Gdzie w tym roku budowane będą mieszkania w programie M+?

0 /5
(Ocen: 0)

Program znajduje się obecnie na takim etapie, że zgodnie z zapowiedziami beneficjenci powinni mieć już do zasiedlenia przynajmniej setki tysięcy mieszkań w całym kraju. Okazuje się, że niestety realizacja założeń programu może rozczarowywać. Pomimo wstępnego podpisania listów intencyjnych przez wiele polskich gmin, w rezultacie chęć wzięcia udziału w programie zadeklarowało na chwilę obecną tylko kilka z nich. Celem zweryfikowania etapu, na którym znajduje się dziś realizacja Mieszkania Plus, sprawdziliśmy gdzie budowane są mieszkania w ramach programu i jak wyglądają plany, co do lokalizacji podejmowania kolejnych inwestycji.

Co zrobiono do tej pory?

Jak wspominaliśmy wcześniej, obecnie zasiedlonych lub czekających na zasiedlenie powinno być przynajmniej kilkaset tysięcy lokali w ramach taniego najmu. Od kilku miesięcy sytuacja nie ulega jednak zmianom i realnym uczestnictwem w programie Mieszkanie Plus mogą cieszyć się mieszkańcy 480 lokali w Białej Podlaskiej, Kępnie i Jarocinie. Do końca tego roku powinny zostać oddane 364 mieszkania w Wałbrzychu i Gdyni. W przypadku tego ostatniego miasta najemcy będą musieli liczyć się z prawie półrocznym opóźnieniem. W najnowszych informacjach przekazano bowiem, że pomimo ukończenia inwestycji budowlanej na terenie Gdyni, prawo do użytkowania nieruchomości zostanie wydane dopiero z początkiem maja 2019 r. Na etapie budowy znajdują się 1054 mieszkania usytuowane między innymi w Katowicach i Kępicach. Nie mamy natomiast dokładnych danych dotyczących ilości inwestycji, które znajdują się w fazie projektu. Wiemy jednak, że w budowie wielu osiedli przeszkodziły przepisy dotyczące użytkowania terenów przeznaczonych pod inwestycje.

Mieszkanie Plus w większych polskich miastach

Ostatnie doniesienia na temat realizacji programu mówią o zakończeniu i rozstrzygnięciu konkursów architektonicznych na budowę osiedli. Ostatecznie w ramach programu mieszkania pod tani najem mają powstać przy ulicach Białowieskiej, Kolejowej i Hermanowskiej.

Zagadką pozostaje etap realizacji inwestycji na terenie miasta stołecznego Warszawy. Wiemy, że w planach jest budowa mieszkań na Ursynowie. Pod uwagę brane są okolice ulic Gogolińskiej i Karczunkowskiej. Brakuje tam jednak niezbędnej infrastruktury, której rozbudowa planowana jest obecnie na 2021 rok.
Wspominaliśmy już, że w Katowicach do końca roku powinno zostać oddanych do użytku 513 mieszkań, natomiast 1100 lokali, które obiecano na terenie Krakowa, nadal znajduje się na etapie projektu. W Gdańsku natomiast wyznaczono do tej pory działki, na których mogłyby powstać nowe osiedla. Są to lokalizacje usytuowane na obrzeżach miasta. Ze względu na stopień zaawansowania inwestycji nie są jeszcze znane terminy rozpoczęcia składania wniosków.

Czy możemy liczyć na rozpęd Mieszkania Plus w 2019 roku?

Jak zapowiedział prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz, w najbliższych latach w budowie ma znajdować się 110 tys. mieszkań. Większą precyzją w tej kwestii wykazał się natomiast wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości – Grzegorz Muszyński, który przekazał, że w 2019 roku w budowie będzie znajdowało się 55 tys. lokali, ale nie więcej niż tysiąc mieszkań zostanie oddanych w stanie “pod klucz” do końca bieżącego roku.

Jak widać liczby te w porównaniu do zapowiadanych są zatrważająco niskie. Pozostaje oczekiwać na usprawnienia, które mogłyby przyspieszyć realizację programu Mieszkanie Plus.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments