Hiponews#12 koniec kilku promocji, powrót MdM

5 /5
(Ocen: 1)

Wakacje nie będą spokojne na rynku kredytów hipotecznych. O tradycyjnym zastoju związanym z urlopami banki mogą zapomnieć. W sierpniu wraca niespodziewanie MdM, który powinien pobudzić relatywnie spokojny okres. Wraz z końcem czerwca kończy się również kilka ofert promocyjnych na kredyt hipoteczny, czy zostaną przedłużone? Poruszymy również temat banków hipotecznych i Frankowiczów. Zapraszamy do lektury!

ING Bank Śląski – promocja na kredyt hipoteczny

Promocja na kredyt hipoteczny – „Mieszkaj bez kompromisów” została przedłużona do 20 lipca. Z oferty mogą skorzystać osoby do 35 roku życia. Korzystniejsze warunki otrzymają klienci, którzy mają konto w ING Bank Śląski z regularnymi wpłatami, dodatkowo muszą zdecydować się na ubezpieczanie na życie.

mBank Hipoteczny

Wciąż pod znakiem zapytania stoi przedłużenie promocji na kredyt hipoteczny w mBank Hipoteczny. Promocja, która trwa od kwietnia – „Kredyt z Plusem” zakłada obniżenie marży przez wszystkie lata spłacania zobowiązania. Warunkiem jest ubezpieczenie na życie i konto w banku.

Koniec promocji Raiffeisen Polbank

Oferta umożliwiajała wzięcie kredytu hipotecznego z 0% prowizją i marżą na poziomie 1.89%. Warunkiem ubezpieczenie na życie lub od utraty pracy.
Dodatkowo Raiffeisen Polbank prowadzi liberalną politykę przyznawania kredytów hipotecznych. Jeżeli promocja zostanie przedłużona poinformujemy o tym pierwsi.

PKO – konwersja kredytów CHF

Bank PKO zakończył pracę nad umożliwieniem przewalutowania kredytu hipotecznego osobom, które zaciągnęły go we frankach szwajcarskich. Rozwiązanie dotyczy kredytobiorców, których stosunek raty kredytu do zarobków jeż wyższy niż 65 procent. Aby tak się stało, Ministerstwo Finansów rozporządzeniem powinno zezwolić bankowi na wpisanie rozliczenia w koszty, a kredytobiorców, w tym przypadku zwolnić z podatku dochodowego.

PKO Bank Hipoteczny

Nowa emisja listów zastawnych z oprocentowaniem 2,69% i terminem zapadalności na 10.09.2021 skierowana została do klientów instytucjonalnych. Wartość listów to 265 milionów złotych. Środki są potrzebne do prowadzenia aktywnej polityki kredytowej.

Pozew zbiorowy BZ WBK

Prawie 600 osób zdecydowało się na pozew zbiorowy przeciw Bank Zachodni WBK. Są to kredytobiorcy, którzy podpisali umowę jeszcze z przejętym Kredyt Bankiem. Sprawa dotyczy kredytów frankowych i stosowania klauzul zakazanych. Mają wsparcie warszawskiego Rzecznika Konsumentów. Pozew opiewa na 32,3 miliona złotych.

Nowy bank hipoteczny?

Inwestycja w podobne rozwiązanie, nie dość, że czasochłonna, to wymaga sporej (ok 50 mln. zł.) inwestycji. Dlatego nie dziwi fakt, że działania w tym zakresie prowadzą tylko najwięksi gracze. Sytuacja może się odmienić, gdyż mniejsze banki postanowiły połączyć siły. Rozmowy się zaczęły, co najważniejsze, nie widać formalnych przeszkód, by projekt sfinalizować. Realizacji mogliby się podjąć:

  • Getin Noble Bank
  • Credit Agricole
  • Alior Bank
  • Eurobank
  • Raiffeisen Polbank
  • Miellenium Bank
  • BGŻ BNP Paribas

ING Bank Śląski już złożył wniosek, a BZ WBK poważnie zastanawia się nad otworzeniem własnego banku hipotecznego.

Nowe środki MdM 2017 – sierpień

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi zakłada uruchomienie nowych środków w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Pieniądze niewykorzystane przez osoby, które z różnych przyczyn wycofały się z MdM i część pięcioprocentowej puli przeznaczonej na bonus po urodzeniu się trzeciego lub kolejnego dziecka w innym przypadku by przepadły. 70 milionów złotych wystarczy na prawie 3 tysiące dopłat jeszcze w 2017 roku. Natomiast na 2018 przewidziano niecałe 40 mln. zł. więcej.
Należy pamiętać, że w styczniu, w ciągu pierwszych dwóch dni rozdysponowano ponad 120 mln. zł. dopłat. Wszystko przez to, że banki same podjęły się składania wniosków za beneficjentów już pierwszego dnia od otwarcia puli. Dlatego należy o Mieszkaniu dla Młodych pomyśleć wcześniej.

Niskie stopy procentowe w 2019?

Ekonomiści zaczynają wierzyć w zapewnienia Rady Polityki Pieniężnej dotyczące stóp procentowych. Oprócz coraz częściej pojawiających się zapewnień, że w 2018 nie powinny wzrosnąć, znalazły się kolejne. Członek RPP, Kamil Zubelewicz twierdzi, że mogą pozostać niezachwiane nawet do czwartego kwartału 2019 roku.

Kredyty – czerwiec 2017, podsumowane

Najlepszą ofertę, związaną z promocją – prowizja 0% i obniżoną marżą na kredyt o LTV 90% przedstawił Millenium. Za nim uplasował się PKO i bank Pekao.
Z wyższym 20% wkładem własnym liderem był BPS, za nim uplasował się bank PKO, Citi Handlowy i Bank Pocztowy.

Wakacje zapowiadają się ciekawie. Oprócz promocji, które mogą się pojawić w bankach które nie proponują kredytu MdM, to wśród 14, które mają go w ofercie będzie duża rywalizacja. Oczywiście, zyskają na tym kredytobiorcy – beneficjenci. Sprawa kredytów frakowych poruszona w bieżącym #Hiponews to dopiero początek, oczekiwania osób zainteresowanych są dużo większe. Nowe zestawienie już za dwa tygodnie!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments