Hiponews#6 banki hipoteczne i marże

4.5 /5
(Ocen: 2)

Następny tydzień za nami. Powrócił temat kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową. Coraz głośniej w całym sektorze mówi się o roli banków hipotecznych. W marcu wzrosły, jednak nie wszędzie, marże dla kredytów hipotecznych. Wydaje się, że doradcy kredytowi mocno podkreślili swoją obecność w sektorze finansowym. Zapraszamy do poznania szczegółów.

Kolejny pozew zbiorowy

Obecnie postępowanie toczy się przeciwko bankowi Millenium. Swoją sprawę założyli również niezadowoleni klienci mBanku. W grupie znajduje się ponad tysiąc osób i są reprezentowani przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie. Sprawa toczyć się będzie przed Sądem Apelacyjnym w Łodzi. Dotyczy kredytów hipotecznych zaciągniętych we frankach, a dokładnie zawartego w umowie procesu waloryzacji. O poprzednim pozwie pisaliśmy w Hiponews#5.

Zaufany doradca kredytowy

Związek Firm Doradztwa Finansowego zrzesza wszystkie największe firmy sektora. W podanym do opinii publicznej zestawieniu za IV kwartał, wykazał dziesięcioprocentowy wzrost łącznej wartości udzielonych kredytów w stosunku do poprzedniego. Mowa tutaj o 70 milionach złotych. W III kwartale uzyskano wynik 3,735 mld. złotych, natomiast w kolejnym 3,805 miliarda.
Świadczy to o rosnącym zaufaniu do pośredników kredytowych. Proponowane zestawienia ofert kredytów hipotecznych często wychodzą naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów. O roli doradców kredytowych pisaliśmy w artykule: pośrednicy kredytowi mogą stracić pracę? Dzięki zapisom w nowej ustawie dowiemy się, jak wysoką prowizję konkretna osoba pobiera od banku za pomoc przy udzieleniu kredytu. Jest to kompromis, ponieważ jeszcze niedawno ustawodawca chciał, aby koszty konsultacji ponosił kredytobiorca z własnej kieszeni, a nie bank.

PKO BP wychodzi z ofertą

Prawdopodobnie w najbliższym czasie PKO Bank Hipoteczny rozpocznie emisję listów zastawnych przewidzianą na minimum pięćset milionów euro. Podobne działanie planowane jest również na rynku krajowym, jednak PKO wciąż bada taką możliwość.
Pośrednio akcja wiąże się z planem wprowadzenia w kolejnych kwartałach do oferty kredytów hipotecznych rozwiązania ze stałą stopą procentową na 5 – 7 lat. Okres ten jest uważany przez analityków banku za kompromis między gwarantowanym czasem niezmienności a sposobem finansowania.
Obecnie kredyty hipoteczne ze zmienną stopą dominują na rynku. Wybieramy je ze względu na koszty, są tańsze. Co nie znaczy, że banki nie są zainteresowane niezmiennym oprocentowaniem. W swojej ofercie ma je już Alior Bank i Bank Zachodni WBK.

Wzrost marży w marcu nie taki straszny

Nagłówki w innych serwisach mogły przyprawić o ból głowy. Najwyższe marże od 2010 roku! Wszystko za sprawą mBank Bank Hipoteczny, który skończył promocję w lutym, oferującą marżę na poziomie 1.85. Teraz wynosi 2.15 i taka jest również średnia dla wszystkich banków. Mimo, że w kredytach o wysokim, dwudziestopięcioprocentowym wkładzie własnym jest to stosunkowo wysoki wynik, to i tak wzrost nie wydaje się tak straszny. Wcześniej średnia marża dla takich ofert wynosiła 2,13. Należy pamiętać, że to jest mediana, a niektóre z propozycji przekroczyły nawet 3%.
Spoglądając na kredyt hipoteczny przez pryzmat oprocentowania, jest ono o 40% niższe, niż to w 2010 i wynosi 3,86% w stosunku do 6,4 sprzed 7 lat. Przyczyniają się do tego rekordowe niskie stopy procentowe.

Styczeń upłyną pod znakiem kredytów MdM

Kolejna pula środków dostępna w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w 2017 roku rozeszła się bardzo szybko. Co wpłynęło bezpośrednio na świetny wynik kredytów hipotecznych w styczniu. O prawie 53 procent wzrosła ilość osób, które zainteresowały się takim finansowaniem zakupu nieruchomości w porównaniu z rokiem poprzednim. Tak duża popularność musiała niestety odbić się na lutym, gdzie zgłosiło się o około 9% osób mniej niż dwanaście miesięcy wcześniej. W dalszym ciągu można skorzystać z dopłaty MdM 2018 jeszcze w tym roku. Druga pula będzie miała z dużą dozą prawdopodobieństwa podobny wpływ na następny styczeń. Zapraszamy także tu: ranking kredytów MdM.

Czy wiek jest dużym ograniczeniem przy kredycie hipotecznym?

Zastanawiasz się, w jakim momencie życia najlepiej zaciągnąć kredyt hipoteczny? Bank natomiast wie najlepiej, ile powinien mieć maksymalnie lat Twój współkredytobiorca w dniu spłaty ostatniej raty zobowiązania. Zaczynając od najbardziej restrykcyjnych banków:

  • 67 lat – tego wymaga mBank i Bank BPS.
  • 70 lat to granica dla Banku Pekao, Citi Handlowego, BOŚ, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego , Eurobanku i Raiffeisen Polbanku
  • 75 lat – granica wieku w Banku BGŻ BNP Paribas, Millennium a także pod pewnymi warunkami w ING Banku Śląskim – jeżeli udział w całej zdolności kredytowej osoby wspierającej jest mniejszy jak 25% i Raiffeisen Polbanku, gdy udział czterdziestoprocentowy.
  • 80 lat – taką możliwość przedstawia Alior Bank.

Bank Zachodni WBK i BOŚ Bank umożliwiają dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu na życie podniesienie limitu. Tylko PKO BP zdecydował się na indywidualne rozpatrywanie wniosku i uzależnienie decyzji od zdolności kredytowej.

Jeżeli chcesz uzyskać najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym dostosowanym do Twoich potrzeb, sprawdź kalkulator kredytu hipotecznego.

Nowy bank hipoteczny

Wśród istniejących na polskim rynku trzech takich instytucji ma pojawić się kolejna. Getin Bank chce uzyskać licencję do końca roku i wraz początkiem 2018 rozpocząć działalność pod szyldem Getin Noble Bank Hipoteczny. Listy zastawne mają zapewnić stabilne, wieloletnie finansowanie. Posunięcie ma zapewnić środki do obsługi bieżących kredytów, a następnie umożliwić finansowanie kolejnych umów.

Nowy gracz to większa konkurencja. Na tym mogą skorzystać tylko potencjalni kredytobiorcy. Tym bardziej, że wyspecjalizowany bank w jednej usłudze zrobi wszystko, aby jego oferta przebiła inne. Z prostej przyczyny – nie wykaże wyników w innych sektorach. Cieszy również fakt, że finansami zajmujemy się nie tylko na własną rękę, ale też radzimy się specjalistów. W następnym tygodniu podsumowujące marzec #Hiponews, już teraz gorąco polecamy!

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments