Hiponews#9 podsumowania kwartału, stabilizacja rynku

5 /5
(Ocen: 1)

W kwietniu banki przeanalizowały sprzedaż uzyskaną w pierwszym kwartale, będzie ona bezpośrednio odbijać się na wynikach całorocznych. Dlatego analitycy wyciągają wnioski i planują kolejne posunięcia. Co do przyszłości, rąbka tajemnicy uchylił Bank Pocztowy i BZ WBK. Sprawdzimy również, jak radzili sobie deweloperzy w pierwszym kwartale.

Bank Pocztowy i Poczta jednym głosem

Obie instytucje nie zdecydowały się na debiut giełdowy. Spółki mają w całości należeć do Skarbu Państwa. Wypracowany zysk zostanie odpowiednio zainwestowany w rozwój, a także wpłynie na podniesienie pensji pracowników. Zarządy nie wykluczają jednocześnie, że w przyszłości dalszy postęp może wymagać poszukiwań dodatkowego inwestora, czy emisji obligacji.
Bank Pocztowy przeprowadza restrukturyzacje i planuje wzrost zysków w następnych latach. Swoją ofertę kredytów hipotecznych opiera na niskiej marży i zerowej prowizji. Przy tym, dzięki rozbudowanej sieci punktów, dociera do znacznej liczby potencjalnych klientów. Przedstawiamy, jak może wyglądać kredyt hipoteczny według danych z naszej porównywarki kredytów hipotecznych.

Millenium Bank i jego kredyt hipoteczny powyżej oczekiwań

Z planowanego zysku na poziomie ok. 117 mln złotych, osiągnięto wynik 140,5 miliona. Kredytów hipotecznych było dwa razy więcej niż w ostatnim kwartale 2016 roku, porównując natomiast rok do roku, wzrost wyniósł 86%. Wypracowano sprzedaż kredytów hipotecznych na sumę 427 mln złotych.
Sukces może być wiązany z ofertą, jaką prezentuje bank, a mianowicie prowizja na poziomie 0%. Zwróciliśmy na nią uwagę przy okazji ostatnich Hiponews i przedstawiliśmy symulację takiego kredytu.

BZ WBK: mniejszy niż planowano spadek

W pierwszym kwartale ubiegłego roku Bank Zachodni WBK osiągnął zysk netto na poziomie 556,5 mln złotych. Obecnie, z planowanych 445 mln złotych ,udało się wypracować 453 miliony. Jednocześnie sprzedaż kredytów hipotecznych spadła nieznacznie o 2,7 % w porównaniu do poprzedniego rok. Uzyskano w ten sposób 1,3 mld zł. Z drugiej strony sam portfel kredytów hipotecznych wzrósł praktycznie o 10%, sięgając 33,9 mld zł. brutto. Bank zamierza konsekwentnie realizować plan na 2017 rok.

Emisja listów zastawnych w PKO Bank Hipoteczny

28 kwietnia, tuż przed długim weekendem, zostanie przeprowadzona emisja listów zastawnych PKO Bank Hipoteczny. Jej wartość przewidziano na 500 mln zł, zainteresowanie było jednak o 27% większe.
Listy zastawne będą miały termin zapadalności na 5 lat, do 18 maja 2022, z marżą 69 pb ponad WIBOR 3M.
W Polsce tylko banki hipoteczne mają prawo emitować długoterminowe listy zastawne, które umożliwią długofalowe finansowanie kredytów, np. ze stałym oprocentowaniem.

Deweloperzy nie narzekają

W pierwszym kwartale 2017 roku sprzedano o 3% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Zestawienie dotyczy 6 największych rynków, tzn. Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania i Krakowa. Nabywców znalazło tam prawie 19 tysięcy mieszkań. Co najważniejsze, ceny utrzymują się na stabilnym poziomie, wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem średnio o 0,4%. Świadczy to o stabilizacji na rynku.
Na taki obraz sytuacji kluczowy wpływ ma niewielka opłacalność lokat bankowych i wciąż niskie koszty kredytu hipotecznego, który był dodatkowo wspierany przez rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Mowa tutaj o drugiej puli przewidzianej na bieżący rok i pierwszej, przeznaczonej na MdM w 2018 roku.

Co myślimy o bankach?

Na zlecenie Związku Banków Polskich przeprowadzono ankietę dotyczącą tego, jaki mamy stosunek do instytucji finansowych. W zestawieniu z rokiem ubiegłym 2% więcej Polaków wypowiada się dobrze o bankach. Dane przedstawia wykres:

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców do poprawy

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w ustawie dotyczącej kredytobiorców, których sytuację można uznać za trudną. Sprawa toczy się wokół restrukturyzacji zobowiązania na zasadzie dobrowolności. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców miałby ulec podziałowi na dwa subfundusze. Pierwszy praktycznie przejąłby całość ustalonych do tej pory obowiązków, kolejny natomiast „odpowiadałby za wsparcie procesu dobrowolnej restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut obcych”. Rozmowy dotyczą również sposobu, w jakim będą pozyskane pieniądze na funkcjonowanie subfunduszu.

Podsumowanie akcji RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich podsumował akcję „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić?”. Specjalne spotkania były skierowane do osób, które mają problemy z kredytem i nie mają odpowiedniego rozeznania w możliwościach i przepisach. Z przeprowadzonej analizy wynika, że banki nie realizują np. rekomendacji Związku Banków Polskich dotyczącej „Frankowiczów”. Uczestnicy informowali o problemach z Funduszem Wsparcia Kredytobiorców. Powtarzały się oskarżenia o niedozwolonych klauzulach zawartych w umowach. Uwagi te zostały ujęte w dorocznym liście Rzecznika do ZBP.
Adam Bodnar stawia na rozwiązania systemowe, przy jednoczesnym większym zaangażowaniu w programy pomocowe.

Oferta dla stałych klientów

Wszyscy zdążyliśmy przyzwyczaić się do banku, w którym mamy otwarty rachunek. Dlatego szukając kredytu hipotecznego liczylibyśmy na specjalne traktowanie, bonifikaty. Ze wszystkich instytucji tylko największy bank w Polsce – PKO BP ma unikalną ofertę dla swoich klientów. Warunki w innych nie różnią się wcale. Dlatego rośnie rola porównywarek i ekspertów. By sprawdzić tyle różnych możliwości, trzeba być na bieżąco każdego dnia.
Obniżyć ratę wciąż można dzięki dodatkowym usługom, które na pewno zostaną nam zaproponowane podczas pierwszej rozmowy.

Mieszkanie dla Młodych

Mimo, że pierwsza pula środków na MdM 2018 została zamknięta, to przez cały kwiecień spływają do nas informacje o nowych beneficjentach programu. Mowa tutaj o osobach, które złożyły wnioski, jednak z różnych przyczyn znalazły się na liście oczekujących. Ostatni zaakceptowany NWR zbliżał się do 30 100. Niekiedy dziennie kolejka przesuwała się nawet o 30 oczek. Niestety, z czasem tempo będzie spadać. Dlatego już teraz dużo osób bierze pod uwagę drugą pulę. Z myślą o nich prowadzimy ranking kredytów hipotecznych z dopłatą MdM.

Doświadczenie minionych lat mówi, że na wiosnę rynek nieruchomości przyśpiesza. Wraz z nim sprzedaje się więcej kredytów hipotecznych. Czy baki skorzystają z okazji i zawalczą o klientów okazyjnymi ofertami? Jedno jest pewne, stabilne ceny i niskie stopy procentowe to gwarancja spokoju, który w finansach jest bardzo ważny.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments