Hiponews 18# MdM, kontrole UOKiK i komisja śledcza

5 /5
(Ocen: 1)

W listopadzie sprzedaż kredytów nabiera tempa. Temperatura za oknem spada, jednak atmosfera przez rosnące zainteresowanie hipotekami w placówkach bankowych robi się gorąca. Przedstawiamy nowe #Hiponews z najświeższymi informacjami z branży. Będzie o Frankowiczach, bankach na polskim rynku oraz ciekawych statystykach. Miłej lektury!

Zostało półtorej miesiąca do MdM!

Przed nami druga i ostatnia pula przewidziana na Mieszkanie dla Młodych w 2018 roku. Do rozdysponowania będzie 381 mln złotych. Przyszli beneficjenci mogą liczyć w przypadku posiadania jednego dziecka na 15 proc. wartości nieruchomości, przy dwójce to już 20% dopłaty, natomiast trójka pociech to całe 30%. Osoby bezdzietne otrzymają dofinansowanie na poziomie dziesięciu procent. Co ciekawe, właśnie ta grupa otrzymywała największą część rozdysponowanych do tej pory pieniędzy, statystyki wyglądają następująco:

  • 10% – 1 mld zł na 58 871 wniosków,
  • 15% – 508 mln zł na 16 981 wniosków,
  • 20% – 131 mln zł na 3 400 wniosków,
  • 30% – 282 mln zł na 3 690 wniosków.

Dodatkowe wsparcie 5% na trzecie lub kolejne dziecko – 4 mln zł na 433 wnioski.
Warto do programu odpowiednio się przygotować. O tym, że kredyt Mieszkanie dla Młodych się opłaca można się przekonać sprawdzając nasz ranking kredytów z dopłatą MdM.

Frankowicze powinni bać się zmiany szwajcarskich stóp procentowych?

Obecnie osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach, odetchnęły z ulgą, kurs oscyluje na granicy 3.60 zł, co dało odczuwalną ulgę w spłacie zobowiązań. Sygnały z Berna mogą jednak niepokoić, ponieważ rośnie inflacja, przez którą mogą też wzrosnąć stopy procentowe. Możliwe, że w 2020 roku sięgnie 2%.
Obecny poziom szwajcarskich stóp procentowych wynosi -0.75%. Wzrost o 0,25% to wyższa rata średnio 50 – 75 złotych.

mBank zmienia taryfikator

W mBanku ulegną zmianie koszty wyceny pod kredyty hipoteczne. Od połowy grudnia 2017 będą one wynosić:

  • 300 zł za ocenę mieszkania lub działki od oceny,
  • 300 zł dla typowego domu jednorodzinnego do 300 mkw. wraz z garażem, gdy jest on w bryle budynku,
  • 500 zł obowiązuje dla lokali użytkowych,
  • 800 zł to ocena budynków nietypowych, czyli mieszkań o powierzchni większej niż 110 mkw., domów jednorodzinnych większych niż 300 mkw. i działek budowlanych większych niż 5000 mkw.

Dane BIK – październik 2017

Mimo, iż wrzesień nie był miesiącem największych wzrostów zapytań o kredyt hipoteczny, to listopad znacząco podniósł poprzeczkę. Według wyliczeń Biura Informacji Kredytowej, w zestawieniu z rokiem poprzednim dane wyglądają obiecująco. Liczba zapytań, które wpłynęły w 2016 roku, wyniosła 29,2 tysiące, natomiast w bieżącym wzrosła do 32,1 tys. 238,4 tys. złotych – na tyle opiewało średnie zapytanie, to o ponad 5,5% więcej niż w roku ubiegłym. Wiąże się to bezpośrednio ze wzrostem średniej ceny za metr kwadratowy.

CIEKAWOSTKA 50 procent zapytań to osoby do 34 roku życia, przedział 35 – 44 lat to 30% chętnych. Potencjalni kredytobiorcy w wieku powyżej 44 lat stanowią ok. 20 procent.

Promocja ING

19 listopada kończy się specjalna oferta ING -”Mieszkanie bez kompromisów nie tylko dla młodych” na kredyt hipoteczny. Kredytobiorca ma do wyboru dwie opcje. Może zdecydować się na obniżoną ratę bądź brak prowizji. Zobowiązanie udzielane jest na działkę, mieszkanie, dom, remont lub spłatę kredytów w innych bankach.

Komisja śledcza w sprawie kredytów frankowych?

Z inicjatywy posłów KUKIZ’15 i przy wsparciu PSL zebrano odpowiednią ilość podpisów, by złożyć wniosek o utworzenie komisji śledczej w sprawie kredytów frankowych. O dalszych losach projektu będziemy informować w kolejnych #Hiponews. Gdyby nie udało się zdobyć odpowiedniej ilości głosów wnioskodawcy chcieliby, aby powołano organ na wzór komisji weryfikacyjnej, zajmującej się nieruchomościami w Warszawie.
Warto zaznaczyć, że z wyliczeń Europejskiego Banku Centralnego wynika, iż projekt prezydencki pomocy Frankowiczom nie zagrozi bezpośrednio sektorowi, jednak ograniczy zyski operacyjne banków prawdopodobnie o 20%. Prace komisji trwają.

III kwartał na plus dla Millennium

Kredyty i pożyczki netto banku Millennium wyniosły 47 593 mln zł na koniec września 2017 roku, jest to wzrost na poziomie 2,6% w ujęciu rocznym. Wynik jest obniżony przez spadek portfela kredytów walutowych o około 12 procent. Same kredyty hipoteczne odnotowały znaczący wzrost na poziomie 14% w zestawieniu z rokiem ubiegłym.

UOKiK wszczął nowe postępowania

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zainteresował się Pekao, PKO BP i PBH. Mowa o umowach walutowych kredytów hipotecznych zaciągniętych do 16 kwietnia 2016. Wątpliwości budzi sposób określania wysokości kursów walut.

Idzie nowe, sektor stoi przed kolejnymi wyzwaniami. Mimo, że RPP nie ponosi stóp procentowych, to banki zakładają zaostrzenie polityki przyznawania kredytów hipotecznych. Dodatkowo deweloperzy zdążyli już przyzwyczaić się do ciągłego wzrostu sprzedaży, będą musieli stawić czoła zakończeniu programu Mieszkanie dla Młodych i pojawiającym się nowym lokalizacjom budynków z programu Mieszkanie Plus. Konkurencja będzie się zaostrzać, powinni zyskać na tym obecni i przyszli kredytobiorcy.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments