Hywind – największa pływająca farma wiatrowa na świecie

0 /5
(Ocen: 0)

U wybrzeży Szkocji zostanie zbudowana pierwsza pływająca farma wiatrowa – projekt nosi nazwę Hywind. Dzięki pionierskiej inwestycji możliwe będzie obniżenie kosztów produkcji energii elektrycznej z OZE do ok. 85-95 funtów za MWh.

Projekt Hywind zostanie zrealizowany przez norweski koncern Statoil – pierwsza pływająca farma wiatrowa będzie zlokalizowana u wybrzeży miasta Peterhead, w zachodniej części Szkocji. Instalacja będzie składać się z pięciu turbin, każda o mocy 6 MW – rocznie będą one mogły wygenerować 135 GWh, a tym samym zaspokoją zapotrzebowanie na energię elektryczną 19 tys. gospodarstw domowych. Turbiny zostaną zainstalowane na stalowym cylindrze, który będzie przymocowany do dna morskiego za pomocą trzech stalowych lin.

Fot. Materiał prasowy Statoil.

Fot. Materiał prasowy Statoil.

Warto zaznaczyć, że pływające farmy wiatrowe powstaną również w innych zakątkach świata. W Portugalii trwają przygotowania do wybudowania elektrowni „WindFloat” o łącznej mocy 25 MW – koszt jej budowy może wynieść 130 mln euro. W tyle nie pozostają również Francuzi, którzy już w 2018 roku chcą zrealizować pierwszy tego typu projekt w swoim kraju. Natomiast w Japonii trwają pracę nad największą, pojedynczą pływającą turbiną – jej moc ma wynieść 7 MW.

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments