Hiponews #22 nowy bank, ustawa od SBB i CHF

5 /5
(Ocen: 1)

Początek roku to czas refleksji, pracy nad noworocznymi postanowieniami i planowania przyszłości. Wciąż czekamy na raporty kwartalne i roczne banków oferujących kredyty hipoteczne. Powoli poznajemy analizy i strategie na cały 2018 rok. Dzisiaj powrócimy do tematu Mieszkania dla Młodych i Frankowiczów. Przedstawimy Państwu również nowy bank. Zapowiada się ciekawie!

Grudzień okiem BIK

Według Indeksu BIK w grudniu pytaliśmy o kredyt hipoteczny znacznie częściej niż w poprzednich miesiącach, jak również w analogicznym okresie w poprzednim roku. Wyniósł on 33.7%, gdy 14.2% osiągnął w 2016. Dodatkowo warto przedstawić dokładne wyniki: 40,64 tys. chętnych w tym roku do 33,58 tys. w ubiegłym. Uśredniona kwota wnioskowanego kredytu hipotecznego w grudniu była równa 221,92 tys. złotych.
Zgodnie z podanymi informacjami największy wzrost był między Świętami a Nowym Rokiem. W grudniu popyt na zobowiązania mieszkaniowe definiował bez dwóch zdań program Mieszkanie dla Młodych.
Dodatkowo można już zaprezentować analizy BIK w ujęciu rocznym. Nasze zainteresowanie kredytami hipotecznymi w 2017 roku było o ok. 14 procent większe niż w roku poprzednim. Warto zaznaczyć, że w żadnym miesiącu nie odnotowano słabszego wyniku niż w 2016.

BGK broni się przed oskarżeniami

W pierwszych dniach stycznia byliśmy świadkami rekordowego zainteresowania dopłatami z programu Mieszkanie dla Młodych. Pieniądze rozeszły się w dwa dni, przez co wielu zainteresowanych nie skorzystało z dofinansowania MdM. Od razu pojawiły się oskarżenia o niekompetencje, awarie i błędy systemu. Bank Gospodarstwa Krajowego zajął się wnikliwym analizowaniem problemu wraz z bankami, które przyjmowały wnioski. Pierwsze ustalenia pokazują, że system działał nieprzerwanie, jednak: „Duże obciążenie systemu 2 stycznia spowodowało, że przez pewien czas przetwarzanie wniosków lub ich rejestracja były wydłużone.” Wszelkie niedogodności miały zostać naprawione.
Najczęściej wywoływany do tablicy był bank Pekao, który również podkreśla, że nie odnotował problemów technicznych.
W systemie zarejestrowanych jest 12,7 tysiąca wniosków plus 955 na liście rezerwowej. Daje ona szansę na uzyskanie dopłaty, gdy potencjalny kredytobiorca z listy głównej się wycofa.

Millennium z karą UOKiK

Po zbadaniu sprawy, o której informowali Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta kredytobiorcy została nałożona na Millennium Bank kara w wysokości prawie 21 mln. złotych. Skargi dotyczyły niedozwolonej klauzuli – sposobu przeliczania kwoty i rat kredytów hipotecznych w oparciu o Franki Szwajcarskie w 2015/16 roku. Z perspektywy UOKiK pożyczkobiorca może dochodzić swoich praw, bank natomiast uważa zapis za nieważny.
Millennium może jeszcze odwołać się od decyzji do sądu.

Trzecia rocznica „Czarnego Czwartku”

15 stycznia minęły trzy lata od dnia, w którym został uwolniony kurs Franka Szwajcarskiego przez Szwajcarski Bank Narodowy. Obecnie cena jest niższa niż w owym feralnym dla wielu kredytobiorców dniu. Komisja Nadzoru Finansowego upatruje w sytuacji dogodną szansę na przewalutowanie kredytów hipotecznych. Przewodniczący KNF namawia banki do zachęcenia swoich kredytobiorców do przewalutowania zobowiązań w momencie, w którym kurs jest korzystny.
Nowy przewodniczący Komisji Finansów Publicznych – Andrzej Szlachta zapowiedział również powrót do pracy nad ustawą, która ma za zadanie przekonać banki do przewalutowania kredytów mieszkaniowych we Frankach. Sprawa dotyczy 872,2 tys. osób spłacających 502,3 tys. kredytów hipotecznych wartych w zależności od kursu 112 mld zł.

Podczas 34 zebrania RPP nie podniosła stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej w dalszym ciągu nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych w Polsce. Wciąż będą na poziomie 1,5%. Dzięki temu nie zdrożeją również kredyty hipoteczne.
Coraz częściej jednak w mediach pojawiają się opinie, że w związku z rosnącymi cenami, również stopy procentowe pójdą w górę. Analitycy głównych banków zakładają wzrost o 25 punktów procentowych na koniec roku. Taka podwyżka dla „typowego” kredytobiorcy to średnio o kilkadziesiąt złotych miesięcznie droższy kredyt.

KNF pokrzyżowała plany Raiffeisen Polbanku

Raiffeisen Bank International zwrócił się do komisji Nadzoru Finansowego o umożliwienie utworzenia w Polsce nowego banku RBI Bank Polska Spółka Akcyjna. Decyzja odmowna została uargumentowana m. in. tym, że wcześniej bank nie wywiązał się z wprowadzenia na Giełdę Papierów Wartościowych akcji Raiffeisen Polbanku. Spółka prawdopodobnie miała przejąć kredyty walutowe.
Czy próba ma związek z planowaną sprzedażą polskiego oddziału banku? Zainteresowany zakupem jest BNP Paribas. W tej sprawie miało już odbyć się sprawdzanie ksiąg banku w obecności zarządu i przedstawicieli zainteresowanej zakupem strony.

Nowy projekt SBB

Stowarzyszenie „Stop Bankowemu Bezprawiu” planuje założenie w marcu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Gdy uzyska akceptację Marszałka Sejmu rozpocznie zbieranie podpisów. Projekt dotyczy wydłużenia terminów restrukturyzacji kredytu hipotecznego do pół roku z obowiązujących dwóch tygodni. W ten sposób po zdobyciu 100 tysięcy podpisów wnioskodawcy mają pewność, że czytanie dokumentu w sejmie się odbędzie.

ING Bank Hipoteczny

KNF wydała zgodę na utworzenie przez ING Bank Śląski banku hipotecznego. Dzięki temu umocnią swoją pozycję wśród kredytodawców poprzez możliwość emitowania listów zastawnych. Na czele zarządu stanie Mirosław Boda, kapitał zakładowy to 120 mln. złotych.
Portfel kredytów hipotecznych ING Banku Śląskiego na koniec trzeciego kwartału 2017 roku przekroczył 26 mld złotych. ING miał 9% udziału w rynku kredytów hipotecznych w PLN i 13,8% udział w sprzedaży nowych zobowiązań mieszkaniowych.

W kolejnych wydaniach przyjrzymy się efektom prac nad problemem Frankowiczów. Liczymy również, że będziemy mieli kolejne informacje dla osób, które składały wnioski o MdM. Początek roku to czas ferii i wyjazdów i typowego w sektorze zwolnienia. Jednak wyniki i plany wszystkie banki będą chciały zrealizować. Dlatego możemy się spodziewać ciekawych ofert kredytów hipotecznych. O tym wszystkim z pierwszej ręki dowiecie się Państwo dzięki #Hiponews!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments