Hiponews #23 nowości, promocje i renta dożywotnia

5 /5
(Ocen: 1)

Zgodnie z oficjalnymi danymi sprzedano przez cały 2017 rok kredytów hipotecznych na 46,5 mld. złotych, czyli o 11.1% więcej niż w 2016. Dobra koniunktura przysporzyła 5% więcej klientów bankom, w sumie około 204.4 tysiące osób zainteresowało się kredytami mieszkaniowymi. W branży panuje dobry nastrój, co przekłada się na ciekawe oferty. Od razu po Mieszkaniu dla Młodych działo się niewiele, obecnie wszystko nabiera tempa. Zapraszamy do przeczytania nowych, ciekawych wiadomości ze świata kredytów hipotecznych.

Frankowicze walczą o swoje prawa

Według przedstawionych danych przez Rzecznika Finansów w 2016 roku składaliśmy średnio dwa wnioski dziennie o pomoc w reklamacji dotyczącej hipotecznego kredytu walutowego. W 2017 było to już sześć sztuk, odnotowano trzykrotny wzrost. Równolegle z dodatkowej pomocy w ubiegłym roku skorzystało 2,5 tysiąca osób. Byli to uczestnicy siedemnastu spotkań informacyjnych przeprowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznika Finansowego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dobry wynik Millennium Bank

Jeszcze rok temu analitycy banku pewnie nie zakładali, że sprzedaż nowych kredytów hipotecznych w złotówkach wzrośnie o 183% osiągając wynik przekraczający 2,5 mld. złotych (2 537 milionów). Zmniejszył się udział kredytów walutowych w całym portfelu Millennium Banku i obecnie wynosi 30%. To jest prawie dwadzieścia procent mniej niż w roku ubiegłym.

PKO nie pracuje już nad projektem ws. Frankowiczów.

Bank chciał stworzyć własny system dobrowolnego przewalutowania kredytów hipotecznych w obcych walutach. Obecnie prace zostały wstrzymane, a PKO czeka na efekt prac nad prezydenckim projektem ustawy. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w banku proponowane są inne rozwiązania:

  • zrezygnowano z pobierania opłaty za wydłużenie okresu spłaty,
  • umożliwiono klientom zamianę waluty kredytu/pożyczki z CHF na PLN po kursie średnim NBP bez prowizji.

Kredyt Agro Lider

Posiadający w swojej ofercie pożyczkę hipoteczną dedykowaną rolnikom BGŻ BNP Paribas postanowił zrezygnować z prowizji i przekonać do zaciągnięcia kredytu niską marżą. By skorzystać z oferty należy spełnić minimum trzy warunki, przedstawione przez kredytodawcę:

  • prowadzić gospodarstwo rolne przez minimum rok,
  • kredyt musi być spłacany w ratach miesięcznych lub kwartalnych,
  • nieruchomość musi mieć urządzoną księgę wieczystą, która nie będzie obciążona.

Czwarty gracz wśród banków hipotecznych

Jeszcze niedawno informowaliśmy o zwieńczonej sukcesem próbie otwarcia przez ING Bank Śląski banku hipotecznego. Teraz do tego grona che dołączyć również BZ WBK. Stosowne dokumenty mają wpłynąć w niedługim czasie do Komisji Nadzoru Finansowego.
W tym momencie warto zaznaczyć, że prezes ING Brunon Bartkiewicz postuluje, by wytężyć prace nad kredytami o stałym oprocentowaniu. Wskazuje, iż koniunktura w 2018 roku jest ku temu sprzyjająca. Gdy opinia publiczna zostanie przekonana do korzyści płynących z rozwiązania, a koszty takiego zobowiązania nie będą dużo wyższe od tradycyjnych kredytów hipotecznych, wtedy sektor zacznie rosnąć. Zaznacza, że potrzebna jest również zachęta od państwa. Np. zwolnienie z podatku bankowego takich kredytów o ok. 50 punktów bazowych pozwoli przedstawić oferty które będą się różnić od tych ze zmienną stopą o 20 pkt. bazowych.
Bez wątpienia prace nad tym rozwiązaniem są potrzebne, a większa różnorodność kredytów hipotecznych wpłynie na bezpieczeństwo sektora.

Spokojna jesień życia – renta dożywotnia

Wśród seniorów odwrócona hipoteka jest kontrowersyjnym tematem. Obarczona wieloma stereotypami nie przyjęła się w Polsce. Mimo, iż postała w tej sprawie ustawa, to żaden z banków nie ma podobnego rozwiązania w swojej ofercie.
Problem jednak jest i często wraca, podnoszony nawet przez samych seniorów, liczących na mechanizmy, które ochronią ich własność i pieniądze. Zagadnienie ma rozpatrzyć Komisja Polityki Senioralnej. Nad dożywotnią rentą prace mogą zacząć się już w czerwcu bieżącego roku.

Pekao zmienia opłaty

Mimo, iż nieznacznie podrożał WIBOR, to bank zdecydował się na zmiany w własnym cenniku dotyczącym kredytów hipotecznych. Do tej pory marża wynosiła 3,69%, obecnie sięga 3,84%. Prowizja w Pekao pozostała bez zmian – 2.49% w ofercie standardowej. W tzw. pakiecie marża spada do 1.75, a prowizja jest na poziomie 1.9%.

35 posiedzenie RPP

Zgodnie z przewidywaniami na kolejnym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych w lutym. W ocenie prezesa RPP Adama Glapińskiego nie powinniśmy odnotować wzrostu współczynnika w tym roku, a nawet na początku przyszłego. Obecny poziom ma sprzyjać rozwojowi gospodarki.

BIK odnotował kolejny wzrost w sektorze

Utrzymanie wysokiego tempa z grudnia(wzrost o ponad 33%) napędzanego MdMem oczywiście był niemożliwy, jednak w styczniu kredyty hipoteczne cieszyły się również dużym zainteresowaniem. Według danych Biura Informacji Kredytowej BIK Indeks wzrósł o 7,4% w porównaniu ze styczniem 2017.
Przedstawiamy szczegółowe informacje:

  • o kredyt hipoteczny wnioskowało 37,13 tysięcy osób w zestawieniu do 38,08 tysięcy w 2017, było to 2,5 procenta mniej.
  • średnia kwota kredytu hipotecznego wzrosła do 228,53 tys. złotych, czyli o 10,2% więcej niż w ubiegłym roku.

Nowości od ING

Czy dwie nowe oferty dotyczące kredytów hipotecznych można nazwać już ofensywą kredytową? Na pewno zarząd banku nie rzuca słów na wiatr, i już na początku roku stara się uatrakcyjnić swoją ofertę. Sprzedaż nowych kredytów detalicznych wzrosła o 15% w zestawieniu z 2016, w tym 17% w kredytach mieszkaniowych. Wolumen kredytów hipotecznych podniósł się o 17 procent do 27,3 mld złotych. ING Bank Śląski stawia sobie na cały 2018 rok jeszcze ambitniejsze cele. Osiągnął obecnie 9,4 procentowy udział w segmencie złotówkowych kredytów hipotecznych.

EKOkredyt hipoteczny

Oferta przeznaczona jest dla budujących dom zgodnie z normami NF15 i NF40. Umożliwia uzyskanie kredytu hipotecznego z zerową prowizją i marżą wynoszącą 1.75 p.p. Oferta będzie obowiązywać do 29.04.2018.

ING „zimowa wyprzedaż” kredytów hipotecznych

Promocja przewidziana jest do 21 marca bieżącego roku. Umożliwia zasięgnięcie kredytu mieszkaniowego z obniżoną o 100 złotych ratą przez cały okres umowy. RRSO przy zobowiązaniu wynoszącym 234 400 zł ma sięgać 4.30%.

mBank kończy promocję

Do końca miesiąca potencjalni klienci mBanku mogą skorzystać z promocji „kredyt z widokiem na przyszłość”. Zapewnia ona obniżenie marży zobowiązania. W reprezentatywnym przykładzie przedstawionym przez mBank wyniosła ona 2.1%.

Zamierzamy na bieżąco informować o postępach w pracach legislacyjnych w sprawie Frankowiczów i renty dożywotniej. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie pojawią się nowe, ciekawe promocje na kredyty mieszkaniowe. Zaglądając na nasz ranking kredytów hipotecznych zawsze będziecie Państwo poinformowani o najciekawszych ofertach. Już teraz zapraszamy na kolejne wydanie Hiponews#!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments