Hiponews#11 Posiedzenie RPP, nowe pomysły w PKO i Alior Banku

3 /5
(Ocen: 1)

W tym artykule: sprawdzamy, jaką decyzję w sprawie stóp procentowych przyniosło nowe posiedzenie RPP. Dodatkowo przyjrzymy się pomysłom w PKO i Alior Banku. Analizie poddajemy sytuację w mBanku i Getin Noble Bank. Końcówka maja to także święto dla wszystkich, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny, ale o tym już pod koniec zestawiania. Zapraszamy do lektury!

Dla kogo przewalutowanie w PKO?

Na przełomie kwartałów PKO BP poda zasady, na jakich będą mogły zostać przewalutowane kredyty frankowe dla wybranej grupy klientów. Jakie dodatkowe warunki będzie trzeba spełnić? Po pierwsze udział raty w dochodach będzie musiał być wyższy niż 65%. W posiadaniu osoby zainteresowanej może być tylko jeden dom lub mieszkanie, a rata po przewalutowaniu nie może być wyższa, jak przed przewalutowaniem. Trwają konsultacje z klientami.
Może to kosztować bank od 260 do nawet 600 mln złotych. Gdyby konkurencja pojęła podobne działania, w sumie koszty sięgnęłyby 1,3 mld. złotych rocznie.

Stopy procentowe bez zmian

Referencyjna stopa procentowa została utrzymana przez Radę Polityki Pieniężnej na poziomie 1,5%. Możliwa podwyżka jest prawdopodobna dopiero w 2018. Wskaźnik nie uległ zmianie od marca 2015 roku. Dzięki obniżce, kredytobiorcy oszczędzili od tego czasu średnio ok. 9 tys. złotych.

Podział majątku a kredyt hipoteczny

Według orzeczenia Sądu Najwyższego – Sygn. akt I CSK 54/16 rozwód nie ma wpływu na tryb spłaty zobowiązania. Byli małżonkowie nadal razem są dłużnikami. Dlatego wyliczając majątek, brana pod uwagę będzie wartość rynkowa nieruchomości, bez jej zaniżania o przyszłe koszty kredytu. Więcej o tym piszemy tutaj: rozwód a kredyt hipoteczny.

Bank Zachodni WBK będzie inwestował w ekologię

Wyemitowane przez BZ WBK zielone obligacje zostały w 100% wykupione przez agendę Banku Światowego. W sumie uzyskano 575 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone np. na kredytowanie budownictwa wykorzystującego Odnawialne Źródła Energi.
Według prezesa banku, Michała Gajewskiego w banku BZ WBK analizuje się możliwość utworzenia banku hipotecznego.

mBank – I kwartał

Po zamknięciu pierwszego kwartału cały portfel kredytów hipotecznych w mBanku stracił 611,9 mln zł, co stanowiło spadek o 1,2 procent. W końcowym rozliczeniu zamknął się na poziomie 48 338 milionów zł. Odnotowano zmniejszenie hipotek o 3,3%, względem czwartego kwartału. Pomimo lepszej sprzedaży, przyczynił się do tego wzrost wartości złotówki. Ogólnie udzielono kredytów hipotecznych na 798,1 mln zł.

Getin Noble Bank ma kłopoty?

W pierwszym kwartale 2017 roku Getin Noble Bank zanotował prawie 100 milionów straty netto. Instytucja stawia na długoterminową restrukturyzacje, a nie jednorazowe polepszenie sytuacji. Głównym problemem instytucji są kredyty hipoteczne. Odpisy w tym segmencie sięgnęły 96 mln. złotych, czyli dwa razy więcej niż rok temu. 4/5 z nich to zobowiązanie zaciągnięte jeszcze przed 2010. Bank przyznaje, że problemem nie jest o tyle waluta, o ile poziom zabezpieczenia. Skupiano się na zabezpieczeniu nieruchomości, mniejszą uwagę przykładając do dochodów kredytobiorców

Deklaracja Alior banku

Prezes Alior Banku Wojciech Sobieraj przedstawił pomysł na strategię rozwoju. Plan zakłada zwiększenie dochodów ze sprzedaży detalicznej i obsługi firm. Priorytetem nie będą pożyczki gotówkowe, które mimo, iż przynoszą zyski, są mocno uzależnione od koniunktury. Kredyty hipoteczne w Alior Banku nie mają przekroczyć 20% całego portfela. Przez te działania ma powstać instytucja efektywna, zdolna lokować środki również w nowoczesne technologie.

Marża w górę, oprocentowanie niskie

Takie zestawienie wciąż utrzymuje koszty kredytu hipotecznego na niskim poziomie. Należy jednak odnotować, że marża jest obecnie najwyższa od 2009 roku. W przypadku wzrostu stóp procentowych bilans może być zagrożony. Obecnie średnia marża wynosi:

  • dla kredytu hipotecznego o najniższym możliwym LTV 90% – 2.38%.
  • przy wysokim wkładzie własnym, na poziomie 25% – 3.18</li

Dwa banki podnoszą marże

Nowy kwartał przyniósł niestety podwyżki. Obecnie w Millenium Bank marża przy wkładzie własnym dwadzieścia procent wynosi 2,30%, natomiast w BZ WBK waha się w przedziale od 1,99 do 2,59%.
Warto pamiętać, że gdy koszty będą spadać, kredytobiorca może spróbować negocjować warunki w sowim banku lub przenieść zobowiązanie do konkurencji.

Słabe wyniki hipotek ze stałym oprocentowaniem

Przez cały 2016 rok zaciągnęliśmy jedynie 4239 takich zobowiązań. Z jednej strony taki kredyt hipoteczny jest mało rozpropagowany, przez co nie zaistniał jeszcze w świadomości kredytobiorców. Z drugiej, obecnie kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem za sprawą niskich stóp procentowych są tańsze. Dużo może się zmienić wraz z ich podwyżką i zwiększeniem udziału w sektorze banków hipotecznych.

Koniec pracy na kredyt

22 maja według statystyk kończy się okres, w którym zarabiamy na kredyt hipoteczny w danym roku. Równo 142 dni statystycznie zajęło nam odłożenie środków na zobowiązanie. Pocieszające jest to, że wynik jest najniższy od dziewięciu lat i o 3 dni krótszy niż rok wcześniej. Nasze dochody wzrosły o 3,7%, z drugiej strony raty kredytów podniosły się o 1,4 proc.

Poruszony temat frankowiczów dotyczy osób, które mogą nie poradzić sobie ze spłatą kredytu w najbliżej przyszłości. Co zresztą? Wciąż trwają przepychanki w komisji, gdzie ścierają się wciąż trzy pomysły, prezydencki, PO i KUKIZ’15. Apetyty banków po stosunkowo udanym pierwszym kwartale mogą się zwiększyć. Czy podjęte zostaną działania, aby ożywić tradycyjny spadek sprzedaży podczas wakacji? My poinformujemy o tym pierwsi!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments