Hiponews #24 MdM i podkomisja

5 /5
(Ocen: 1)

Nagły powrót zimy nie zaskoczył naszej redakcji. Przedstawiamy kolejne wydanie #Hiponews wraz z najnowszymi doniesieniami z sektora kredytów hipotecznych. Mamy aktualizację ofert banków i wiele ciekawych informacji dotyczących tej dziedziny. Sprawdzimy również jak idą prace w sejmowej podkomisji, która zajmuje się kredytami walutowymi. Jest też ciekawa propozycja dla osób, które w ostatniej chwili nie skorzystały z dopłaty MdM, a miały wnioski w konkretnych bankach. Zapraszamy do lektury.

Pozytywna ocena ustawy prezydenckiej dot. Frankowiczów

9 lutego prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki podpisał stanowisko wyrażające poparcie dla projektu Prezydenta dot. kredytów walutowych przez rząd. W ramach przypomnienia, ustawa, zakłada:

  • udzielenie wsparcia, gdy koszt kredytu jest większy niż 50% dochodów gospodarstwa domowego,
  • zwiększenie maksymalnego wsparcie z 1500 do 2000 zł,
  • wydłużono czas udzielania wsparcia z 18 miesięcy do trzech la.

Dotąd taka pomoc miała przysługiwać, gdy koszt kredytu przekraczał 60% przychodów kredytobiorcy.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że do podkomisji włączono trzy kolejne osoby – Jerzego Gosiewskiego, Sylwestra Tułajewa i Tadeusza Cymańskiego. Nie ma obecnie przewodniczącego, stanowisko wiceprzewodniczącej piastuje Gabriela Masłowska.

„Stop Bankowemu Bezprawiu” apeluje by zmienić niektóre przepisy w dokumencie, nad którym trwają prace. Przede wszystkim chodzi o zapis uniemożliwiający bezprawne wypowiadanie umów. Dodatkowo SBB zależy na zabezpieczeniu terminu wypowiedzenia umowy do momentu rozpatrzenia odwołania.

Oferta dla tych, którym nie udało uzyskać dopłaty MdM

W tym roku program Mieszkanie dla Młodych pobił absolutny rekord, pieniądze rozeszły się w ekspresowym tempie. Przez to wiele osób nie skorzystało z oferty, mimo iż włożyło wiele pracy w przygotowania.

Dla tych, którzy mimo iż złożyli kompletne wnioski, a nie otrzymali dopłaty MdM stworzono specjalną, indywidualną ofertę. Przygotowana została przez PKO. Potencjalni Kredytobiorcy uzyskają dzięki temu preferencyjne warunki kredytowania. O jakich kwotach mowa? Nieoficjalnie wiadomo, dzięki wpisom samych zainteresowanych w internecie, że marża została obniżona 0,5 pp.

Podobnie postąpił inny bank – Pekao. Zainteresowani kredytem z dopłatą MdM otrzymali preferencyjne warunki – prowizja na poziomie 1%, a marża miała wynieść 1,8 pp. Niestety, mimo dobrych warunków o wkład własny zainteresowani kredytem hipotecznym muszą postarać się na własną rękę.

Pekao udzielił więcej zobowiązań

Rok 2017 był dla banku Pekao szczególnym okresem. Zmiana właściciela nastąpiła ponad 6 miesięcy temu. Nowymi, większościowymi udziałowcami zostali: PZU i PFR. W perspektywie całego roku poprawiono wyniki w zestawianiu z 2016. Obecnie Pekao ma 21% udział w rynku udzielonych nowych kredytów hipotecznych( lepiej 3,4pp). Mowa tutaj o sprzedaży kredytów mieszkaniowych większej o 33%, wyniosła dokładnie 9,14 mld złotych.

Raiffeisen Polbank z nową ofertą

Promocja będzie obowiązywać do 31.04.2018 roku. Dzięki niej klienci mogą obniżyć marżę do poziomu 1.69%. Oczywiście pod warunkiem, że:

  • wkład własny wyniesie 20% (poniżej tej wartości marża będzie odpowiednio wyższa),
  • kredytobiorca zdecyduje się dołożyć inny produkt bankowy: konto z kartą debetową, kartę kredytową, lub limit zadłużenia na koncie,
  • osiągnie przynajmniej 2 500 zł miesięcznie wpływów na rachunek w banku,
  • wybierze ubezpieczenie na życie i nieruchomości oferowane za pośrednictwem banku Raiffeisen.

Ważne: Prowizja może wynieść 0 złotych w przypadku, gdy kredytobiorca weźmie dodatkowe indywidualne ubezpieczenie na życie lub od utraty stałego źródła dochodów.

Za nami już drugi miesiąc 2018 roku. Zobaczymy już niedługo, jak rynek radzi sobie bez dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Czym bliżej wiosny, tym ruch w oddziałach banków się zwiększa. Sprawdzimy, jakimi nowymi promocjami poszczególne instytucje finansowe postanowią się wybić na tle innych.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments