Hiponews#5 spreedy przyśpieszają, PKO się nie poddaje

0 /5
(Ocen: 0)

Zaczynamy podsumowanie tygodnia. Bądź co bądź rekordowego – największa wygrana w lotto i największy pozew zbiorowy wobec Millenium Banku. Znamy również preferencje beneficjentów programu Mieszkanie dla Młodych. Sprawdziliśmy ile może uzyskać kredytu rodzina, która ma średnie dochody. Zobaczymy również, co słychać w PKO, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Banku czy Aliorze. Zapraszamy do lektury, warto!

UWAGA! KLIENCI BANKU BPH I ALIOR BANKU – SYSTEM INTERNETOWY I PRZELEWY NIE BĘDĄ DZIAŁAĆ

W piątek 24 marca wyłączone zostaną internetowe usługi, kolejno:

  • 14.30- system BusinessNet,
  • 17.10 – system Sez@m dla klientów indywidualnych przejętego z Banku BPH,
  • 23.00- bankowość internetowa i mobilna Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe.

Przez to nie będzie można robić przelewów, kupować usług wymienionych banków, zaopatrywać się w sklepach internetowych czy płacić za wygrane licytacje.
Same placówki powinny pracować bez zmian, jednak większe niedogodności odczują dotychczasowi klienci BPH.
Prace powinny zakończyć się o 6.00 rano w poniedziałek 27 marca.

Regulacja spreedów

Ustawa, która został złożona jeszcze w zeszłym roku przez prezydenta Andrzeja Dudę może wejść w życie jeszcze przed sierpniem. Obecnie podkomisja pracuje nad projektem, który zakała zwrot różnicy między akceptowalny spreedem, a tym który rzeczywiście został naliczony i pobrany. Dotyczy to umów zwartych od 1 lipca 2000 do 26 sierpnia 2011. Inne projekty w tej sprawie złożył klub Kukiz’15 i PO. Wszystkie trzy są teraz analizowane przez KNF z punktu widzenia kosztów, a Komisja Finansów Publicznych wybierze, który będzie głównym – bazowym.

Najwyższa Izba Kontroli

Została zapowiedziana kontrola, czy zobligowane do obrony konsumentów UOKiK, KNF i NBP wywiązywały się ze swoich zobowiązań rzetelnie. Pojawiały się oskarżenia, że instytucje nie zapewniły dostatecznej ochrony kredytobiorcom. Zaczynając już od treści umów, przez rozprawy sądowe po wsparcie merytoryczne.

Millenium Bank w opałach

Już cztery i pół tysiąca osób chce wziąć udział w pozwie zbiorowym przeciw Millenium bank. Sprawa została przyjęta do rozpoznania przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wszystko przez, zdaniem zainteresowanych, mało precyzyjną klauzulę waloryzacyjną.
Osoby te liczą, że dotychczasowe zobowiązanie zostanie przewalutowanie na kredyt złotówkowy z oprocentowaniem = marża + LIBOR 3. Dodatkowo, jeżeli przelicznik nie był korzystny, bank byłby zobowiązany do zapłacenia nadpłat.

MdM – druga pula ze stycznia 2017

Już ok. 80% środków przyznanych w styczniu trafiło na odpowiednie konta. Od początku działania programu ok. 86 tys. osób uzyskało dofinansowanie. Nieruchomości wpisują się w typowe dla rynku ramy. Mieszkania mają powierzchnię 53,80 mkw, przy koszcie 217,8 tys. zł. Domy natomiast zajmują 86,73 mkw, w cenie 290,5 tys. zł. To, jak wysokie dopłaty najczęściej były udzielane w ramach programu Mieszkanie dla Młodych pokazuje wykres:

* 10 proc. przysługuje osobom bezdzietnym, 15 z jednym dzieckiem, 20 z dwójką. Trójka i większa ilość to dofinansowanie rzędu 30% Dodatkowe 5% przysługuje tym, którym urodzi się w ciągu pierwszych 5 lat spłaty kredytu trzecia lub kolejna pociecha.

Doradcy kredytowi ujęci w spisie

Senat zdecydował, że Komisja Nadzoru Finansowego w ciągu pół roku będzie musiała dokonać spisu wszystkich pośredników kredytowych. Zostało na nich nałożone dodatkowe obciążenie w wysokości 0,3% opłaty pobranej za pośrednictwo – prowizji. Poza tym mają obowiązek ujawnić klientom jakiej wysokości pobierają prowizję od banku.

PZU wyznacza cele i się restrukturyzuje

Zarząd Polskiego Zakładu Ubezpieczeń poinformował o grupowych zwolnieniach. Przez to działanie chce zaoszczędzić do końca przyszłego roku około 300 milionów złotych. Z naszej perspektywy najciekawsze są pomysły na Alior Bank i Peako. PZU dalej zamierza długofalowo inwestować w obie instytucje, jednak ta pierwsza ma zająć się klientami indywidualnymi, a druga ma natomiast skupić się na firmach. Czy to oznacza, że w przyszłości osoba fizyczna nie weźmie kredytu hipotecznego w Pekao? Wiele lat kosztowało markę wypracowanie pozycji na rynku, sama specjalizacja nie musi się wcale łączyć z rezygnacją z oferowania innych produktów bankowych.

Kredyt hipoteczny i wynajem lepszy niż lokata?

Do śmiałych wniosków doszli analitycy NBP. W chwili obecnej inwestycja w nieruchomości jest lepsza również niż dziesięcioletnie obligacje skarbowe. Tylko czy na długo? Obliczenia zakładają obecny, niski poziom stóp procentowych. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nie zawsze idzie wszystko po myśli najmującego, zdarzają się przestoje lub problemy z lokatorami. Dlatego przedstawiony procent zwrotu, przy spłacanej kredytem nieruchomości może, ale wcale nie musi być zagrożony. Co nie znaczy, że taka forma inwestycji nie zyskuje na popularności. Przez rosnącą inflację lokaty straciły na atrakcyjności, a osoby posiadające pieniądze szukają miejsca, gdzie można je ulokować. Decydując się również na kredyty hipoteczne.

Ambitny BGŻ BNP Paribas

Bank który powstał z połączenia Sygma Banku, Banku Gospodarki Żywnościowej i BNP Paribas wciąż pracuje nad integracją wszystkich podmiotów. To właśnie ona powoduje niższy, średni zysk średnioroczny. Co więcej, nawet nie wliczając kosztów fuzji był o 0,8% niższy niż zakładane 4%. Bank chciał w latach 2016 – 2018 uzyskać 5% udział w rynku kredytów i depozytów, zbilansować udział kosztów do dochodów do ok. 55 %. i co więcej podnieść ROE do ok. 10%.
Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku kredyty brutto banku BGŻ BNP Paribas wzrosły o 5 % natomiast depozyty o całe 20%. Bank wciąż walczy o rynek kredytów hipotecznych. Czy w tym roku postanowi zrobić to jakąś promocją? Zobaczymy.

Modelowa rodzina – modelowy kredyt?

Biorąc kredyt hipoteczny trzyosobowa rodzina, która uzyskuje średnie dochody miesięczne na poziomie 5772,06 zł, może liczyć na pożyczkę na 476 tysięcy złotych na 30 lat. Muszą mieć dobrą historię kredytową i żadnych zadłużeń. Jest to kwota uśredniona ze wszystkich ofert. Ponad pół miliona uzyskamy w tym konkretnym przypadku w:

  • Eurobanku
  • City Handlowym
  • Bank BGŻ BNP Paribas
  • ING Banku Śląskim

Najmniej uzyskamy natomiast w Banku Pocztowym i BOŚ Banku – poniżej 400 000 zł. A jaki kredyt Ciebie interesuje? Wszystko możesz sprawdzić dzięki naszej aplikacji – Kalkulator kredytu hipotecznego.

Nowy milioner – czy opłaca mu się zainwestować w nieruchomości?

Padł rekord, ostatnio w losowaniu Lotto jedna osoba wygrała 36 milionów złotych. W redakcji postanowiliśmy złapać za kalkulatory i obliczyć, czy ile za taką kwotę można zarobić, inwestując w mieszkania na najem. Za całą sumę można kupić:

36 000 000 / 217 800 = 165,289 mieszkań

Przyjmijmy – 165, załóżmy również, że będą miały po 53,8 mkw, a dochód średnio będzie oscylował w przedziale 1000 złotych miesięczne (po odliczeniu kosztów: podatku, ubezpieczenia nieruchomości, firmy zarządzającej najmem itp.). Przy takich założeniach możemy miesięcznie zarobić:

1000 X 165 = 165 000 zł

Daje to około 4,5% zwrotu rocznie – nie jest to najlepszy wynik, ale inwestycja jest bezpieczna i pozwala na odzyskanie środków bez większych start.
Zapomnieliśmy zaznaczyć, że zostałoby ok 60 tysięcy na drobne przyjemności po zakupie 165 mieszkań, w końcu kto bogatemu zabroni 🙂

Tak minął jedenasty tydzień 2017 roku. Bez większych niespodzianek, jednak z mocnymi akcentami. Zawsze najciekawsze wiadomości znajdziesz w #hiponews Zapraszamy do lektury w przyszłym tygodniu!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments