Hiponews #20 promocje, MdM i przejęcie

W okrągłym, dwudziestym wydaniu #Hiponews poruszymy kilka istnych kwestii. Przyjrzymy się kolejnej fuzji w polskiej bankowości. Sprawdzimy, jakie promocje kończą się w najbliższym czasie, zobaczymy jaki był kończący się rok dla Frankowiczów. Zajmiemy się również gorącym tematem MdM, zapraszamy do lektury!

Promocja na kredyt w ING

Do 31 stycznia można zaciągnąć w ING Banku Śląskim kredyt na preferencyjnych warunkach. Znana z wcześniejszych akcji promocyjnych oferta dostępna jest w dwóch wariantach:

 • lekka rata – ok. 100 złotych mniej co miesiąc,
 • łatwy start zwolnienie z prowizji za udzielenie – 3 800 zł.

RRSO w obu przypadkach oscyluje na granicy 4,3%.

Koniec promocji WBK

Do 31 grudnia trwa promocja na kredyt hipoteczny w Banku Zachodnim WBK. Oferta dotyczy zobowiązań na kwotę powyżej 100 tys. złotych z LTV minimum 80%. Klienci którzy mają określone w regulaminie minimalne dochody i konto osobiste mogą liczyć na 0 procent prowizji. WAŻNE Promocja będzie obowiązywać również osoby, które zainteresowały się programem Mieszkanie dla Młodych w grudniu, oczywiście dotyczy zobowiązania powyżej stu tysięcy złotych.

Deutsche Bank w rękach BZ WBK

O różnych możliwościach sprzedaży banku informowaliśmy już od dawna. Na początku trzy instytucje były zainteresowane kupnem, jednak faworytem w ostatnich miesiącach był Bank Zachodni WBK. Do podpisania umowy doszło 14.12.2017.
Oprócz możliwości przeniesienia całej architektury funduszy inwestycyjnych dzięki włączeniu oddziałów i kanałów zewnętrznych w funkcjonującą już podstawową bazę BZ WBK, umowa dotyczy przejęcia:

 • business banking,
 • DB Securities,
 • bankowości detalicznej,
 • private banking.

Koszt fuzji ma wynieść 1,29 mld złotych, umowa nie dotyczy walutowych kredytów hipotecznych, bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
20% zostanie zapocone gotówką, natomiast kolejne 80% będą to nowo wyemitowane akcje BZ WBK.

Sytuacja Frankowiczów w 2017 roku

Dużo miejsca w poprzednich wydaniach #Hiponews poświęciliśmy projektom pomocy osobom, które zaciągnęły kredyt we Frankach. Pisaliśmy również o procesach w sądach i zapisach w umowach. Jak w tym czasie ze spłatą zobowiązań radzili sobie sami Frankowicze?
Wciąż do uregulowania zostało ok 114 mld. złotych hipotecznych kredytów walutowych we Frankach. Suma z miesiąca na miesiąc topnieje. Przede wszystkim dzięki konsekwentnemu spłacaniu zobowiązań przez zadłużonych i spadkowi kursu Franka.
Warto zaznaczyć, że ta grupa kredytobiorców odznacza się wysoką rzetelnością. Jedynie 10 225 osób ma opóźnienia w spłacie kredytu, co stanowi jedynie 1,1% wszystkich Frankowiczów.

Przed nami boom w oddziałach banków – MdM 2018

Zostały ostatnie dwa tygodnie, by pomyśleć o dopłacie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Przed nami pula 381 milinów złotych, która może się rozejść w ciągu tygodnia. Dzięki temu, że warunki nie są wygórowane z dofinansowania chce skorzystać wiele osób.
Kompletna informacja o kredytach dostępnych w ramach Mieszkania dla Młodych jest dostępna dzięki naszemu zestawieniu – ranking kredytów MdM.
Przyjrzymy się teraz, jakie banki mają propozycje dla przyszłych beneficjentów.

 • Raiffeisen Polbank – kredytobiorca może złożyć w banku pismo o wstępną ocenę możliwości ubiegania się o kredyt hipoteczny, co pozwoli na ocenę sytuacji finansowej i sprawdzenie wymaganych dokumentów.
 • Millennium – bank może w grudniu przeanalizować zdolność kredytową, sprawdzić cel kredytowania wraz z zabezpieczeniem. 02.01.2017 umożliwi na podstawie zgromadzonych danych składanie wniosków o kredyt i wniosków o udzielenie dopłaty MdM.
 • Eurobank – klienci mają możliwość wcześniej złożyć wnioski kredytowe i skompletować dokumenty. Pozostaje tylko sprawdzenie danych i zdolności kredytowej. Bank może przekazywać do Banku Gospodarstwa Krajowego wnioski o MdM od 02.01.2018.
 • Bank Zachodni WBK – potencjalni kredytobiorcy jeszcze w ostatnim miesiącu 2017 roku mogą przedłożyć wniosek o przedstawienie wstępnych warunków kredytu. Przez ten zabieg będą mogli złożyć pełny wniosek o kredyt hipotetyczny wraz z tym o MdM od razu w styczniu. Składając dokumenty w grudniu o określenie wstępnych warunków kredytu, klient może skorzystać z promocji o której wspominaliśmy już wcześniej.
 • Pekao – zainteresowany może zweryfikować to, czy może uczestniczyć w MdM, oszacować zdolność kredytową i sprawdzić formalności dotyczące wybranej nieruchomości. Bank Pekao zacznie przyjmować wnioski od razu po Nowym Roku, 2 stycznia 2018 r.
 • Bank BPS – potencjalny beneficjent otrzyma ogólne informacje o kredycie hipotecznym, także formularz zawierający informacje o programie. Nie może jednak złożyć w banku do końca 2017 r. wniosku o kredyt z dopłatą MdM.
 • PKO BP zaprasza do odwiedzin oddziału banku w celu sprawdzenia wszystkich możliwości i formalności.

Trzy banki natomiast:

 • BGŻ BNP Paribas,
 • Alior Bank,
 • Bank Ochrony Środowiska,

rozpoczną przyjmowanie wniosków o kredyt hipoteczny z dopłatą MdM drugiego stycznia 2018 roku.

BIK – nowe dane

W listopadzie tempo wzrostu zainteresowania kredytami hipotecznymi zmalało w porównaniu z październikiem, kiedy osiągnięto ponad dziesięcioprocentowy wynik. Obecnie, zestawiając z 2016 rokiem, współczynnik wyniósł 4,3% (podobnie jak we wrześniu). Wnioski złożyło 29,26 tys. osób, rok wcześniej było to ok. 28,19 tys. Średnio wnioskowano o 239,26 tys. zł. Było to 5,5% więcej niż w ubiegłym roku.
Potencjalni kredytobiorcy w listopadzie woleli odłożyć zakup mieszkania na przyszły rok by skorzystać z noworocznych promocji i dopłat, jakie daje program Mieszkanie dla Młodych.

Już niedługo Święta, dlatego cała redakcja #Hiponews składa Państwu najlepsze życzenia, dużo zdrowia, szczęścia i radości w gronie najbliższych. My natomiast zobowiązujemy się przez cały przyszły rok dostarczać najświeższe, rzetelne informacje ze świata kredytów hipotecznych.

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na portalu hipoteki.net zajmuje się kredytami hipotecznymi. Na enerad.pl wspiera nas w różnych tematach z branży finansowej. Wielbiciel książek, w których szuka inspirujących idei, dlatego tak bardzo lubi fantastykę naukową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *