Hiponews#4 stopy procentowe, kredyty frankowe i 8 marca

5 /5
(Ocen: 1)

Trudny do rozwiązania problem kredytów frankowych pod lumpom KNF i Ministerstwa Finansów. Sprawdzamy, jak rozwija się sprawa dywidend największych banków. Poruszymy sprawę stóp procentowych, sprawdzimy który bank cieszy się największą popularnością. To i wiele więcej ciekawych informacji w tygodniowym zestawieniu #hiponews!

PKO BP da innym bankom przykład ws. kredytów frakowych?

Największy bank w Polsce – PKO BP jako pierwszy zaproponuje swoim klientom możliwość przewalutowania kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich. W pierwszej kolejności z preferencyjnego rozwiązania ma skorzystać ok 10% kredytobiorców. Chodzi tutaj o osoby wybrane na podstawie złych wskaźników LTV – wartość kredytu do wartości nieruchomości i DTI czyli procent zobowiązania w miesięcznych dochodach zainteresowanego. Propozycja ma zostać przedstawiona w kwietniu. Bank pracuje również nad innymi rozwiązaniami dla wszystkich klientów obciążonych kredytem walutowym.
A co by się stało, gdyby inne banki podjęły podobne decyzje?

  • Getin Noble Bank zakończyłby rok ze stratą 70 mln zł,
  • Bank Millennium poniósłby koszt w wysokości 240 mln zł co stanowi 57% zysku netto,
  • Bank Zachodni WBK zapłaciłby 280 mln zł, co daje13 proc. zysku netto,
  • mBank kosztowałoby to 350 mln zł, stanowiące 32%.

Rekordzistą oczywiście zostałby sam PKO BP z 540 milionami, stanowiącymi 19% zysku netto.
Co oczywiście zaowocowałoby spadkiem zysków dla całego sektora w wysokości około 2,4 miliarda złotych. Odbiłoby się to wycenach, jednak na poziomie akceptowalnym dla wszystkich.
Największą niewiadomą jest ustawa spreadowa, którą szacuje się na 3,5–8,5 mld złotych. Powiększyłaby stratę Getin Noble Banku, a także na minusie rok zamknąłby Millennium Bank i mBanku.

MF zabrał głos

Ministerstwo Finansów zabrało głos w sprawie ustawy frankowej, proponowanej przez Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudę. W odpowiedzi na poselską interpelację możemy przeczytać:

„Zaproponowany projekt ustawy jest bezpieczny dla rynku finansowego i uwzględnia zewnętrzną sytuację ekonomiczną, z którą mamy do czynienia po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a także na rynku finansowym we Włoszech i innych krajach”

propozycje KNF

Kredyty walutowe to wciąż wielkie wyzwanie, np. te we frankach to wciąż ok 130 mld. zł, natomiast 27 mld. to zobowiązania zaciągnięte w euro. Dlatego Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje współpracę.Forsuje zasadę dobrowolności. Banki i kredytobiorcy mają zawierać porozumienia. Jednak, gdy praca nie będzie efektywna KNF zakłada również interwencję, by przyśpieszyć cały proces.

Grunty drożeją

Końcówka roku 2016 przyniosła średni wzrost cen za metr kwadratowy gruntu w skali praktycznie całego kraju o ok 8%. Co ciekawe Warszawa trzyma się na stabilnym poziomie -765 zł za mkw. Natomiast widać pewien trend, szybciej drożeją ziemie w skali całych województw, niż największych aglomeracji. Gdzie w samym Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi nawet staniały, i wyniosły kolejno -3, -5, -4%. Rekordzistą jest Kraków, w którym ceny wzrosły o 14%.

Stopy procentowe

WAŻNE! Rada Polityki pieniężnej nie planuje podniesienia stóp procentowych w 2017 roku. Mimo, iż inflacja prawdopodobnie utrzyma się na poziomie 2,1%, to Rada nie widzi potrzeby podniesienia stóp. Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 1,5%. Sam przewodniczący – Adam Glapiński, twierdzi, że stopy mogłyby być utrzymane na podobnym poziomie jeszcze w 2018 roku.
Zaznaczono, że na poziom inflacji w skali makro największy wpływ miało podniesienie cen surowców naturalnych. W teorii, niskie bezrobocie powinno przenieść się na wzrost wynagrodzeń, przez co ceny mogą wzrosnąć.

Styczeń 2017 najgorszy dla banków

Sektor bankowy zaliczył w styczniu najgorszy wynik od dawna. Tylko czy na pewno? Porównując miesiąc do miesiąca, teza by się zgadzała. Tylko w zestawieniu należałoby odjąć ok 300 mln złotych, które zostały ściągnięte z instytucji finansowych w ramach podatku bankowego. Zysk netto był 29% niższy i wyniósł 817 mln zł. Co nie zmienia faktu, że jest to najsłabszy wynik od lat. Nie pomógł tutaj również program Mieszkanie dla Młodych. Z drugiej strony, styczeń zawsze był miesiącem, w którym obserwuje się spowolnienie.
Na wyniku odbiło się również podniesienie minimalnej stawki wynagrodzenia. Usługi, które były zlecane na zewnątrz mocno podrożały, np. utrzymanie czystości.
W skali całego roku analitycy są lepiej nastawieni. Wzrost zysku netto całego sektora planowany jest na poziomie 11% i może sięgnąć 15,2 miliardów złotych.

KNF naciska na baki „frankowe”

Większość z banków, które oferowały kredyty we frankach szwajcarskich w tym roku nie wypłacą dywidendy. Taką decyzję podjął Millenium Bank, mBank i Bank Zachodni WBK. W sprawie ING Banku Śląskiego głos zabrała Komisja Nadzoru Finansowego, według zalecenia, cały zysk wygenerowany w 2016 roku ma zostać przeznaczony na kapitał. To ciekawe, ze względu na to, że do tej pory bank wypłacał ok 50% rocznego zysku.
Ciągle w grze pozostaje PKO BP, który stara się optymalizować bilansów, aby wypłacić dywidendę.

Oferta deweloperów i Mieszkania Plus będzie się uzupełniać?

Samorządy podpisują coraz więcej listów intencyjnych i są gotowe do podjęcia współpracy. Budynki w pierwszej kolejności będą dedykowane dla osób, które zarabiają za dużo, aby uzyskać mieszkanie socjalne, ale też za dużo, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny. Dlatego też deweloperzy w pierwszych latach funkcjonowania programu nie widzą w nim konkurencji, a wręcz pole do współpracy. W innym filarze programu – Indywidualne Konta Mieszkaniowe upatruje również szansę dla siebie. Może już nie na tak dużą skalę, jak w przypadku Mieszkania dla Młodych to promowanie oszczędzania na remont czy zakup mieszkania może przynieść korzyść wszystkim.

Czy lubimy swoje banki?

Zaufanie i przywiązanie do banku przekłada się w konkretny sposób na jego wyniki. Dlatego analitycy przykuwają tak wielką uwagę do ankiet. Badanie obejmowało zadowolenie z korzystania z różnych kanałów kontaktu z bankiem. Od placówki, przez infolinię po bankowość internetową. Niekwestionowanym zwyciężą w rankingu lojalności i satysfakcji jest ING Bank Śląski. Jednak różnice w pierwszej 5 nie są duże i świadczą tylko o tym, że poziom usług na polskim rynku jest zadowalający i wciąż się rozwija. W czołówce znalazł się również mBank, Millenium Bank, Bank Pocztowy i Eurobank.

Skrót pozostałych informacji

Alior Bank – zysk banku netto w IV kwartale 2016 roku wyniósł 369,5 milionów złotych. Świetny wynik wiąże się bezpośrednio z okazyjnym nabyciem Banku BPH – jego podstawowej działalności.
PKO BP zamknęło kwartał z wynikiem 593 mln złotych, co praktycznie pokrywa się z przewidywaniami analityków.
PKO Bank hipoteczny będzie rozmawiał z inwestorami w sprawie listów zastawnych. Taka akcja ma na celu uzyskanie funduszy, aby sfinansować złotówkowe kredyty mieszkaniowe. Ostatnia emisja na sumę 500 mln. euro przyciągnęła zainteresowanych na trzykrotnie większą pulę.

Kobiety górą!

Do najlepszych życzeń z okazji dnia kobiet od całej redakcji załączamy garść statystyk. Okazuje się, że to właśnie płeć piękna ma mniejsze opóźnienia ze spłatą kredytu. Wśród osób, które spóźniają się z ratą dłużej jak 90 dni, kobiety stanowią jedynie 45%. Siedem milionów, siedemset siedemdziesiąt tysięcy Polek zaciągnęło obecnie pożyczki na sumę ok 271,5 miliarda złotych.
Mimo, że kredyty konsumpcyjne stanowią prawie połowę ogólnej liczy kredytów, to kwotowo angażują 23% całej sumy, reszta – prawie 200 mld. złotych to kredytu hipoteczne.

Upłynął kolejny tydzień. W powietrzu już czuć wiosnę. Czy optymizm udzieli się również całemu sektorowi bankowemu? Na pewno nie pozwoli nam się nudzić i systematycznie będzie dostarczał ciekawych nowinek, o których my niezwłocznie poinformujemy naszych czytelników!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments