Hiponews#7 ustawa o kredytach, zamykamy marzec

5 /5
(Ocen: 1)

Nowa ustawa o kredytach hipotecznych stała się faktem, sprawdzamy jak wygląda po zmianach w Senacie. Z analiz wynika, że banki boją się spadku zainteresowania kredytami hipotecznymi, czy słusznie? Zdecydowaliśmy się również porównać oferty kredytów, które były najpopularniejsze w marcu. Zapraszamy do zestawienia.

Przyjęto ustawę o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami

W czwartek, 30 marca Sejm przyjął poprawki Senatu i ustawa po vacatio legis wejdzie w życie. Najważniejsze zmiany to:

 • odmowa udzielenia kredytu przez bank będzie musiała zostać uzasadniona.
 • łatwiejsza i mniej obciążająca procedura szybszej spłaty zobowiązania.
 • osoba zadłużona będzie mogła w krytycznej sytuacji sama spróbować sprzedać mieszkanie bądź dom.
 • kredyt przyznawany będzie tylko w skokach i bankach, zgodnie z Rekomendacją S.
 • zainteresowany ma uzyskać przejrzystą informację o kredycie.

Wszyscy są zgodni, że ustawa była potrzebna i wprowadza porządek w dotychczasowych aktach prawnych.

Gdzie dostaniemy kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym?

Podzieliliśmy banki na grupy zależnie od warunków na jakich przyznawane są takie kredyty hipoteczne.

 • Millenium bank, Pekao, BZ WBK – dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu.
 • Alior Bank- marża będzie wyższa przez cały okres spłacania kredytu.
 • Deutsche Bank – do czasu wyrównania brakującego kapitału płaci się wyższą prowizję.
 • PKO BP – na czas wyrównania jest zwiększona marża, plus dodatkowe ubezpieczenie.

Oprócz tego Raiffeisen Polbank – wydanie pozytywnej opinii uzależnia jedynie od nieruchomości. Pekao Bank Hipoteczny natomiast nie zamierza pobierać dodatkowych opłat za kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym. Swoją ofertę przedstawił również Bank Pocztowy na indywidualnych warunkach.

Analizy banków kontra analitycy

W całym 2017 roku banki, według wyników ankiety opublikowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego planują wzrost portfela kredytów hipotecznych jedynie o 0,4%. Co wydaje się szacunkiem dość zaniżonym. Gdzie inni specjaliści z branży stawiają na 5%. Podobny wynik uzyskano rok temu. Warto zaznaczyć, że wg ubiegłorocznej ankiety miał wynieść 0,8%. Za lepszymi prognozami przemawia dobra koniunktura na rynku nieruchomości i stabilne stopy procentowe.

Kto postawił na hipoteki w 2016?

Banki zwracają uwagę na niską rentowność kredytów hipotecznych. Niektóre zmniejszają swój udział w sektorze, inne wręcz przeciwnie, postanowiły zainwestować więcej. Wśród instytucji, które zmniejszyły wolumen możemy wymienić – Getin Noble Bank – 4,6%, mBank – 1% i Bank Millenium – 0,4%.
Z drugiej strony PKO BP zwiększył swój portfel o 5,3 mld złotych, w Pekao podniesiono o 3,7, ING Bank Śląski zdecydował się na 3,6, BZ WBK skończył z wynikiem 2,3 mld, a Alior Bank natomiast zamknął rok ze wzrostem na poziomie 1,7 miliarda złotych.
Depozyty rosną szybciej niż banki udzielają kredyty, dlatego rywalizują o klientów i zwiększyły swoje swoje inwestycje w obligacje Skarbu Państwa.

Mieszkanie dla Młodych – BGK opublikował nowe limity

Aktualizowane raz na kwartał limity MdM wskazują, jak zmieniają się ceny za metr kwadratowy w poszczególnych województwach. Dzięki temu wiadomo, jaki maksymalny kredyt hipoteczny może uzyskać potencjalny beneficjent. Co ciekawe, wskaźnik został zmieniony w czasie, gdy pierwsza pula MdM 2018 jest wciąż aktywna. Prawo do narzekania mają osoby zainteresowane zakupem nieruchomości w Warszawie, Łodzi i Białymstoku. Tam limit został obniżony.

Najlepsze kredyty w Marcu – TOP 5

Pośród kredytów z dziesięcioprocentowym wkładem własnym najlepszy wynik osiągnął Bank Pocztowy, następnie BPS, WBK, Millenium i BOŚ Bank.
Wśród zgodnych z wyznacznikiem Rekomendacji S, kredytów hipotecznych z wkładem własnym na poziomie 20% zwycięzcom został Bank Pocztowy, następnie BPS, potem Credit Agricole, BZ WBK i Millenium Bank.
Zestawienie dotyczy kredytów hipotecznych na kwotę 300 tys. zł. na okres 30 lat. Brak banku PKO BP w zestawieniu wynika ze specyfiki prowadzonej przez instytucję polityki kredytowej.
Zastanawiasz się, na jaki kredyt Ty możesz sobie pozwolić? Dzięki porównywarce kredytów mamy możliwość poeksperymentowania z okresem spłaty, wkładem własnym czy ceną samej nieruchomości.

KNF przygląda się rekomendacjom

Do końca roku Komisja Nadzoru Finansowego określiła termin znowelizowania funkcjonujących już rekomendacji. Pod lupę zostanie wzięta:

 • Rekomendacja S połączona z H, traktuje ona o wewnętrznej kontroli banków i rozszerzeniu uwag o kredyty mieszkaniowe, w tym dodanie nowych zasad o kredytach hipotecznych ze stałą stopą procentową. Mowa o zobowiązaniach udzielonych w walucie obcej.
 • Rekomendacja G zostanie również zmodyfikowana. KNF chce wprowadzić zmiany w zarządzaniu ryzykiem stopy procentowej w podległych jej instytucjach.
 • Rekomendacja B – ograniczająca ryzyko finansowych inwestycji również będzie zmieniona.

Oprócz tego Komisja rozpoznaje sprawę narzuconych przez Unię Europejską programów naprawczych dla banków. Aktualnie zajmuje się również sprawą spisu doradców kredytowych.

Millenium Bank wygrywa przed sądem

Na mocy wyroku sądu Rejonowego w Warszawie, uznano, że kurs franka szwajcarskiego jaki funkcjonował w banku Millenium był rynkowy, przez co niewiele odbiegał od tego prezentowanego przez NBP. Przez co kredytobiorca nie został narażony na dodatkowe koszty. Sprawa dotyczy jednego, konkretnego przypadku. Dwa tygodnie temu, w Hiponews#5 pisaliśmy o przygotowanym pozwie zbiorowym przeciwko Millenium.
W oświadczeniu bank podkreśla, że jeszcze nie zapadł przeciw niemu żaden skazujący, prawomocny wyrok.

Marzec mamy już za sobą. Co ciekawego przyniesie nowy miesiąc? Spadająca sprzedaż może zmobilizować banki do ciekawych ofert. Redakcja #Hiponews będzie o wszystkim informować na bieżąco.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments