Hiponews#16 ustawa prezydencka, RPP i dużo więcej

5 /5
(Ocen: 1)

Dni stają się krótsze, a pogoda bywa coraz bardziej kapryśna. Podczas długich wieczorów często przeglądamy oferty, szukając przytulnych mieszkań czy domów. Co w tym czasie dzieje się w sektorze kredytów hipotecznych? Wraca temat ustawy dotyczącej Frankowiczów, a  banki coraz mniej angażują się w kredyty ze stałym oprocentowaniem.

Odmienne stanowisko w RPP

Wśród członków Rady Polityki Pieniężnej wciąż panuje przekonanie, że stopy procentowe w końcu powinny wzrosnąć. Wszystko przez to, że są na bardzo niskim poziomie, a inflacja nie maleje. Inny punkt widzenia przedstawia Eryk Łon – członek RPP, który widzi potrzebę obniżenia stóp o 50 pb. argumentując to:

  • umacniającym się złotym,
  • prawdopodobnym spadkiem cen surowców i zmniejszeniem ich wpływu na inflację,
  • niższe stopy realnie wesprą inwestycje.

Warto zaznaczyć, że w lipcu inflacja wyhamowała, zatrzymując się w okolicy 1,8%. Obecnie stopa procentowa w Polsce wynosi 1,5%.

Program pomocy Frankowiczom wstrzymany przez PKO BP

Prezes banku ogłosił, iż realizacja wparcia kredytobiorców w trudnej sytuacji została wstrzymana do czasu przyjęcia ustawy prezydenckiej. PKO chciał przewalutować część kredytów. Dotyczyłoby to osób, których stosunek miesięcznej raty do dochodów przekracza 65%.

Prezydent natomiast założył wymuszenie na bankach, by odkładały przez pewien czas pieniądze, dzięki którym mogłyby zaproponować w pierwszej kolejności przewalutowanie kredytów swoim klientom. Gdyby nie zdążyli przez pół roku, pieniądze trafią do wspólnej puli. W obrębie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców powstałby dodatkowy subfundusz.

Kredyty ze stałym oprocentowaniem nie przekonały Polaków

Koniunktura sprzyja zaciąganiu kredytów ze zmienną stopą procentową. Nie chcemy płacić więcej za kredyt hipoteczny, nawet gdy dostaniemy gwarancję niezmiennego oprocentowania przez kilka lat.

W ostatnim czasie jeden z czterech banków – Alior wycofał ofertę takiego zobowiązania. Obecnie z takich warunków można skorzystać jedynie w:

Po okresie zaznaczonym w umowie warunki będą zmienione, prawdopodobnie adekwatnie do poziomu aktualnych stóp procentowych.

BIK publikuje statystki

Według wyliczeń Biura Informacji Kredytowej sierpień wypadł lepiej niż w roku ubiegłym. Złożyliśmy o 7,4% więcej wniosków. Od początku roku dane wyglądają jeszcze ciekawiej, porównując analogiczne okresy wzrost sięgnął prawie piętnastu procent. Wartość samych kredytów podniosła się o 0,6%.

Wzrost wagi kredytów hipotecznych w obcej walucie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów i opinią KNF cała ekspozycja kredytów, których wysokość raty zależy od zmian kursu waluty, w której nie zarabia kredytobiorca, będzie objęta nowym prawem. Wzrost wagi ryzyka sięgnie 150%, ponieważ:
“Takie podejście pozwoli uniknąć modelu, zgodnie z którym wzrost parametru LtV, a wraz z nim wzrost niezabezpieczonej części ekspozycji, powodowałby spadek wynikowej wagi ryzyka całej ekspozycji”.
W konsekwencji zmusi to banki do utrzymania wyższego kapitału przez co poprawi się bezpieczeństwo całego sektora. Może to doprowadzić do zwiększenia wysiłków w celu przewalutowania zobowiązań, gdyż wciąż obowiązuje preferencyjna waga dla kredytów złotówkowych – 35%.

Kredyt walutowy a prowizja za niski wkład własny

Sukcesem zakończył się kolejny, sądowy spór o kredyt we frankach. Dopiero sąd drugiej instancji przyznał rację kredytobiorcy. Sprawa dotyczyła prowizji z tytułu udzielenia kredytu z niskim wkładem własnym, udzielonym przez Kredyt Bank (przejęty następnie przez BZ WBK).

Procedura była długotrwała, zaczęła się od bankowej reklamacji, następnie trafiła do arbitra bankowego, by później trafić na wokandę w sądzie rejonowym. Dopiero sąd drugiej instancji przyznał rację klientowi banku, zakwestionował zapisy umowy i zasądził zwrot nadpłaconych opłat. To furtka dla innych kredytobiorców, którzy również skorzystali z tego produktu bankowego.

Ostatnie dni promocji w Raiffeisen

Do 30.09 trwa promocja w banku, dzięki której uzyskamy niższą marżę, jeżeli skorzystamy również z innych produktów oferowanych przez Raiffeisen Polbank, czyli:

  • ROR z comiesięcznym wpływem,
  • karta kredytowa,
  • karta debetowa,
  • ubezpieczenie nieruchomości,
  • ubezpieczenie na życie.

Nierozwiązany problem Frankowiczów kładzie się cieniem na całym sektorze. Kompromis jednak będzie trudny do osiągnięcia. Dobra koniunktura sprzyja zaciąganiu kredytów hipotecznych. Co za tym idzie: również deweloperzy osiągają świetne wyniki, a to ma bezpośrednie przełożenie także na inne działy gospodarki.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments