Home Broker opinie i recenzja

Home Broker zajmuje się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Możemy z jego pomocą kupić lub sprzedać mieszkanie. Przez to, że jest częścią grupy Open Finance, dostarcza kompleksowego zakresu usług – w tym, także porad w sprawie kredytów hipotecznych. Model działania firmy prezentuje się imponująco. Klienci powinni być zadowoleni, prawda? Niestety w przeszłości Home Broker stosował nieuczciwe praktyki (został nawet ukarany przez UOKiK). Teraz nie może odzyskać zaufania konsumentów. Czy warto dać im drugą szansę?

Jakie usługi świadczy Home Broker?

Podstawowym obszarem działania Home Broker jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. W razie potrzeby uzyskamy też pomoc przy kredycie hipotecznym (dzięki Open Finance). Ekspert Home Broker poprowadzi nas przez:

proces kupna lub sprzedaży nieruchomości (rynek pierwotny i wtórny),

wynajem mieszkania (dla właściciela lub najemcy),

zarządzanie najmem nieruchomości.

Home Broker świadczy też usługi dla deweloperów:

dostęp do gruntów inwestycyjnych na terenie całej Polski,

przygotowanie biznesplanu,

marketing,

pomoc przy pozyskaniu środków na inwestycję,

pomoc przy sprzedaży i komercjalizacji inwestycji,

pomoc w organizacji emisji obligacji oraz zorganizowaniu debiutu na GPW.

W sekcji z komentarzami – na dole strony – znajdziesz opinie o Home Broker, pozostawione przez naszych czytelników.

Jak działa Home Broker?

Inaczej niż doradców kredytowych, zawód pośrednika do spraw nieruchomości nie obejmują regulacje. Nie zawsze tak było. Po 1998 roku branżę obejmowały obligatoryjne regulacje, które jednak zostały zniesione po 2013 roku. Aktualnie firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami poddają się dobrowolnie samoregulacji. Home Broker np. chwali się na swojej stronie przestrzeganiem od 2014 roku rekomendacji dobrych praktyk.

Home Broker działa od 2007 roku. Według informacji na ich stronie pracuje u nich 500 doradców ds. nieruchomości w ponad 50 oddziałach w całej Polsce. Rocznie obsługują 150 000 klientów i 11 tysięcy transakcji.

Na czym zarabia pośrednik do spraw obrotu nieruchomościami? Podobnie jak doradca kredytowy, na prowizji. Ta może być liczona dla kupującego i sprzedającego, lub od jednej ze stron. Home Broker zazwyczaj pobiera opłatę prowizyjną od obu stron transakcji. Tylko w przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego prowizja wynosi 0 zł za kupno mieszkania – wynagrodzenie dla pośrednika stanowi wtedy część zysku sprzedającego.

Warto też dodać, że Home Broker działa też na zasadzie franczyzy. Spełniając odpowiednie warunki, każdy może dołączyć do pośredników w obrocie nieruchomości pod szyldem Home Broker.

Do kogo należy Home Broker?

Home Broker jest w 100% spółką zależną od grupy kapitałowej Open Finance, w której głównym udziałowcem jest Leszek Czarnecki.

struktura grupy kapitałowej Open Finance SA i Home Broker

(źródło: Open Finance)

Czy warto skorzystać z usług Home Broker?

Działania Home Broker (podobnie jak Open Finance) przed 2014-15 rokiem zapisały się w pamięci dużej liczby klientów bardzo negatywnie. Agresywna sprzedaż, wprowadzanie w błąd, misselling w sprzedaży usług – to częste praktyki, które spotykały klientów Home Broker.

W 2015 roku UOKiK nałożył na Home Broker karę 330 tys. zł za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Doradcy Home Broker nie informowali o ryzyku utraty kapitału oraz pospieszali klientów w celu podpisania umowy na zakup apartamentu 4 kolory we Władysławowie. Zatajali przy tym informacje o problemach dewelopera.

Aktualnie Home Broker mają stosować rekomendację dobrych praktyk. Atutem tej firmy jest duża sieć oddziałów i dostęp do bogatej bazy nieruchomości. Jednak coraz gorsze wyniki firmy, pokazują, że stracone zaufanie konsumentów nie zostało odzyskane.

W kwietniu 2020 roku Open Finance i Home Broker poinformowali o planowanych zbiorowych zwolnieniach. Kondycja grupy kapitałowej jest fatalna. Od stycznia do września 2019 roku obie firmy nie zarobiły nawet złotówki, za to mają prawie 15 milionów netto straty.

Home Broker jest jednak nadal jednym z większych pośredników ds. obrotu nieruchomościami. Współpraca z doradcami kredytowymi od Open Finance, powinna przełożyć się na sprawniejsze obsłużenie różnych klientów. Ostatnie słowo i tak zawsze należy do konkretnego doradcy, do którego kierujemy się po pomoc.

Home Broker – wady i zalety

Zalety Home Broker:

szeroki zakres usług od pośrednictwa w obrocie nieruchomościami po kredyty mieszkaniowe,
jedyny broker rynku pierwotnego działający w całym kraju,
duża baza nieruchomości (700 inwestycji, 35 000 ofert z rynku pierwotnego i wtórnego).

Wady Home Broker:

w przeszłości Home Broker działał na szkodę konsumentów (kara UOKiK),
problemy finansowe grupy kapitałowej do której należy Home Broker,
brak skutecznych działań pozwalających odzyskać zaufanie konsumentów.

Masz inną opinię o Home Broker? Korzystałeś z ich usług? Podziel się śmiało swoim doświadczeniem z naszymi czytelnikami!

zdjęcie: Home Broker

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Zakres usług Home Broker
Pomoc ekspertów Home Broker
Zakup mieszkania z Home Broker
Sprzedaż mieszkania z Home Broker
Home Broker najlepsze lata ma już prawdopodobnie za sobą. Problemy finansowe, zwolnienia pracowników i wstydliwa przeszłość spółki mogą być nauczką dla innych instytucji, które stawiają na pierwszym miejscu szybki zysk. Home Broker stracił zaufanie klientów, ale nadal ma szanse, aby je odzyskać. Niestety działania, które do tego zmierzają nadal są niewystarczające. Warto jednak dodać, że Home Broker stale jest jedną z największych firm pośredniczących w sprzedaży i zakupie nieruchomości.
2.6
Nasza ocena
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments