Hiponews#8 o MdM, ustawach i następcy BTE

3.5 /5
(Ocen: 2)

Mamy za sobą bardzo ciekawą pierwszą połowę kwietnia. KNF podliczył koszty ustaw dotyczących „Frankowiczów”. Znamy również wynik batalii o kredyt hipoteczny z Millenium Bank. Przedstawiamy rozwiązania, jakie stosowane są zamiast BTE. Piszemy również o bankach hipotecznych i Mieszkaniu dla Młodych. Zapraszamy!

Marzec, dobry miesiąc dla kredytów hipotecznych

W raporcie Biura Informacji Kredytowej zainteresowanie kredytami hipotecznymi wzrosło o 1,9%. Mimo, iż wzrost nie jest duży, to dodatni wynik powinien pozytywnie odbić się na całym pierwszym kwartale 2017 roku. Indeks BIK, określający popyt na kredyty hipoteczne jest miarodajny, gdyż nie uwzględnia zapytań powyżej 1 000 000 zł i każdego wnioskodawcę ujmuje w zestawieniu tylko raz. Opiera się na zapytaniach przesyłanych do instytucji.

Emisja listów zastawnych w kraju

Po udanej akcji na rynku europejskim PKO Bank Hipoteczny wyjdzie z ofertą dla podmiotów instytucjonalnych w Polsce. Rozmowy będą trwać do 19 kwietnia. Za dystrybucję na terenie kraju odpowiadać będzie Dom Maklerski PKO Banku Polskiego.
Posunięcie świadczy o konsekwentnym realizowaniu polityki pozyskiwania finansowania długoterminowego. Europejska edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i zaufaniem, o czym świadczył rating wystawiony przez Moody’s – Aa3, najwyższy możliwy dla listów zastawnych z Polski.

Co zamiast BTE?

Po tym, jak jednoznacznie Trybunał Konstytucyjny pozbawił banki tytułu egzekucyjnego, zaczęto skłaniać się ku innemu rozwiązaniu. Teraz kredytobiorca otrzymuje sądowy nakaz zapłaty. Co w konsekwencji ułatwiło pracę banków, gdyż do wystawienia takiego dokumentu nie potrzeba rozprawy, a jedynie wystarczy przedłożyć wyciągi z ksiąg.
Jak odwołać się od sądowego nakazu zapłaty? Teraz będzie to możliwe poprzez wniesienie sprzeciwu do sądu. Obowiązuje termin dwóch tygodni od daty dostarczenia pisma. Jeżeli dokument był na oficjalnym formularzu, odwołujący się również musi uwzględnić taką formę.
Bankowy tytuł egzekucyjny wymagał pisemnego oświadczenia kredytobiorcy o poddaniu się egzekucji. Obecnie nie jest to wymagane, z drugiej strony możliwe jest nawet zajęcie pensji dłużnika.

Ostatnie dwa tygodnie promocji

Millenium Bank do końca miesiąca będzie oferował kredyt hipoteczny z prowizją na poziomie 0%. Dodatkowo dla klientów, którzy aktywnie korzystają z usług banku marże mogą być nawet 0,5% niższe. Co ciekawe w swojej ofercie Millenium wciąż posiada kredyt z dziesięcioprocentowym wkładem własnym. Oto przykładowa symulacja:

UE narzuca zmiany

Zgodnie z pakietem CRDIV /CRR proponowanym przez Unię Europejską, ma się zwiększyć adekwatność kapitałowa wszystkich banków działających w UE. Udział pewnego, długofalowego finansowania ma ulec zwiększeniu.
Problem doskonale widać na przykładzie Polski. Maksymalnie dziesięć procent wszystkich kredytów hipotecznych finansowanych jest np. obligacjami czy listami zastawnymi. Pozostała część to środki ze źródeł o zapadalności do roku czasu. Czy taka sytuacja wymusi powstawanie kolejnych banków hipotecznych? Do grona trzech już istniejących dołącza Getin Bank Hipoteczny. Możliwe, że konkurencja podąży tym śladem. Z drugiej strony Raiffeisen Polbank zrezygnował z podobnego kroku, gdyż koszty okazały się za wysokie.

Ustawa o kredytach hipotecznych i pośrednikach

Ponieważ wciąż pojawia się dużo pytań dotyczących nowych rozwiązań, postanowiliśmy zamieścić infografikę, która przedstawia najważniejsze założenia Ustawy. Projekt został ciepło przyjęty, wejdzie w życie już w lipcu.

informacje o ustawie kredytu hipotecznego

Millenium przegrał, ale wygrał?

Małżeństwo zaciągnęło kredyt hipoteczny w Millenium Bank z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego na poziomie 3% od brakującej sumy w ciągu pierwszych trzech lat spłaty zobowiązania. Przez zmiany kursu franka szwajcarskiego zamiast 20 000 złotych musieli zapłacić 60 000 zł. ubezpieczenia, nie otrzymując nic w zamian. Zwrócili sprawę do sądu. Dwie instancje przychyliły się do takiej argumentacji kredytobiorców. Obie strony miały się spotkać w Sądzie Najwyższym. Jednak do tego nie doszło, gdyż Millenium Bank wycofał kasację. Sprawa wydawała się przegrana, dlatego rezygnując z dalszej walki nie powstał precedens. Wszystko przez to, że decyzja Sądu Okręgowego ma mniejszy wpływ na dalsze postępowania niż orzeczenie Sądu Najwyższego.

KNF policzył, ile kosztują projekty dotyczące „Frankowiczów”

Na zlecenie sejmowej podkomisji Komisja Nadzoru Finansowego zajęła się trzema projektami złożonymi w sprawie kredytów frankowych. Oto założenia i szacowane koszty:

  • prezydencka ustawa spreadowa – 9,3 miliarda złotych. Banki miałby wypłacić kredytobiorcą różnicę między pobranym spreadem, a maksymalnym wyznaczonym.
  • projekt PO – 11,1 miliona złotych. Bank umorzyłby część kwoty jaka wynikałaby z różnicy kursu walut w dniu podpisania restrukturyzacji zobowiązania.
  • Projekt Kukiz’15 – 52,8 miliarda złotych. Wszystkie kredyty miałby zostać przeliczone w złotówkach, od samego początku.

Obecnie szacuje się, że cały proces sądowy przeciwko bankowi może kosztować ponad 20000 złotych. W Polsce jest ok. 270 tysięcy takich zobowiązań.

UOKiK w akcji

Rozpoczęły się nowe postępowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta przeciwko Millenium Bank, BNP Paribas i BZ WBK. Podstawą ma być mało dokładne podanie sposobu, w jakim obliczane były kursy walut w kredytach i pożyczkach hipotecznych.

Mieszkanie dla Młodych, koniec pierwszej puli na MdM 2018

Była z nami od dawna, jednak zaczęła budzić większe zainteresowanie po tym, jak pieniądze na 2017 rok się skończyły. MdM 2018 to wciąż 381 mln złotych, które trafią do beneficjentów już w styczniu. To będzie niestety ostatnia okazja na otrzymanie dopłaty do kredytu hipotecznego.
Należy się odpowiednio przygotować. Zaczynając od wyboru nieruchomości po dobór kredytu hipotecznego. Dlaczego? Ponieważ banki oferują dopełnienie formalności wcześniej, by złożyć odpowiednie dokumenty już pierwszego dnia uruchomienia puli. Dlatego wniosek o kredyt hipoteczny złożony np. 10 stycznia może drastycznie zmniejszyć szansę na otrzymanie dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych. Zapraszamy do naszego rankingu kredytów MdM.

Kredyty frankowe wciąż budzą ogromne emocje, rożne działania dają jednak poczucie, że coś się w kierunku rozwiązania problemu dzieje. Banki i ustawodawcy widzą potrzebę pewniejszych, długoterminowych zabezpieczeń kredytów hipotecznych, to pozytywny trend. O postępach i ustaleniach dowiesz się zawsze z pewnego źródła – #Hiponews.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments