Hiponews#2 Alior i Pekao, rzecz o antylichwie i nowości ING

4 /5
(Ocen: 2)

W niezwykle ciekawym świecie finansów wiedza daje przewagę. Zestawienie najważniejszych informacji umożliwia wyrobienie poglądu na sytuację w ujęciu całościowym. Krótkie notatki, jakie tworzymy, to przystępna, czytelna forma. Zapraszamy do lektury i dzielenia się opiniami!

Czy „Frankowicze” powinni przejmować się przedawnieniem?

Coraz głośniej w mediach o nowych istotnych poglądach UOKiK i korzystnych dla kredytobiorców wyrokach sądów. Sytuacja powoli się odwraca i jest zdecydowanie lepsza dla „Frankowiczów”. Ale chwila, czy po dziesięciu latach takie roszczenia nie ulegają przedawnieniu? Uspakajamy – samo unieważnienie umowy nie będzie ulegało przedawnieniu. Z drugiej strony należy się śpieszyć, ponieważ roszczenie majątkowe już mogą się przedawnić. W praktyce opłaty okołokredytowe i raty mogą nie być zwrócone za okres dłuższy, niż dziesięć lat. W tym przypadku należy:

  • wszcząć procedurę reklamacyjną,
  • złożyć pozew,
  • wezwać instytucję, która udzieliła kredyt, do próby ugodowej.

Wymienione działania te przerwą przedawnienie. Tym samym czas już nie będzie działał na naszą niekorzyść.

Nowa antylichwa się nie podoba, czy wszystkim?

Chłodne przyjęcie projektu zmiany w ustawie to dość delikatne stwierdzenie. Protestują nie tylko firmy pożyczkowe. Nawet niektóre banki będą musiały zmienić swoją ofertę. Ustawa ma obniżyć maksymalne limity kosztów pozaodsetkowych w zobowiązaniach. Prowizje i opłaty będą musiały sprostać nowym wymogom. Do tej pory takie koszty nie mogły stanowić nie więcej jak 25% kredytu i dodatkowych 30 % za każdy kolejny rok przy założeniu, że należność nie może być większa niż 100 % pożyczonej sumy. Teraz będzie to 75%, koszty mogą stanowić dziesięć procent a po roku zwiększać się o kolejne dziesięć.
Nowe rozwiązania wydają się korzystne dla potencjalnych kredytobiorców. Tylko czy osoby z odpowiednią zdolnością kredytową już teraz nie dostają lepszych warunków? Czy te rozwiązanie ochroni osoby uboższe przed pętlą zadłużenia? Czy pożyczki bardziej narażone na niewypłacalność, nie będą udzielane? Wszystko zależy od porozumienia między ustawodawcą a instytucjami pożyczającymi pieniądze, a także od dobrej woli i chłodnych kalkulacji.

W ING weźmiesz kredyt hipoteczny przez internet

Bank postanowił pójść z duchem czasu. W ofercie ING Banku Śląskiego pojawiła się oferta zdalnego dopełnienia formalności związanych z kredytem hipotecznym. Wszystko przypomina tradycyjną procedurę, jednak z pominięciem dojazdu, kolejki i okienka. Przydzielony nam doradca ma ocenić zdolność, pomóc w wyborze produktu i wesprzeć przy uzupełnianiu formularzy i zbieraniu dokumentów. Na końcu należy przyjść i złożyć podpis zawiązujący umowę. Kontakt będzie jeszcze łatwiejszy, gdy dodana zostanie opcja czatu. Teraz można korzystać z systemu bankowego – Moje ING, przez mail lub telefonicznie.

Już teraz możesz również porównać najlepsze oferty kredytów hipotecznych dostępnych w Polsce. Nasza aplikacja – kalkulator kredytu hipotecznego szybko wykaże, jaką zdolność hipoteczną posiadasz i jaki bank zaoferuje Tobie najkorzystniejszy kredyt!

Pekao ma się dobrze

PZU uważa ostatni swój zakup za świetną inwestycję. Umowa mówi o 123 zł za akcję. Obecnie jej wartość przekracza 145 złotych. Ubezpieczyciel nie zamierza ingerować w zarząd, który według udziałowca działa sprawnie. Oczekuje się od banku położenia większego nacisku na nowe technologie. Co więcej PZU widzi szansę dla Pekao w aktywnym wspieraniu polskich firm na rynkach zagranicznych. Jednak to leży w gestii samego banku.

Do udziałowców z prawem głosu w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy banku Pekao dołączył Oppenheimer Funds Inc. działający w strukturze amerykańskiego Massachusetts Mutual Life Insurance Company. Będzie trzecim po Polskim Zakładzie Ubezpieczeń – PZU i Polski Fundusz Rozwoju – PFR indywidualnym inwestorem w banku. Udział firmy opiewa na ok 2 miliardy zł, co daje 5,35 % udziałów i tyleż głosów w WZA. Cały bank jest wyceniany na 37,43 miliardy złotych.

Czy PZU chce się pozbyć Alior Banku?

Absolutnie nie. Plotki dementuje sam Michał Krupiński, prezes Polskiego Zakładu Ubezpieczeń. Zwraca uwagę na umowę z Komisją Nadzoru Finasowego, mówiącą, że inwestować w Alior Bank będzie PZU długoterminowo. Połączenie również nie wchodzi w grę. Współpraca układa się wzorowo, Alior opracowuje nową strategię opartą o innowacyjność.

BZ WBK stawia na firmy

Potrzeby polskich firm rosną, a zainteresowanie kredytami wydaje się wzrastać. Umacnia to postanowienie banku, iż droga którą obrał, jest słuszna. WBK wspiera eksporterów i angażuje się w wsparcie rodzimych przedsiębiorców. Analitycy banku zakładają dziewięcioprocentowy wzrost akcji kredytowej w przypadku firm w całym 2017 roku. Dobre nastroje mają dotyczyć:

  • budownictwa
  • sektora chemicznego
  • drzewnego i meblowego
  • samochodowego
  • rolno – spożywczego.

Oprócz nowych trendów w bankowości – udogodnień mobilnych, WBK nie zapomina o użytkownikach komputerów. Systemy te również będą konsekwentnie rozwijane.

Minister Mateusz Morawiecki o split payment

W najbliższych miesiącach mają zakończyć się prace na podzieloną płatnością, czyli split payment. Rozwiązanie sprawdzone we Włoszech, mogłoby przynieść w kraju dodatkowe zyski sięgające 4 mld. złotych. Polska musi w tej sprawie skonsultować się z Komisją Europejską. Rozwiązanie polega na wpłaceniu podatku VAT nie na koto sprzedającego, a na specjalnie do tego stworzone konto. Mechanizm ma być elementem uszczelnienia systemu podatkowego.

Bezrobocie w Polsce

Zestawiając grudzień ze styczniem zaobserwowaliśmy wzrost bezrobocia, jednak można to wpisać w typowy dla okresu zimowego trend. Wato podkreślić, że miesiąc okazał się i tak najlepszy od 26 lat, ponieważ bezrobocie osiągnęło poziom 8,7%. W Polsce obecnie jest prawie milion czterysta tysięcy bezrobotnych.

mBank stawia na innowacje

Nowy program mAkcelerator ma inwestować w młode, ale już funkcjonujące na rynku spółki. Na ten fundusz mBank przeznaczył ponad 200 milionów złotych. Banków analitycy upatrują ogromną szansę w rozwiązaniu i zaznaczają, że podobne pomysły sprawdzają się u konkurencji.

Odwrócona hipoteka

Rozwiązanie ma na celu podreperowanie domowego budżetu seniorów comiesięczną wpłatą, której zabezpieczaniem jest dom lub mieszkanie osoby zainteresowanej.
Za modelowy przykład stosowania odwróconej hipoteki podaje się Anglię. Prawo tam jest przejrzyste a instytucje mocno kontrolowane przez odpowiednie organy. Drugim takim państwem miała być Szwecja. Jednak w procesie wprowadzania zmian zgodnych z legislacją Unii Europejskiej pojawiły się rysy. Z ofertą wycofało się kilka instytucji. Dlaczego? Oferty firm były:

  • ograniczone w czasie,
  • gwarantowały sobie nieprzekraczalność wartości zabezpieczenia.

W Polsce nie dysponujemy jeszcze podobnymi, dobrze zorganizowanymi rozwiązaniami. Musimy się zająć prawem i wypracować metody działania podobnych firm. Cel jest szczytny – podniesienie stopy życiowej seniorów. Oczywiście wymaga dyskusji, by nie dopuścić do nadużyć i wykorzystywania osób starszych. Rozwiązania nie można bezkrytycznie poprzeć lub zupełnie zarzucić.

Obecne podsumowanie napawa optymizmem. Spółki patrzą z ufnością w przyszłość, myślą o rozwoju i inwestycjach. Trwają prace legislacyjne mające ułatwić nam życie, oby plany w zestawieniu z rzeczywistością przyniosły planowane korzyści.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments