Hiponews #27 koniec I kwartału, zmiany w sektorze

5 /5
(Ocen: 1)

Za nami pierwszy kwartał 2018 roku. Co możemy powiedzieć już teraz? Był to jeden z najlepszych początków roku od wielu lat. Uruchomiono sprzedaż kredytów na 12 mld. złotych. Rozpoczęto o 20% więcej budów niż przed rokiem. Sytuacji sprzyjają relatywnie niskie stopy procentowe, banki także nie podnoszą marży. Dużo kupuje się również za gotówkę. Jakie inne, ciekawe wydarzenia pojawiły się w sektorze kredytów hipotecznych pod koniec kwietnia? Zapraszamy do lektury!

BZ WBK sprzedał więcej

O ponad 22% w skali roku wrosły kredyty hipoteczne udzielone przez BZ WBK, osiągając wyniki uruchomionych zobowiązań na poziomie 1,6 mld. złotych. Mimo to zysk w sektorze spadł o 15 mln. zł. w stosunku do zeszłego roku ze względu na rosnące koszty dodatkowe. Cały portfel kredytów hipotetycznych banku BZ WBK wynosi 35 i pół miliarda zł. brutto.

Rada Nadzorcza będzie w maju obradowała nad zmianą nazwy banku, od września może nosić nazwę: Santander Bank Polska. Jest to zgodne z polityką prowadzoną przez centralę w Hiszpanii.

Raiffeisen Polbank zmienia właściciela

BGŻ BNP Paribas wraz z grupą BNP Paribas zawarły umowę przejęcia części Raiffeisen Polbanku za 3,25 mld. złotych. W ten sposób uzyskano:

  • segment detaliczny,
  • obsługę małych firm,
  • bankowość korporacyjną,
  • private banking.

Umowa nie dotyczy:

  • walutowych kredytów hipotecznych,
  • ekspozycji na farmy wiatrowe,
  • wybranych ekspozycji bankowości korporacyjnej.

Raiffeisen Polbank obsługiwał 816 tys klientów oraz zatrudniał 3900 pracowników.

Ważne To prawdopodobnie nie koniec zakupów grupy. BNP Paribas jest zainteresowany zakupem Commerzbanku, który z kolei jest właścicielem polskiego mBanku.

Listy zastawne banków hipotecznych

W ostatnim czasie dwa banki zdecydowały się na wystawienie listów zastawnych:

W taki sposób instytucje finansowe uzyskują długoterminowe, stabilne finansowanie.

Obecnie największym podmiotem jest PKO Bank Hipoteczny, z aktywami w 2017 roku równymi 16,9 mld zł., natomiast kredytów udzielił na 16 mld zł. mBanku Hipotecznym z drugim miejscem na rynku posiada: 12,2 mld zł i 10,8 mld zł. Trzecie miejsce – Pekao Bank Hipoteczny, osiągnął wynik 1,9 mld zł i 1,8 mld złotych udzielonych zobowiązań hipotecznych.

Bierzemy kredyty na własną rękę

Banki przychylnie patrzą na dodatkowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego przez żyranta. Jednak powoli rezygnujemy z tego rozwiązania, gdyż sami osiągamy wystarczającą zdolność kredytową. Wynika to również z dokładniejszej analityki po stronie banków, które są w stanie lepiej, niż kilka lat wcześniej ocenić ryzyko kredytowe. I tak w 2014 roku 572 tysięcy osób poręczyło 462 tys. różnych zobowiązań, gdzie w 2017 roku było to 2 309 tys. osób na 255 tys. kredytów. Około 16% to kredyty hipoteczne, których średnia kwota wynosiła ponad 122 tysięcy złotych.

PKO z nagrodą

Jak co roku serwis Bankier przyzna nagrody „Złotego Bankiera” najlepszym instytucjom finansowym w Polsce. W kategorii kredyt hipoteczny nagroda przypadła PKO Bankowi Polskiemu. Oferta „Własny Kąt Hipoteczny” na tle konkurencji wyróżniała się niskimi kosztami, nieskomplikowaną wcześniejszą spłatą i dostępnością.
Bank w ubiegłym roku udzielił kredytów hipotecznych na kwotę 13 mld złotych. W całej historii konkursu, laur w tej kategorii przypadł PKO aż siedem razy.

Czy frank będzie dalej spadał?

Według danych Frank Szwajcarski spadł poniżej 3,50 osiągając poziom 3,48 złotego. Zgodnie ze stanowiskiem Szwajcarskiego Banku Narodowego polityka ujemnych stóp procentowych jak i akcje osłabiające cenę franka będą nadal kontynuowane. Dlatego przedział 3,40 -3,50 zł za jednego CHF wydaje się do utrzymania w dłuższej perspektywie czasu. Dla osób spłacających kredyt hipoteczny w tej walucie to bardzo dobra wiadomość. Aktualnie frank jest minimalnie tańszy, jak przed “czarnym czwartkiem”.

W następnym wydaniu Hiponews# powinny pojawić się indywidualne podsumowania banków za pierwszy kwartał 2018 roku. Co ważne, dobra koniunktura powinna się jeszcze utrzymać, co przełoży się na lepsze prognozy na dalszą część roku.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments