Hiponews #20 promocje, MdM i przejęcie

4 /5
(Ocen: 1)

W okrągłym, dwudziestym wydaniu #Hiponews poruszymy kilka istnych kwestii. Przyjrzymy się kolejnej fuzji w polskiej bankowości. Sprawdzimy, jakie promocje kończą się w najbliższym czasie, zobaczymy jaki był kończący się rok dla Frankowiczów. Zajmiemy się również gorącym tematem MdM, zapraszamy do lektury!

Promocja na kredyt w ING

Do 31 stycznia można zaciągnąć w ING Banku Śląskim kredyt na preferencyjnych warunkach. Znana z wcześniejszych akcji promocyjnych oferta dostępna jest w dwóch wariantach:

 • lekka rata – ok. 100 złotych mniej co miesiąc,
 • łatwy start zwolnienie z prowizji za udzielenie – 3 800 zł.

RRSO w obu przypadkach oscyluje na granicy 4,3%.

Koniec promocji WBK

Do 31 grudnia trwa promocja na kredyt hipoteczny w Banku Zachodnim WBK. Oferta dotyczy zobowiązań na kwotę powyżej 100 tys. złotych z LTV minimum 80%. Klienci którzy mają określone w regulaminie minimalne dochody i konto osobiste mogą liczyć na 0 procent prowizji. WAŻNE Promocja będzie obowiązywać również osoby, które zainteresowały się programem Mieszkanie dla Młodych w grudniu, oczywiście dotyczy zobowiązania powyżej stu tysięcy złotych.

Deutsche Bank w rękach BZ WBK

O różnych możliwościach sprzedaży banku informowaliśmy już od dawna. Na początku trzy instytucje były zainteresowane kupnem, jednak faworytem w ostatnich miesiącach był Bank Zachodni WBK. Do podpisania umowy doszło 14.12.2017.
Oprócz możliwości przeniesienia całej architektury funduszy inwestycyjnych dzięki włączeniu oddziałów i kanałów zewnętrznych w funkcjonującą już podstawową bazę BZ WBK, umowa dotyczy przejęcia:

 • business banking,
 • DB Securities,
 • bankowości detalicznej,
 • private banking.

Koszt fuzji ma wynieść 1,29 mld złotych, umowa nie dotyczy walutowych kredytów hipotecznych, bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
20% zostanie zapocone gotówką, natomiast kolejne 80% będą to nowo wyemitowane akcje BZ WBK.

Sytuacja Frankowiczów w 2017 roku

Dużo miejsca w poprzednich wydaniach #Hiponews poświęciliśmy projektom pomocy osobom, które zaciągnęły kredyt we Frankach. Pisaliśmy również o procesach w sądach i zapisach w umowach. Jak w tym czasie ze spłatą zobowiązań radzili sobie sami Frankowicze?
Wciąż do uregulowania zostało ok 114 mld. złotych hipotecznych kredytów walutowych we Frankach. Suma z miesiąca na miesiąc topnieje. Przede wszystkim dzięki konsekwentnemu spłacaniu zobowiązań przez zadłużonych i spadkowi kursu Franka.
Warto zaznaczyć, że ta grupa kredytobiorców odznacza się wysoką rzetelnością. Jedynie 10 225 osób ma opóźnienia w spłacie kredytu, co stanowi jedynie 1,1% wszystkich Frankowiczów.

Przed nami boom w oddziałach banków – MdM 2018

Zostały ostatnie dwa tygodnie, by pomyśleć o dopłacie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Przed nami pula 381 milinów złotych, która może się rozejść w ciągu tygodnia. Dzięki temu, że warunki nie są wygórowane z dofinansowania chce skorzystać wiele osób.
Kompletna informacja o kredytach dostępnych w ramach Mieszkania dla Młodych jest dostępna dzięki naszemu zestawieniu – ranking kredytów MdM.
Przyjrzymy się teraz, jakie banki mają propozycje dla przyszłych beneficjentów.

 • Raiffeisen Polbank – kredytobiorca może złożyć w banku pismo o wstępną ocenę możliwości ubiegania się o kredyt hipoteczny, co pozwoli na ocenę sytuacji finansowej i sprawdzenie wymaganych dokumentów.
 • Millennium – bank może w grudniu przeanalizować zdolność kredytową, sprawdzić cel kredytowania wraz z zabezpieczeniem. 02.01.2017 umożliwi na podstawie zgromadzonych danych składanie wniosków o kredyt i wniosków o udzielenie dopłaty MdM.
 • Eurobank – klienci mają możliwość wcześniej złożyć wnioski kredytowe i skompletować dokumenty. Pozostaje tylko sprawdzenie danych i zdolności kredytowej. Bank może przekazywać do Banku Gospodarstwa Krajowego wnioski o MdM od 02.01.2018.
 • Bank Zachodni WBK – potencjalni kredytobiorcy jeszcze w ostatnim miesiącu 2017 roku mogą przedłożyć wniosek o przedstawienie wstępnych warunków kredytu. Przez ten zabieg będą mogli złożyć pełny wniosek o kredyt hipotetyczny wraz z tym o MdM od razu w styczniu. Składając dokumenty w grudniu o określenie wstępnych warunków kredytu, klient może skorzystać z promocji o której wspominaliśmy już wcześniej.
 • Pekao – zainteresowany może zweryfikować to, czy może uczestniczyć w MdM, oszacować zdolność kredytową i sprawdzić formalności dotyczące wybranej nieruchomości. Bank Pekao zacznie przyjmować wnioski od razu po Nowym Roku, 2 stycznia 2018 r.
 • Bank BPS – potencjalny beneficjent otrzyma ogólne informacje o kredycie hipotecznym, także formularz zawierający informacje o programie. Nie może jednak złożyć w banku do końca 2017 r. wniosku o kredyt z dopłatą MdM.
 • PKO BP zaprasza do odwiedzin oddziału banku w celu sprawdzenia wszystkich możliwości i formalności.

Trzy banki natomiast:

 • BGŻ BNP Paribas,
 • Alior Bank,
 • Bank Ochrony Środowiska,

rozpoczną przyjmowanie wniosków o kredyt hipoteczny z dopłatą MdM drugiego stycznia 2018 roku.

BIK – nowe dane

W listopadzie tempo wzrostu zainteresowania kredytami hipotecznymi zmalało w porównaniu z październikiem, kiedy osiągnięto ponad dziesięcioprocentowy wynik. Obecnie, zestawiając z 2016 rokiem, współczynnik wyniósł 4,3% (podobnie jak we wrześniu). Wnioski złożyło 29,26 tys. osób, rok wcześniej było to ok. 28,19 tys. Średnio wnioskowano o 239,26 tys. zł. Było to 5,5% więcej niż w ubiegłym roku.
Potencjalni kredytobiorcy w listopadzie woleli odłożyć zakup mieszkania na przyszły rok by skorzystać z noworocznych promocji i dopłat, jakie daje program Mieszkanie dla Młodych.

Już niedługo Święta, dlatego cała redakcja #Hiponews składa Państwu najlepsze życzenia, dużo zdrowia, szczęścia i radości w gronie najbliższych. My natomiast zobowiązujemy się przez cały przyszły rok dostarczać najświeższe, rzetelne informacje ze świata kredytów hipotecznych.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments