Hiponews #28 oferty dla Frankowiczów, analizy, nowa oferta mBanku

5 /5
(Ocen: 2)

Coraz więcej banków publikuje swoje statystyki za I kwartał. Ciekawe informacje przedstawiają również analitycy BIKu. Publikujemy wiadomości bardzo ważne z perspektywy Frankowiczów. Nowe wydanie Hiponews# to także nowa promocja na rynku kredytów hipotecznych. Więcej znajdziecie Państwo w dalszej części artykułu, zapraszamy.

Kwiecień 2018 dobrym miesiącem według BIK

Jak co miesiąc Biuro Informacji Kredytowej opublikowało swoje statystyki, dotyczące zapytań o kredyt hipoteczny. BIK Indeks Popyt na Kredyty Mieszkaniowe świadczy o zmianach zachodzących w kwocie, na jaką średnio wnioskują potencjalni kredytobiorcy. W zestawieniu z kwietniem 2017 pytaliśmy o kredyty wyższe o 18,5%. To ponad pięć procent więcej niż miesiąc wcześniej. Dodatkowo wiemy, że:

 • 38,28 tysiąca osób wnioskowało o kredyt hipoteczny, czyli prawie 14 procent więcej niż rok wcześniej – 33,63 tys.
 • najpopularniejsze przedziały wiekowe wśród wnioskodawców to: od 25 do 34 lat (47%) i 35 – 44 lat (30%)

Niski kurs Franka można wykorzystać?

Spadek kursu na obecny poziom jeszcze nie zachęca do przewalutowania kredytu hipotecznego. Spora część kredytobiorców jednak wyraża chęć wcześniejszej spłaty zobowiązania. Czy to jest proste? Okazuje się, że nie do końca. Część banków ma pewne obostrzenia, dlatego należy zaznaczyć, że:

 • Getin Noble Bank proponuje dwa rozwiązania: odpowiednie zmniejszenie rat kapitało – odsetkowych, co wiąże się ze zmianą harmonogramu spłaty i wymaga dodatkowej opłaty – 100 złotych, lub skrócenie okresu kredytowania, co w konsekwencji sprowadza się do sporządzenia aneksu, za który zapłacimy 200 zł.
 • Bank BPH w sytuacji, gdy kredytobiorca chce skrócić okres kredytowania będzie zobowiązany do zapłacenia 37 CHF, natomiast, jeżeli potrzebny będzie aneks, to musimy się liczyć z 57 CHF dodatkowych kosztów.
 • PKO BP pobiera dodatkowe 0,5% zadłużenia w sytuacji, gdy kredytobiorca będzie wnioskował o zmianę harmonogramu spłaty.

Lista banków, które nie pobierają opłat za nadpłatę kredytu hipotecznego we Frankach:

 • mBank
 • DnB Bank
 • Deutshe Bank
 • Millennium Bank dodatkowo za wcześniejszą spłatę części kredytu oferuje bonus w postaci obniżenia marży o 0,15 pkt%.

Problem dotyka 860 tysięcy osób.

Dzień Wolności Hipotecznej

W tym roku przypadł 8 maja. 128 dni zajęło nam średnio zarabianie na kredyt hipotetyczny, to 10 dni mniej niż w 2017. Od tego dnia kredytobiorcy pracują już na własne potrzeby. Jest to data symboliczna, niemniej ważna dla wszystkich, którzy spłacają zobowiązanie. Jeszcze sześć lat temu ten czas był dłuższy o 51 dni. Spłacamy 2,14 miliona kredytów hipotecznych, których średnia rata kształtuje się na poziomie 1100 złotych.

I kwartał 2018 – wyniki banków

Millennium – bank sprzedał kredytów mieszkaniowych na kwotę 748 mln. zł. w I kwartale 2018 roku, wobec 756 mln zł w IV i 725 mln zł w III kwartale 2017 roku. Bank liczy na utrzymanie trendu w kolejnych miesiącach, gdyż wzrost rok do roku wyniósł aż 75%.
ING Bank Śląski kredytów hipotecznych w I kwartale 2018 roku sprzedał na sumę 2,2 mld. zł, co stanowi wzrost o prawie 70% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W efekcie udział w rynku tej instytucji finansowej wyniósł ponad 17%. Reasumując, w ujęciu rok do roku, cały portfel kredytów mieszkaniowych wzrósł o 20% do 28,9 miliarda złotych.

mBank – w całym I kwartale 2018 kredytobiorcy zaciągnęli w banku kredyty mieszkaniowe na kwotę 760 milionów złotych. Oznacza to wzrost o 23 procent w stosunku do 2017 roku. W zestawieniu z IV kwartałem 2017 wynik robi robi większe wrażenie – wartość nowych zobowiązań była wyższa o 37 procent.

Pekao udzielił kredytów hipotecznych za 2,8 miliarda złotych w pierwszym kwartale, czyli o prawie czternaście procent więcej niż w analogicznym okresie w 2017. Bank może się pochwalić 22% udziałem w rynku.

mBank zmienia promocję

Zaraz po długim weekendzie mBank zakończył promocję „Twój kredyt na twoje potrzeby”. Obecnie obowiązuje inna – „Kredyt Dobrze Dobrany”. Potencjalni kredytobiorcy mogą liczyć na:

 • konkurencyjne ubezpieczanie spłaty na życie z preferencyjną składką,
 • promocyjną marżę kredytu,
 • darmowe eKonto z taryfą standard.

Na koniec warto znaczyć pewien trend. Według przeprowadzonych badań wciąż darzymy banki dużym zaufaniem. Dodatkowo, lepiej oceniamy ich pracę niż w zeszłym roku. Co więcej, 3/4 z nas jest pewnych bezpieczeństwa środków zdeponowanych w instytucjach finansowych. Wszystko to składa się na działanie sektora kredytów hipotecznych. Nie mamy obaw, by zwrócić się do banku po dodatkowe pieniądze na zakup nieruchomości. Dobre nastawienie, niskie stopy procentowe i koszty kredytu mogą skutkować kolejnym rekordowym rokiem dla kredytów mieszkaniowych.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments