Hiponews #19 BPA, ustawy i perspektywy

5 /5
(Ocen: 1)

Gdy w bankach powoli odliczają dni do otwarcia II puli środków z programu Mieszkanie dla Młodych, my prezentujemy najnowsze informacje ze świata kredytów hipotecznych. Najświeższe wydanie to kilka ciekawych podsumowań, najnowsze wiadomości i oferty. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym materiałem.

Prawdopodobnie sektor osiągnie wynik najlepszy od 6 lat

Według prezentowanych statystyk, kredyty hipoteczne w trzecim kwartale cieszyły się mniejszą popularnością niż w drugim. Wszystko za sprawą typowego dla branży wakacyjnego spowolnienia. Zestawiając dane z ubiegłym rokiem, wyniki wyglądają zupełnie inaczej.

Instytucje finansowe odnotowały wzrost. Podpisano około 48 500 umów kredytowych (7,4% więcej), na łączną kwotę prawie 11 miliardów złotych, czyli o 13 procent więcej niż w 2016.

W związku z tym, prognozy mogą się spełnić i ogólny wynik wszystkich banków prawdopodobnie zamknie się w 40 mld. zł udzielonych kredytów hipotecznych przypadających na 200 tysięcy podpisanych umów.

Bankowcy szukają pieniędzy na kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem

Podczas Kongresu Bankowości Detalicznej został poruszony temat przyszłego, prawdopodobnego wzrostu stóp procentowych i zachęty Komisji Nadzoru Bankowego, by promować kredyty ze stałym oprocentowaniem. Przedstawiciele branży zaznaczyli, że trudno w ciągu roku przekonać Polaków do droższych, ale bezpieczniejszych zobowiązań. Prezes mBanku zaznaczył, że było na to za mało czasu. Wprowadzanie takiej możliwości z jego perspektywy wydaje się bardzo trudne.

Inne rozwiązanie podał prezes ING Banku Śląskiego. Liczy na wsparcie państwa i uważa, że np. zdjęcie podatku bankowego ułatwiłoby cały proces. Argumentuje to faktem, że takie zobowiązania są znacznie droższe. Ruch mógłby ograniczyć oprocentowanie kredytu o 50 -60 pp.

Kolejny pomysł stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu”

Ustawa zapowiadana przez SBB ma za zadanie wyznaczyć maksymalne oprocentowanie kredytów hipotecznych. Co w konsekwencji powinno:

 • ograniczyć skutki ewentualnego wzrostu stóp procentowych,
 • zrównać koszty kredytów dostępnych w Polsce, z tymi dostępnymi w Unii Europejskiej.

Projekt ma zostać złożony na początku 2018 roku.

Nowy, korzystny wyrok dla Frankowiczów

Dlaczego informacja jest ważna? Wyrok nie dotyczy zapisów samej umowy, ale nieprawidłowości w udzielaniu informacji przez pracowników banku. W Noble Banku kredytobiorca nie został poinformowany o ryzyku, korzyściach czy kosztach umowy. Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał zwrot 2.1 mln. dodatkowych kosztów, wyrok jeszcze nie jest prawomocny. Cała kwota zobowiązania wyniosła 4.2 miliona złotych.

Ustawa prezydencka

Po pierwszym czytaniu do Komisji Finansów Publicznych został skierowany projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. W ramach przypomnienia, pomysł zakłada stworzenie nowego Funduszu Restrukturyzacyjnego. Miałby być zasilany z wpłacanych kwartalnie składek banków, uzależnionych od wielkości ich własnych portfeli kredytów denominowanych i indeksowanych.

Według Aleksandry Wiktorow, Rzecznika Finansowego projekt nie spełnia wszystkich oczekiwań. Obok doraźnej pomocy osobom mającym problem ze spłatą, powinna podnosić również problem niedozwolonych klauzul w umowach kredytowych.

PBA – Polski Bank Apeksowy

Komisja Nadzoru Finansowego dała zielone światło dla utworzenia już trzeciej instytucji finansowej (obok BPS i SGB) zrzeszającej banki spółdzielcze. W skład nowego podmiotu wejdzie 56 mniejszych jednostek. BPA nie będzie prowadził działalności komercyjnej, wśród zadań, jakie stawia się przed bankiem możemy wymienić:

 • realizacja rozliczeń,
 • zagospodarowanie nadwyżek pieniężnych,
 • obsługa finansowa zrzeszenia,
 • ochrona prawna zrzeszonych banków.
 • zapewnienie warunków do utrzymywania płynności w zrzeszeniu przez wszystkich jego uczestników samodzielnie.

Siedzibą nowej instytucji będzie Raszyn. Dzięki temu rozwiązaniu kolejne banki zostaną objęte systemem ochrony instytucjonalnej.

Rozmowy Pekao – Alior

Banki podpisały list intencyjny dotyczący możliwej współpracy lub połączenia obu instytucji. Mają zostać zbadane różne rozwiązania, sama umowa nie jest wiążąca. Jaki fuzja miałaby wpływ na oferowane kredyty hipoteczne? Prawdopodobnie podniosłaby się jakość pożyczek, gdyż te z Aliora uważane są gorsze, ma również więcej zobowiązań niepracujących – ponad 11%, gdy Pekao jedynie 6%. Dzięki większej ilości kredytów hipotecznych. Oba banki nie mają dużej ekspozycji hipotek walutowych. Dodatkowe plusy ewentualnego połączenia to ograniczenie kosztów związanych z placówkami i zarządzaniem.

Na jak wysokie kredyty hipoteczne mogliśmy liczyć w listopadzie 2017?

Dla trzyosobowej rodziny o średnim dochodzie 6 500 zł netto banki posiadają bardzo różne oferty. Najwięcej potencjalni kredytodawcy otrzymają w City Handlowym – 605 tys. zł i w BGŻ BNP Paribas – 595 900. Powyżej 500 tys. złotych kredytu hipotecznego możemy spodziewać się jeszcze w:

 • ING -584 262 tys. zł
 • Alior Bank 566 595 zł
 • Millennium 550 tys. zł
 • Credit Agricole 543 298 zł
 • PKO i PKO BH 530 750 zł
 • Raiffeisen 529 tys. zł
 • mBank 521 503 zł
 • BZ WBK 504 003 zł

Najbardziej zachowawczą ofertę prezentuje Bank Pocztowy – 300 tys. złotych.

Singiel zarabiający tysiąc złotych mniej może liczyć na wyższy kredyt hipoteczny. Np. w BGŻ BNP otrzyma prawie 650 tysięcy, w ING natomiast 615. Credit Agricole i Bank Zachodni WBK, jako jedyne, chcą pożyczyć mniej niż 500 tysięcy złotych.

Końcówka roku zapowiada się bardzo ciekawie. Banki muszą zrealizować wyznaczone plany, co może wiązać się z interesującymi promocjami. Później przyjdzie czas na podsumowania i analizy całego 2017 roku. Z #Hiponews zawsze będziecie Państwo na bieżąco!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments