Hiponews #25 stopy procentowe i oferty specjalne
Od początku roku banki stoją przed nowymi wyzwaniami, do których nie sposób było się przygotować. Pule dopłat z programu Mieszkanie dla Młodych wyznaczały okresy wzmożonej pracy, obecnie instytucje finansowe muszą przystosować się do nowych warunków. Zaczynają pojawiać się ciekawe oferty, sprzedaje się z każdym miesiącem więcej zobowiązań. Wystarczy przeczytać Hiponews#, by nie stracić nadarzającej się okazji.
Adam Glapiński o stopach procentowych
Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej zakłada, że stopy procentowe mogą najwcześniej wzrosnąć w 2019 roku. Jednocześnie zaznaczył, że obecny poziom może się utrzymać nawet do 2020 przez słabnącą koniunkturę rynku światowego. W konsekwencji może to zmienić ton rozmów i doprowadzić nawet do obniżenia współczynnika. Według środowisk opiniotwórczych decyzja może się zmienić przez:
- podniesienie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny,
- szybki wzrost płac,
- zwiększoną inflację.
W ostatnim przypadku różnica między założoną inflacją na poziomie 2,5% będzie tolerowana nawet, gdy zmieni się o jeden procent w każdą stronę.
Dla dotychczasowych kredytobiorców niskie stopy procentowe to dodatkowe oszczędności. Według wyliczeń w ciągu ostatnich pięciu lat, dzięki obniżeniu współczynnika spłacający kredyt odłożył 11 tysięcy złotych. Z drugiej strony, dla przyszłych kredytobiorców natomiast wiążą się z odpowiednio tańszymi zobowiązaniami.
Wypowiedź przewodniczącego zaowocowała obniżeniem WIBORu o jeden punkt, do 1.71. Co może przełożyć się na symboliczną obniżkę raty kredytu o złotówkę.
BIK – dane za luty 2018
Wskaźnik popytu na kredyty hipoteczne prezentowany przez Biuro Informacji Kredytowej jest ważnym elementem w ocenie trendów sektora. Dzięki niemu wiemy, że w lutym:
- każdego dnia roboczego instytucje finansowe przesłały zapytania o kredyt hipoteczny na kwotę wyższą o 13,4% niż w lutym 2017,
- wniosek złożyło 4,6% osób więcej niż rok wcześniej czyli 34,36 tys. osób w porównaniu do 32,84 w lutym 2017,
- średnia wysokość kredytu hipotecznego, na jaki składaliśmy wniosek w lutym 2018 r., wyniosła 243,29 tys. zł. czyli o 8,4% więcej niż rok wcześniej.
Co ciekawe, wyższe kredyty nie są spowodowane wyższymi kosztami kredytu, te raczej się nie zmieniają. Sam rynek nieruchomości również nie drożał szybko. W IV kwartale płaciliśmy średnio o 3% więcej za mkw idąc za danymi GUSu. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być dwie: decydujemy się na większe i lepiej wykończone mieszkania oraz brakuje na rynku mieszkań kompaktowych.
Koniec zimowej wyprzedaży w ING
Zgodnie z kalendarzem pierwszy dzień wiosny kończy zimową wyprzedaż w ING Banku Śląskim. Do 21 marca klienci mogli skorzystać z obniżonej o sto złotych raty obejmującej cały okres kredytowania.
UWAGA! wraz z 22 marca pojawiła się nowa oferta – “Mieszkaj bez kompromisów”. Promocja będzie obowiązywać do 13 maja i zwalnia kredytobiorcę z płacenia prowizji. Druga możliwość to obniżenie, tak jak w ofercie zimowej, raty przez cały okres kredytowania o 100 złotych miesięcznie.
Kredyt hipoteczny z niższym wkładem własnym wciąż dostępny w 2018
Komisja Nadzoru finansowego zostawiła otwartą furtkę dla osób, które nie mogą z różnych przyczyn uiścić 20% wkładu własnego. Połowa może zostać przekazana przez bank, jeżeli zostanie dodatkowo zabezpieczona – np. ubezpieczeniem. Takie zobowiązania mają obecnie średnio o 0.14 p.p wyższą marżę niż standardowe oferty z LTV na poziomie 80%. Obecnie zaciągnąć kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym można w bankach:
- Alior bank
- Bank Zachodni WBK
- Pekao
- Deutsche Bank
- mBank
- PKO BP
Promocje i nowości od BZ WBK
Od końcówki lutego można skorzystać ze specjalnej oferty wiosennej od BZ WBK. Do 31 maja przewidziane są dwa nowe rozwiązania z marżą na poziomie:
- 1,79 p.p. – dla LTV na poziomie 60 procent włącznie,
- 1,99 p.p. – dla LTV powyżej 60 procent do 80% włącznie.
Promocja zakłada, że zobowiązanie będzie wynosić 200 tys. złotych, a kredytobiorca posiada lub założy konto lub rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy w banku z minimalną wpłatą równą 2 tysiące zł.
Dopiero informowaliśmy Państwa o projekcie nowego banku hipotecznym otwaranego przez ING, a już WBK prezentuje ofertę ze stałym oprocentowaniem, która jest konkurencyjna dla tradycyjnych zobowiązań. Jest to jedna z niewielu takich możliwości na rynku kredytów hipotecznych. Dostępna jest z LTV 90% w PLN na okres maksymalnie 30 lat. Dodatkowo stałe oprocentowanie zaczyna się od 4,85%. Gdy upłynie pięć lat oprocentowanie obliczone będzie na podstawie WIBORu 3M oraz marży od 1,79 p. p., ustalanej z każdym klientem indywidualnie.
Na wiosnę chętniej patrzymy w przyszłość. Dłuższe dni, więcej energii, to wszystko pozytywnie wpływa na proces planowania. Dlatego częściej rozglądamy się za zakupem mieszkania czy domu. Też o tym myślisz? Wystarczy, że sięgniesz po nasz kalkulator zdolności kredytowej, by dowiedzieć się, na jaką nieruchomość możesz sobie pozwolić. Do zobaczenia przy następnym wydaniu Hiponews#!