Ile może zabrać komornik w 2017 roku?

5 /5
(Ocen: 1)

Kredytobiorcy, którzy posiadają kredyt mieszkaniowy, rzadko mają problemy ze spłatą. Dla osób, które mają problemy ze spłatą kredytu hipotecznego, brak odpowiedniego przeciwdziałania tej sytuacji często kończy się kontaktem z komornikiem. Nie życzymy takich problemów żadnemu naszemu czytelnikowi, warto jednak wiedzieć, ile komornik może faktycznie pobrać nam pieniędzy z pensji.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia, które od 1 stycznia 2017 roku wynosi 2000 zł brutto, to decyzja, której konsekwencją są zmiany przepisach dotyczących kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Suma ta będzie jednak, tak jak dawniej, uzależniona od źródła dochodu lub formy zatrudnienia. Najwięcej pieniędzy zostanie w kieszeni pracowników zatrudnionych na etat, emerytów i rencistów.

Umowa o pracę – ile pieniędzy zostanie w portfelu dłużnika?

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, komornik musi pozostawić do dyspozycji dłużnika kwotę równą płacy minimalnej. Oznacza to, że „na życie” zostanie zadłużonemu 1460 złotych. Jak łatwo zauważyć, w 2017 roku kwota ta wzrosła o prawie 100 złotych w stosunku do ubiegłego roku. Jeśli wynagrodzenie pracownika jest wyższe, suma przekraczająca tzw. najniższą krajową zostanie zajęta przez komornika. Jeśli zarobki są niższe, kwota będzie proporcjonalna do wymiaru etatu. Maksymalnie zajęcie komornicze może objąć 50%. pensji. W przypadku, gdy zadłużenie związane jest z obowiązkiem alimentacyjnym, suma ta może sięgać nawet 60%.

Umowa cywilnoprawna a zajęcie komornicze

Osoby zatrudnione w ramach tzw. umowy-zlecenie powinny mieć świadomość, że komornik ma prawo zająć całość wynagrodzenia. Jak uchronić się przed utratą wszystkich pieniędzy zarobionych w ramach umowy cywilnoprawnej? Zanim pracodawca otrzyma informację o zajęciu komorniczym, warto skontaktować się z komornikiem. Jeśli dłużnik udowodni, że środki uzyskane z umowy-zlecenie są jego jedynym źródłem utrzymania, może zostać tutaj zastosowane taki samo ograniczenie zajęcia komorniczego, jak w przypadku umowy o pracę.

Emerytura i renta – wzrost kwoty wolnej od zajęcia komorniczego

Kolejne zmiany dotyczą emerytów i rencistów. Od 1 marca 2017 roku wysokość minimalnej emerytury, renty rodzinnej, oraz renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1000 złotych. Ustawa z dnia 6 grudnia 2016 roku gwarantuje natomiast, że kwota wolna od zajęcia komorniczego w przypadku tych świadczeń będzie równa 75% najniżej emerytury i renty, a nie tak, jak dotychczas 50%. Przepisy te wejdą w życie z dniem 1 lipca, co oznacza, że do tego czasu do dyspozycji zadłużonego emeryta lub rencisty pozostanie tylko połowa otrzymywanej sumy. Zmianie nie uległ jednak limit potrąceń, komornik nadal ma prawo zająć nawet do 25% świadczenia bez względu na jego rodzaj. Emeryci lub renciści rzadko posiadają kredyt hipoteczny, najczęściej mają problemy ze spłatą pożyczek gotówkowych.

Ile pieniędzy pozostanie na koncie dłużnika w 2017 roku?

Do września ubiegłego roku kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym wynosiła trzykrotność średniego wynagrodzenia. Obecnie, na koncie dłużnika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę pozostanie miesięcznie 75% kwoty równej najniższej krajowej. W 2016 roku było to 1387,50 złotych brutto, w bieżącym roku, w związku z podwyższeniem płacy minimalnej, suma ta wynosi 1500 złotych brutto.

Co ważne limit ten dotyczy wszystkich rachunków bankowych oraz lokat oszczędnościowych jednej osoby. Wprowadzenie nowych przepisów gwarantuje, że dłużnik nie zostanie pozbawiony środków do życia. Jednocześnie regulacja ta uwzględnia prawo wierzycieli do systematycznego zajęcia części środków zgromadzonych na koncie osoby zadłużonej.

Zmiany dotyczące kwoty wolnej od zajęcia komorniczego oraz limity potrąceń można uznać za naturalną konsekwencje wzrostu płacy minimalnej oraz świadczeń, takich jak renta i emerytura. Warto jednak na bieżąco śledzić przepisy, by wiedzieć, ile pieniędzy trafi w bieżącym roku do rąk wierzycieli.

W najbliższym czasie opublikujemy także raport o tym, kim są polscy dłużnicy. Jak wspomniałam na początku – bardzo rzadko pojawiają się wśród nich osoby, które spłacają hipotekę, jednak mimo wszystko pewien odsetek kredytobiorców ma problemy z regularną spłatą kredytu mieszkaniowego.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments