Hiponews#3 kredyty frankowe, nowe pomysły banków, ustawa o kredytach

3 /5
(Ocen: 1)

Koniec jednego i początek nowego miesiąca to świetny czas na zmiany i podsumowania. Banki powoli stabilizują oddech po szale związanym z Mieszkaniem dla Młodych. Do dalszych prac trafiła ustawa, która wywoływała mnóstwo sporów. Banki prześcigają się z ofertami i w przyszłości widzą nie tylko zagrożenia, ale i szanse. Jak na tym wszystkim ma zarobić klient. Jakie ciekawe rozwiązania pojawiły się w ostatnim czasie?

Porady zakończone sukcesem

Rzecznik Finansowy do spółki z Rzecznikiem Praw Obywatelskich podjęli się organizacji cyklu spotkań z „Frankowiczami”. Na dziewięciu spotkaniach około 1700 osób mogło zadawać pytania specjalistom. Goście mieli szansę poznać mechanizmy działania takiego zobowiązania. Doradcy wskazywali również możliwości rozwiązania konkretnych problemów. Co najważniejsze, kredytobiorcy stawali se bardziej świadomi swoich praw.
Cykl wskazuje na słuszność idei dzielenia się podstawową wiedzą. Potrzebne są rozwiązania systemowe. Oprócz tego pomoc prawna w toczących się, lub planowanych sprawach sądowych powinna być bardziej kompleksowa. Osoby zainteresowane wciąż obawiają się kosztów takiego procesu, nie są świadome możliwości darmowej pomocy oferowanej przez wymienne instytucje.

PFR może zarobić

Pakiet kontrolny banku PEKAO SA powinien zostać w rękach PZU. Jednak akcje posiadane przez Polski Fundusz Rozwoju mogą trafić na sprzedaż. Oczywiście mowa tu o perspektywie 3 – 5 lat. Prezes funduszu, Paweł Borys, zwrócił uwagę na to, że akcje banku od sprzedaży wzrosły o 16% a sam fundusz już wylicza zyski na poziomie 700 mln. złotych.

ING Bank Śląski i Citi Handlowy – będzie drożej

Oba banki z początkiem miesiąca zdecydowały się na podniesienie opłat okienkowych. Niewiele zmienią się również opłaty za prowadzenie konta.

Bank wypłaci dywidendę

O prawie 150 mln złotych wzrósł zysk netto banku Idea Bank. Aktywa banku wyniosły pod koniec 2016 roku 21,52 miliarda złotych, to więcej niż rok wcześniej – 18.84. mld zł. Na świetny wynik wpływ miała sprzedaż spółki GetBack, na której bank miał zarobić ok 249 mln. złotych.

Getin Noble bank zaoferuje obligacje

W skali roku będzie można zarobić ok 6,8%, same obligacje są siedmioletnie. Minimalny pakiet będzie kosztował 25000 złotych. W ten sposób bank Getin Noble ma zamiar pozyskać ok. 55 mln złotych. W razie większego zainteresowania, sprzedaż będzie proporcjonalna.

Innowacyjność

Bank Millenium otworzył platformę sprzedażową Goodie. Swój własny start – up publikujący informację o najlepszych ofertach i promocjach z różnych branż i centrów handlowych, a nawet restauracji.
Podobne rozwiązania proponuje Aleo oferowane przez ING Bank Śląski. Getin Bank ma zamiar wprowadzić system lojalnościowy – punktowy. Zakupiony przez PKO BP ZenCard posiadał rozwiązanie skupiające się wokół tworzenia akcji promocyjno – rabatowych.
Trend jest już widoczny. Czy przyniesie wymierne korzyści inwestorom? Zweryfikuje czas.

Co z zyskiem mBanku?

Do końca miesiąca muszą poczekać akcjonariusze mBanku. Zwyczajne Walne Zgromadzenie może podjąć decyzję o niewypłacaniu dywidendy.

Zmiana profilu kredytobiorców?

Pożyczamy większe sumy i rzadziej decydujemy się być żyrantami. Dwa lata temu, na jeden kredyt przypadało średnio 1,2 osoby wspierającej, obecnie wskaźnik ten wynosi 0,8. Co ciekawe, aż 70% z tych osób ma zaciągnięty własny kredyt.
CIEKAWOSTKA: Średni kredyt hipoteczny w ubiegłym roku wyniósł 113100 złotych.

Wzrost wpływów z podatku bankowego

Sam podatek nie zostanie podniesiony i utrzyma się na poziomie 0.44% . Na 5 do 7 procent szacowany jest wzrost całego sektora. Jednak główna różnica wynika z tego, że w 2016 roku banki płaciły wyżej wymieniony podatek przez 11 miesięcy, dopiero od lutego. Do budżetu może trafić suma wahająca się w przedziale od 3.65 do nawet 3,8 miliarda złotych.
Dodatkowym obciążeniem objętych jest 18 największych banków w Polsce. Czyli te, które mają kapitał własny powyżej 4 mld. złotych i nie podlegają programowi naprawczemu.

BOŚ nie rezygnuje

Ambitne plany Banku Ochrony Środowiska mogą według jego prezesa – Stanisława Kluzy są realne. Zakłada się, że do 2020 roku instytucja będzie zarabiać 140 milionów złotych netto, z ROE przekraczającym 7 procent, a wskaźnik kosztów do dochodów ma się zatrzymać w granicach 51%.

Co dalej z lokatami?

Mniej chętnie się zapożyczamy. Polacy na kotach bankowych dysponują znacząca sumą – 710 mld. złotych. Niestety oprocentowanie jest niskie, wpływ na sytuację ma wzrost inflacji i program 500+, który ma być bezpośrednim powodem mniejszej ilości zaciągniętych kredytów.
W wyniku takiej sytuacji obserwujemy wzmożone inwestowanie w nieruchomości. Zestawienia pokazują, jakie są korzyści płynące np. z najmu mieszkania. Deweloperzy wskazują, że jest to jeden z czynników napędzających koniunkturę.

USTAWA

24 lutego została przyjęta przez sejm ustawa, która już wcześniej wywoływała duże emocje – „o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami”. Oprócz znanych już wcześniej tematów zmiany w mniejszym stopniu objęły doradców kredytowych, dalej mogą pobierać prowizję od banków, jednak musi być ona jawna.
Do tego możemy dodać:

  • zakaz sprzedaży wiązanej jednak dopuszcza się sprzedaż łączoną.
  • kredyty hipoteczne dalej w walucie w której osoba zainteresowana zarabia najlepiej.
  • jaśniejsze umowy, rzetelne reklamy.
  • w przypadku kłopotów finansowych kredytobiorcy, banki będą musiały dysponować szerszym wachlarzem możliwości dostosowania zobowiązania do bieżących potrzeb osoby w trudnej sytuacji.
  • po 36 miesiącach będzie można bez kosztów spłacić zobowiązanie.

Ciekawy zapis dotyczy personelu zajmującego się kredytami hipotecznymi, ich zarobki nie mogą być uzależnione od ilości zaakceptowanych wniosków kredytowych – przyznanej zdolności kredytowej
Teraz ustawa trafi do senatu. Co ciekawe przeciw nowemu prawu było tylko dwóch posłów, a nikt nie wstrzymał się od głosu.

Oszuści trafili do aresztu

Wrocławska policja robiła grupę zajmującą się kredytami, która mogła wykorzystać trudną sytuację życiową nawet 11 tysięcy osób. Prokuratura, ustaliła, że wybierane były osoby na terenie całego kraju, które nie mogły liczyć na pożyczkę w innym, sprawdzonym miejscu. Proceder odbierał pokrzywdzonym środki do życia.

Mieszkać jak król POPu

Kolejny raz na sprzedaż trafiła bajkowa posiadłość Michaela Jacksona – Nibylandia. Wcześniej wyceniana na sto, teraz właściciel liczy sobie 67 milionów dolarów. Na działce liczące, bagatela 1100 hektarów znajduje się 1100 metrowy dom z kinem i salą taneczną. Na terenie całego rancza znajduje się mnóstwo innych, dodatkowych atrakcji.

Kolejny interesujący tydzień dobiega końca. Świat finansów nigdy nie śpi i nie przestanie zaskakiwać. Ciekawe pomysły napędzają branże, a skorzystać na tym mogą wszyscy klienci. O czym warto wiedzieć? Z Hiponews zawsze będziecie na czasie!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments