Hiponews#15 nowe oferty, banki na pomoc po nawałnicy

5 /5
(Ocen: 1)

Końcówka wakacji przyniosła kilka zmian w ofertach banków, celem jest utrzymanie dobrych wyników sprzedażowych. Sektor musiał również zmierzyć się ze skutkami kataklizmu w północnej cześć Polski, sprawdzimy jak sobie poradził. Monitorujemy również zmiany, jakie wprowadziła miesiąc temu ustawa o kredytach hipotecznych.

Pomoc banków dla poszkodowanych w żywiole

Nawałnice, który przeszły przez Polskę wstrząsnęły opinią publiczną. Ogrom zniszczeń był nie do opisania. Oprócz zapewnień rządu, o wyjątkowym traktowaniu pokrzywdzonych przez żywioły w programie , na pomoc ruszyły również banki. Chcąc ulżyć klientom umożliwiono wypłatę odszkodowań na konta klientów z pominięciem cesji na bank, jak również odroczenie spłaty kredytu hipotecznego bądź gotówkowego nawet na rok czasu. Co więcej, wnioski mają być traktowane priorytetowo.

Większość banków zdecydowało się na taki krok. Dodatkowo pracownicy Alior Banku przeprowadzili zbiórkę, a sam bank podjął się remontu dwóch świetlic na własny koszt.

Czy w sierpniu mogliśmy zaciągnąć odpowiednio wysoki kredyt hipoteczny?

Rodzina, której dochody wyniosły 7900 złotych netto w ubiegłym miesiącu mogła liczyć w 5 najhojniejszych bankach na taką maksymalną kwotę kredytu hipotecznego:

 • BOŚ -762 430 zł
 • Deutsche Bank – 750 000 zł
 • ING – 747 242 zł
 • BGŻ BNP Paribas – 741 100 zł
 • Eurobank 736 948 zł

Najniższą zdolność ma City Handlowy i Raiffeisen Polbank,  rodzina z przykładu otrzymałaby około 600 tysięcy złotych.

Średnie marże i prowizje na najniższym poziomie posiada PKO BP, bank jednocześnie prowadzi zachowawczą politykę, nie stara się pożyczać jak najwięcej. Następnie plasują się: BPS Citi i ING, zwycięską piątkę zamyka Raiffeisen Polbank z oprocentowaniem na poziomie 3,5%. Poza zwycięską piętnastką znalazł się Alior Bank, gdzie oprocentowanie zbliża się do 5% a marża sięga 3%.

Gdzie zapłacisz mniej za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego?

Wśród wielu elementów nowej ustawy o kredycie hipotecznym, ustawodawca również zainteresował się osobami, które postanowią wcześniej spłacić kredyt hipoteczny. Na odzew banków nie trzeba było długo czekać. Do instytucji, które nie pobierały już wcześniej opłat – Millennium Bank i Credit Agricole, dołączył również ING, PKO i Bank Pocztowy. BGŻ i Pekao dostosowało się do przepisów, przenosząc dokładnie maksymalne koszty z ustawy do własnej oferty. Pozostałe banki postanowiły nie rezygnować z opłat, jednak zmniejszyć ich wartość w stosunku do zaleceń.

Podatek bankowy na podobnym poziomie

Dodatkowa danina, nałożona na początku 2017 roku na banki, została przełożona na kredytobiorców i podniosła koszty kredytu hipotecznego. Wszystko za sprawą zwiększenia marż i prowizji po wprowadzeniu podatku w życie. Średnio wszystkie banki w obecnym roku płacą 300 milionów złotych miesięcznie. Według prognoz, gdyby nie podatek, wynik za 2017 mógłby znacznie przekroczyć osiemnaście i pół miliarda złotych, co byłoby rekordem.

Kredyt w banku tańszy niż u pośrednika?

Absolutnie nie. Nowa ustawa reguluję dokładnie taką formę sprzedaży. Doradca finansowy proponuje identyczne warunki, jak w oddziale banku. Dzieję się tak, gdyż koszty podpisania umowy bierze na siebie bank. W tym przypadku odchodzą wydatki związane z własnym pośrednikiem, lokalem i formalnościami przygotowującymi zobowiązanie. O plusach podjęcia współpracy z doradcą pisaliśmy już tutaj – Warto spotkać się z doradcą kredytowym?

ING stawia na kredyty hipoteczne

Od czwartego września 2017 roku obowiązuje nowa promocja w ING Bank. Klienci mogą wybrać jedną z dwóch możliwości:

wariant Lekka rata

 • 1,99% prowizja
 • marża: 1,55 p.p. niezależna od LTV oraz kwoty kredytu&lt

wariant Łatwy start

 • 0% prowizji
 • marża: 1,85 p.p. niezależna od LTV oraz kwoty kredytu

*„Wakacyjna wyprzedaż” dotyczy kredytów od 100 tysięcy złotych do 1,5 miliona.

BOŚ Bank stawia na budownictwo szkieletowe

W poczuciu misji, przed jaką stoi BOŚ Bank i w porozumieniu z Lasami Państwowymi, w swojej ofercie umieścił również finansowanie inwestycji dopiero przebijających się na naszym rynku. Ekologiczne domy z drewna charakteryzują się niskimi kosztami budowy i krótkim czasem realizacji. Dodatkowo, korzystając z zagranicznych i krajowych doświadczeń również wysoką jakością. Oferta banku ma za zadanie:

 • zasadnicze ograniczenie inspekcji sprawdzających stan zaawansowania inwestycji,
 • zmodyfikowany system rozliczania transz kredytu na podstawie faktur,
 • odpowiednio długi okres spłaty,
 • preferencyjny system spłat rat.

Koniec MdM nie oznacza zakończenia wypłat z programu

Mieszkanie dla Młodych jest programem prorodzinnym, dlatego zakłada wypłatę dodatkowych pięciu procent wartości nieruchomości w przypadku narodzin trzeciego lub kolejnego dziecka w rodzinie. Pieniądze przysługują w przeciągu pierwszych pięciu lat spłacania zobowiązania z MdM. Należy równocześnie nadmienić, że z możliwości do tej pory skorzystało stosunkowo mało osób. Z całości wypłaconej sumy – ok. 2 mld. złotych na podobne wnioski przeznaczono 3,8 miliona zł. dla 355 beneficjentów.

Dobre nastroje utrzymują się nie tylko w bankach i działach zajmujących się kredytami hipotecznymi. Wyniki poprawiają również deweloperzy, budując i sprzedając coraz więcej nieruchomości. Dobra koniunktura to też czas zabiegania o klienta. Na jesień powinno pojawiać się zdecydowanie więcej interesujących ofert. Dlatego warto przyglądać się #Hiponews!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments