tam średnia cena za metr kwadratowy sytuuje to miasto na 7. miejscu. Co prawda, ceny są już o wiele niższe niż w plasującym się dwie pozycje wyżej Wrocławiu, ale wyprzedza ono Katowice i Szczecin, miasta rozwijające się w co najmniej równym stopniu co stolica Lubelszczyzny.

Trzeba pamiętać, że mieszkania najmniejsze, czyli do 38 m2 cenę za metr będą miały najmniejszą, znacząco przewyższającą średnią cenę wyliczoną dla mieszkań o wszystkich powierzchniach. Najtańszym segmentem mieszkań będą te średniej wielkości, czyli od 38 do 60 metrów kwadratowych, choć zdarzają się tutaj wyjątki. Dzieje się tak np. w Gdańsku czy Łodzi, co już zależy od specyfiki lokalnego rynku nieruchomości.

Dobrym miastem do zamieszkania wydają się być miasta w dolnej części rankingu, jak Łódź, Lublin czy Katowice. W tych rozwijających się miastach, w których coraz łatwiej znaleźć dobrą pracę młodym ludziom, deweloperzy oferują także mieszkania dostosowane ceną do limitów programu Mieszkanie dla Młodych. Połączenie państwowego dofinansowania do kredytu hipotecznego wraz z atrakcyjną ceną wykupu może skłonić do zamieszkania właśnie w tych, nieco mniejszych, poza Łodzią, miastach.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments