Ile kosztuje wykończenie mieszkania “pod klucz” w 2020 roku?

4.25 /5
(Ocen: 8)

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim stanowi spory wydatek dla niejednej osoby. Do niego należy dodatkowo doliczyć także koszt jego wykończenia. Jaki jest koszt nabycia wykończonego mieszkania na rynku pierwotnym? Ile kosztuje wykończenie mieszkania “pod klucz” w 2020 roku? Skąd biorą się różnice w kosztach? Jak stan deweloperski wpływa na cenę wykończenia lokum? Sprawdziliśmy!

Wykończone mieszkania “pod klucz” na rynku pierwotnym

Deweloperzy oprócz mieszkań w stanie deweloperskim oferują również wykończone “pod klucz”. Dla niektórych osób może to stanowić ogromną wygodę i oszczędność czasu. Sprawdźmy, jak kształtują się średnie oferowane ceny mieszkań za 1 m2 na rynku pierwotnym w wybranych miastach.

cena 1 m2 mieszkania wykończonego pod klucz według danych NBP

(źródło: NBP, PONT Info Nieruchomości)

Jak można zauważyć, na rynku pierwotnym wciąż zachodzi tendencja wzrostowa średnich cen mieszkań. W 2019 roku największy wzrost odnotowano w Gdyni. Ceny mieszkań w 2020 roku zwiększą się. Jednak ze względu na różne czynniki m.in. spowolnienie gospodarcze czy pogorszenie się nastrojów konsumentów przypuszcza się, że wzrosty będą łagodniejsze niż miało to miejsce w zeszłym roku.

Należy zaznaczyć, że w transakcjach na rynku pierwotnym obserwuje się wzrost liczby mieszkań wykończonych “pod klucz”. Najczęściej są one nabywane w celach inwestycyjnych. Chociaż liczba osób kupująca takie lokale na własne cele mieszkaniowe także rośnie.

Zmiany cen mieszkań za 1 m2 w największych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Łódź, Kraków, Gdańsk, Gdynia oraz Poznań, prezentuje poniższy wykres.

Zmiany cen mieszkań za 1 m2

(źródło: PKO BP, NBP)

Indeks hedoniczny, który zawiera korektę uwzględniającą różnice w atrybutach mieszkań (np. lokalizacja, powierzchnia użytkowa, standard wykończenia) sprzedawanych w poszczególnych okresach, może wskazywać na kontynuację wzrostowych tendencji cen na rynku pierwotnym.

Na cenę zakupu mieszkania “pod klucz” wpływają średnie kosztorysowe stawki brutto w budownictwie deweloperskim. Zatem im wyższe stawki kosztorysowe za roboczogodzinę, tym wyższa cena nabycia nieruchomości.

Stawki kosztorysowe średnie brutto w budownictwie mieszkaniowym

(źródło: NBP; Sekocenbud)

Najwyższe stawki za roboczogodzinę są przy robotach wykończeniowych (wysoki standard). W II kwartale 2019 roku w stosunku do II kwartału 2017 roku wzrosły one o ok. 21%. Tendencja wzrostowa w zakresie wszystkich stawek kosztorysowych wskazuje na wyższe ich wartości w 2020 roku.

Stan deweloperski a koszt wykończenia mieszkania w 2020 roku

To, w jakim stanie deweloperskim jest zakupione mieszkanie, wpływa na koszt jego wykończenia. Stan deweloperski nie doczekał się jednolitej definicji, a jedynie jest on uzależniony od zapisów w umowie sprzedaży nieruchomości. Zakres stanu deweloperskiego może się różnić w zależności od dewelopera. Zazwyczaj obejmuje on:

 • posadzki wykonane z betonowej wylewki,
 • otynkowane ściany,
 • rozprowadzoną instalację elektryczną,
 • przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej,
 • drzwi wejściowe,
 • parapety wewnętrzne,
 • instalacje centralnego ogrzewania z grzejnikami,
 • płytki na balkonie lub tarasie oraz wykończone balustrady.

Każdy deweloper może oferować inny standard wykończenia mieszkania. Może on dotyczyć jakości zamontowanych parapetów, okien czy drzwi wejściowych, a także rodzaju tynku na ścianach. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, czy w stanie deweloperskim lokalu są położone gładzie na sufitach (w tym zakryte łączenia płyt), zamontowane gniazdka i włączniki, a nawet rolety zewnętrzne antywłamaniowe. Brak takich elementów w mieszkaniu może zwiększyć jego koszt wykończenia nawet o kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Jakie czynniki wpływają na ceny wykończenia mieszkania “pod klucz”?

Wiemy, że zarówno ceny mieszkań, jak i jego wykończenia rosną. Co na to wpływa? Stopy procentowe są na niskim poziomie, który zapewne utrzyma się do końca 2020 roku. Niskie stopy procentowe to przede wszystkim tańszy kredyt hipoteczny, co powoduje wzrost popytu na niego. Jeżeli wiele osób chętnie zaciąga kredyt, to popyt na mieszkania rośnie, a przy nieco wolniejszym wzroście podaży, ceny ich rosną. Zakupione mieszkania trzeba wyremontować, zatem kupujemy potrzebne materiały, urządzenia, meble, a także szukamy ekipy remontowej. Warto zauważyć, że niski poziom bezrobocia, wzrost płac, deficyt pracowników, a także oczekiwania co do wzrostu płac sprzyjają zwiększeniu się stawek za usługi wykończeniowe nieruchomości. Na remont łazienki, który wykona fachowiec z polecenia, trzeba czasem poczekać nawet rok.

Wciąż obserwuje się pozytywne nastroje konsumentów, a także ich wzrost oszczędności. Ze względu na brak innych alternatyw dla rynku finansowego wiele osób decyduje się na inwestycje na rynku nieruchomości. To dodatkowo wzmacnia popyt na mieszkania, ekipy wykończeniowe, urządzenia RTV/AGD oraz meble. Przewidywane łagodne spowolnienie gospodarcze w 2020 roku nie spowoduje znaczącego spadku cen, a jedynie umiarkowany ich wzrost.

Wykończenie mieszkania “pod klucz” w 2020 roku – kosztorys

Koszt wykończenia mieszkania “pod klucz” będzie zależał od tego, czy zdecydujemy się na architekta, który zaprojektuje wszystkie lub poszczególne pomieszczenia. Od tego kto wykończy lokum również jest uzależniona wysokość nakładów finansowych. W przypadku gdy częściowo wykończymy mieszkanie sami, możemy zaoszczędzić pieniądze. Jednak potrzebne są odpowiednie umiejętności, wiedza oraz czas.

Łazienka

Łazienka to jedno z najbardziej kosztownych pomieszczeń do wykończenia. Materiały, które potrzebujemy to przede wszystkim płytki i fuga na podłogę oraz ściany, klej do płytek, farba lateksowa oraz preparat gruntujący. Do łazienki zakupimy kabinę prysznicową z brodzikiem lub bez (przy odpływie liniowym), baterię do prysznica, zestaw podtynkowy WC z deską, umywalkę z baterią, lustro, lampy, szafki oraz pralkę. Oprócz tego należy doliczyć koszt dodatkowego wyposażenia łazienki, a także robocizny. Całkowita kwota wykończenia łazienki może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kuchnia i salon

Bardzo często kuchnia i salon stanowią jedno pomieszczenie w mieszkaniu. Wiele osób decyduje się także na wyburzenie ścianek działowych, aby połączyć te pomieszczenia. Kuchnia to także wydatek kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do jej wykończenia zakupimy materiały, takie jak płytki lub panel szklany hartowany na ścianę, płytki lub panele na podłogę, listwy przypodłogowe, klej do płytek, fugi oraz farby. Kuchnię musimy zaopatrzyć w szczególności w sprzęt AGD, zlew z baterią, meble kuchenne na wymiar, lampy i inne dodatkowe elementy.

Do wykończenia salonu zakupimy przede wszystkim panele oraz listwy przypodłogowe oraz farby. Ważny jest także zakup wyposażenia m.in. sprzętu RTV, kanapy, lampy, stolika, szafek, stołu z krzesłami.

Pozostałe pokoje

Zazwyczaj są to sypialnia, pokój dziecka, przedpokój czy domowe biuro. W takim pomieszczeniu trzeba w szczególności położyć panele podłogowe lub dywan wraz z listwami przypodłogowymi oraz pomalować ściany i sufit. Oprócz tego każde pomieszczenie należy wyposażyć w lampę oraz dodatkowe gniazda elektryczne. To, jakie meble, sprzęt oraz dodatki kupimy oraz jaki będzie ich koszt zależy od rodzaju i standardu pomieszczenia.

Do każdego pomieszczenia należy zakupić lampy oraz drzwi. W przypadku gdy stan deweloperski nie zawiera gniazd elektrycznych, włączników czy rolet antywłamaniowych należy doliczyć ich koszt zakupu oraz montażu.

Uwzględniając wszystkie powyższe elementy koszt wykończenia mieszkania “pod klucz” w 2020 roku z pewnością wyniesie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Natomiast średni koszt na 1 m2 może zawierać się w przedziale od 1 000 zł do 2 000 zł.

Jeżeli nie posiadasz wystarczających środków na remont, warto policzyć, czy zamiast czekać, nie lepiej zaciągnąć kredyt gotówkowy. Ceny wykończenia będą rosły, zatem najlepszy moment na poszukiwanie właściwej formy finansowania jest teraz!

Ranking kredytów gotówkowych

Różnice w kosztach wykończenia mieszkania “pod klucz” – skąd się biorą?

Różnice w kosztach wykończenia mieszkania biorą się w szczególności z następujących czynników:

 • lokalizacja – tak samo jak cena mieszkań zależy od jego położenia (m.in. miasto, jego dzielnica), także dotyczy to kosztu wykończenia. Najwyższy koszt poniosą osoby, które nabyły lokum w Warszawie. Ceny usług, materiałów wykończeniowych czy wyposażenia będą bardzo wysokie. Wykończenie mieszkania w mniejszym mieście będzie zdecydowanie tańsze.
 • powierzchnia – od tego, czy kupimy mieszkanie 30 m2, 60 m2 czy 90 m2 będzie zależał jego koszt wykończenia. Im większe lokum tym wyższy nakład finansowy, chociażby ze względu na zużyte materiały wykończeniowe, takie jak farby, panele i listwy przypodłogowe, a także więcej pracy dla ekipy remontowej. Do mieszkania o większej powierzchni zapewne kupimy więcej mebli, sprzętu oraz dodatków. Kuchnia większa o kilka metrów kwadratowych? W takim przypadku zapłacimy więcej za meble kuchenne na wymiar.
 • użyte materiały – ceny materiałów wykończeniowych są bardzo zróżnicowane. W dużej mierze zależą one od firmy, jakości, rodzaju oraz miejsca, gdzie są sprzedawane. Decydując się na wysokogatunkowe płytki podłogowe oraz naturalny kamień na ścianach, koszt wykończenia mieszkania znacząco się zwiększy. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na materiałach, warto szukać promocji. Jednak musimy rozważnie z nich korzystać, gdyż nie każda promocja jest opłacalna. Ponadto należy pamiętać, że wyższa cena, to nie zawsze lepsza jakość danego produktu.
 • robocizna – koszt wykończenia mieszkania możemy ograniczyć, wykańczając je samemu, jeżeli posiadamy odpowiednie umiejętności i dysponujemy czasem. Decydując się na renomowaną firmę remontowo-wykończeniową, będziemy musieli uwzględnić wysokie koszty robocizny, a także długi czas oczekiwania. Wybranie najtańszej ekipy może wiązać się z późniejszymi poprawkami. Warto zatem zapoznać się z opiniami o firmach znajdujących się, na forach internetowych lub po prostu zapytać znajomych.
 • standard – koszt wykończenia będzie także zależał od standardu mieszkania, a także jego wyposażenia. Im wyższy standard, tym większy wydatek.

W zależności od powyższych czynników, na które wpływają także oczekiwania i preferencje właściciela lokum, koszt wykończenia mieszkania może być wyższy lub niższy.

Koszt wykończenia mieszkania “pod klucz” w 2020 roku – to musisz wiedzieć!

Na koszt wykończenia mieszkania w 2020 roku w szczególności wpłynie łagodne spowolnienie gospodarcze, a także umiarkowane wzrosty cen usług remontowych, materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia pomieszczeń (m.in. meble, sprzęt). Średnia cena wykończenia lokum za 1 m2 może wynosić od 1 000 zł do 2 000 zł. Na tak duże różnice ma wpływ m.in. lokalizacja mieszkania, jego standard i powierzchnia, użyte materiały oraz koszty robocizny. Oprócz naszych preferencji i oczekiwań koszt wykończenia mieszkania będzie również zależał od tego, jakim dysponujemy budżetem. Często bowiem od niego zależy, jakiego dokonamy wyboru mebli czy sprzętu. Warto pamiętać, że wysoka cena nie zawsze idzie w parze z jakością usług, materiałów czy wyposażenia.

Obserwując rynek nieruchomości oraz wybrane wskaźniki makroekonomiczne, takie jak PKB, stopa bezrobocia, przeciętne wynagrodzenie czy inflacja, można przypuszczać, że koszt wykończenia mieszkania “pod klucz” w 2020 roku będzie wyższy niż w 2019 roku.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
kimo
kimo
7 stycznia 2021 22:18

na wykończenie i wyposażenie mieszkania to naprawdę spore pieniadze trzeba mieć. No ale lepiej robic to na wlasna reke niż kupować na gotowca. Ja z zona wyliczyliśmy sobie to. Wzielismy dla porównania mieszkanie od dewelopera dom marzen i inne mieszkanie w piasecznie już w pełni gotowe i wyszlo ze bardziej oplaca się to pierwsze

Tom
Tom
25 marca 2021 16:21
Odpowiedz do:  kimo

W tym samym dniu pisałeś te komentarze pod różnymi artykułami? Ile dostałeś za pisanie i promowanie tej inwestycji marzeń?

margo
margo
13 kwietnia 2020 16:08

jeżeli chodzi o projekty domów to niesamowite moim zdaniem robią w […], zarówno projektowali jak i budowali potem dom dla mojej siostry i jestem pod ogromnym wrażeniem jak świetnie wszystko wygląda, chwalili sobie z resztą że ekipa solidna, terminowa, więc to całe zamieszanie przebiegło im zupełnie bezstresowo

Adam
Adam
26 września 2020 17:38
Odpowiedz do:  margo

Ile płacą teraz za pisanie takich bajek? Płatny trollu.