Hiponews #21 banki zmieniają marże, Frankowicze i MdM

3.5 /5
(Ocen: 2)

Po hucznym powitaniu Nowego Roku wracamy pełni sił i wigoru do świata kredytów hipotecznych. A działo się niemało. Początek stycznia bezapelacyjnie nowym rekordem zdominował program Mieszkanie dla Młodych. Mamy również zmiany w taryfach banków. Wśród kredytobiorców, którzy spłacają zobowiązanie we Frankach emocje powoli opadają, przyjrzymy się różnym scenariuszom, które ich dotyczą. Zapraszamy do lektury.

Niepewność Frankowiczów

Czy opłaca się przewalutować kredyt hipoteczny zaciągnięty we Frankach? Przed takim pytaniem w Polsce stoi prawie 900 tys. osób. Do niedawna dobre warunki przy takim posunięciu przekonałyby niejednego kredytobiorcę, obecnie nie jest to takie oczywiste. Dlaczego? Ponieważ kurs szwajcarskiej waluty wynosi niewiele ponad 3,50 zł, czyli dużo mniej niż jeszcze rok wcześniej. Z drugiej strony osoby zainteresowane przewalutowaniem obawiają się wzrostu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Powszechne zadowolenie z obniżenia rat jest zrozumiałe, jak również niechęć do ryzyka, za które właśnie Frankowiczom przyszło słono zapłacić.
Jakie są prognozy? W przeciągu najbliższego roku stopy w Polsce powinny się utrzymać, tak twierdzi Część RPP. Niektóre osoby są również spokojne o początek 2019 roku. Niezależni eksperci jednak uważają, ze podwyżka i tak jest nieunikniona. Trudno jednak jednoznacznie oszacować, jaki będzie jej wymiar. Pojawiają się skraje opinie, od kosmetycznych zmian, do nawet kilkuset złotych więcej na jednej racie.

Bez wątpienia stawia to w trudnej sytuacji polityków odpowiedzialnych za ustawę – ustawy dotyczące Frankowiczów. W tej chwili muszą wziąć pod uwagę jeszcze więcej zmiennych. Nie wszyscy będą przychylnie patrzeć np. na przewalutowanie całego portfela kredytów we Frankach.

Bank BPH nie rezygnuje z pomocy

Pomimo zmian, jakie zaszły w sytuacji Frankowiczów BPH przedłużył do końca czerwca 2018 roku funkcjonowanie programu wsparcia „Sześciopak” dla osób spłacających kredyt hipoteczny we Frankach. Oferta obejmuje:

 • zmniejszenie spreadu walutowego dla CHF – obecnie sięga 2,53%,
 • zaakceptowanie ujemnej wartości LIBOR przy wyznaczaniu oprocentowania wartości kredytu hipotecznego,
 • szansa przewalutowania walutowego kredytu hipotecznego na złotówki po średnim kursie Narodowego Banku Polskiego,
 • zniesienie obowiązku dodatkowego ubezpieczania zobowiązania w sytuacji gdy kredytobiorca spłaca raty terminowo,
 • klient może złożyć wniosek o zmianę zabezpieczenia kredytu w CHF,
 • wakacje kredytowe na okres miesiąca, lub trzech miesięcy, gdy urodzi się dziecko lub zostanie zaadoptowane.

Pakiet obejmuje nowe, kompleksowe zasady restrukturyzacji zadłużenia. Bank BPH w dużej części został przejęty przez Alior Bank. Portfel walutowych kredytów to wydzielona, wciąż działająca pod szyldem starego banku część aktywów, których nie objęła fuzja.

Koniec drugiej puli w ramach MdM 2018

W nocy, trzeciego stycznia Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił, iż wstrzymuje od dnia następnego (01.01.2018) przyjmowanie wniosków o dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Przygotowane 381 mln. złotych rozeszło się w ciągu dwóch dni. Już w poprzednich wydaniach #Hiponews informowaliśmy, że zainteresowanie jest ogromne, a dokumenty były przygotowywane przez zainteresowanych odpowiednio wcześniej. Wpłynęło ok 12,7 tys. wniosków.

W dalszym ciągu potencjalni beneficjenci mogą starać się o częściowy zwrot podatku VAT na materiały budowlane przy budowie domu systemem gospodarczym. Procedura jest jednak inna i odbywa się przy udziale Urzędu Skarbowego

Zmiany w cennikach kredytów hipotecznych – grudzień

Jeszcze przed końcem roku byliśmy świadkami zmian w taryfikatorach poszczególnych banków.
Dwie instytucje finansowe postanowiły obniżyć marżę:
Raiffeisen Polbank: z 2,59% do 2,39% bez dodatkowych produktów. Przy ofercie wiązanej – 1,69% gdy dotychczas obowiązywało 1,89 procent.
Citi Handlowy: z 2,89% spadła marża do 2,6%.
Wzrosty (bez dodatkowych produktów):
BGŻ BNP Paribas: marża z 1,70% w listopadzie – do 1,80% w 12.2017
Eurobank: podnosi marżę do 2,09% z wcześniejszych 1,99%
Bank BPS: wzrost prowizji za udzielenie kredytu – z 1,90%. do 2%.

Dodatkowo publikujemy również listę banków, które oferują zerową prowizję w ofercie pakietowej. Aby z niej skorzystać należy wybrać dodatkową usługę, jak ubezpieczenie, konto czy kartę. Wśród nich znajdziemy:

 • Banku Millennium,
 • Banku BPS,
 • PKO BP,
 • PKO BH,
 • BGŻ BNP Paribas,
 • Raiffeisen Polbank.
 • Bank Zachodni WBK.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym kalkulatorem kredytu hipotecznego

ING – „Mieszkaj bez kompromisów”

Do końca stycznia potrwa promocja kredytu hipotecznego w ING Banku Śląskim. Kredytobiorca ma możliwość obniżenia raty lub zmniejszenie prowizji do zera.

2017 to okres spokojnych wzrostów. Wciąż czekamy na dokładne statystyki za IV kwartał i cały ubiegły rok, jednak już teraz zapowiadają się one ciekawie. Braliśmy zobowiązania chętnie i na warunkach które uważane były za dogodne. Z drugiej strony wciąż analizujemy wpływ ustawy o kredytach hipotecznych na cały sektor. Wszyscy z optymizmem patrzą w przyszłość, jednak branża będzie musiała odnaleźć się w rzeczywistości bez MdM i widmem wzrostu stóp procentowych. Czy kolejny rok przyniesie dalszą konsolidację sektora bankowego? Czy digitalizacja nabierze tempa? Bez dwóch zdań, będzie to interesujący rok!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments