Hiponews#10 majowe promocje, nowy bank hipoteczny, zamknięty kwartał

5 /5
(Ocen: 1)

Przeanalizowaliśmy specjalnie dla Was nowe oferty kredytów hipotecznych. Sprawdzamy, jak cała branża przetrwała pierwszy kwartał roku, czy nie zapomniano o Frankowiczach. Dodatkowo przyglądamy się nowemu bankowi hipotecznemu i rynkowi najmu w Polsce. Zapraszamy do lektury i wyrażania własnej opinii w komentarzach!

Promocja – prowizja 0% Millenium Bank

Bank nie zrezygnował z popularnego rozwiązania. Oferta została wprowadzona na stałe i obejmuje:

  • kredyty hipoteczne,
  • kredyty konsolidacyjne,
  • kredyty hipoteczne z dopłatą MdM,
  • pożyczki hipoteczne.

Nie ma dodatkowych obostrzeń, dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych.
Oprócz tego, oferta Millenium Bank przewiduje, promocje w której dzięki innym usługom, możemy:

  • obniżyć marżę o 0,3 p.p., jeżeli jesteśmy właścicielami konta i karty debetowej. Zakładając, że wykonamy kartą bezgotówkowe płatności na kwotę minimum 500 zł w ciągu miesiąca.
  • Marża spadnie o 0,5 p.p., gdy oprócz wcześniej wymienionych warunków dodamy co miesiąc wpływający dochód.

Na uwagę zasługuję jeszcze inna informacja. Bank Millenium postanowił zlikwidować prowizję za wcześniejszą spłatę zobowiązania przez cały okres trwania umowy. Zarząd instytucji stawia na dostępność kredytów hipotecznych i przejrzystość umów. Dlatego nie dziwi świetny wynik w pierwszym kwartale – sprzedano nowych kredytów hipotecznych na sumę 427 milionów złotych, co w zestawieniu z zeszłym rokiem daje o 86% lepszy wynik.

Raiffeisen Polbank z nową ofertą

Od początku maja obowiązuje nowa promocja banku Raiffeisen Polbank. Potencjalni kredytobiorcy mogą liczyć na obniżenie marży do poziomu 1,89 p. p. gdy spełnią dwa warunki. Po pierwsze muszą wnieść dwudziestoprocentowy wkład własny. Po drugie wpłaty na konto muszą wynosić przynajmniej 2500 zł. Ewentualnie osoba zainteresowana musi wyrazić chęć pozyskania karty kredytowej.

Hipoteki rosną wolniej

Przez ostatnie dwa lata, w 2015 -2016 roku, wartość kredytów hipotecznych podnosiła się średnio o 6,6%. W pierwszym kwartale obserwujemy spadek tendencji i wzrost o 3,6 procent. Biorąc pod uwagę prognozy z początku roku, wynik jest pozytywnym zaskoczeniem. Zestawienia analityków były bardziej zachowawcze.

Jedynie kwiecień ma szansę dorównać ubiegłorocznym trendom. W tym miesiącu składaliśmy zapytania o 6,5% wyższe kredyty hipoteczne, niż w roku ubiegłym. Tak wynika z danych opracowanych przez Biuro Informacji Kredytowej, uzyskanych na podstawie zapytań przesyłanych przez SKOKi i banki.
Co nie znaczy, że spadł popyt na same kredyty. W pierwszym kwartale przyznano 55,4 tys. kredytów mieszkaniowych na sumę 11,9 mld zł (wzrost 20%, kwartał do kwartału). Zestawiając z zeszłym rokiem, jest to o 15% więcej zaciągniętych zobowiązań.

Zyski z wynajmu

Przy obecnym poziomie inflacji poszukujemy bardziej lukratywnych sposobów inwestowania. Od lokaty bankowej korzystniejszą formą wciąż jest wynajem mieszkania, w tym połączony z kredytem hipotecznym. Pieniądze na koncie przynoszą zysk na poziomie ok 1,7%(obecnie nawet 1,2%!), natomiast dochód płynący z wynajmu może sięgnąć sześciu procent. Ceny najmu w przeciągu ostatnich 4 lat wzrosły średnio o 7%.

Jakie są perspektywy? Wciąż pula mieszkań dostępnych na rynku jest niewystarczająca, a chętnych nie brakuje. Dodatkowo koniunkturę napędzają obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski za pracą.
W Krakowie, Trójmieście, Poznaniu i Wrocławiu za dwupokojowe mieszkanie zapłacimy do 1,5 tysiąca złotych. Wśród dużych miast, jedynie w Łodzi będzie to trochę mniej, 1100 -1200 zł. Rekordzistą od lat jest stolica, w Warszawie za takie mieszkanie płaci się wynajmującemu około 2,2 tys. złotych.

ING Bank Śląski utworzy ING Bank Hipoteczny?

Pierwszym krokiem, do uzyskania długoterminowego finansowania jest emisja listów zastawnych. Taką możliwość mają w Polsce jedynie banki hipoteczne. Co w konsekwencji umożliwia wprowadzenie konkurencyjnej oferty kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem. ING Bank Śląski przedłożył KNF – Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o utworzenie ING Banku Hipotecznego. Procedura może pochłonąć 50 milionów złotych i trwać do dwóch lat, chociaż w tym wypadku stawia się na połowę przyszłego roku.

Bank ma obecnie trzeci, co do wielkości portfel kredytów złotówkowych, a w samym 2016 zwiększył jego pule o 18%.

Pekao – I kwartał w hipotekach na plus

Bank udzielił wszystkich kredytów na ogólną sumę 4,4 mln złotych, co stano wzrost o prawie 60%, patrząc na wyniki z perspektywy roku. W tym kredytów hipotecznych przyznano o 10,4% więcej niż w 2016, na ogólną sumę 2,5 miliarda złotych. Daje to Pekao S.A. Prawie dwudziestoprocentowy udział w rynku. Co ciekawe, aż 40% wszystkich kredytów udzielonych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych pochodziło właśnie z tej instytucji.
Przykładowa symulacja zobowiązania w Pekao, wygenerowana przez ranking kredytów MdM:

Obecnie bank ma otwartych 336,7 tys. rachunków obsługujących kredyty hipoteczne.

W międzyczasie, na początku maja Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na zakup 32,8% akcji Pekao przez PZU i PFR po 123 zł za sztukę.

Nowy i stary pomysł rozwiązania problemu Frankowiczów

Trwają negocjacje ze specjalistami dotyczące pomysłu grupy roboczej związanej z Komitetem Stabilności Finansowej. Pomysł ma wciągnąć w rozwiązanie problemu kredytów walutowych same banki. Miałyby przedstawić kredytobiorcom na tyle ciekawe możliwości, by z własnej woli osoby zainteresowane skorzystały z rozwiązania. W przeciwnym razie instytucje finansowe czekałaby kara.

Drugi pomysł przypisuje się wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Zakłada on zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Udzielane pożyczki miałyby być bezzwrotne, gdy osoba obciążona zobowiązaniem nie miałaby możliwości spłaty.

Padł rekord, najdroższa działka na świecie

Grunt został zakupiony w Hong Kongu przez najbogatszego obywatela tego miasta – Lee Shau-kee, którego majątek sięga 26 mld dolarów. Cena metra kwadratowego działki, na którym obecnie stoi piętrowy parking sięgnęła miliona $. Za całość – 2,88 hektara zapłacono 3 miliardy dolarów.

Czy tradycja zostanie przełamana i banki przygotują specjalne oferty na lato? Wciąż pojawiają się sygnały, że porządkowane są sprawy związane z lawiną wniosków, które przygotowane zostały na MdM – Mieszkanie dla Młodych. Banki związane z programem miały dużo pracy przy obu pulach i już pewnie myślą o kolejnej. Czekamy również na kompleksowe rozwiązanie napiętej sytuacji związanej z Frankowiczami.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments