Hiponews#14 podsumowania – II kwartał, pierwsze półrocze

4 /5
(Ocen: 1)

Dzięki dodatkowym środkom z programu Mieszkanie dla Młodych wakacje nie były spokojnym okresem w sektorze kredytów hipotecznych. Równocześnie to czas publikacji raportów kwartalnych, które mile zaskoczyły inwestorów. Bankowcy mimo ostrożnych planów z początku roku, mogą się pochwalić ciekawymi wynikami.

mBank – zmiana oferty

Do tej pory kredyty hipoteczne były udzielane przez mBank Hipoteczny. Z dniem 21 lipca 2017 roku oferta powraca do usług oferowanych przez mBank. Mowa tu o kredytach udzielanych na tradycyjne przy hipotekach rozwiązania – zakup domu lub mieszkania, budowę nieruchomości, bądź remont. Zobowiązania będą udzielane w PLN.
W pierwszej połowie 2017 kredytów hipotecznych sprzedano o 22,3% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, czyli prawie 1,8 miliarada złotych. Cały portfel zmniejszył się o mniej niż 4% procent przez spadek kursu franka i konsekwencję kredytobiorców w spłacaniu zobowiązań.

Pekao gorzej, ale lepiej?

Mimo, iż wynik banku Pekao w II kwartale 2017 roku był gorszy, niż rok wcześniej to inwestorzy nie mają pretensji. Wypracowany zysk był większy niż planowano i gdyby nie jednorazowa sprzedaż akcji rok wcześniej (Visa), to dochód byłby o około 15% lepszy niż w 2016.
Szczególnie zarząd banku Pekao podkreśla sukces w sektorze kredytów hipotecznych. W sumie zobowiązań udzielono 4,8 mld zł. w całym pierwszym półroczu, co daje 52% więcej niż w 2016. Cały portfel kredytów hipotecznych w PLN wzrósł o prawie 12%. dzięki czemu bank dysponuje 18% całego rynku. Bez wątpienia jest to rekord, akcje Pekao rosną.

Millennium z bagażem kredytów walutowych

W drugim kwartale 2017 roku klienci indywidualni posiadali kredyty w banku Millennium na 32 491 miliony PLN, co stanowiło gorszy wynik o 2,7% w zestawieniu z 2016. Wszystko za sprawą spadku wartości udzielanych kredytów hipotecznych w walutach obcych – około 11 procent. Z drugiej strony zobowiązania zaciągane w złotówkach wzrosły o ponad 8%. Bezpośrednią przyczyną był wzrost wskaźnika nowych kredytów hipotecznych w pierwszym i drugim kwartale 2017 roku. Wynik robi wrażenie – 119 procent więcej w porównaniu z 2016, czyli 1 055 milionów zł. Tylko w drugim kwartale sprzedano kredytów hipotecznych za 628 mln zł. To jest owoc prowadzonej przez bank Millennium polityki, instytucja utrzymała prowizję na poziomie 0%, co przyciąga nowych klientów.

Koniec LIBORu?

Prawdopodobnym jest, że w 2021 przestanie funkcjonować LIBOR – czyli referencyjna wysokość oprocentowania depozytów i kredytów na rynku międzybankowym w Londynie. Wszystko przez Brytyjski nadzór finansowy.

Sprawa dotyczy wszystkich, którzy zaciągnęli kredyty we frankach. Możliwe są takie scenariusze:

  • indywidualne negocjacje umów klient – bank.
  • stopa z ostatniego dnia funkcjonowania przelicznika będzie funkcjonować do końca umowy.
  • włączenie się w sprawę krajowej instytucji nadzorującej banki i rozwiązanie zagadnienia systemowo.

Zwrot spreadów dla Frankowiczów?

Tak jak informowaliśmy w ostatnich #Hiponews, Kancelaria Prezydenta potwierdziła, że nie wycofała się z ustawy spreadowej. Takie domysły pojawiały w związku ze złożeniem 2 sierpnia nowelizacji do ustawy o ochronie osób, które znalazły się w trudnej sytuacji, a zaciągnięty mają kredyt hipoteczny. Złożony projekt może kosztować banki ok 3 mld złotych, natomiast ustawa spreadowa to od 4 do 9 miliardów złotych.
Inną, dobrą informacją dla Frankowiczów jest spadający kurs franka. Może osiągnąć poziom 3,5 zł. a to już prawie 10% niższa rata niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Wysoka sprzedaż kredytów hipotecznych

Zapotrzebowanie na kredyty hipoteczne nie zmalało w lipcu i utrzymało wysoki wzrost, który był w czerwcu. Według danych przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej złożyliśmy w lipcu o 23% 2017 więcej zapytań niż w 2016. Co więcej, w całym pierwszym półroczu wzrost szacuje się na poziomie 12,7 procent, do 23,9 mld zł. Bierzemy też wyższe o 6,6% zobowiązania, obecnie średni kredyt hipoteczny wynosi 220,8 tysiąca złotych.
Przyczyny są różne, najczęściej wymienia się spadek opłacalności lokat i dodatkową pulę z programu Mieszkanie dla Młodych.

Rekordowe zainteresowanie MdM

Cała dodatkowa pula MdM przewidziana na sierpień rozeszła się w sześć godzin. Świadczy to o ogromnej popularności programu Mieszkanie dla Młodych. Do rozdysponowania było 66 milionów złotych.
W ciągu 2 lat od wprowadzenia zmian w ustawie, kredyty (tak jak w całym sektorze) podrożały od 0,2 do 0,9 p.p. w zależności od banku. Obecnie najniższym oprocentowaniem kredytu hipotecznego z dopłatą MdM może się pochwalić bank BPS.

W kuluarach mówi się, że to może być najlepszy rok od 2011. Sprzedaż dla sektora kredytów hipotecznych ma szansę osiągnąć 50 miliardów złotych. Czy rzeczywiście są na to szansę? Mimo rosnących marż, średnie oprocentowanie maleje. Dzieje się tak, ponieważ Polacy przesuwają środki z lokat i dysponują wyższym wkładem własnym. Inwestycje w nieruchomości bardziej się opłacają. Teraz też zainteresowanie jest wzmożone, gdyż mieszkania kupowane są z myślą o powracających na uczelnie studentach. Chcemy i kupujemy mieszkania, możliwe jest, że rekordowy wynik zostanie osiągnięty.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments