Hiponews13# Projekt ustawy dot. Frankowiczów, MdM coraz bliżej

4 /5
(Ocen: 1)

W lipcu wiele osób zaplanowało sobie urlop. Częściej nasze myśli skupione są wokół odpoczynku i plaży, niż na kredycie hipotecznym. Stąd też nie pojawiają się nowe promocje, a cały sektor przygotowuje się powoli na dodatkową pulę z programu Mieszkanie dla Młodych. W kolejnej odsłonie #Hiponews podsumujemy czerwiec, sprawdzimy koszty kredytu w lipcu.

Czerwiec – większy popyt na kredyty

Według danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w czerwcu złożyliśmy o 20% więcej wniosków o kredyt hipoteczny niż w zeszłym roku. Uśredniona kwota zobowiązania wyniosła 232,5 tysiąca złotych, czyli o 10% więcej niż w czerwcu 2016 roku. Informacja uwzględnia banki i SKOKi.

UOKiK przygląda się trzem bankom

Sprawa dotyczy kredytów i pożyczek hipotecznych w walutach obcych. Nieprecyzyjne klauzule w umowach dotyczą banków i określania kursu:

  • Raiffeisen Bank Polska, opiera własny przelicznik kredytu o „kursy średnie międzybankowe” i serwis Reuters,
  • Deutsche Bank – średni kurs z rynku walutowego,
  • Getin Noble Bank – serwis Reuters.

Wszystko za sprawą czujnych klientów, którzy zgłosili swoje wątpliwości. Wymierzona kara może wynieść nawet 10 procent obrotu banku, a także istnieje możliwość zobligowania instytucji do naprawienia już wyrządzonych szkód.

Wyścig po Deutsche Bank

Z trójki zainteresowanych, obok BZ WBK i Millenium Banku to właśnie mBank wydaje się zdobywać prowadzenie. Niemiecki bank w Polsce prawdopodobnie zostanie podzielony. W rękach Deutsche Banku zostaną klienci komercyjni i kredyty walutowe o wartości ok. 13 miliardów złotych. Pozostała część trafiłaby do portfela kupującego, w tym również kredyty hipoteczne. Aktywa banku w całości szacowane są na 39 mld. zł, bank w całym 2016 wypracował 100 mln. zysku netto.
Połączenie pozwoli uniknąć części kosztów stałych, jak centrala czy część oddziałów, dzięki czemu profity powinny zostać zwiększone.

Wyższa zdolność kredytowa Polaków

Porównując dane z ubiegłego roku, z tymi, które zostały opublikowane na lipiec, modelowa rodzina może liczyć na wyższy kredyt hipoteczny. Wyliczenia dają dwójce dorosłych osób z zarobkami na poziomie średniej krajowej o 73 tys. złotych więcej, niż w 2016 roku. Dokładnie 481 tysięcy zł. może wynieść zobowiązanie dla rodziny 2 + 1 z dochodem netto równym 5772,06. Praktycznie z przedstawionym wynikiem pokrywa się oferta PKO. Zdecydowanie więcej pożyczyć może ING Bank Śląski – ponad 640 tysięcy i City Handlowy – 614. Ponad pół miliona oferuje BOŚ Bank i Euro Bank. Z drugiej strony, na najmniejszą kwotę możemy liczy w Banku Pocztowym – 380 tys. złotych. Prowadzi on najbardziej zachowawczą politykę kredytową.

Wzrost średniej marży

W porównaniu z danymi z marca średnia, marża kredytów hipotecznych w Polsce wzrosła o 0.12 do poziomu 2,12. Zestawienie szczegółowe:

  • wysoki wkład własny, na poziomie 25% – 0,12 p.p. z 2,05% do 2,17 procenta
  • niski, 10% wkład własny – z 2,18% do 2,38 o 0,2 p.p.

Przyczyn upatruje się w nadchodzącej ustawie, która prawdopodobnie wygeneruje dodatkowe koszty dla banków. Wejdzie w życie już 22 lipca.

Zmiana limitów MdM III kwartał 2017

Raz na kwartał BGK publikuje maksymalną cenę za metr kwadratowy w poszczególnych województwach. Informacja tym bardziej ważna, ponieważ w sierpniu uruchomiona zostanie nowa, dodatkowa pula środków. Wzrost odnotowaliśmy w Pomorskim i Opolskim.
Zapraszamy również do sprawdzenia ofert kredytów z programu Mieszkanie dla Młodych, nasz ranking kredytów MdM pozwoli podjąć słuszną decyzję.

Prezydencka ustawa dotycząca kredytów frankowych jeszcze w lipcu?

Stanowisko Kancelarii Prezydenta jest jasne, rozróżnia zwrot spreadów i przewalutowanie. To pierwsze jest uważane za zwrot pieniędzy, które bankom się nie należały. Dodatkowo miałby powstać subfundusz przy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, finansujący restrukturyzację kredytów walutowych. Dziś zasoby funduszu pomagają osobą, które mają problem ze spłatą kredytu hipotecznego. Koszty miałby ponieść banki.
Ustawa też ma w większym stopniu mobilizować instytucje finansowe do podjęcia próby przewalutowania przez porozumienie z Frankowiczami.

Spokojny okres wakacyjny urozmaicą w przyszłym wydaniu #Hiponews podsumowania II kwartału, które już zapowiadają najwięksi gracze. Większy ruch w oddziałach banków odnotujemy również przez program Mieszkanie dla Młodych. Nasz cykl to zawsze dokładne, sprawdzone źródło informacji ze świata kredytów hipotecznych.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments